Pirmadienį ji su Seimo valdybos nariais ir prezidentu Gitanu Nausėda aptarė būsimos sesijos darbus.
„Visi situaciją matome panašiai, kad ekonominis, energetinis, socialinis, nacionalinis saugumas yra pagrindinė linija. Tai matyti ir iš Vyriausybės, ir iš Seimo frakcijų pasiūlymų. Tai, matyt, ir bus šios pavasario sesijos, paskutinės šioje kadencijoje pilnos sesijos, leitmotyvas“, – po susitikimo žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Anot jos, parlamentarai turės patvirtinti Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programą, Karo prievolės, Principinės kariuomenės struktūros įstatymų pakeitimus, susijusius su divizijos kūrimu Lietuvos kariuomenėje.
„Kalbėjome ir apie pensijų kaupimo įstatymo pakeitimą. Vyriausybė, matyt, pateiks pasiūlymus, kai bus sulaukta Konstitucinio Teismo atsakymo“, – tvirtino Seimo pirmininkė.
Anot jos, taip pat ketinama tobulinti lošimų sektoriaus reguliavimą, svarstyti gynybos pramonės stiprinimą, energetinio saugumo, civilinio saugumo klausimus.
„Manyčiau, kad ir diskusija dėl gynybos finansavimo bus pakankamai aktyvi, nors konkrečių projektų kol kas nėra“, – svarstė V. Čmilytė-Nielsen.
Prezidentas G. Nausėda savo ruožtu priminė nacionalinių sankcijų svarbą.
„Kiek žinau, prie šio klausimo ketinama grįžti. Nuo pradžių sakiau, kad mėginimas skirti du režimus – Baltarusijos ir Rusijos – vieną nuo kito gali atnešti bėdų. Šiandien matome, kad taip ir yra. Turime įvairių pavyzdžių, kuomet Baltarusijos piliečiai, čia apsigyvenę, deja, nedemonstruoja didelio lojalumo Lietuvos Respublikai. Į tai būtina reaguoti“, – pirmadienį sakė valstybės vadovas.
Vasario viduryje per neeilinę sesiją Seimas jau pradėjo svarstyti Vyriausybės siūlymą dar metams pratęsti nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, pastariesiems įvedant papildomą patikrinimą pasienyje.
Prezidentas taip pat tvirtino, kad vienas esminių pavasario sesijos darbų bus sutarti dėl vadinamojo gynybos mokesčio.
„Labai tikiuosi, kad partijos šiuo klausimu ras sutarimą. (...) Svarbu, kad šis klausimas netaptų rinkimų kovų įkaitu“, – kalbėjo jis.
G. Nausėda sukritikavo valdančiųjų konservatorių retoriką dėl karo grėsmės Lietuvai blogėjant geopolitinei situacijai regione.
„Turbūt visi puikiai suprantame, kad ji (bendra situacija – BNS) nėra paprasta, situacija yra sudėtinga. Kita vertus, man nepriimtinos pastangos, kurios pastaruoju metu regimos, sukelti tam tikrą isteriją visuomenėje arba sukelti tokią baimę, kad praktiškai paralyžiuojami žmonių darbai žmonių gyvenimas. Tai nėra prasminga“, – teigė jis.
„Iš tikrųjų grėsmės niekur nedingo, tą pripažįstame, tačiau turime dirbti susitelkę, reaguoti į reiškinius ir procesus normaliai, adekvačiai ir, svarbiausia, reaguoti ne kokiais nors apokaliptiniais pareiškimais, o tiesiog priimant sprendimus, kurie būtini“, – kalbėjo prezidentas.
Seimo pavasario sesija prasidės sekmadienį, kovo 10 dieną. Pagal Konstituciją ji truks iki birželio 30 dienos. Spalį vyks naujo parlamento rinkimai.
V. Čmilytės-Nielsen duomenimis, šiuo metu suplanuota svarstyti 392 teisės aktų projektus, septynis jų teikia prezidentas, 89 – Vyriausybė, likusius registravo ir teiks Seimo nariai, Seimo frakcijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!