„Džiaugiuosi, kad mūsų žmonėms, esantiems Jungtinėje Karalystėje, liks galioti didžioji dalis Europos Sąjungos socialinės apsaugos koordinavimo taisyklių. Tai sustiprins šalių bendradarbiavimą socialinės apsaugos srityje, o mūsų tautiečiai, kuriantys gyvenimą Didžiojoje Britanijoje, ir toliau galės naudotis socialinėmis garantijomis“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Lietuviams, taip pat kaip ir kitų Europos Sąjungos šalių piliečiams, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje, ir toliau bus užtikrinama socialinė apsauga ir sveikatos priežiūros paslaugos:
· Ligos išmokos;
· Motinystės ir tėvystės išmokos;
· Neįgalumo, senatvės, maitintojo netekimo (našlių ir našlaičių) pensijos;
· Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokos;
· Išmokos mirties atveju;
· Nedarbo išmokos;
· Priešpensines išmokos.
Nustatant teisę į socialinės apsaugos išmokas, bus sumuojamas ES valstybėse narėse ir JK įgytas socialinio draudimo stažas. Priklausančios išmokos bus išmokamos ten, kur žmogus gyvena, t. y. Lietuvoje (ar kitoje ES šalyje), arba Jungtinėje Karalystėje, išskyrus neįgalumo pensijas ir nedarbo išmokas.
Taip pat nustatytos taisyklės, užtikrinančios, kad žmogus socialiniu draudimu bus draudžiamas ten, kur dirba, t. y. nebus dvigubai apmokestinamas socialinio draudimo įmokomis. Be to, komandiruotės metu darbuotojams galės būti išsaugotas socialinis draudimas toje valstybėje, iš kurios jis atvyko, jei valstybė narė nuspręs su Jungtine Karalyste taikyti taisykles, galiojančias Europos Sąjungoje.
Socialinės apsaugos koordinavimo nuostatos apima ir turistus, studentus, pensininkus, verslą, tačiau tai netaikoma situacijoms, kurios yra susijusios tik su viena ar daugiau valstybių narių ar tik su Jungtine Karalyste.
Susitarimas taip pat netaikomas specialioms neįmokinėms išmokoms pinigais, socialinei ir medicininei paramai, karo aukų išmokoms, kompensacijoms už šildymą ir karštą vandenį, ilgalaikės priežiūros išmokoms, socialinėms paslaugoms ir išmokoms vaikams.