Sostinės daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad namuose iš vandens čiaupų vietoj karšto bėga drungnas vanduo. „Vilniaus energijos“ specialistai aiškina taip taupantys savo ir žmonių pinigus. Tuo metu higienos specialistai piktinasi pažeidžiamomis vandens higienos normomis ir prognozuoja legioneliozės protrūkį mieste.Vieno sostinės butų ūkio darbuotojai sako, kad pastarosiomis dienomis padaugėjo gyventojų skundų dėl į butus tiekiamo vėsaus karšto vandens.
Darbuotojai teigia neseniai gavę „Vilniaus energijos“ raštą, kuriame informuojama apie pakitusį šilumos tiekimo režimą sostinės daugiabučiuose. Nuo lapkričio 2-osios vietoj privalomų 50 laipsnių, naktimis vanduo tiekiamas tik 40 laipsnių. Dienomis toks vėsus vanduo tiekiamas nuo 9 iki 11 val. ir nuo 14 iki 17 val.
„Vilniaus energijos“ specialistai aiškina tokių priemonių ėmęsi, nes esą net krizės sąlygomis pastatų administratoriai netaupą šilumos energijos. Tad šią vasarą bendrovė įdiegė nuotolinę centralizuoto valdymo sistemą ir taip ėmėsi reguliuoti karšto vandens temperatūrą.
„Taip vidutinis butas sutaupys realiai 300 Lt per šildymo sezoną. O mes mažiau sudeginsim dujų. Sutaupys visi“, – tvirtina „Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas.
Į pastabą, jog tai neatitinka higienos normų, jis atsakė: „Tai atitinka situaciją – mes norime sutaupyti tiek gyventojų pinigus, tiek savo. Jokios grėsmės sveikatai tai nesukelia. Jeigu naktį vandens niekas beveik nenaudoja, tai kam ta norma reikalinga?“.
Tuo metu Vilniaus visuomenės sveikatos centro darbuotojos sako, kad pagal Lietuvoje galiojančią vandens higienos normą iš bet kurio čiaupo vanduo turi bėgti ne mažesnės kaip 50 laipsnių temperatūros, nes vėsesniame vandenyje sparčiai dauginasi legionelių bakterijos.
„Tai legionelės iš vienos pusės: jeigu sukelia pneumoniją, yra labai aukštas mirtingumas – iki 15 proc. Iš kitos pusės – jei labai daugelis žmonių suserga, yra didelis krūvis ir sveikatos apsaugai, nes reikia gydyti, reikia skirti vaistus, nors ir pasveiksta žmonės“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro skyriaus vedėja Asta Razmienė.
Pasak specialistės, praėjusią vasarą nuo legionelių sukeltos pneumonijos Lietuvoje mirė pirmasis pacientas.
„Savavališkas veiksmas – kitaip negaliu pakomentuoti. Jie privalo laikytis Lietuvos teisės aktų reikalavimų“, – tvirtina A. Razmienė.
Visuomenės sveikatos centro specialistai teigia tirsiantys skundus, jei tokių sulauks. Dėl vandens kokybės galima kreiptis ir į „Vilniaus energijos“ veiklą reguliuojančią Valstybinę energetikos inspekciją prie Energetikos ministerijos.