Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį pradėjo nagrinėti Rimo Jono Jankūno skundą, kuriuo jis prašo panaikinti įsakymą atleisti jį iš pareigų Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje (VVKT).
VVKT liepos 19 dieną sudaryta Tarnybinių nusižengimų tyrimo komisija nustatė, kad R.J.Jankūnas netinkamai vykdė pareigas, nes laikinai pavaduodamas atostogų išėjusią tarnybos viršininkę, pasirašė raštą Europos Komisijai, kuriame nurodė, kad panaikinamas rinkodaros teisės pažymėjimo galiojimas biotechnologiniam vaistiniam preparatui "Grasalva".
Remdamasi komisijos išvadomis, VVKT viršininkė Aurelija Kulčickienė Gutienė liepos 31 dieną atleido R.J. Jankūną iš pareigų.
R.J. Jankūnas kreipėsi į teismą, prašydamas panaikinti įsakymą, kuriuo jis buvo atleistas iš VVKT viršininkės pavaduotojo pareigų.
Skunde teismui R.J. Jankūnas nurodo, kad tarnybinė nuobauda jam skirta neteisėtai, grubiai pažeidžiant Tarnybinių nuobaudų skyrimo valstybės tarnautojams taisykles bei Valstybės tarnybos įstatymo nuostatas; siekiant asmeninių, su valstybės tarnyba nesuderintų tikslų, pranešė teismo atstovė spaudai.
R.J. Jankūno manymu, komisija, neįvertinusi ir nepaneigusi jo paaiškinime pateiktų aplinkybių, negalėjo nurodyti ir nustatyti jo kaltės, o nenustačiusi kaltės, negalėjo ir taikyti tarnybinės atsakomybės.
R.J. Jankūnas mano, kad tapo pirmuoju Lietuvos istorijoje valstybės tarnautoju, atleistu už teisėtų Europos Komisijos reikalavimų vykdymą ir prašo teismo grąžinti jį į tarnybą.
Pareiškėjas prašo atlyginti jam dėl, jo manymu, neteisėtų VVKT viršininkės veiksmų patirtą turtinę žalą (atlyginimą už visą priverstinės pravaikštos laikotarpį) bei neturtinę žalą, kurią jis įvardija kaip patirtą stresą ir sveikatos sutrikdymą.
VVKT atstovai teismui paaiškino, kad nuo 2005 metų vyksta teisinis ginčas tarp Europos Bendrijų Komisijos ir Lietuvos dėl leidimo prekiauti vaistais "Grasalva" galiojimo.
Europos Komisija išreiškė nuomonę, kad Lietuva, palikdama galioti leidimą prekiauti "Grasalva", nevykdo savo įsipareigojimų pagal Europos Sąjungos teisės aktus.
Lietuva nuo ginčo pradžios teigė, kad "Grasalvos" registravimo pažymėjimas išduotas teisėtai ir jo naikinti nėra jokio teisinio pagrindo.
Tuo tarpu R.J. Jankūnas, laikinai eidamas VVKT viršininko pareigas, neaptaręs savo pozicijos su Sveikatos apsaugos ministerija, neturėdamas tam įgaliojimų, liepos 12 dieną parengė, pasirašė ir išsiuntė Europos Komisijai raštą, kuriame nurodė, kad panaikinamas rinkodaros teisės pažymėjimo vaistui "Grasalva" galiojimas.
VVKT atstovų teigimu, jis darė tyčia, žinodamas apie egzistuojantį Lietuvos ir Europos Komisijos nesutarimą dėl vaisto "Grasalva" registravimo. Tuo R.J. Jankūnas šiurkščiai nusižengė valstybės tarnautojo pareigoms. Jo elgesys sukėlė nepasitikėjimą VVKT kaip institucija ne tik tarp kitų valstybės institucijų, bet galimai neigiamai paveikė ir Lietuvos interesus teisiniame ginče su Europos Komisija.
VVKT tvirtinimu, R.J. Jankūnas buvo teisėtai ir pagrįstai atleistas iš pareigų.
Vilniaus apygardos administracinis teismas šios administracinės bylos nagrinėjimą tęs kitų metų sausio 17 dieną. Į šį posėdį nutarta iškviesti liudyti VVKT tarnybinių nusižengimų tyrimo komisijos narius.