Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) aiškinasi, ar yra pridėtinio kvapo ar skonio dviejų gamintojų trijų prekės ženklų gaminiuose, kurie prekyboje rasti prieš Kalėdas. Jeigu informacija pasitvirtins, pasak departamento vadovės, bus „sukelta ant kojų visa Europos Sąjunga“ – šių gaminių turi nelikti ne tik Lietuvoje, bet ir visoje ES rinkoje.
NTAKD gavo kelis skundus dėl neleistinos prekybos šiais rūkalais lapkritį ir gruodį. Jų sudėtį analizuoja Danijos specialistai, kuriems išsiųsti mėginiai.
„Jeigu ta informacija pasitvirtins, sukelsime ant kojų visą Europos Sąjungą (ES). Čia visai kita procedūra, čia ne tas atvejis, kai skiri už pažeidimą baudą įmonei, kuri įstatymą pažeidė. Čia reikia kreiptis į Europos Komisiją (EK), ji praneša kitoms šalims, tikslas yra, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visoje ES rinkoje nebūtų tokių gaminių“, – BNS teigė laikinoji departamento vadovė Gražina Belian. .
Pasak jos, kol kas įtariama neleistinais gaminiais prekyba nėra sustabdyta: „Ta prekyba turi būti stabdoma visoje ES rinkoje, o ne tik Lietuvoje“.
Jos teigimu, skundų, kad kvapai ir skoniai kaitinamojo tabako gaminiuose liko, nėra daug.
NTAKD atstovės teigimu, užklausos dėl prekybos šiais gaminiais išsiųstos kitų šalių rinkos institucijoms. G. Belian taip pat pabrėžė, kad kol kas nėra gauta pranešimų iš EK, kad kitose šalyse nustatyta neleistinos prekybos atvejų.
Tačiau ji taip pat pripažino pastebinti, kad kaitinamojo tabako gaminių asortimente pasirodė naujų prekių, o kai kurios senosios nuo prekystalių dingo.
„Šiek tiek pasikeitė kai kurių pakelių dizainas, tam tikri gaminiai kaip ir dingo, bet atsirado naujų, kurių pavadinimų anksčiau nebuvo. Gal taip verslas bando kompensuotis nuostolius?“ – svarstė G. Belian.
Draudimas prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais, jeigu juose yra pridėtinio kvapo ar skonio, ir Lietuvoje, ir kitose ES šalyse įsigaliojo nuo spalio 23-osios. G. Belian anksčiau BNS yra sakiusi, kad buvo stebimi aktyvūs verslo bandymai išsiparduoti tokių rūkalų likučius.
Prekiauti dabar galima tik natūralaus tabako kvapo ir skonio kaitinamojo tabako gaminiais, ant kurių yra įspėjimai apie galimą žalą sveikatai.
Daugiausia kaitinamojo tabako gaminių siūlo „Philip Morris Baltic“ („Iqos“), „British American Tobacco“ („Glo“), „Japan Tobacco International“ („Ploom“).
Kaitinamojo tabako gaminiai su skoniais ir aromatais iki draudimo sudarė pusę viso tokio tabako asortimento, o juos rinkosi 42 proc. jo pirkėjų. Vilnius, kuriame buvo parduodama 38 proc. tokio tabako, buvo labiausiai šį produktą vartojantis miestas pasaulyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!