• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dabartinis aplinkos ministras Simonas Gentvilas kadenciją pradėjo skambiai – inicijuotas vadinamasis Nacionalinis miškų susitarimas (toliau NMS), siekiant susitarti dėl svarbiausių miškų politikos aspektų. Tiesa, dokumentas esminių pokyčių neįnešė, mat nebuvo perkeltas į teisės aktus, o aplinkosaugininkus ir miškininkus netrukus pradėjo pykdyti vėlesni aplinkos ministerijos sprendimai – be toliau besitęsiančių plynų kirtimų ir toliau didinamų miškų kirtimo plotų, aplinkosaugininkus ypač piktina planai paversti Miškų urėdiją akcine bendrove.

Dabartinis aplinkos ministras Simonas Gentvilas kadenciją pradėjo skambiai – inicijuotas vadinamasis Nacionalinis miškų susitarimas (toliau NMS), siekiant susitarti dėl svarbiausių miškų politikos aspektų. Tiesa, dokumentas esminių pokyčių neįnešė, mat nebuvo perkeltas į teisės aktus, o aplinkosaugininkus ir miškininkus netrukus pradėjo pykdyti vėlesni aplinkos ministerijos sprendimai – be toliau besitęsiančių plynų kirtimų ir toliau didinamų miškų kirtimo plotų, aplinkosaugininkus ypač piktina planai paversti Miškų urėdiją akcine bendrove.

REKLAMA

Apie planus transformuoti Valstybinę miškų urėdiją (VMU) į akcinę bendrovę buvo kalbama dar praėjusiais metais – pagal pirminį planą, urėdija į akcinę bendrovę (AB) turėjo būti pertvarkyta dar iki 2023 metų pabaigos. Tiesa, nuo šio plano buvo atsitraukta – dabar svarstoma VMU į akcinę bendrovę pertvarkyti iki 2024 m. pabaigos.

AB statuso suteikimas reikštų, jog verslas galėtų įsigyti įmonės akcijas ir įgyti gerokai didesnę įtaką bendrovės valdyme.

REKLAMA
REKLAMA

Šie planai piktina aplinkosaugininkus. Štai aplinkosaugininkė Monika Jotautaitė, sukūrusi 17 tūkst. parašų surinkusią peticiją „Skubiai sustabdyti ir uždrausti miškų kirtimą plynai“, sausį vykusios spaudos konferencijos metu piktinosi, jog Vyriausybės planas Valstybinę miškų urėdiją paversti akcine bendrove oficialiai įteisintų urėdijas traktuoti kaip pelno siekiančią įmonę, o ne valstybės saugotiną gamtos turtą.

REKLAMA

Panašią nuomonę anksčiau išsakė ir kitas aplinkosaugininkas – sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ pirmininkas Gintautas Kniukšta.

„Lietuvos  valstybiniai miškai šiandien tapo keleto skirtingų interesų grupių  pasipelnymo šaltiniu. Priimant reikšmingus sprendimus dėl visų mūsų turto – miškų naudojimo neatsižvelgiama į mokslininkų pasiūlymus, visuomenės  nuomonę, jos poreikius bei valstybės interesus. Niekas neturi teisės  sudaryti išskirtinių sąlygų grupei  suinteresuotų asmenų naudoti miško išteklius savo reikmėms visuomenės  bei valstybės sąskaita“, – teigė  G. Šniukšta.

REKLAMA
REKLAMA

G.Kniukštos nuomone, urėdijų sunaikinimas buvo didelių neigiamų pokyčių Lietuvos miškuose pradžia.

,,Praėjus daugiau nei 6 metams po miškų valdymo reformos, galime atsakingai pareikšti, kad neskaidri ir nekompetentingai vykdyta miškų valdymo  reforma deklaruotų tikslų nepasiekė, o  miškų urėdijų sunaikinimas  buvo ne tik didžiulė, bet ir nusikalstama veikla, kuriai įtaką padarė suinteresuoti  stambiosios medienos pramonės  atstovai“, – kalbėjo G. Kniukšta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratai nepritaria urėdijų vertimu akcine bendrove

Kritiką valdantiesiems lieja ir socialdemokratai. Antradienį seime vykusios spaudos konferencijos „Kas liks iš miško po S. Gentvilo reformų? Girininkijų stambinimas, UABizacija ir kitos naujienos“ metu, Seimo narys Kęstutis Vilkauskas piktinosi, jog didelės vertės valstybinis turtas (miškai) galės atsidurti akcininkų valdybos rankose.

„Nereikia pamiršti šių svarbių dalykų – verčiant urėdiją akcinę bendrove, atsiras papildomi akcininkai, pavyzdžiui, su medienos verslu susijusios įmonės. Miškai yra didžiausias valstybės turtas – vertinamas keliasdešimt milijardų eurų“, – kalbėjo socialdemokratas.

REKLAMA

Socialdemokratas taip pat priminė, jog iki šiol akcininkams sudaryta galimybė įsigyti valstybinės įmonės akcijas nebuvo įgyvendinta itin sėkmingai. Kaip pavyzdį jis pateikė didžiausio elektros ir dujų tiekėją Lietuvoje – įmonę „Ignitis“.

Nors „Ignitis“ priklauso valstybei, S. Skvernelio vyriausybė buvo nusprendusi įtraukti „Ignitis“ akcijas į biržos prekybos sąrašą. Nuo to laiko 25,01 proc. įmonės akcijų priklauso privatininkams. Nepaisant milijoninių pelnų, gyventojams elektra stabiliai brangsta.

REKLAMA

„Kas gali paneigti, kad kaip ir Igničio atveju, gali atsirasti ne valstybinis kontrolės paketas valstybiniuose miškuose, bet dalis akcijų biržos prekybos sąraše, motyvuojant tuo, kad taip bus efektyviau valdomi Lietuvos miškai. Akcijos bus parduotos, bus siekiama pelno ir didesnio kapitalo, o ne efektyvesnio miškų tvarkymo, jų išsaugojimo“, – piktinosi K. Vilkauskas.

„Sustokite, padarykite pauzę, nedarykite skubotų sprendimų“, – į Aplinkos ministeriją kreipėsi socialdemokratas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Peikia ir kitus sprendimus

Tiesa, aplinkosaugininkų ir opozicijos atstovų netenkina ne tik planai versti urėdiją akcine bendrove.

„Padidinta valstybinių miškų kirtimo norma, sumažėjo darbuotojų skaičius, eiguvų (eiguliai) neliko. Kitaip sakant, dabar miškininkas varomas iš miško“, – kalbėjo K. Vilkauskas.

Socialdemokratai dėl šių kaltina ne tik dabartinius valdančiuosius. Anot LSDP Aplinkos komiteto pirmininko, miškininkas Algirdo Pieniutos, nesėkminga buvo ir Sauliaus Skvernelio vyriausybės 2017 m. pradėta miškų reforma. Tuo metu buvo panaikinta eigulių institutas (prižiūrėjęs miškų eiguvas), o girininkijų skaičius po reformos sumažėjo beveik per pusę – iš 337 liko 192. Tai reiškė, jog girininkijos gerokai padidėjo, o darbuotojų skaičius tik toliau mažėja.

REKLAMA

„Šiandien yra ženkliai sumažėjęs miškuose dirbančių specialistų skaičius, atlyginimai yra nekonkurencingi – siekia apie 1300 eurų į rankas. Tokias algas siūlo ir didieji prekybos centrai salės darbuotojams“, – teigė A. Pieniuta.

Socialdemokrato teigimu, vis mažiau jaunuolių renkasi studijuoti miškininkystę, tad ateityje specialistų trūks dar labiau.

„Dar 2013 m. buvo apie 80 studentų, kurie studijavo miškininkystę viename kurse. 2020 m. siekė apie 10, balansavo ties riba, kur studijų programa buvo uždaryta.

REKLAMA

Miškų fakultetas sulaukia tokio stojančiųjų skaičiaus, kaip kunigų seminarija. O vien miškų savininkų yra apie 300 tūkst.“, – kalbėjo socialdemokratas.

A. Pieniutos nuomone, nepaisant skambių šūkių, nacionalinis miškų susitarimas realiai nepakeitė miškų politikos tikslų.

„Ši vyriausybė pradėjo labai skambiai – tokiu grandioziniu projektu, siekiu iš esmės susitarti dėl miškų politikos. Ir kas iš to išėjo? O gi nieko. Buvo aišku, jog jeigu nebus susitarta dėl miškų panaudojimo, nebus susitarta dėl visų kitų punktų“, – aiškino A. Peniuta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu A. Peniuta siūlo sukurti valstybinį fondą, kurio lėšos būtų skiriamos valstybinių miškų plotų didinimui.

„Reikėtų numatyti fondą, kurį panaudojant galėtume didinti valstybinių miškų plotus. Kodėl gi valstybė negalėtų plėsti savo valstybinių miškų plotų, investuodama?“, – klausė A. Peniuta.

Šiai minčiai pritaria konferencijos metu pasisakęs miškininkas, Lietuvos miškininkų sąjungos valdybos narys Aidas Piguriūnas

REKLAMA

„Visiškai pritariu nuskambėjusiai minčiai – mums reikėtų galvoti, kaip valstybinė įmonė galės didinti miškų plotus. O tai nieko bendro su AB neturintys dalykai“, – sakė A. Piguriūnas.

Valstybinių miškų urėdija – kitokios nuomonės

Reaguodamas į pasirodžiusią informaciją, susijusią su planuojamu VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) teisinio statuso keitimu į akcinę bendrovę, VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė komentavo:

„VMU pakeitus teisinį statusą į akcinę bendrovę, miškai išliks konstitucinė valstybės nuosavybė, o bendrovė juos valdys patikėjimo teise, kaip valdo ir dabar, miškai nebus investuojami į bendrovės įstatinį kapitalą.

REKLAMA

Vadovaujantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės rekomendacijomis, Lietuvos Respublikos Seimo sprendimais, Lietuvoje veikiančias valstybės įmones pertvarkyti į akcines bendroves, taip užtikrinant įmonės valdymo sprendimų depolitizavimą, lankstumą ir greitį. 

Valstybės valdomų įmonių pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių plane nurodytas ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos pertvarkymas į akcinę bendrovę, kurio įgyvendinimo terminas numatytas 2024 m. gruodį. Šis pertvarkymas padės užtikrinti paprastesnį įmonės administravimą, efektyvų turto valdymą, plėtros galimybes, dar geresnį rizikų valdymą ir leis užsitikrinti patrauklesnes skolinimosi sąlygas, garantuojant stabilią grąžą akcijų savininkui – valstybei.

REKLAMA
REKLAMA

Vertę pajus ir darbuotojai, nes atsiras platesnės galimybės pritraukti ir išlaikyti reikalingas kompetencijas sudarant konkurencingesnes darbo sąlygas ir taikant lankstesnę motyvavimo sistemą. Pasikeitus VMU teisiniam statusui, įmonėje bus ir toliau stiprinami skaidrumo, antikorupcijos reikalavimai ir taikomi aukščiausi atskaitingumo valstybei ir visuomenei standartai. Taigi, pakeitus teisinį statusą, bus užtikrintas veiklos tęstinumas įmonei ir toliau sėkmingai vykdant dabartinę veiklą ir suteikiant naujas galimybes augti, pritraukti kompetentingus darbuotojus ir taip didinti grąžą valstybei.“

Vizija – neaiški

Spaudos konferencijos metu pasisakęs Lietuvos žaliųjų partijos vicepirmininkas Remigijus Lapinskas teigė, jog pritaria daugeliui anksčiau išsakytų minčių – jis taip pat nesižavi valdančiųjų darbu ir nemato aiškios ateities perspektyvos.

„Norėčiau paminėti, jog nacionalinis susitarimas dėl miškų yra sustabdytas – visiškai nekuriama ateities miškų vizija. Procesas sustojo, politinės partijos nepasirašo dėl pusiau parengto dokumento. Mes nežinome, kur mes einame.

Miškų įstatymas, kurį pasiūlė aplinkos ministerija yra labai toli nuo tobulybės ir jam priekaištų turi įvairiausi ekspertai, suinteresuotos grupės. Valstybinių miškų urėdijos reforma yra iš principo nepabaigta – jos rezultatai netenkina. Nebeliko asmeninės miškininko atsakomybės už konkretų miško plotą. Minėta eigulių grandis yra iš viso panaikinta, girininkijos sustambintos“, – piktinosi R. Lapinskas.

REKLAMA

Lietuvos žaliųjų partijos atstovo nuomone, šiuo metu tikrai nėra tinkamas laikas galvoti apie miškų urėdijos atvėrimą akcininkams.

„Saugumų teritorijų plėtra taip pat nevyksta – nevykdome ES vizijos, turėti tam tikrą skaičių griežtai saugomų teritorijų, tam tikras teritorijas kurios atliktų apsauginę, rekreacinę funkciją. Nematome jokių pokyčių ar pasirengimo. Miškas taps tiesiog stovinčia mediena, kurią reikia pasiimti, uždirbti pelną. Užmirštame visas kitas miško funkcijas.

Toje pelkėje rengti Valstybinės miškų urėdijos perėjimą į AB yra pavojinga, per daug pavojinga“, – perspėjo Lietuvos žaliųjų partijos vicepirmininkas.

Siūlo pasiremti kitų šalių patirtimi

Konferencijoje pasisakęs miškininkas, Lietuvos miškininkų sąjungos valdybos narys Aidas Pivoriūnas, taip pat nepritaria urėdijos transformacijai į AB. Jo teigimu, atvėrus urėdiją akcininkams, bendrovei rūpėtų tik pelnas, aplinkosaugos sąskaita.

„Tenka stebėti viešoje erdvėje, jog AB yra panacėja, išgelbėjimas nuo visų bėdų. Jeigu ir atsirastų Lietuvoje akcinė miškų valdymo bendrovė – yra visiškai akivaizdu, kad jos dėmesys būtų nukreiptas į piniginės grąžos generavimą. Būtų patenkinamas tik ekonominis veiksnys“, – kalbėjo A. Pivoriūnas.

REKLAMA

„Pelno generavimas ir biudžeto papildymas pinigais iš miškų nėra pati savaime vertybė. Vertybė yra užtikrinti gerą ateities miškų būklę, didinti miškų vertę“, – pridūrė miškininkas.

Miškininkas siūlo pasiremti ir kitų šalių patirtimi – anot specialisto, Latvijoje miškus jau 20 metų prižiūri valstybinė AB, o rezultatai nedžiugina.

„Remiantis kitų šalių patirtimis matome, jog subalansuoti tinkamą aplinkosaugą kartu su finansiniais veiksniais sekasi ypatingai sunkiai. Latvija AB turi virš 20 metų ir vis dar ieško to balanso. Jeigu AB ir atsiras, mes aukosime aplinkosaugą, per daug išnaudosime gamtą“, – perspėjo miškininkas.

„Pelno generavimas ir biudžeto papildymas pinigais iš miškų nėra pati savaime vertybė. Vertybė yra užtikrinti gerą ateities miškų būklę, didinti miškų vertę“, – pridūrė miškininkas.

Anot miškininko, kitų šalių patirtys taip pat rodo, jog visai nebūtina miško priežiūrą palikti akcinei bendrovei. 

„Estijoje miškus prižiūri viešoji įstaiga. O Suomijoje konstitucijoje įtvirtinta, jog yra „valstybės specialiojo statuso miškų įmonė“ – tai yra neliečiama. Ir nereikia kas penkis metus ieškoti kažkokių būdų reformuoti“, – paaiškino miškininkas.

Nebereiks ir ginybos prieš kacapų orkas
Nebereiks ir ginybos prieš kacapų orkas
Lietuviškos orkos iš vidaus šalį numaris.
Nebeliks nieko, pamatysit
Tik kai atsibusit, nesuprasit kodėl tylėjot ir leidot tokioms padugnėms su naikinti mūsų žemę
Teisti!
ministras o tikras kenkejas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų