VMKL toliau didina vietų skaičių
VMKL patalpose Antakalnio g. 57, kur COVID-19 pacientams jau parengta 20 vietų Dienos chirurgijos skyriuje, o iki gruodžio 7 dienos bus atlaisvintos ligoninės administracijos patalpos pirmame aukšte. Architektai šiuo metu jau perplanuoja administracijos užleidžiamas 850 kv. m ploto patalpas, tikslina čia tilpsiančių pacientų skaičių.
Administracijos patalpų sąskaita bus praplėstas priėmimo skyrius ir papildomai įrengtos 20– 25 vietos į priėmimą patenkantiems pacientams. Jos bus su ventiliacinėmis ir kondicionavimo sistemomis, atskirais boksais sergantiems ypatingai sunkiomis infekcinėmis ligomis. Dalis patalpų bus pritaikytos teikti ir intensyviąją terapiją.
Administracijos darbuotojų dalis perkeliami į poliklinikos patalpas, esančias Antakalnio g. 124, dalis – į kitas patalpas, Antakalnio g. 57. Ateityje tikimasi administracijos reikmėms pritaikyti senas buitines patalpas, esančias Antakalnio g. 124.
Racionalesnė mobilių komandų sudėtis
Vilniaus miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, diskutuodami dėl mobilių komandų COVID-19 sergančių ligonių lankymui namuose formavimo, nutarė nekurti kelių budinčių komandų, kurios keliautų po visą miestą, – kiekviena poliklinika rūpinsis savais pacientais. Nuspręsta, kad pirmiausia taip bus išvengta gaišaties dalijantis pacientų ligos istorijomis. Privatiems šeimos gydytojų kabinetams pasiūlyta teikti šias paslaugas bendradarbiaujant tarpusavyje arba sudarant bendradarbiavimo sutartis su poliklinikomis.
VMS administracija, susipažinusi su Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintu Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo namuose COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) sergantiems asmenims organizavimo tvarkos aprašu, pateikė SAM savo pasiūlymus dėl jo keitimo. Pasak Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Viktorijos Turauskytės, į siūlymus dėl mobilios komandos sudėties koregavimo SAM atsižvelgė tik iš dalies.
„Sprendimą siųsti į sergančiojo COVID-19 liga namus šeimos gydytoją kvestionuoja ne vienas medikas – objektyvus paciento būklės įvertinimas namuose neturint specialios įrangos yra gana sudėtingas. O atlikti visa tai, kas įmanoma tokiomis sąlygomis – pamatuoti temperatūrą, kvėpavimo dažnį, pulsą, deguonies saturaciją, kraujospūdį, – pagal kompetenciją gali ir slaugytojas. Po slaugytojo apsilankymo būtų sprendžiama dėl šeimos gydytojo vizito pas pacientą poreikio. Taip sumažėtų šeimos gydytojų tiesioginių kontaktų su pacientais skaičius ir galimybė užsikrėsti COVID-19 liga. Gydytojų šiuo metu ir taip serga labai daug“, – sakė V. Turauskytė.
Vis dėlto svarbu ir tai, kad vakar atnaujintame tvarkos apraše nustatyta, jog mobilios komandos sudėtyje nebūtinai turės būti slaugytojo padėjėjas – jį galės pakeisti kitas poliklinikos darbuotojas, apmokytas saugiai naudoti asmenines apsaugos priemones. Tai yra, šiuo metu, kai sveikatos priežiūros specialistų poliklinikose taip trūksta, gydytoją ir slaugytoją į paciento namus galės lydėti vairuotojas ar kitas darbuotojas.
Mobilios komandos į COVID-19 pacientų namus ar socialinės globos įstaigas bus siunčiamos sudėtingesniais atvejais, nepakankant įprastos šeimos gydytojo konsultacijos telefonu ir tik pas rizikos grupei priklausančius pacientus.
COVID-19 testavimas
Kaip ir ankstesnę savaitę, Vilniuje mobiliajame punkte eilių nėra. Nuo šiandien padidintas ir sąrašas asmenų grupių, galinčių nemokamai išsitirti greitaisiais testais, parodančiais, ar žmogus yra turėjęs sąlytį su SARSCoV-2, ir ar susidarė antikūnai. Registruotis tyrimui nuo gruodžio 1 d. gali ir vaistinių, klientų aptarnavimo srityje dirbantys darbuotojai (viešbučių aptarnavimas, grožio paslaugos), viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, įstaigų ar organizacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, savivaldybės administracijos ir savivaldybės įmonių darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su klientais. Greitąjį testą galima atlikti bet kurią savaitės dieną, 14–17.30 val.
Atvykti į mobilų punktą atlikti PGR tyrimo gyventojai, be visų galimų būdų (automobiliu, su pavežėjais, savivaldybės transportu – kreiptis dėl šios paslaugos tel. 1664), gali ir pėsčiomis ar dviračiu, todėl viena iš mobiliojo punkto palapinių skirta būtent atvykstantiems atlikti PGR tyrimą be automobilių. Sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad į mobilius punktus viešuoju transportu vykti negalima.
Centro poliklinikos patalpas dezinfekuos robotas
Centro poliklinika šį mėnesį gaus Europos Komisijos dovaną – dezinfekcijai skirtą robotą, kurie pasieks ne vieną Europos sveikatos priežiūros įstaigą, atitinkančią tam tikras specifikacijas – lankytojų srautų, darbuotojų ir paslaugų teikimo.
Nuotoliniu būdu valdomi robotai (detalesnė informacija – www.uvd-robots.com/) skirti naikinti bakterijas, virusus ir kitus žalingus mikroorganizmus. Robotą planuojama naudoti Centro poliklinikos Diagnostikos centre, kur yra ir laboratorija, dienos stacionaras. Robotas 25 kv. m patalpą dezinfekuoja per 8 min., 500 kv. m patalpą – per 30 min. Kol kas dezinfekcija poliklinikoje vykdoma rankiniu būdu, ir tai reikalauja daug žmogiškųjų resursų ir laiko sąnaudų.