• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug rankų didžią naštą pakelia. Taip galime apibendrinti gargždiškių poziciją dėl numatomos Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos. Net apie 9000 rajono gyventojų pasirašė po reikalavimu Gargždų ligoninėje nenaikinti Chirurgijos, Reanimacijos ir intensyvios terapijos, Vaikų ligų skyrių, rentgeno bei laboratorinių tyrimų paslaugų teikimo nakties metu. Pilietinė akcija atkreipė aukštų valstybės pareigūnų dėmesį, kurie teigė, esą niekas nesiruošia ligoninės uždaryti. Betgi jau ir visuomenė supranta, kad jei ligonių kasos nesudarys sutarčių dėl tam tikrų paslaugų, rajonų ligoninės pačios bus priverstos užsidaryti.

REKLAMA
REKLAMA

Gargždų bendruomenės valdybos penktadienį surengtoje diskusijoje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Artūras Skikas ir Seimo narys Petras Gražulis.

REKLAMA

3R grėsmė

Liepos mėnesio „Bangos“ 56-ajame numeryje rajono visuomenei plačiai aprašėme Lietuvoje planuojamą sveikatos sistemos pertvarką. Jos esmė - 3R. Tai reiškia, kad Lietuvoje numatoma gydymo įstaigas suskirstyti į tris lygmenis: rajono, regiono, respublikos.

Rajono ligoninėje turėtų likti slaugos, terapijos, dienos chirurgijos paslaugos, bet jose nebebūtų atseit pačių brangiausių – reanimacijos, laboratorijų nakties metu, gal net Vaikų ligų skyriaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Bangos“ straipsnis sukėlė didžiulį skaitytojų susidomėjimą ir nusivylimą būsima pertvarka, kuri galbūt ateityje ir garantuotų kokybiškesnes paslaugas, tačiau atitolintų jų prieinamumą, ypač kaimo žmonėms.

Mūsų laikraštyje nuskambėjęs gargždiškės Valerijos Birutės Kiaulakienės pasiūlymas susidomėti numatoma sveikatos sistemos pertvarka ir kaip tai atsilieptų Gargždų ligoninei rado atgarsį ir Gargždų bendruomenės valdyboje, kuri praėjusį penktadienį ta tema surengė diskusiją rajono Savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos konferencijų salėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

40 darbuotojų - 800 000 litų

Gargždų ligoninės juristas Algimantas Liutkus įpylė alyvos į diskusijos ugnį: rankose laikydamas apie 9 000 rajono gyventojų parašų, surinktų per 10 dienų, jis gėdino politikus, kurie per žymiai ilgesnį laikotarpį, kandidatuodami į prezidentus, nesugeba surinkti reikiamo kiekio. Jo įsitikinimu, Vyriausybė negali neatkreipti dėmesio į daugiatūkstantinę nuomonę. „Mes ne prašome, bet reikalaujame palikti tuos ligoninės skyrius, kurie gyvybiškai reikalingi“, - kalbėjo juristas. Pilnutėlė konferencijų salė pritariamai suūžė.

REKLAMA

Gargždų ligoninės vyr. gydytoja Alma Grikšienė teigia jau nebesistebinti vienokia ar kitokia reforma. Jei jos būtų racionalios, iš esmės keičiančios dabar tikrai brangų sveikatos sistemos administravimą, kai kurių paslaugų dubliavimą pirminiame ir antriniame lygmenyse, o tuo pačiu pagerintų tiek pacientų, tiek medikų padėtį, tokios reformos sulauktų palaikymo. Dabar sveikatos sistemos pertvarkos vykdomos „iš viršaus“, planuojama teoriškai, neatsižvelgiant į realią situaciją. „Net jei dar kartą būtų sumažintos lėšos mūsų ligoninei, mes išgyventume su esamais skyriais. Ir dabar sugebame modernizuoti įrangą, verstis be skolų iš vidinių resursų. Tačiau jei pagal sveikatos sistemos pertvarkos metmenis tektų minėtus skyrius uždaryti, reikėtų atleisti apie 40 darbuotojų, išeitinėms pašalpoms reikėtų apie 700-800 tūkstančių litų“, - informavo ligoninės vadovė.

REKLAMA

Vieno nepabaigia, pradeda kitą

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė pastebėjo, kad sveikatos sistemos pertvarkos metmenys neaiškūs nei savivaldybėms, nei visuomenei. Pertvarka numatyta neįvykdžius kitų suplanuotų programų: pavyzdžiui, mirtingumo sumažinimo, skirtumo tarp miesto ir kaimo ir t. t. „Reformuojant reikėtų atsižvelgti į realius poreikius, ar tikrai visi sutilps miestų ligoninėse. Ar pirminė sveikatos priežiūros grandis pasiruošusi permainoms, kai antrinė jau numatoma naikinti?“ - retoriškai klausė L. Kaveckienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kokia čia ligoninė, jei naktį nebudės reanimatologas? Apie kokią paslaugų kokybę kalbame?“ - piktinosi chirurgai Vida Ronkaitytė ir Rimantas Žiobakas. Jiems atitarė reanimatologė Rita Andrijanovienė priminusi, kad didieji centrai jau dabar kratosi sunkių pacientų, nes neturi kur jų priimti. Reanimacijos sunaikinimas rajonų ligoninėse būtų žingsnis atgal.

Supeikė ministro išsilavinimą

Seimo narys Petras Gražulis viltis dėjo į naująjį sveikatos apsaugos ministrą Algį Čapliką, kuris esą labai rūpinasi kitų metų biudžetu ir neleisiąs sunykti ligoninėms rajonuose. Susitikime dalyvavęs gargždiškis J. Jurkus stebėjosi, kaip ministerijai gali vadovauti žmogus be medicininio išsilavinimo.

REKLAMA

Gargždų bendruomenės atstovams rūpėjo ligonių kasų veiklos skaidrumas, paslaugų įkainių viešinimas. O pacientų eilės didžiųjų miestų ligoninėse laukiant konsultacijų ir operacijų - ar tai neskatina korupcijos?

Tiesiai šviesiai neatsakė

Sveikatos apsaugos viceministras A. Skikas bandė raminti, esą Gargždų ligoninės niekas nesirengia uždaryti, ji esanti pakankamai optimizuota, pertvarka labiau paliesianti miestų ligonines, kuriose dubliuojamos paslaugos, o po rugsėjo 15 d. bus tariamasi su ligonių vadovais apskrityse, kaip geriau pasiruošti pertvarkai. Gargždų ligoninės reanimatologei R. Andrijanovienei tiesiai šviesiai paklausus, kurie skyriai ligoninėje iš tiesų nebus naikinami, viceministras nieko konkretaus neatsakė. Medikai iš susitikimo skirstėsi pusbalsiu kalbėdamiesi, esą nieko gero neišgirdo ir ar tik neteksią piketuoti Vilniuje...

Gargždų bendruomenės narys Algirdas Laugalys klausė, kas po sveikatos sistemos pertvarkos pagerėtų jam, kaip gyventojui. Klausimas nuskambėjo lyg balsas tyruose.

Vilija BUTKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų