REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Energetikos ministro Dainiaus Kreivio žmonai Daliai Kreivienei, dirbančiai Užsienio reikalų ministerijoje, konservatorių kadencijos metu bus du kartus suteiktas nuosekliai aukštesnis rangas. 2021 m. ministras Gabrielius Landsbergis jai suteikė ministro patarėjo diplomatinį rangą, o 2022 m. prezidentas Gitanas Nausėda, pasiūlius užsienio reikalų ministrui, turėtų suteikti nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro rangą.

Energetikos ministro Dainiaus Kreivio žmonai Daliai Kreivienei, dirbančiai Užsienio reikalų ministerijoje, konservatorių kadencijos metu bus du kartus suteiktas nuosekliai aukštesnis rangas. 2021 m. ministras Gabrielius Landsbergis jai suteikė ministro patarėjo diplomatinį rangą, o 2022 m. prezidentas Gitanas Nausėda, pasiūlius užsienio reikalų ministrui, turėtų suteikti nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro rangą.

REKLAMA

Tik turėdama nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro arba dar vienu laipteliu aukštesnį rangą D. Kreivienė gali tapti diplomatine atstove, o ją kaip tik norima skirti ambasadore Italijoje. Taip pat šiame poste ji atstovautų Lietuvai Maltoje, San Marine bei Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijoje.

Paprastai nuosekliai aukštesni diplomatiniai rangai suteikiami kas 3-4 metus, nors pagal įstatymą nėra neteisėta suteikti vieną iš dviejų aukščiausių rangų asmeniui, kuris skiriamas diplomatiniu atstovu.

REKLAMA
REKLAMA

Gal konservatorių ir Nausėdos santykiai – ne tokie ir prasti?

Remiantis Diplomatinės tarnybos įstatymu, skirti ambasadoriumi galima tik aukščiausius rangus turinčius diplomatus – arba nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro, arba nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus. Šiuos du aukščiausius rangus suteikia prezidentas, pasiūlius užsienio reikalų ministrui. Jie suteikiami iki gyvos galvos.

REKLAMA

Dabar D. Kreivienė turi ministrės patarėjos diplomatinį rangą, kuris jai suteiktas 2021 m. ministro G. Landsbergio. Prieš tai nuo 2018 m. D. Kreivienei buvo skirtas patarėjo diplomatinis rangas, jį turėjo suteikti tuometinis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.  

Iš viso diplomatinių rangų yra aštuoni: žemiausias aštuntas – atašė, toliau eina trečiasis sekretorius, antrasis sekretorius, pirmasis sekretorius, patarėjas, ministras patarėjas, nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras bei pats aukščiausias – nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip portalui tv3.lt paaiškino Užsienio reikalų ministerija, jeigu į diplomatinio atstovo pareigybę asmuo siūlomas pirmą kartą, tai paprastai ministras prezidentui siūlo suteikti antrą pagal svarbą diplomatinį rangą – tai yra nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro.

Šiuo metu D. Kreivienei šis rangas dar nėra suteiktas, bet turėtų būti suteiktas, nes jos kandidatūra neformaliai yra suderinta su prezidentu G. Nausėda. Kai asmuo ambasadoriumi skiriamas pirmą kartą, prezidentas paprastai pasirašo du dekretus – skyrimo ambasadoriumi ir rango suteikimo.

Šių metų birželio 22 dieną D. Kreivienės kandidatūrai pritarė Seimo Užsienio reikalų komitetas, kuriame valdančiosios koalicijos partijos turi daugumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu viskas bus gerai, diplomatės kandidatūrą prezidentui G. Nausėdai pateiks Vyriausybė. Joje energetikos ministru dirba diplomatės sutuoktinis D. Kreivys bei kiti jo kolegos. Pats D. Kreivys per balsavimą žadėjo nusišalinti – tą jis privalo padaryti pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą.

Galutinį sprendimą priims prezidentas, bet, neoficialiais duomenimis, derybos įvykusios, viskas daugiau ar mažiau yra sutarta, o į Italiją D. Kreivienė turėtų būti skirta nuo spalio 10 dienos.

Šaltiniai teigia, kad tai ne pirmasis bandymas D. Kreivienei suteikti ambasadorės vietą užsienio šalyje, bet, neoficialiais duomenimis, iki šiol tai blokavo buvusi Vyriausybė. 

REKLAMA

Du diplomatiniai laipteliai – per pusę TS-LKD kadencijos

Paprastai nuosekliai aukštesnis diplomatinis rangas asmeniui suteikiamas kas 4 metus, išskyrus trečiojo, antrojo ir pirmojo sekretoriaus, kurių rangai suteikiami ne rečiau nei kas 3 metus. Taip nurodoma galiojančiame Diplomatinės tarnybos įstatyme.

Žinoma, išimtys yra leidžiamos: pavyzdžiui, asmeniui, skiriamam diplomatiniu atstovu, diplomatinis rangas gali būti suteikiamas neatsižvelgiant į nuoseklumą. Tokiu atveju žiūrima į einamas pareigas, kompetenciją ir darbo užsienio politikos srityje patirtį.

D. Kreivienės atveju, nuo ministro patarėjo iki nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro diplomatinio rago bus praėję apie metai.

REKLAMA

Prieš tai galiojęs Diplomatinės tarnybos įstatymas irgi leido diplomatinius rangus suteikti ne rečiau nei kas 4 metus, bet išimtys irgi buvo leidžiamos.

D. Kreivienės atveju nuo 2018 m. iki 2021 m. praėjo apie treji metai su trupučiu, diplomatė tuo metu nebuvo skiriama diplomatine atstove, todėl jai buvo pritaikytas kitas straipsnis, kuris leidžia suteikti nuosekliai aukštesnį diplomatinį rangą pirma laiko „diplomato tarnybinės veiklos vertinimo būdu ne anksčiau kaip po 2 metų“.

Tai reiškia, kad per pusę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kadencijos valdžioje, D. Kreivienei diplomatinis rangas bus paaugęs dukart – 2021 ir 2022 m. Pirmuoju atveju rangą suteikė ministras G. Landsbergis, o antruoju – siūlant Užsienio reikalų ministerijai turėtų suteikti prezidentas G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministerija nurodė, kad diplomatė D. Kreivienė darbą ministerijoje pradėjo 1998 m. Konsuliniame departamente, o nuo 2000 m. dirbo Ekonomikos departamente, kuris paskui buvo pervadintas į Išorinių ekonominių santykių ir ekonominio saugumo politikos departamentą.

Ministerija nurodė, kad vadovaujančias pozicijas šiame departamente D. Kreivienė ėmė užimti nuo 2009 m. Ji pasistiebė nuo skyriaus vedėjos iki departamento direktoriaus pavaduotojos ir šiuo metu eina departamento direktorės pareigas.

Kaip žinoma, 2008-2009 m. Užsienio reikalų ministerijai vadovavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Vygaudas Ušackas, o 2010-2012 m. Audronius Ažubalis.  

REKLAMA

Ar tai greita karjera?

Kadangi Diplomatinės tarnybos įstatymas leidžia išimtis, diplomatinių rangų suteikimo periodiškumas D. Kreivienės atveju atitinka įstatymo nuostatas. Tačiau portalas tv3.lt kai kurių diplomatų pasiteiravo, ar tai gali būti vertinama kaip greita karjera, ar nebūtinai.

Buvęs užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, kuris nebuvo informuotas apie konkretų aptariamą asmenį siekiant išvengti šališkumo, įvertino, jog nuosekliai aukštesnio diplomatinio rango suteikimas 2018, 2021 ir 2022 m. parodo gana greitą karjerą.

REKLAMA

„Sakyčiau, greitai. Žinoma, antrojo pagal svarbą rango suteikimas jau yra prezidentinis, daugiau kliūčių, bet šiaip pagal viską atrodo gana greitai“, – teigė L. Linkevičius, kuris užsienio reikalų ministro pareigas ėjo 2012-2020 m.

Tačiau jis atkreipė dėmesį į „sistemos prisisotinimą“: „Iš tiesų dabar „prigaminta“ labai daug ambasadorių. Jų tiek nereikia. Čia kaip kariuomenėje negali būti per daug karininkų, per daug generolų. Tai čia lygiai tas pats. Nors mes diplomatinės akademijos neturime, bet vis tiek tie ambasadoriai „gaminasi“. Gavę tą prezidentinį rangą jie nelabai ką gali daryti, tik vadovauti ambasadai arba būti ambasadoriais ypatingiems pavedimams arba, kaip dabar daugelis tampa patarėjais departamentuose. Čia jau yra įsisotinusi sistema, todėl tą reiktų saikingiau daryti. Reikia, kad viskas būtų proporcingai, kad būtų piramidė, o ta piramidė dabar išsikreipusi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, pats L. Linkevičius 2019 m. ambasadoriumi Kanadoje teikė buvusį savo viceministrą Darių Skusevičių, kuris prieš tai neturėjo diplomatinės patirties.  

Kitas buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, paklaustas apie diplomatinių rangų teikimo periodiškumą ir greitį iškart replikavo, kad tikriausiai klausiama apie energetikos ministro sutuoktinę D. Kreivienę.

Pasak pašnekovo, jeigu darbą Užsienio reikalų ministerijoje D. Kreivienė pradėjo 1998 m., o ambasadore taps 2022 m., tai gali būti vertinama kaip įprasta karjera. „Tai normali karjera, negalima nieko sakyti. Pagal išdirbtus metus, tai labai normalus augimas“, – svarstė A. Valionis, nors pridūrė, kad svarbu ne išsėdėtų metų kiekis, bet gebėjimai.

REKLAMA

„Dabar atsidarė vadinamasis „butelio kaklelis“, nes viskas vyksta tokiomis fazėmis. Kai prasidėjo nepriklausomos Lietuvos diplomatinis kelias, visi diplomatinius rangus gaudavo žaibiškai, nes tiesiog nebuvo žmonių, kažkam reikėjo važiuoti būti ambasadoriais ir tą žemesnį ambasadorinį rangą daug kas gaudavo be jokio patyrimo. Bet jaunimui tada jau nebuvo atviro kelio į aukštesnius postus, buvo susikaupęs toks kamštis, senieji ambasadoriai buvo užtvėrę kelią jaunimui, o dabar po truputį jie pradėjo eiti į pensiją ir atsiranda galimybės normaliai daryti karjerą jauniems“, – pasakojo A. Valionis, užsienio reikalų ministro pareigas ėjęs 2000-2006 m. 

REKLAMA

Dar vienas pašnekovas, kuris paprašė neįvardinti savo pavardės, sakė, jog Užsienio reikalų ministerijoje yra nemažai asmenų, jau turinčių arba nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus, arba nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro diplomatinius rangus, bei laukiančių paskyrimo į užsienį, tačiau ministerija vis tik pasirinko teikti vidinę atranką praėjusios ir tokio rango dar neturinčios D. Kreivienės kandidatūrą. Šią vidinę atranką ministerijos darbuotojai vadina „grožio konkursu“, taip norėdami pademonstruoti, kad nelaiko jos objektyvia.

„Šiuo paskyrimu nėra labai patenkinti tie ministerijos darbuotojai, kurie tuos rangus jau turi. Kitaip tariant, yra nemažai ministerijos darbuotojų, jau turinčių to nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro bei nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus. Jie vadina tą atranką grožio konkursu, kad kas patinka, tą ir skiria. Nors daugelis kolegų D. Kreivienę vertina kaip profesionalią darbuotoją, bet buvo aiški tendencija ją greitai padaryti ambasadore“, – sako pašnekovas, susipažinęs su situacija. 

karbauskio vos nesuėdė už ,,gretutę,, kuri tik seimo nare tapo. o čia px. Masiulio (gerojo roko) žmonelė dirba NordPool ir regulioja kainas, už kurias perka Litgrid (rokučio filialas), kreivys valdo moki-veži, kuri gavo daugiausia paramos per plandemiją, o jo žmonelė kopia karjeros laiptais, žinoma, tik ,,dėl kompetencijos,,. anūko žmonelės biznis klesti, o šeimų klanai įsitvirtina dar labiau - maldeikiai, gentvilai, saudargai....ir mes dar kažką vapaliojam apie korumpuotą rusiją ar baltarusiją ?
vemti verčia nuo jų aferų
Jų partija , kaip ir Putino , sąžiningiausia ir doriausia , jokios kritikos negali būti .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų