Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius „Balsas.lt savaitei“ pasakoja apie prezidentūros pilkuoju kardinolu vadinamo Albino Januškos įtaką valdžiai.
Atskleisti purvini dalykai
- Kaip apibūdintumėte įvairiomis legendomis apaugusį A. Janušką ir jam prijaučiančių asmenų klaną?
- Su šiuo žmogumi susidūriau, kai eidamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas pradėjau išsamų tyrimą. Tyrimas atskleidė daug purvinų dalykų. Tuo metu šalies verslas išgyveno aukso amžių, žmonės gyveno pasiturimai, o mūsų atskleisti dalykai jiems pasirodė kaip nereikšmingos rietenos siekiant politinės arenos aukštumų.
Mūsų komiteto atskleistų duomenų paviešinimas vėliau nemažai prisidėjo prie to, kiek šiandien Lietuvos žmonėms kainuoja smarkiai pabrangusi elektra, dujos, o dabar jau ir mėsa.
Specialiųjų tarnybų, teisėsaugos, verslo ir žiniasklaidos grupių sudarytas ratas ilgainiui pradėjo kompromituoti, šantažuoti ir šmeižti jiems neįtikusiuosius. Tarp jų ir mane.
Galiausiai A. Januškai simpatizuojantys veikėjai pradėjo vykdyti antikonstitucinę veiklą. Galima sakyti, kad tokiu būdu prasidėjo valstybės užvaldymas. Kaip žinoma, šie asmenys daro nemažą įtaką įvairioms politinėms grupėms ir įtakingiausiems šalies valdžios atstovams.
Talkino ir „Maximos“ vyrams
- Peršasi išvada, kad A. Januškos klanas prisidėjo prie svarbiausių pastarųjų metų ekonomikos procesų.
- Galima tvirtinti, kad gerbiamas arba ne visai gerbiamas ponas Albinas suvaidino nemažą vaidmenį, kad „Maximos“ vyrams atitektų šalies energetika. Mes užčiuopėme labai negražių dalykų. Kaip žinoma, netrukus lėkė dviejų jų veiklą demaskavusių saugumo darbuotojų galvos.
Buvo manoma, kad su šiais neįtikusiais asmenimis buvo susitvarkyta, mums ir kiti saugumo darbuotojai talkino renkant duomenis apie artimus A. Januškos patikėtinius. Vėliau pasiekė kalbos, kad su manimi ketinama fiziškai susidoroti. Netrukus ant manęs įvairiomis formomis pasipylė purvas. Tą spaudimą jaučiu iki šiol.
Nesėdi rankų sudėjęs
- Jūsų teigimu, ši grupuotė yra galinga ir turi įtakingų užtarėjų aukščiausiuose valdžios sluoksniuose. Kokius svarbiausius šios grupės bruožus išskirtumėte?
- Dabar ji jau tapatinama su nusikalstamu pasauliu, nes naudoja panašius metodus. Jie yra surinkę vienas kitą kompromituojančią medžiagą. Esu tvirtai įsitikinęs, kad ši grupė aktyviai dalyvauja ir prezidento rinkimų kampanijoje.
−Ar turite duomenų, ką šiuo metu veikia A. Januška?
- Kiek man žinoma, yra bedarbis, tačiau nemanau, kad sėdi tyliai rankas sudėjęs. (Šypteli.) Stebina faktas, kad žmogus, palikęs atsakingą postą, turintis galimybę dirbti Užsienio reikalų ministerijoje bei įgijęs ambasadoriaus rangą, šiuo metu nedirba. Netikiu, kad nieko neveikia.
Šešėlinis valdovas
- Kodėl A. Januška ir jam artimi žmonės vengia viešumo?
- Tai jo vykdomiems darbeliams būdingas bruožas. Jie veikia nelegaliai, užtat ir dangstosi. Januška yra signataras, vieną kartą buvo išrinktas į parlamentą, paskui ėjo aukštas pareigas Užsienio reikalų ministerijoje, prezidentūros administracijoje. Matyt, suvokė, kad eidamas atsakingas pareigas paskutinėje „darbovietėje“ yra žymiai galingesnis nei būdamas parlamentaru.
Jo veikla prilygsta šešėliniam valdymui, todėl sutinku, kad daugeliui sunku patikėti, jog tokie dalykai vyksta šiomis dienomis. Į šią situaciją rimtai neįsigilinusiems žmonėms gali pasirodyti, kad Matulevičius kalba nesąmones.
Man įsiminė, kai prieš keletą metų A. Januška sutiko liudyti mūsų komisijai ir paprašė, kad mano patarėjai jį nepastebimai pravestų pro atsarginį išėjimą, mat jo laukė gausiai susirinkę žurnalistai. Tačiau išvengti žurnalistų tąsyk jam nepavyko, nes veiksmas vyko buvo Seime. Vėliau paaiškėjo, kad liudydamas Seimo komitete, jis iš visų mūsų išsityčiojo.
Visuomenė bejėgė prieš klaną
- Kam, jūsų nuomone, šis klanas yra lojalus?
- A. Januška – protingas žmogus. Per ilgus metus sukaupė nemažai įvairios patirties, tad sugeba rasti bendrą kalbą su įvairiausių sluoksnių atstovais. Iki nepriklausomybės jis buvo mokslinis bendradarbis. Yra šaltinių, kad kurį laiką dirbo netgi Sovietų Sąjungos „Biopreparatų“ gamyklos padalinyje Kaune. Jis galėjo prisiliesti prie biologinio ginklo kūrimo procesų. Šie faktai rodo, kad šis žmogus pasižymi išskirtiniais gabumais.
Jis ir jo artimiausi bendražygiai sugebės prisitaikyti bet kur. Tai kosmopolitai, bet, pripažinsiu, blogąja prasme. Vieną dieną jie tarnaus Maskvai, kitą Vašingtonui, o trečią Paryžiui.
Jiems svarbiausia savi interesai, jiems priimtinos purvinos valdymo schemos. Tie žmonės neblogai materialiai aprūpinti, jaučiasi esą galingi. Taip elgdamiesi tenkina kažkokius iškrypėliškus dalykus. Tokiems asmenims nerūpi žmonių likimai...
TIK FAKTAI
A. Januška 2006-ųjų lapkritį liudijo Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą tiriančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).
Neoficialiomis žiniomis, slaptose pažymose, kurias atsisakius pateikti parlamentarams tarp VSD ir NSGK kilo konfliktas, pateikiama informacija apie galimus aukštų pareigūnų ryšius su Rimando Stonio vadovaujama bendrove „Dujotekana“.
A.Januška žiniasklaidoje buvo minimas kaip R. Stonio interesų gynėjas.
Pradėjus eskaluoti tokius gandus, A. Januška protestuodamas pasitraukė iš Užsienio reikalų ministerijos sekretoriaus pareigų.