Vien baltos spalvos atspalvių skaičiuojama per 30. Beje, šiemet selekcininkai ketina registruoti naują – jau 6-ą mūsų šalyje išvestą rojaus obels veislę.
Dekoratyvinės obelys gal kiek ir išpuikusios, nes labai jau dailios. Tačiau, kai orai šoka pasiutpolkę – jos tam nepasiduoda. Jei tradicinių obelų žiedai daug kur po šalnų nurudo, rojaus obelaitėms naktiniai šalčiai beveik nė motais – jos aplipusios įspūdingais žiedais.

„Jei pažiūrėtumėm dabar į sodus, tai dauguma tradicinių veislių žiedai pašalę. Tuo tarpu dekoratyvinių obelų veislių žiedai žymiai atsparesni“, – sakė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotojas Audrius Sasnauskas.
Kiti šias obelis vadina lietuviškomis sakuromis, tik jos žydi gerokai ilgiau.
„Žydėjimas yra labai gausus ir tęsiasi ilgai, o kai taip šalta, tai tas žydėjimas tęsiasi virš 2 savaičių“, – aiškino A. Sasnauskas.
O ir spalvų gama – nuo akinamai baltos iki sodriai vyšninės.
„Spalvų gama nepaprastai didelė, primena dažytojo paletę. Mes darome aprašymus, tai vien baltos spalvos atspalvių yra virš 30 rūšių“, – pasakojo mokslo darbuotojas.
Veisia ir naujas veisles
Svyrančias šakas gausiai žiedais padabinusi obelis – naujausias Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkų kūrinys. Veislė tokia nauja, kad dar nė pavadinimo neturi.
„Krentanti forma arba pendulos tipo forma. Išsiskiria tuo, kad jos žiedai tankiai suėję vienas su kitu, yra bordo tipo, labai gausiai žydi“, – rodė A. Sasnauskas.
O lietuvių selekcininkų kraitėje jau yra 5 oficialiai įregistruotos rojaus obelaičių veislės. Taupantiems vietą ypač patinka koloninės.
„Naujakuriai turi naujus kotedžus, turi kiti mažai žemės, mes galim pasiūlyti sodinti dekoratyvines kolonines obelis, kurios užima mažai vietos, atstumai tarp jų gali būti labai nedideli“, – sakė mokslininkas.
Vis dėlto labiausiai mėgstamos rutulinės. Tokių veislių lietuviai įregistravę tris – „Perlas“, „Rylio“ ir „Vaja“.
„Net ir pumpuras atrodo labai dekoratyviai. Pradžioje yra rausvos spalvos, o po to pereina į baltą, tą tradicinę spalvą, o šalia galima pamatyti skirtumą tiek lapų, tiek žiedų“, – kalbėjo A. Sasnauskas.
Puošia miestų viešąsias erdves
Rojaus obelys, kadaise buvusios dvarų puošmena, o tik vėliau atsitiktiniais augalais kur ne kur kaime, pamažu populiarėja. Štai ir Kaunas jomis puošia viešąsias erdves.
Kauniečiai žavisi mieste sužydusiais dekoratyviniais medeliais:
„Įvairumas gerai, o šitie rožiniai tai labai gražu.“
„Gražėja Kaunas vis, gražėja.“
„Rojaus labai gražios, gražiai žydi pavasarį, o po to obuoliukai būna raudoni. Aš kaime gyvenau, tai man labai patikdavo.“
O rojaus obelaitės didelės neauga, tad ir gražu, ir vairuotojų matomumui netrukdo. Tik štai Kaune kol kas auga ne Lietuvoje išveistos veislės, o atkeliavusios iš svetur.
„Daugumoj atvažiuoja ne lietuviški, nes Lietuvos medelynai nepriaugina tokio kiekio. Mišrinam su kitom medžių rūšim, kad būtų įvairovė, kad nebūtų monokultūros. Puošiam miestą, tai tiek žiedais stebina obelaitės miestiečius, tiek vaisiais subrandintais“, – sakė Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotojas Svajūnas Urbonavičius.
Ir ne vien žmones džiugina. Žiemą, kai sparnuočiams trūksta maisto, jie sotinasi rojaus obelaičių vaisiais.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



















































































































































































































































