Valdžia neria naują mokesčių kilpą kultūros, meno ir mokslo žmonėms, kurie savo talentą demonstruoja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse. Po Naujųjų metų šie mūsų kultūros ambasadoriai privalės ne tik atriekti valstybei didesnius procentus nuo autorinio atlyginimo, bet ir mokėti PVM. Papildomai 21 procentą!
Mokesčiai veja iš Lietuvos
„Su mokesčiais logikos ribos ir taip jau seniai peržengtos, – širdo užsienyje dažnai koncertuojantis žinomas operos solistas Edmundas Seilius. – O dabar jau peržengiama ir žmoniškumo riba! Arba yra sumąstytas menininkų ir visų atlikėjų genocidas, nes tarp mūsų nuolat sklando klaikus vėl didinamų mokesčių vaiduoklis".
Nemažai pasaulio matęs, o Prancūzijoje visus metus gyvenęs dainininkas sako, kad užsienio valstybės meno žmones remia, jiems skiriamos rentos, draudimai, o Lietuvoje atvirkščiai –jei dar kvėpuoja, išgyvena, tai plėšia nuo jų vis didesnius mokesčius.
„Jeigu ir toliau taip, man regis, tauta paprasčiausiai išsivaikščios ir nebus kam gyventi Lietuvoje, –mano E.Seilius. – Stengiuosi mokesčius mokėti sąžiningai, bet žiūriu, kad kuo toliau, tuo jie vis auga ir auga. O jeigu dar PVM pridės, tai man bankrotas. Dirbti neapsimokės. Jau tada verčiau užsienyje dainuosiu labdaros pagrindais arba prašysiu atlygio natūra – maisto produktais ar dar kuo nors".
Valstybė atsuka nugarą
Dainininkas piktinasi, kad žmonės, sąžiningai mokantys valstybei, bėdai prispyrus iš jos gauna špygą.
„Dirbi, dirbi, iš to persidirbimo susergi ir ką iš valstybės gauni – pašalpėlę nuo teatro atlyginimo, ir tai perpus mažesnę. O nuo autorinio atlyginimo sumokėta tūkstančiai. Tai kur tie pinigai nuėjo, norėčiau paklausti mūsų valstybės finansinių sistemų konstruktorių, –neslėpė apmaudo dainininkas. –Žmogus turi būti sudomintas mokėti valstybei, jis turi matyti tų mokesčių naudą ir jam, ir valstybei. O dabar tos naudos – nulis".
Mokėti teks už viską
Nuo 2011 m. sausio 1 d. įsigalioja anksčiau priimti PVM įstatymo pakeitimai, susiję su fizinių asmenų, teikiančių paslaugas užsienyje, PVM mokėjimu ir prievolėmis registruotis PVM mokėtojais.
Iki šiol Lietuvoje PVM mokėtojais privalo registruotis tie fiziniai asmenys, kurie iš savo veiklos per 12 mėnesių gauna per 100 tūkst. litų pajamų.
Kaip „Respublikai" sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Žukauskas, pagal naują apmokestinimo PVM tvarką bet kuriam fiziniam ir juridiniam asmeniui, jei jo teikiamą paslaugą perka kitos ES šalies pirkėjas, atsiras pareiga registruotis PVM mokėtoju ir todėl mokėti PVM nuo visų kitų pajamų, gautų Lietuvoje. Ir visai nesvarbu, ar pajamos viršija 100 tūkst., ar tesiekia 100 litų.
„Šie pakeitimai neigiamai atsilieps kultūros, meno, sporto, švietimo, mokslo, mokymo ir pramogų paslaugų teikėjams, kurie nebūdami PVM mokėtojai norės teikti paslaugas kitų ES valstybių užsakovams, –aiškino V.Žukauskas. – Pavyzdžiui, dėstytojui paskaičius paskaitą, už kurią moka Europos Sąjungos PVM mokėtojas, už kitas paskaitas, apmokamas Lietuvoje, tektų skaičiuoti ir mokėti PVM".
Galioja tik ES
Kaip po Naujųjų metų turės elgtis užsienio universitete paskaitas skaitęs ir už tai honorarą gavęs lietuvių profesorius, užsienio teatro spektaklyje vaidinęs aktorius ar tautodailininkas, vienoje Europos mugių pardavęs keletą savo drožinių, jei per metus jų pajamos nesiekia 100 tūkst. litų, prašėme paaiškinti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos.
VMI patvirtino, kad tik tautodailininkas automatiškai netampa PVM mokėtoju “nuo pirmo lito", nes jo gautos pajamos –ne PVM objektas Lietuvoje.
O mokslininkas ar aktorius, suteikę paslaugą užsienio (ES) apmokestinamajam asmeniui ir gavę honorarą, tampa privalomais PVM mokėtojais nuo visos honoraro sumos ir nuo visų kitų savo honorarų, gaunamų Lietuvoje.
PVM nereikia mokėti tik nuo atlyginimo, gauto pagal darbo sutartį, o visos kitos veiklos apmokestinamos PVM, nepaisant gautų pajamų dydžio.
Registruotis privalomu PVM mokėtoju ir toliau mokėti 21 proc. visų Lietuvoje gaunamų pajamų nereikia, jei minėtos paslaugos teikiamos ne ES valstybėse, o, pavyzdžiui, Rusijoje.
Tačiau ten gautos pajamos įskaitomos į 100 tūkst. litų ribą, gautą per paskutinius 12 mėnesių. Viršijus šią ribą, žmogui atsiranda prievolė skaičiuoti PVM nuo pajamų, gautų už Lietuvoje suteiktas paslaugas.
Išsigelbėjimas –tarpininkai
Pasak VMI atstovų, jeigu menininkai, mokslininkai paslaugas užsienyje teiktų per kitus Lietuvos PVM mokėtojus (per neatsiskleidusius tarpininkus), tai, nors honorarą jie gautų tiesiogiai iš kitos ES valstybės įmonės, jiems neatsirastų prievolė privalomai registruotis PVM mokėtojais, kol nepasiekė 100 tūkst. litų ribos.
Kai žmogus dėl paslaugų teikimo užsienyje tampa PVM mokėtoju, jis privalo 2 metus po to kas mėnesį teikti VMI ataskaitas apie PVM mokėjimą ir už Lietuvoje savo teikiamas paslaugas išrašinėti PVM sąskaitas faktūras.
„Jei asmuo nesilaiko įstatymo reikalavimų ir PVM mokėtoju nesiregistruoja, jis nuo prievolės skaičiuoti ir mokėti PVM į biudžetą neatleidžiamas", –aiškina VMI.
Pasigenda sveiko proto
Psichologo, buvusio Seimo nario Vytauto Čepo nė nestebina, kad mokesčiai Lietuvoje daugiausia užkraunami tik smulkioms žuvelėms, o ne verslo rykliams, kurie Seime turi savo sarginius šunis, tuoj pat užkertančius kelią bet kokiam bandymui apmokestinti stambųjį kapitalą. Anot jo, esant tokiai politikai Lietuvos valstybę išlaiko tik našlės, pensininkai ir vargšai smulkūs verslininkai, kurie neturi Seime užtarėjų ir nemoka naudotis įstatymų spragomis.
„Tam menininkui ar mokslininkui, kurio darbai ar pasirodymai užsienyje daro Lietuvą žinomesnę pasauliui, valstybė galėtų dar ir primokėti. O dabar valdžia už Lietuvos vardo pagarsinimą iš jo reikalauja ne tik dalies užsienyje uždirbto honoraro, bet ir nemenkos duoklės iš to, ką jis uždirba Lietuvoje", –neteisybe piktinosi V.Čepas.
Pasak jo, valstybė tikrai nenukentės, jei neatims PVM iš mokslininko ar menininko, kuris iš užsienio koncerto ar straipsnio žurnale uždirba kokius 2 tūkst. eurų per metus. O keliais procentais kilstelėjus pelno mokestį į biudžetą per metus plūstelėtų apie 700 mln. litų.
„Juk turi būti nors kiek sveiko proto tuose mokesčiuose. Kai žmogus uždirba 5 mln. ir sumoka 2 mln. mokesčių, jam dar 3 mln. lieka puotauti. O kai žmogelis uždirba 5 litus ir valstybė 3 atima, jam lieka tik virvę nusipirkti..." – apgailestavo psichologas.
Biurokratijos viršūnė
Kauno technologijos universiteto profesorius Algis Krupavičius naują žmonių apmokestinimo PVM tvarką prilygina juodos katės gaudymui tamsiame kambaryje.
„Tokie atvejai yra pavieniai, ir tos pajamos mažos. O procedūros biurokratizuotos, reikalavimai perdėti ir per daug sudėtingi", –“Respublikai" sakė profesorius.
Anot A.Krupavičiaus, valdžia turėtų pasirūpinti, kad ne tik mokesčių sistema būtų lankstesnė, palankesnė. Ir kad iš žmonių nebūtų tyčiojamasi.
„Lietuvoje prieinama net iki absurdų, pavyzdžiui, iš dalyvaujančių konkursuose dėl ES struktūrinių fondų remiamų projektų reikalaujama neteistumo pažymų. Docentai, profesoriai ir akademikai masiškai eina į Vidaus reikalų ministeriją ieškoti ko nepametę," –piktinosi A.Krupavičius.
Alia ZINKUVIENĖ