• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar išmokome Sausio 13-osios pamokas, ar išlikome tokie patys, kokie buvome tuomet, ar galime didžiuotis ir džiaugtis tuo, ką pasiekėme per 19 apgintos laisvės metų? Tokios mintys nuskambėjo trečiadienį iš istorinės Seimo Kovo 11-osios salės, tradiciškai minint Laisvės gynėjų dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Seimo tribūnos kalbėję prelegentai, akcentavę moralinių vertybių svarbą, apgailestavo, kad dvasinės vertybės tarsi pasitraukė į antrą planą.

REKLAMA

"Tuomet mus vedė ir telkė du žodžiai: laisvė ir nepriklausomybė. Anuomet mes neskaičiavome ir negalvojome: kiek ir kas turi turto, kas gyvena geriau ar blogiau. Tuomet norėjome gyventi laisvoje ir nepriklausomoje valstybėje ir patys kurti savo gyvenimo, savo vaikų ir anūkų ateitį. Tai mus vienijo. Šiandien, išnykus aiškiai regimoms grėsmėms valstybei, amžinosios ir dvasinės vertybės tarsi pasitraukė į antrą planą. Šiandien vertiname tik tai, kas yra materialu", - apgailestavo Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo vadovė kvietė nesivadovauti vienadieniais interesais, neiškeisti laisvos Lietuvos į pigesnį kubinį metrą dujų ar elektros kilovatvalandę. Ji akcentavo, kad Sausio 13-oji išgrynino mūsų moralę ir tikėjimą, suteikė dvasinės stiprybės žengti laisvės keliu.

"Juk šio mūsų pasirinkto kelio vertybes gindami Sausio 13-ąją žuvo Lietuvos didvyriai. Todėl nežeminkime jų žygdarbio ir jų atminimo vardan siaurų vienadienių interesų, vardan pigesnio kubinio metro dujų ar elektros kilovatvalandės. Mokykimės gyventi laisvai, oriai, gindami savo valstybę ir nepriklausomybę, laikydamiesi tos krypties, kuria ėjome nuo tautinio atgimimo, nuo Sausio 13-osios. Jei ateina minutė, kai dvejojame, ar dorai ir teisingai elgiamės, pasitarkime mintyse su tą naktį žuvusiais laisvės gynėjais. Mirties ir amžinybės akivaizdoje daug kas nušvinta tikra išmintimi, orumu ir laisve, tikrąja ramybe", - teigė I. Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis apgailestavo, kad tokios ramybės itin stinga šiandieninėje Lietuvoje. "Su dažnomis rietenomis, pykčio protrūkiais, netylančiais įtarinėjimais, kaltinimais ir sąmokslais iš mūsų gyvenimo traukiasi kažkas labai vertingo. Abejingumas, materialinės gerovės troškulys, gyvenimas šia diena, agresija tampa kasdieniu reiškiniu. Beje, turbūt visi prisimename, kad istorinėmis Sausio dienomis vienas iš šūkių buvo toks: "Stabdykime agresiją!". Kad ir kaip paradoksaliai ar apmaudžiai skambėtų, tas šūkis aktualus ir šiandien", - sakė I. Degutienė.

REKLAMA

Kreipdamasis į minėjimo dalyvius Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius prašė gelbėti Lietuvos kaimą, ypač jaunimą, kad jis nepaskęstų alkoholyje.

"Kelia nerimą, kai lengva ranka uždegama žalia šviesa Lietuvą žudančiam alkoholiui; pastarosiomis dienomis kelia nerimą lobistinės pastangos įtikinti Seimą, kad Lietuvos kaimą išgelbės naminės fabrikėliai. Lietuvai reikia kitokių gelbėtojų", - tvirtino S. Tamkevičius.

REKLAMA

Žuvusio Lietuvos laisvės gynėjo Apolinaro Juozo Povilaičio sūnus Robertas Povilaitis iškilmingame Seimo posėdyje apgailestavo, kad neišmokome gerbti žmogaus gyvybės.

"Prieš 19 metų per tragiškus sausio įvykius netekau tėvo, tačiau prisiminkime ir tuos, kurie tragiškai ir beprasmiškai žūva šiandien taikos metu - daugybė vaikų toliau praranda savo tėvus, tėvai - sūnus ir dukras. Per 20 nepriklausomos valstybės metų buvo nužudyta apie 7000 žmonių, leidome nusižudyti apie 25 000 žmonių. Vaizdžiai tariant, dėl smurto, nukreipto į save ar į kitus, iš Lietuvos žemėlapio išnyko Utenos dydžio miestas. Tenka apgailestauti, kad turėdami didžiausią savižudybių rodiklį pasaulyje beveik nieko nepadarėme, kad sustabdytume šį reiškinį. Ir niekaip negalime pripažinti, kad visai ne ekonomika, o visuomenės narių santykių kokybė lemia tokį save ir kitus naikinantį elgesį", - sakė R. Povilaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Patackas nubrėžė Sausio 13-ąją žuvusiųjų portretus ir pakvietė gerbti jų atminimą.

"Visi jie - iš pačių tautos gelmių, liaudies, eilinių žmonių, nė vienos garsenybės arba, kaip dabar sakoma, elito. Ir visi Jie - jau amžini, amžiams mūsų, mūsų tautos atminty, ir liks ten, kol bus gyva tauta, ir pirmas požymis, kad tautos nebelieka, bus tas, kada jos atmintyje pradės nebelikti jų atminimo", - sakė A. Patackas.

REKLAMA

Istorikas akademikas Antanas Tyla pažymėjo, jog Sausio 13-osios įvykiai patvirtino, kad mūsų tauta iš tikrųjų drąsi tauta, kai reikia ginti savo valstybės laisvę.

"Linkiu, kad mes išliktume drąsūs dabar ir susiėmę už rankų įveiktume visus sunkmečio sukeltus sunkumus, tai ir būtų mūsų solidarizavimasis su Sausio 13-osios didvyriais ir jų atminimu", - teigė jis iš Kovo 11-osios salės tribūnos.

REKLAMA

Seimo posėdyje, skirtame Laisvės gynėjų dienai paminėti, dalyvavo žuvusiųjų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę giminės ir artimieji, įvykių liudytojai, Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius ir kiti Vyriausybės nariai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai, Nepriklausomybės Akto signatarai, pirmosios Vyriausybės nariai, Europos Parlamento nariai, Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo bei kitų teismų vadovai, Lietuvos bažnyčių hierarchai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iškilmingame renginyje taip pat dalyvavo Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių diplomatai, Seimui atskaitingų institucijų vadovai, apskričių viršininkai, aukštųjų mokyklų rektoriai, tautinių bendrijų atstovai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjai savanoriai, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui organizacijų atstovai, kiti Lietuvos valstybei nusipelnę asmenys.

Po minėjimo Seime Nepriklausomybės aikštėje surengta iškilminga vėliavos pakėlimo ceremonija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų