Anot puslapio moderatoriaus meteorologo Gyčio Valaikos, ši Saulės dėmė yra ta pati, kuri gegužės 10–11 d. mums suteikė retai pasitaikančią progą pamatyti ypač ryškią šiaurės pašvaistę.
„Dabar tai pačiai Saulės dėmei duotas naujas kodinis vardas 3697. Yra apie 30 proc. tikimybė, kad Saulė paleis X klasės žybsnį. Jei taip nutiks ir žybsnis bus nukreiptas tiesiai į mus, tuomet trumpų vasaros naktų metu gali pasisekti užfiksuoti pašvaistę“, – rašoma „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Nustebinti gali ne tik pašvaistės, bet ir sidabriškųjų debesų (NLC) derinys šiauriniame dangaus skliaute. Toks įvykis irgi būtų labai retas. Tikimybė išvysti šiuos du reiškinius kartu yra didžiausia iki liepos pabaigos, nes tik iki tada sidabriškieji debesys gali pasirodyti.
„Galimybių langas – iki 8 savaičių. Na o jei sulauksime, tuomet dar bus vargo su šviesiomis naktimis, kurių formaliai nebėra ir pakankamai tamsu būna vos keletą valandų...
Žodžiu, užfiksuoti NLC ir aurorą tikimybė maža, tačiau šiuo metu ji bus gerokai didesnė nei įprastai. Minėtas dviejų reiškinių šokis – kiekvieno dangaus fotografo geidžiamas kadras. Taigi, palaukim ir pažiūrėsim, ar tokį birželis-liepa mums atneš“, – teigiama orų puslapyje.
Magnetinė audra smogs su trenksmu
Kurį laiką Saulės aktyvumas buvo sumažėjęs, tačiau jis vėl primins apie save ir paleis pliūpsnį Žemės link – prognozuojama, kad jau rytoj prasidės stipri magnetinė audra, truksianti porą dienų.
Magnetinių audrų prognozę pateikę meteoagent.com skelbia, kad rytoj, gegužės 31 dieną, magnetinio lauko aktyvumas sieks šešis balus. Tokio paties galingumo audra tęsis ir šeštadienį, birželio 1-ąją.
Primename, kad magnetinių audrų galingumas vertinamas devynių balų skalėje, tad kuo arčiau devynių balų priartėjama, tuo didesnė tikimybė, kad magnetinių audrų poveikį pajus ir sveiki žmonės.
Vis tik, mokslininkai pastebi, kad dažniau magnetinės audros stipriau veikia, pavyzdžiui, lėtinėmis ligomis sergančius asmenis, tačiau poveikis skirtingiems asmenims būna skirtingas – vieni nejaučia visai nieko, kiti pastebi, kad sustreikuoja sveikata, prasčiau jaučiasi.
Dienomis, kai vyrauja galingos magnetinės audros, mokslininkai ragina laikytis kelių patarimų, kad apsaugotumėte sveikatą ir jaustumėtės geriau. Šiuos patarimus žinoti naudinga, nes Saulės aktyvumas juda link savo piko.
Magnetinių audrų poveikis
Magnetinės audros, dar vadinamos geomagnetinėmis audromis, Saulės audromis, kyla, kai Saulės plazmos srautas pajuda Žemės link ir ją pasiekęs suspaudžia magnetosferą.
Į ją skverbiasi didelės energijos dalelės, kurios pasiekę aukštuosius atmosferos sluoksnius sukuria sūkurines elektros sroves. Šios sukelia magnetinio lauko trikdžius.
Smogus stiprioms Saulės audroms, galimi radijo ryšio, telekomunikacijų trikdžiai, be to, gali būti stebimos gan ryškios šiaurės pašvaistės.
Nors mokslininkai vienbalsiai nesutaria, koks magnetinių audrų poveikis sveikatai, teigiama, kad jų poveikį gali pajusti, ypač jautresni, lėtinėmis ligomis segantys asmenys, o vyraujant stiprioms magnetinėms audroms, tai gali paveikti ir sveikų asmenų savijautą.
Magnetinės audros poveikį sveikatai dažnai išduoda šie simptomai: galvos svaigimas ir skausmas; pykinimas; silpnumas ir mieguistumas; padidėjęs kraujospūdis; raumenų ar sąnarių skausmai ir t. t.
Tyrimai rodo, kad esant magnetinėms audroms, padaugėja infarkto ir insulto atvejų. Teigiama, kad siautėjant magnetinėms audroms šių būklių atvejų padaugėja maždaug 20 proc., rašoma europeantimes.news.
Galvos skausmą ar tachikardiją bei kitus simptomus gali sukelti ir daugybė kitokių priežasčių. Pavyzdžiui, pasikeitęs atmosferos slėgis taip pat gali daryti įtaką savijautai.
Magnetinės audros – kaip apsisaugoti?
Magnetinių audrų laikotarpiu hipertenzija sergantys žmonės turėtų gerti daugiau vandens ir sumažinti suvartojamos druskos kiekį, nes druska sulaiko skysčius organizme ir dėl to padidėja kraujospūdis.
Pablogėjus savijautai dėl magnetinės audros poveikio gali padidėti ne tik kraujospūdis ar sumažėti darbingumas, tačiau ir paūmėti nerimas, lėtinės ligos ar net alergijos.
Be to, norint jaustis geriau ir apsaugoti sveikatą, vyraujant magnetinėms audroms patariama valgyti mažiau greito, riebaus, kepto, sūraus ar aštraus maisto. Vietoj to raginama valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
Taip pat patariama atsisakyti žalingų įpročių – nerūkyti, nevartoti alkoholio, be to, rekomenduojama atsisakyti kavos, ją geriau keiskite žaliąja ar žolelių arbata.
Nepamirškite daugiau mankštintis, vaikščioti – fizinė veikla padeda jaustis geriau, tačiau nesiimkite itin intensyvaus sporto. Reguliariai išsivėdinkite patalpas, ypač miegamąjį ir stenkitės eiti miegoti tuo pačiu metu, kad tinkamai pailsėtumėte.
Apie magnetinių audrų ir kitų meteorologinių reiškinių poveikį sveikatai anksčiau tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ pasakojo klimatologas, prof. Arūnas Bukantis ir šeimos gydytoja Rasa Isevičienė. Visą pokalbį galite žiūrėti straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!