Apie gynybinės linijos viziją naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo narys, buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius ir atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas.
Gal galite žmonėms paaiškinti paprastai apie tą gynybinę liniją? Iš ko ji susidėtų ir kaip ji atrodytų ta koncepcija?
A. Pocius: Na, gal paprasčiausiai paaiškinkim tokiu būdu. Kai mes gauname sklypą ir norime pasistatyti namą, ir aplink tą namą, jeigu norime, kad būtų saugu, pasistatome ką? Tvorą, toliau į vartelius įsidedam spyną, į namo duris įsidedam spyną, susidedam langus ir dar geriau, reiškia, pasistatom stebėjimo kameras.
Tai čia irgi karyboje tas pats. Reiškia, jeigu mes norime saugiai būti, pradedame nuo ko? Nuo valstybinės sienos apsaugos, ar ne? Ir prisiminkime dabar, kiek buvo kalbos ir kiek buvo nerimo, kai pradėjo į Lietuvą plūsti iš Baltarusijos nelegalūs migrantai. Ir tam buvo pasiūlyta pastatyti fizinį barjerą, keturių metrų tvorą, koncertinos.
Tai užtruko laiko, tai kainavo pinigų, bet tie pinigai didžiąja dalim liko Lietuvos gamintojam, Lietuvos įmonėm, kurios būtent ir pastatė per visą perimetrą valstybinės sienos šią tvorą. Ši problema lyg ir išsisprendė. Tai dabar tokią tvorą įveikti karinei technikai nėra problemų. Ji sulaiko tiktais asmenį, kuris bando patekti.
Sakykim, pėstininkas atėjęs, jam reikėtų kažkiek tai irgi ten sugaišti minučių, kad įveikti tą tvorą. Bet dabar jau eina kalba apie sekantį valstybinės sienos sustiprinimo ruožą. Prasideda pozicinė gynyba, valstybės sieną ginti. Jeigu mes įvardijom ir ir mūsų sąjungininkai yra įvardiję, kad tai yra NATO teritorija ir NATO teritorija bus ginama nuo pirmo centimetro, ar nuo pirmo colio, ar nuo pirmos pėdos.
Tai čia ir yra jau pozicinės gynybos dalis, kur yra reikalinga rengti iš anksto tam tikrus inžinerinius įtvirtinimus, kur galimai atvyktų tam tikrais kelio ruožais ar pravažiuojama kažkokia tai dalis, lyguma. Jeigu ten nėra jokių kliūčių, tai aišku, priešo pajėgos galėtų pajudėti be jokių problemų. Gynybos planai yra, tie gynybos planai turės būt paremti tam tikromis, gynybinėmis linijomis.
Gal galit pasakyti, kokie yra elementai? Prieštankiniai grioviai? Kas tai yra koncertinos, drakono dantys, apkasai įtvirtinti? Iš ko susideda?
A. Pocius: Taip, minų laukai. Tai yra priešpėstinės ir prieštankinės minos. Mes jau esame tame etape, kai jau prieštankinės minos yra užsakytos. Lenkai perka didžiulius kiekius prieštankinių minų, tvirtina savo gynybinį visą ruožą, gynybinę liniją.
Eina kalba čia apie viso NATO rytinio flango gynybinių linijų sustiprinimą. Negalvokime, kad čia tik mes, Lietuva, užsiimam tuo dalyku. Apie tai kalba gynybos ministrai tiek su suomiais, tiek su latviais, su Estijos, Lenkijos ir kitų mūsų sąjungininkų, reiškia, politikais, kad turime vieningai apie tai galvoti.
O iš ko susideda ta linija? Gal galit žiūrovams paaiškint? Kas į ją eina? Prieštankiniai grioviai bus?
A.Pocius: Be abejo, turi būti prieštankiniai grioviai. Turi būti būtent tie vadinami drakono dantys, ar ne? Gelžbetoninės piramidės formos konstrukcijos. Turi būti inžinerinės, kitokios užtvaros, tie vadinami ispaniški arkliai, ten rąstų, inžinerinės užtvaros rengtos ir visa tai turi būti, aišku, dengiama minomis.
Tiek priešpėstinėmis, tiek prieštankinėmis. Ir, be abejonės, tai visa ta inžinerinė linija, ji turi būti dengiama, aišku, ugnimi. Tiek artilerijos, tiek minosvaidžių. Tokiu būdu, prasideda stabdymo elementai. Jeigu priešas, sakykim, prasiveržia, ar ne, turi būti numatytos ir jau kitos pozicijos, kur būtų galima atsitraukti arba tiesiog išvežti saugiai sužeistus karius.
Tam reikia ruoštis iš anksto. Tai yra klasika, tiek Pirmojo pasaulinio karo, tiek Antrojo pasaulinio karo metais, tarkim, prasidėjus artilerijos apšaudymui, geriausia yra iš pozicijų pasitraukti į atsargines ir paskui sugrįžti. Tai, bet tam turi būti įrengta iš anksto.
Kai kurios, na, svarbiausių krypčių ruožuose turi būti jau numatytos iš anksto įrengiamos pozicijos. Tai karas Ukrainoje būtent tą mum diktuoja. Ir mes kalbėjome su mūsų vienu karo inžinierium, su gerbiamu Armaičiu, kuris du metus Ukrainoje kaip karo inžinierius vykdė tam tikras užduotis ir būtent jo patarimai irgi čia yra įkomponuoti į tą koncepciją, į tą siūlymą, kas yra reikalinga dabartiniame kare.
Kaip žinome, didelį vaidmenį vaidina dronai, ar ne? Tai plikame lauke žmogus yra pažeidžiamas ir karinė technika yra pažeidžiama iš dronų. Tai todėl turi būti numatytos tam tikros pozicijos, kur kariai būtų saugūs būtent tuose, kurie bus ateity įrengti, sakykim, apkasai, kurie bus gelžbetoninėmis konstrukcijomis dengiami, tam tikros, specialios tokios konstrukcijos, kur bus galima iš ten išleisti netgi ir dronus ir ten bus rengtos pozicijos tam tikrai ginkluotei – ir kulkosvaidžiam, ir automatiniam ginklui.
O kodėl ta gynybinė linija nebuvo rengiama anksčiau? Jeigu yra suvokiama, kad mes ginsime kiekvieną centimetrą, kiekvieną metrą, apie tai šneka Jungtinių Valstijų prezidentas kalbėjo, apie tai šneka mūsų vadovai, politiniai. Kodėl mes iki šiol tos linijos nerengiam?
A.Pocius: Žiūrėkite, viskas pagrįsta pinigais, kaip ir pulkininkas minėjo. Mano laikais, kai aš buvau kariuomenės vadas, jeigu būčiau turėjęs tiek pinigų, kiek yra dabar skirta krašto apsaugai, mūsų gynybai, aš būčiau įrenginėjęs jau tada. Bet, deja, tų pinigų nebuvo ir buvo kitokia situacija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!