• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime auga pasipiktinimas chaosu, kilusiu žmonėms deklaruojant pajamas už 2009 metus. Sumaišties pridarė nekoordinuoti „Sodros“ ir mokesčių inspekcijos veiksmai ir Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) apskaičiavimo tvarka. Vyriausybės reikalaujama pasiaiškinti.

REKLAMA
REKLAMA

Už praėjusius metus deklaracijas pildantys žmonės dažnai netenka žado, kai sužino, kad yra tikrai ar tariamai skolingi valstybei. Padėtį vis labiau kritiškai vertina ne tik opozicijos, bet ir valdančiosios daugumos atstovai.

REKLAMA

Ragina pripažinti klaidas


Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko, Tautos prisikėlimo partijos atstovo Dainiaus Budrio nuomone, Vyriausybė, Finansų ir Socialinės apsaugos bei darbo ministerijos turėtų pasiaiškinti Seime dėl žmones erzinančios situacijos, kuri susidarė žmonėms pildant pajamų deklaracijas.

REKLAMA
REKLAMA

„Privalomojo sveikatos draudimo įmokų apskaičiavimo tvarka, kartu su nekoordinuotu „Sodros“ duomenų pateikimu sukūrė bereikalingą erzelį. Neturintys pajamų bedarbiai padaromi skolininkais, turinčiais primokėti po 72 litus per mėnesį už tai, kad tiesiog egzistuoja. Dalis žmonių gauna informaciją, kad „Sodra“ duomenis pateiks kažkada vėliau ir jie galbūt nebebus skolingi, nors taip rodo preliminariosios deklaracijos, parengtos Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninėje sistemoje. Nejaugi deklaracijų teikimas buvo tokia pat staigmena, kaip pavasaris arba pirmadienis? Daug neaiškumų iškilo ir su neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymu “, – klausia Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot D. Budrio, būtina kuo skubiau taisyti klaidas, jei jos tikrai atsirado skubiai, konvejeriu priimant mokesčių sistemą pertvarkančius įstatymus bei poįstatyminius aktus. „Sėdėti išpūstais žandais ir mėginti vaizduoti, kad viskas padaryta labai gerai – neprotinga, nesolidi ir nesąžininga pozicija. Čia kalbama ne tik apie konkrečios Vyriausybės ar Seimo daugumos, atskirų politikų autoritetą. Chaosą ir žmonių pyktį kelianti apmokestinimo ir deklaravimo tvarka yra labai bloga reklama bet kokiems investuotojams“, – perspėja valdančiosios koalicijos atstovas.



Ciniškumo viršūnė

REKLAMA

Dar mažiau žodžius renkasi opozicija. Partijos Tvarka ir teisingumas lyderis, Europos Parlamento narys, Prezidentas Rolandas Paksas irgi suskubo išplatinti pareiškimą.

„Tai jau konservatoriško ciniškumo viršūnė. Būtent dėl šios valdžios sprendimų keli šimtai tūkstančių žmonių neteko darbo, dar dešimtys tūkstančių darbuotojų buvo paprašyti pasirinkti nemokamas atostogas ir staiga visi jie gauna šios Vyriausybės dovanėlę – reikalavimą už kiekvieną mėnesį, kai nedirbo, sumokėti po 72 litus. Tai rafinuotas, demokratijos rūbu apvilktas, iki šiol niekur pasaulyje nematytas žmonių apiplėšimas ir tai daro politikai, žadėję permainas ir rūpestį Lietuva“, – piktinosi Europos Parlamento narys.

REKLAMA

Pasak R. Pakso, valdantieji taip rodo negebėjimą spręsti problemas. „Matome akivaizdžias valdžios pastangas ir siekį, kaip jau buvo ne vieną kartą, visas ekonomines ir finansines problemas spręsti labiausiai socialiai pažeidžiamų  šalies piliečių sąskaita. Kas begali būti ciniškiau – iš darbo netekusio ir metus jo neturėjusio žmogaus pareikalauti sumokėti dar beveik tūkstantį litų. Toks reikalavimas tik dar kartą parodo absoliutų šiandieninės valdžios nesiskaitymą su Lietuvos žmonėmis, begalinį šios Vyriausybės norą ilgam atsisėsti ant paprastų šalies piliečių sprando ir juos nustekenti taip, kad šie nebeturėtų jokių galimybių nusipurtyti engėjus“, – kalbėjo R. Paksas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministerija ramina

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos ir pati Finansų ministerija, tuo tarpu, informuoja, kad automatiškai formuojant pirmines (preliminarias) deklaracijas gyventojams nebuvo įvertinti kai kurie individualūs aspektai, susiję su įmokomis į Privalomojo sveikatos draudimo fondą (PSD įmokomis).

REKLAMA

Kaip teigia Valstybinės mokesčių inspekcijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Darius Buta, toliau tikslinant deklaracijų duomenis su mokesčių mokėtojais, buvo nustatytos tokios pasikartojančios aplinkybės kaip prievolės suformavimas dėl nemokamų darbuotojų atostogų.

REKLAMA

Antradienio pranešime sakoma, kad tiems gyventojams, kurie 2009 metais dirbo pagal darbo sutartį  ir dėl vienų ar kitų priežasčių nemokamai atostogavo daugiau nei mėnesį, Privalomojo sveikatos draudimo įmokos nebus skaičiuojamos.

„Žmonės, dirbantys pagal darbo sutartį, tampa apdraustais nuo sutarties sudarymo momento, ir todėl formuoti mokestinę prievolė pagal Sveikatos draudimo įstatymo 17 str. 9 (buvusios 8) dalies nuostatas nėra pagrindo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl VMI peržiūrėjo ir įvertino pirmines gyventojų deklaracijas už 2009 metus bei jas atnaujino atsižvelgiant į minėtus individualius veiksnius. Remiantis atnaujintomis deklaracijomis, tiems, kurie dėl minimų veiksnių priskaičiuotas įmokas jau sumokėjo, jos bus grąžintos", - sakoma pranešime.

REKLAMA

******

Pagal nustatytą tvarką, nedirbusių, bet Darbo biržoje nesiregistravusių ir net valstybės pašalpų negavusių žmonių reikalaujama susimokėti šimtus litų už pernai jų nemokėtą sveikatos draudimo mokestį.

Panašūs siurprizai daugelio laukia dėl pernai įsigaliojusios painios neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarkos. Nuo praėjusių metų visi visi dirbantieji galėjo rinktis – taikyti NPD skaičiuojant gyventojų pajamų mokestį nuo darbo užmokesčio ir kitų pajamų ar ne.

REKLAMA

Pajamoms per mėnesį viršijant 3150 litų, tokiam asmeniui NPD negalėjo būti taikomas. Tačiau ne visi, kurie tiek neuždirbo ir  nutarė pasinaudoti NPD lengvata, galės tai padaryti. Daugelis sužino pasinaudoję didesniu NPD nei priklausė – lengvata priklausomai nuo pajamų dydžio yra rotuojama. Minimalų darbo užmokestį gaunančiam darbuotojui per mėnesį priklauso 470 litų NPD, bet kuo darbuotojas gauna didesnį atlyginimą, tuo taikomas NPD mažėja. Skolininkais tapę asmenys turės sumokėti valstybei arba susilauks antstolių laiškų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų