Braižo naują schemą: kas nutiktų atsisakius 20 Seimo narių

Sprendžiant nutarimo dėl referendumo klausimą Seimo salėje aidėjo kaltinimai populizmu, priedanga rinkiminei kampanijai ir nerimas dėl grėsmės demokratijai. Parlamentarai mažai diskutavo, kaip šis sprendimas gali pakeisti jų rinkimo tvarką ar kasdienį Seimo darbą. Portalo tv3.lt kalbinti pašnekovai svarstė, kad kol kas klausimų daugiau nei atsakymų, o galimos žalos daugiau nei naudos.

Socialdemokratas Algirdas Sysas, kalbėdamas iš tribūnos, atkreipė dėmesį, kad nėra diskutuojama, kas laukia, sumažinus Seimo narių skaičių. Parlamentaras klausė, kaip keisis parlamento darbas, rinkimų sistema. Politikas šią situaciją palygino su balsavimu dėl „Brexit“ – pirmiausia nubalsuojama, o tik vėliau galvojama, ką toliau daryti.

Reikės kažkaip suktis

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas, politologas Mažvydas Jastramskis tv3.lt sakė, kad sprendimą, kaip sumažinti parlamentarų skaičių, priimti turės patys Seimo nariai, tačiau kardinaliai rinkimai neturėtų keistis.

„Logiškai kalbant, jei balsuojama tik dėl narių skaičiaus mažinimo, tai rinkimų sistema turi išlikti tokia pati“, – kalbėjo politologas.

Iki šiol 71 Seimo nariai buvo renkami vienmandatėse apygardose, o 70 – pagal sąrašą. M. Jastramskio nuomone, jei referendumu būtų nuspręsta mažinti Seimo narių skaičių, tai sumažėtų rinkiminių apygardų ir atitinkamai 61 parlamentarą rinktume vienmandatėse, o 60 pagal partijų sąrašus.

Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad Seimo narių skaičiaus mažinimas nesumažins parlamento darbo efektyvumo, o netgi priešingai, gali jį padidinti. M. Jastramskis turi kiek kitokią nuomonę. Politologo teigimu, 20 parlamentarų praradimas gali pasijusti, ypač bandant sudaryti Seime veikiančius komitetus.

„Dabar jau ne visada randa žmonių, kurie tiktų dirbti (red. pastab. komitete). Šiuo atveju, kažkokiu būdu reikės parlamentui suktis dėl to“, – samprotavo politologas.

REKLAMA

Daug įvairių siūlymų

„Taip. Buvo diskutuojama, yra diskutuojama ir bus diskutuojama“, – apie tai, kad šio siūlymo iniciatoriai svarstė kaip keisis rinkimų sistema, patvirtino Seimo narė Agnė Širinskienė.

Nors M. Jastramskis svarstė, kad pagal logikos dėsnius, Seimo narių skaičiaus mažinimas neturėtų keisti rinkimų sistemos, realybė po referendumo gali būti visai kitokia. A. Širinskienė pasakojo, kad pasiūlymų, kaip būtų renkamas parlamentas, yra labai įvairių.

Kol kas vyraujantis pasiūlymas – mažinti pagal sąrašą renkamų Seimo narių skaičių. Kai kurie ragina sumažinti tiesiogiai vienmandatėse apygardose renkamų parlamentarų skaičių. Kitas siūlymas yra sumažinti proporcingai: nuo 71 išrinkto vienmandatėje ir 70 daugiamandatėje iki 61 vienmandatėje ir 60 daugiamandatėje.

„Seimo narių daugiamandačių ir vienmandačių apygardų rinkimų klausimas yra sprendžiamas Seimo rinkimų įstatyme. Manau, jei bus priimtas sprendimas, tai po referendumo persikels ta diskusija į Seimą“, – sakė A. Širinskienė.

Politikė teigė, kad kaip sumažėjęs narių skaičius gali paveikti parlamento darbą, projekto iniciatoriai kol kas nediskutavo. Tačiau ji įsitikinusi, kad dėl sumažėjusio Seimo narių skaičiaus komitetų darbas nesutriktų, nes jie prarastų po vieną ar du narius.

„Tikrai nemanau, kad ta diskusija yra prasminga, nes tai nėra tokio reikšmingumo skaičius, kad jis stabdytų komitetų veiklą ar darbą. Tikrai praradimas vieno nario nebus toks reikšmingas darbo kokybės prasme“, – tikino A. Širinskienė.

Pagal dabar galiojantį Seimo statutą, frakciją gali sudaryti ne mažiau nei septyni parlamentarai. A. Širinskienė tvirtino, kad diskusija, ar reikia sumažinti frakcijos sudarymo kriterijų, vyktų po referendumo. Tačiau politikė nemano, kad net ir sumažėjus Seimo narių skaičiui, turėtų mažėti kartelė dėl parlamentinių frakcijų sudarymo.

Lengviau priiminėtų įstatymus

Buvęs Konstitucinio teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius tv3.lt tvirtino, kad sumažinus Seimo narių skaičių, labai padidėtų valdžios koncentracija.

REKLAMA

„Rašant Konstituciją, buvo įtvirtintos tam tikros nuostatos, kiek balsų reikia kreiptis į Konstitucinį teismą, kiek balsų reikia, kad būtų paskirti Konstitucinio ir Aukščiausiojo teismo teisėjai, kiek balsų reikia, kad būtų priimtos Konstitucijos pataisos ar įstatymai. Jeigu Seimo narių skaičius bus sumažintas, reikės daug mažiau balsų norint priimti sprendimus“, – kalbėjo profesorius.

V. Sinkevičius pasakojo, kad, pavyzdžiui, dabar norint priimti Konstitucijos pataisą, reikia 94 balsų. Jei Seimas sumažėtų iki 121 parlamentaro, pakaktų 81 balso.

„Taip lengvesne tvarka būtų galima keisti Konstituciją. Lengvesne tvarka būtų galima priimti įstatymus. Iš esmės, pakaktų 31 balso, kad būtų priimtas įstatymas“, – tvirtino buvęs Konstitucinio teismo teisėjas.

V. Sinkevičiaus teigimu, santykis tarp Vyriausybės, Seimo ir Prezidento institucijos, sumažinus parlamentarų skaičių, nepasikeistų, tačiau sumažinus Seimo narių skaičių ir atsiradus galimybei lengviau priiminėti įstatymus, atsiranda keletas grėsmių.


Rašyti komentarą...
j
juozas
2019-05-07 07:18:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
prie Smetonos tik 20 ir tebuvo, ir dabar užtektų 20 seimo narių.
Atsakyti
-2

R
Ryta
2019-05-07 08:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Oj kas nutiktu, isigando, pastovei tuscia sale, mzinai laksto savo reikalais, dibt gal prades, žmoniu lietuvo nieko nelike, o gauja diekaduoniu vistiek sedisysai visoki nuo vaikystes ten tupi barda apauge, tikrai ir 21uztektu,sale prigrusta kompiuteriu su mikstom kedem miegoti, londonas turtinga šalis o parlamentas ne stalu neturi ne kompų ir ystatymus prima kad salis klesti, paveiks kazkas mazau seimo nariu jai liks, lietuva korumpuota, ar vienas seimunas sėdės jy paveik gali, ar 141 vienas sedi jie visi nupirkti paveikti. Gerai but nesedetu nuo jaunystes iki demecija susrrga ir but gerai, bet, kol per sąrašus riks tol kunilai sysai seime gyvens
Atsakyti
0

S
Sigutė
2019-05-07 08:05:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodėl rašot "kas nutiktų", aš užtikrinta kad ir nutiks. Nebent darysit kaip norit, o ne kaip nubalsuos Lietuva.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų