Tai BNS patvirtino Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis, apie migrantų grąžinimą socialiniame tinkle „Facebook“ ketvirtadienį paskelbus nevyriausybinei organizacijai „Sienos grupė“.
Pasak G. Mišučio, grąžinami trys suaugusieji vyrai, dvi paauglės ir dvi suaugusios moterys.
Apie 13 val. VSAT atstovas informavo, kad vykdant septynių kubiečių grąžinimą į Baltarusiją, jie atsisakė išeiti iš Lietuvos ir dabar stovi Medininkų punkte prie pat sienos linijos.
„Kadangi eismas punkte gana intensyvus, jie yra ant važiuojamosios dalies, nuspręsta pristabdyti eismą Medininkų punkte, kol jie paliks Lietuvą. (...) Toliau derinamas jų neįleidimas į Lietuvą ir grąžinimas į Baltarusiją“, – nurodė G. Mišutis.
Pasak jo, kubiečiai per tą patį Medininkų kontrolės punktą iš Baltarusijos atvyko prieš tris savaites ir pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje.
„Migracijos departamentas išnagrinėjo jų prieglobsčio prašymus, įvertino visas aplinkybes, grėsmes ir nusprendė, kad jiems nėra pagrindo suteikti prieglobstį“, – teigė G. Mišutis.
„Sienos grupė“ skelbė, kad septynių Kubos piliečių grupėje esanti mergaitė laukiant Lietuvos sprendimo buvo pradėjusi lankyti mokyklą Pabradėje.
Tuo metu G. Mišutis pažymi, jog kol buvo nagrinėjami prašymai, kubiečiai laikyti VSAT padaliniuose, bet teisinis jų statusas buvo „neįleisti į Lietuvą“.
„Įleidimo fakto jų nebuvo. (...) Dabar vykdoma tokia procedūra, kuri gal ne kas dieną būna, bet čia nieko naujo nėra. Jie grąžinami į tą šalį, kadangi čia neįleisti ir prieglobsčio negavę, iš kurios atvyko, t. y. Baltarusiją“, – kalbėjo G. Mišutis.
„Kažko ypatingo čia nėra, tik kad septyni žmonės vienoje vietoje“, – pridūrė jis.
Pasak G. Mišučio, tokių grąžinimo atvejų pasitaiko nedažnai, jie vykdomi sausumos, oro keliais.
Tuo metu draudžiamose vietose į Lietuvą iš Baltarusijos VSAT šiemet neleido patekti 193 neteisėtiems migrantams.
Migrantų antplūdis į rytines Europos Sąjungos nares iš Baltarusijos kilo 2021 metais, Vakarai kaltina Minsko režimą jį organizavus.
Tuomet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.
Per šį laikotarpį Lietuvos pasieniečiai migrantus apgręžė daugiau kaip 22 tūkst. kartų. Kai kurie užsieniečiai ne po kartą bandė neteisėtai kirsti sieną. Nevyriausybinės organizacijos kritikuoja apgręžimo politiką, teigdamos, kad Lietuvos įteisintas migrantų atstūmimas įvestos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir nepaprastosios padėties metu pažeidžia tarptautinę teisę.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!