„Šį mėnesį pradėjome viešąsias konsultacijas su savivaldybėmis. Nuo šiol, tęsdami jas, turėsime koncepciją, kaip fiziškai atrodys būsimasis radioaktyviųjų atliekų atliekynas ir kokių konkrečių priemonių bus imtasi užtikrinti jo saugumą“, – sako IAE generalinis direktorius Linas Baužys.
Giluminis radioaktyviųjų atliekų atliekynas bus žemės gelmėse, kelių šimtų metrų gylyje, įrengtas inžinerinis statinys, skirtas Ignalinos AE eksploatacijos metu (1983–2009 m.) ir eksploatavimo nutraukimo metu (iki 2038 m.) susidariusių ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų saugiam izoliavimui.
Jame žmonių ir aplinkos saugumą užtikrins natūralūs gamtiniai ir inžineriniai barjerai. Antžeminę atliekyno dalį sudarys radioaktyviųjų atliekų priėmimo įrenginiai, administracinis pastatas ir informacijos centras.
Planuojama, kad giluminis atliekynas bus pastatytas ir pradėtas naudoti 2068 metais. Dėl jo įrengimui skirtos vietos diskusijos dar vyksta, ją numatoma patvirtinti iki 2047 m. Iki to laiko parengta koncepcija bus koreguojama priklausomai nuo projekto vystymo eigos.
Koncepciją giluminiam atliekynui parengė Suomijos bendrovė „Posiva Solutions Oy". Tai bus pirmasis tokio tipo radioaktyviųjų atliekų atliekynas pasaulyje.
Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 m. branduolinių objektų ir radioaktyvių atliekų tvarkymo plėtros programoje numatyta, kad šiuo metu ilgaamžės radioaktyviosios atliekos, saugomos laikinose saugyklose, pasibaigus jų eksploatavimo laikui, turės būti galutinai apdorotos ir perkeltos į šį giluminį atliekyną.
Ignalinos AE, vadovaudamasi Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijomis, šiuo metu vykdo pirminį planavimo projekto etapą – giluminio atliekyno vietos parinkimo tyrimo programą, atliekami ekspertiniai tyrimai, vertinimai, duomenų analizė ir apibendrinimas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!