Pirmadienį vykusios spaudos konferencijos metu Lietuvos kariuomenės atstovas brg. Gen. Žilvinas Gaubys atskleidė, jog Lietuvoje vystomi visų tipų dronai. Šių dronų vystymas prasidėjo dar 2002-2003 metais, kai Lietuva pradėjo dalyvauti Afganistano karinėse operacijose. nuo to laiko buvo vystoma bepiločių orlaivių grandis, kuri ir dabar yra integruota į karines oro pajėgas.
„Mes turime ir karinėse oro pajėgose bepiločių orlaivių grandį, mes turime jūrų pajėgose tam tikrus jūrinius sensorius ir dronus, kuriuos naudojame kasdieninėje veikloje. Tai galėtų būti viena iš sferų, kur mes planuotume padidinti pajėgumus“, – kalbėjo Ž. Gaubys.
„Prieštankinėse kuopose sukurti etatai, vystomi dronų operatoriai. Ir šitas pajėgumas vystomas karinių pajėgų mokymo centre, bei sausumos pajėgų mokymo centruose“, – pridūrė Ž. Gaubys.
Brigados generolas pasakojo, jog ateinančiais metais į dronų panaudojimą planuojama investuoti nuo 30 iki 35 mln. Daugiausiai investuojama bus į mikro, mini, bei mažojo tipo orlaivius.
Pasak generolo, mini dydžio dronai naudojami skyriaus ar kuopos lygmenyje, mikro – bataliono lygmenyje, mažojo tipo – bridagos lygmenyje. Vis dėlto, neatmetama galimybė dronus naudoti ir aukštesniuose kariuomenės lygmenyse.
Anksčiau Krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas yra sakęs, kad į dronus nėra investuojama pakankamai. Šiandien jis žurnalistams teigė, jog jo galimybės šiuo metu didinti išlaidas – ribotos.
„Esant poreikiui, pildysime. Nepamirškite paprasto dalyko – buvau paskirtas Krašto apsaugos ministru į jau einamą biudžetą. Kas yra planuojama, tai eis į ateitį. Deja, tokia yra situacija. Kiek leis resursų papildomai skirti vienai ar kitai priemonei, be abejonės tą padarysiu. Bet turėkime omenyje, kad esu paskirtas į einamą biudžetą. Galimybės manevruoti yra ribotos“, – aiškino L. Kasčiūnas.
Be to, L. Kasčiūnas pabrėžė, jog būtinos investicijos ne tik į dronų pirkimą, bet ir anti-dronines technologijas.
Laurynas Kasčiūnas (Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)Dronų panaudojimą paaiškino ir šauliai
Dronus kelis metus naudoja ir Šaulių sąjunga. Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. Ltn. Linas Idzelis papasakojo, kokius dronus naudoja šauliai.
„Dronų konstravime labai stiprūs yra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos šauliai. Vystome ne tik FPV kamikadze dronus, bet ir didžiuosius dronus – kad būtų galima numesti sprogmenis ant kažkokios technikos. Taip pat vystomi mažieji, žvalgybiniai, sparno tipo orlaiviai. Vystomi ir priešdroniai pajėgumai – matome, kad viskas labai stipriai keičiasi“, – kalbėjo L. Idzelis.
Tiesa, anot L. Idzelio, ir šauliams sunku neatsilikti nuo vis tobulėjančių technologijų.
„Išvystome kažką naujo, pasižiūrime rusišką knygutę – jie jau visa tai padarė prieš tris mėnesius. Vėl važiuojame kažką ardyti su ukrainiečiais. Mes suprantame, kad tai yra besitęsianti kova. Taip pat su dronais dalyvaujame šaulių sąjungos ir kariuomenės pratybose“, – pasakojo šaulių sąjungos vadas.
L. Idzelis taip pat pridūrė, jog Ukrainoje yra įkurtos šaulių sąjungos dirbtuvės, nuo 2022 m. suremontavusios daugiau nei 600 dronų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!