REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui nusprendus nuo kitų metų degalinėse ir prekybos tinkluose drausti prekiauti alkoholiu nakties metu, verslininkai jau suka galvas, kaip kompensuoti būsimus nuostolius ir išvengti draudimo pažeidimų.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad šis Seimo sprendimas dalį degalinių darbuotojų paliks be darbo, dar iki įstatymo pataisų priėmimo kalbėjo Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacija. Tą patį asociacijos prezidentas Mindaugas Palijanskas dienraščiui patvirtino ir dabar.

REKLAMA

„Dėl draudimo degalinėse prekiauti alkoholiu palaipsniui teks jas restruktūrizuoti į automatines. Tad didžiąją dalį darbuotojų teks atleisti. Greičiausiai nebeliks atokesnėse kaimo vietovėse visą parą veikusių degalinių. Kiek asociacijos narių jau apsisprendė reorganizuoti degalines, kol kas pasakyti negaliu, bet šį verslo sektorių draudimas neišvengiamai privers tai daryti“, - tikino M. Palijanskas.

Naktimis nedirbs

Bendrovės „Lukoil“ Baltijos regiono mažmeninės prekybos direktorius Romas Turlinskas sakė, kad reorganizuoti degalinių veiklą, sutrumpinti dalies degalinių darbo laiką, o kai kuriose įrengti automatines kolonėles, planuojama per kitų metų pirmąjį pusmetį.

REKLAMA
REKLAMA

„Planuojame, kad nuo kitų metų antrojo ketvirčio iš 117 mūsų valdomų tinklo degalinių, nakties metu visiškai nedirbs 20“, - preliminarius skaičius pateikė R. Turlinskas.

Draudimas prekiauti alkoholiu - ne vienintelė šio sprendimo priežastis. Anot R. Turlinsko, bendrovei nepalankios ir priimtos Darbo kodekso pataisos, nustačiusios naują naktinio darbo apmokėjimo tvarką.

Be to, ketinama pasekti kitų šalių pavyzdžiu. Jose egzistuoja praktika, kad dėl didelių sąnaudų nakties metu nedirba degalinės, kuriose naktį apsilanko labai mažai vartotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas apie investicijas į savitarnos kolonėles kalbėti ankstoka, nes dar atliekami tikslūs skaičiavimai. Tokių kolonėlių, kuriose vairuotojai galės įsigyti benzino ir dyzelino, planuojame įrengti iki 30. Vienoje degalinėje planuojame įrengti po vieną savitarnos kolonėlę. Šiuo metu kaip tik skaičiuojame, kiek sumažės mūsų sąnaudos, sutrumpinus dalies degalinių darbo laiką“, - kalbėjo „Lukoil“ atstovas.

Nuo kitų metų pradžios „Lukoil“ planuoja savo degalinių veiklą reorganizuoti ir kitose Baltijos šalyse.

REKLAMA

Užblokuos kasas

Bendrovės „Maxima LT“ atstovė spaudai Renata Saulytė dienraščiui sakė, kad Seimo sprendimas pirmiausia palies vartotojus.

„Ir būtent tuos, kurie alkoholiu nepiktnaudžiauja, o tiesiog užsuka vakarui butelį vyno nusipirkti. Pastaruoju metu žmonės vis ilgiau užsibūna darbuose, todėl draudimas sukels nepatogumų šiems vartotojams. Seimo prevencija pradėta ne nuo to galo. Akivaizdu, jog tie, kuriems svaigalų mirtinai reikia, tikrai ras kur jų įsigyti, net jei ir mes parodysime duris“, - svarstė pokalbininkė.

REKLAMA

Kol kas „Maxima LT“ dar nėra priėmusi sprendimo, kaip naujas draudimas koreguos prekybos centrų darbo laiką, ir ar visą parą iki šiol veikusios tinklo parduotuvės jo netrumpins.Viena aišku tiksliai - pirmą 2009 metų dienos vakarą alkoholio lentynos bus apjuostos plakaitais su užrašu, jog naktinėmis valandomis jį pirkti draudžia įstatymas.

Gali būti, kad svaigalių skyrius nuo kitų produktų naktimis skirs ir metalinės tvorelės.

„Neatmetame galimybės, kad suveikus žmogiškajam faktoriui pardavėjams kils pagundos įstatymui nusižengti. Esam ir tam pasiruošę. Darysim kaip rugsėjo pirmąją - kasos nuo 22 iki 8 valandos ryto tiesiog bus užblokuotos ir išmušti čekį alkoholiui bus neįmanoma. Techninės galimybės šį sumanymą leidžia įgyvendinti“, - sakė R. Saulytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistika

Statistikos departamento duomenimis, pernai šalyje buvo pagaminta 1,9 mln. dekalitrų stipriųjų alkoholinių gėrimų. Palyginti su 2006 metais, gamyba išaugo 22 proc. Per šį laikotarpį visų rūšių silpno neputojančio vyno gamyba išaugo 8 proc. ir pernai sudarė 2,6 mln. dekalitrų. Putojančio vynuogių vyno, fermentuotų gėrimų ir sidro gamyba išaugo 34 proc.

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, pernai, palyginti su 2006 metais, 13 proc. padidėjo sergamumas alkoholine psichoze. Dėl lėtinio alkoholizmo į gydymo įstaigas pirmą kartą kreipėsi 1,6 tūkst. asmenų, 16 proc. daugiau nei 2006 metais.

REKLAMA

Rugsėjį tyrimų bendrovės RAIT atlikta apklausa parodė, kad uždraudus prekybą alkoholiniais gėrimais nuo 22 iki 8 val., 50 proc. vartotojų alkoholį įsigis iš anksto, o 25 proc. ieškos, kur jo kitur įsigyti.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, vien per pirmąjį 2008 metų pusmetį falsifikuoto alkoholio konfiskuota 3,5 karto daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2007 metais.

Platūs mostai

Praėjusios kadencijos Seimas priėmė naujas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Jomis viliamasi pažaboti besaikį alkoholio vartojimą šalyje. Nuo kitų metų naktį alkoholiu nebus galima prekiauti ne tik prekybos tinkluose, bet ir degalinėse. Specializuotose alkoholio ir kitose parduotuvėse jo bus galima įsigyti tik nuo 8 iki 22 val., o daugiabučiuose įsikūrusiose parduotuvėse - nuo 9 val.

REKLAMA

Atkimštų alkoholinių gėrimų butelių nebus galima vežtis automobilio salone.

Planuojama uždrausti prekybininkams skelbti visuomenei apie tai, kad sumažinamos alkoholinių gėrimų kainos. Iš reklaminių lankstinukų turėtų išnykti alkoholinių gėrimų išpardavimo akcijos. Svaigiųjų gėrimų kainas pirkėjai sužinotų tik prekybos vietoje iš pateiktų kainų etikečių.

Vaida Jutkonė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų