Seimo priimtos Įmonių bankroto įstatymo pataisos užtikrins skaidresnį, paprastesnį ir greitesnį bankroto bylų procesą, teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
"Vis dažnesni ikiteisminiai tyrimai dėl milijoninių kyšių bankroto bylose rodo, kad sistema tikrai yra ydinga. Kai bankroto administratorių atrinks kompiuteris, įmonei nebebus galimybių nusipirkti sau palankų administratorių ir bankroto procedūra bus skaidresnė", - šalies vadovę pranešime cituoja Prezidentės spaudos tarnyba.
Pagal Prezidentės iniciatyva parengtas ir teiktas įstatymo pataisas, bankroto administratoriai bus parinkti atsitiktinai, naudojant kompiuterinę atrankos programą bei atsižvelgiant į įmonės dydį ir veiklos ypatumus. Prezidentės teigimu, taip bus užkirstas kelias nesąžiningiems susitarimams ir korupcijai, taip pat bus apginti ir mažųjų kreditorių interesai.
Šalies teismuose nagrinėjimo laukia tūkstančiai bankroto bylų ir kreditorių. Bankroto administratorius valdo visą bankrutuojančios įmonės turtą ir nuo jo sprendimų priklauso įmonės turto likimas.
Prezidentės teiktomis pataisomis taip pat bus supaprastintas ir paspartintas procedūrinių bankroto klausimų svarstymas. Dėl išaugusio bankroto bylų skaičiaus ir gerokai pailgėjusių jų nagrinėjimo terminų didelių nuostolių patiria kreditoriai.
Ketvirtadienį Seimas priėmė Įmonių bankroto įstatymo pataisas, kuriomis keičiama galiojanti bankroto administratorių atrankos ir skyrimo tvarka, primena ELTA.
Įstatyme įtvirtinta, kad bankroto administratoriaus kandidatūra iš asmenų, teikiančių įmonių bankroto administravimo paslaugas, sąrašo, teismui bus parenkama naudojantis bankroto administratorių atrankos kompiuterine programa.
Siekiant bankroto procedūrų skaidrumo ir aiškumo nustatyta, kad bankroto administratoriumi negalės būti paskirtas asmuo, giminystės (tiesiosios aukštutinės ir tiesiosios žemutinės linijos giminaičiai, tikrieji bei netikrieji broliai ir seserys, įtėviai ir įvaikiai), svainystės ar partnerystės santykiais susijęs su bankroto bylą nagrinėjančiu teisėju.
Priimtomis pataisomis taip pat patobulinti nuostolių atlyginimo, kreditorių reikalavimų ginčijimo ir pirmojo kreditorių susirinkimo sušaukimo reguliavimą bei kiti klausimai.
Įstatymas priimtas vieningai už jį balsavus 91 Seimo nariui.