• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas dešimtas Lietuvos gyventojas yra nurodęs, kad davė kyšį, rodė korupcijos žemėlapio tyrimas 2021 metais. Dauguma į klausimą, kas yra kyšis, pasakytų, kad pinigai. Ar kyšiu gali būti saldainių dėžutė arba namie iškeptas pyragas? 

Kas dešimtas Lietuvos gyventojas yra nurodęs, kad davė kyšį, rodė korupcijos žemėlapio tyrimas 2021 metais. Dauguma į klausimą, kas yra kyšis, pasakytų, kad pinigai. Ar kyšiu gali būti saldainių dėžutė arba namie iškeptas pyragas? 

REKLAMA

Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė Toma Kundrotienė sako, kad šis klausimas yra itin opus gydytojams.

„Aš traktuočiau visus dovanojimus kaip kyšį. Todėl, kad turėjome imuniteto mokymus – ten buvo rodomas pristatymas, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai aiškino, kad lyg skintos gėlės nėra kyšis ir žmogaus pagamintas maistas, pavyzdžiui, iškeptas pyragas, bet tuo atveju, jei daliniesi su visais, tiek ateinančiais pacientais, tiek su klinikos darbuotojais.

Darosi per sudėtinga diferenciacija. Aš darbe ir taip kasdien diferencijuoju tarp paciento ligų, tai kiekvienas toks atneštas dalykėlis tik apkrauna papildomai galvoti: ar čia kyšis, ar ne kyšis? Tai linkėčiau, kad nereiktų galvoti to niekam, o pacientams, tiesiog nustoti nešti, bet ką, bet kokia forma, o gydytojams linkėčiau tiesiog atsisakyti, net jei tai kainuos patį pacientą“, – sako T. Kundrotienė.  

REKLAMA
REKLAMA

Advokatas Petras Radauskas sako, kad nesvarbu, kokios formos yra kyšis, svarbiau, kad juo norima atsilyginti, o tai jau gali reikšti ir baudžiamąją atsakomybę. 

REKLAMA

„Jeigu apskritai žiūrėti, ne tiek svarbu, kas ten konkrečiai yra: šokoladas, pinigai ar paslauga kažkokia. Svarbu, kad yra atsilyginama už tai, ką žmogus padarė ir už ką jis gauna atlyginimą, o jam dar papildomai duodama, – kad ir kokia būtų vertė, tai yra kyšis. 

Kitas klausimas, dėl baudžiamosios atsakomybės. Baudžiamoji atsakomybė taikoma, kai yra tam tikro pavojingumo lygis, yra netgi atskiras pagrindas atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės arba, kai nekyla baudžiamoji atsakomybė, jeigu veika yra pripažįstama mažareikšmiška. 

REKLAMA
REKLAMA

Tai sakykime, čia to šokolado atveju, galima manyti, kad veika yra mažareikšmiška ir tikrai čia baudžiamojo persekiojimo perspektyvų nelabai yra. Gali būti moralinis kažkoks įvertinimas, pasmerkimas, bet baudžiamajai atsakomybei reikėtų kažkokio ryškesnio atvejo“, – teigia P. Ragauskas. 

Advokatas sako, kad kyšis yra bet koks asmenų, dirbančių valstybinėje tarnyboje elgesys, neatitinkantis jiems suteiktų įgaliojimų ar teisės aktuose nustatytų elgesio standartų. 

„Kyšiu gali būti daiktai ir netgi paslaugos, jeigu atsilyginama yra. Pavyzdžiui, jeigu statybininkas mainais už kažką ima ir atlieka statybinius darbus, kurie rinkoje kainuoja ir už kuriuos reikėtų sumokėti tam tikrą sumą, tai irgi gali būti kyšis“, – pasakojo jis. 

Advokatas sako, kad bausmės už kyšininkavimą gali užtraukti iki aštuonerių metų kalėjimo ir tik teismas gali nustatyti, kokia bausmė bus skirta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų