• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos karinė ir civilinė misija Afganistane - labai reikalinga, o mažos šalies indėlis toks svarus, kad tai suteikia jai teisę su NATO atstovais kalbėti kaip lygiaverčiam partneriui.

REKLAMA
REKLAMA

Tai ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Audronius Ažubalis.

REKLAMA

"Mūsų buvimas ir veikla Afganistane suteikia Lietuvai teisę kalbėti NATO rūpimais mums klausimais - regioninio saugumo, pasiekti, kad Baltijos šalių oro policijos misija būtų pratęsta iki 2018 metų. Tampame lygiaverčiais žaidėjais, kurie gali pasakyti ir griežtesnė žodį partneriams, nes mes turime tam teisę", - tvirtino parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Jo nuomone, "Afganistanas, kaip ir Irakas tampa sėkmės istorija".

"Afganistanas iš teroro mokyklos ir didžiausio Europai narkotikų tiekėjo ir gamintojo, manau, kad jis taps gana saugia valstybe", - svarstė politikas.

Su A.Ažubaliu Afganistane, Goro ir Kandaharo provincijose, lankęsis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas teigė sustiprinęs savo poziciją, "kad mūsų dalyvavimas ten reikalingas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, kad Goro provincija, kurios atkūrimo grupei vadovauja Lietuva, šiuo metu yra bene saugiausia Afganistane, bet tuo pačius ir - skurdžiausia.

Todėl, anot A.Ažubalio, viena iš Lietuvos karių ir civilių užduočių ten - įskiepyti afganų tautoje norą branginti gyvenimą ir gyvybę. "Kai gyvenama žemiau skurdo ribos, 5000 dolerių kokiam nors jaunuoliui, turinčiam penkias seseris, yra didžiuliai pinigai ir visas kraitis toms merginoms, todėl jam labai lengva pasiaukoti dėl pinigų, susisprogdinti. Pasirodo, tokių atvejų yra ne vienas", - pasakojo URK pirmininkas.

REKLAMA

Jo duomenimis, Goro provincijoje 60 proc. namų neturi geriamojo vandens, 90 proc. gyventojų neturi elektros, 41 proc. žmonių sugaišta visą dieną, kad pasiektų maisto pardavimo vietą, 73 proc. vaikų miršta nesulaukę 5 metų.

"Todėl vaikams nesuteikiamas vardas iki penkerių metų, jie nemato prasmės jo teikti, nes miršta labai daug vaikų", - tvirtino A.Ažubalis.

REKLAMA

NSGK pirmininkas pabrėžė, kad esant tokiai situacijai Lietuvos karinė misija Goro provincijoje be civilinių projektų būtų labai problematiška.

"Nuo tų (civilinių - BNS) projektų įgyvendinimo priklauso mūsų karių saugumas", - sakė jis.

Lietuvos vadovaujama Provincijos atkūrimo grupė (PAG) Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 metų birželį. Pagrindinė jos užduotis - padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Afganistano Goro provincijoje tarnauja aštunta Lietuvos vadovaujama PAG karinio vieneto pamaina. Lietuvos vadovaujamoje PAG be maždaug 200 Lietuvos karių ir civilių taip pat tarnauja Danijos, Kroatijos, JAV, Ukrainos ir Gruzijos kariškiai.

Specialiųjų operacijų pajėgų kariai Afganistano pietuose kartu su kitų NATO šalių kariais vykdo specialiąją žvalgybą, teroristų identifikavimo, sulaikymo ir neutralizavimo, kitas aukšto intensyvumo kovines užduotis. Tiksli karių dislokacijos vieta ir jų skaičius neskelbiami. Manoma, kad šiuo metu Afganistane yra apie 40 Specialiųjų operacijų pajėgų karių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų