Europos Sąjungos valstybės turėtų gyventi kaip pasakoje. Sumokėjusios į Bendrijos iždą milijardus, atgauna dešimteriopai. Tačiau žinomiausias pasaulio finansų dienraštis „Financial Times" ir Tiriamosios žurnalistikos biuras praskleidė paslapčių skraistę. Valstybės gauna vos 10 proc. paramos iš ES surenkamų pajamų. Ir dalis tų lėšų atitenka ne smulkiajam ir vidutiniam verslui (tokia paramos paskirtis), o galingoms JAV bendrovėms, ginklų gamintojams bei... mafijai. Neišmokėti pinigai gula į žinomiausius net ne Europos Sąjungos šalių bankus, jie Bendrijos narėms skolinami už palūkanas. Paprasta finansinė piramidė, kurios dalyviai pasmerkti paskęsti skolose.
Sumokėję įmokas atgauname trupinius
Pagal oficialią finansinę informaciją Europos Sąjungos valstybės gyvena kaip pasakoje. Sumokėjusios į Bendrijos iždą vieną kitą milijardą, atgauna vos ne dešimteriopai. Bet praskleidus paslapčių skraistę galima suprasti, kad tai tik reklama. Graikija praktiškai bankrutavo, Airijai “geruoju" įbrukta 85 milijardų eurų paskola, galingiausių bankų kreditoriai primygtinai siūlo pagalbą skolose skęstančiai Portugalijai. Kur dingsta ES pinigai?
Pinigai tenka net mafijai
Žinomiausias pasaulio finansų dienraštis „Financial Times" ir Tiriamosios žurnalistikos biuras atliko tyrimą, kaip naudojama ES parama. Didžiausias skandalas! Jokio pinigų lietaus jokioje Bendrijos valstybėje nėra. 2007–2013 metais ES numatė išmokėti 347 milijardus eurų paramos visoms valstybėms, tačiau šiuo metu, įpusėjus septynmečiui, panaudota vos 10 proc. šios sumos.
Ir iš tų trupinių nemažai teko kitų žemynų valstybėms (daugiausia JAV verslo gigantams). Dešimtimis milijonų eurų, kaip skelbia „Financial Times", rankas pasišildė ir nusikaltėlių pasaulis. Žurnalistinio tyrimo autoriai šią savaitę paminėjo tik Italijos mafiją. O pati Europos Komisija šiais metais perspėjo Bulgariją, kad ši apskritai nebegaus jokios paramos, nes „per daug" Europos paramos atitenka nusikalstamoms struktūroms.
Milžinai rado lėšų šaltinį
JAV kompiuterių milžinas IBM (jį už neskelbiamą nuolaidų naudą pakvietė įsikurti Lietuvoje premjeras Andrius Kubilius) yra stambiausias iš ES paramos gavėjų, už įvairiose šalyse vykdomus įvairius projektus jis susižėrė 24 milijonus eurų. 15,6 milijono eurų iš šios sumos skirta Vroclavo paslaugų centrui, kiti 2,6 milijono – tokiam pat centrui Čekijos Respublikoje, o beveik milijonas eurų – centrui Vengrijoje.
Italijoje šios Amerikos bendrovės vietos filialas gauna 3,7 milijono eurų.
Nyderlanduose su IBM bendradarbiauja kitos dvi firmos vykdydamos bandomąjį projektą, skirtą 14 procentų sumažinti energijos sunaudojimą 500 namų ūkių.
Valensijos regione Ispanijoje IBM taip pat gauna ES pinigų, mat įmonei prireikė įsigyti serverių ir standžiųjų diskų, kuriuos bendrovė gamina. Tam buvo skirta 638 820 eurų.
„Coca–Cola" sugeria paramą
Galinga JAV gaiviųjų gėrimų bendrovė „Coca–Cola" taip pat figūruoja ES remiamų kompanijų sąrašuose. Ji paėmė 902 071 eurą gamybos linijoms Vengrijoje ir Estijoje atnaujinti bei personalo Vokietijoje mokymams. Minimas ir belgų projektas, tačiau nepateikiami jokie skaičiai.
Šalia “Coca–Cola" bendrovės galima pamatyti ir populiarųjį greitojo amerikietiško maisto restoranų „McDonalds" tinklą, jam skirta 59 708 eurai „tolesniam personalo tobulinimui" Švedijoje ir Ispanijoje.
Visą straipsnį skaitykite www.respublika.lt šį pirmadienį