Arkivyskupas teigė, kaip popiežių renka kardinolai, o kandidatui išrinkti reikia dviejų trečdalių balsų.
„Pirmiausia, popiežių renka kardinolai. Šiuo metu yra 133 vadinami kardinolai, rinkėjai. Tai tie, kurie gali balsuoti už būsimą popiežių ir iš savo tarpo renka kandidatą, kuris surenka du trečdalius, tai yra dauguma balsų“, – komentavo jis.
„Ir šis rinkimas kaip tik vyksta šiomis dienomis. Vakar prasidėjo, šiandien tęsiasi. Šiandien bus keturi balsavimai, du iš ryto, du po pietų ir gali būti, kad ir šiandien išrinks popiežių. Jeigu ne, tai tada tęsis toliau konklava“, – toliaus tęsė K. Kėvalas.
Popiežiaus išrinkimas gali pasisukti netikėta linkme
Popiežiaus rinkimai gali būti netikėti, nes dažnai išrenkamas ne favoritas, kaip nutiko su popiežiumi Pranciškumi.
„Šiaip, popiežiaus rinkimas kartais gali būti su siurprizu dėl to, kad tie [kardinolai], kurie yra labiausiai tarsi pramatomi, tokie tikintiniausi kandidatai būna išrinkti.
Pavyzdžiui, praeitoje konklavoje popiežiaus Pranciškaus rinkimas irgi buvo labai įdomus, nes pirmajame sąraše jo nebuvo, ir, berods, tik kokioje 15-oje vietoje, pagal tą jau vadinamų favoritų sąrašą“, – kalbėjo pašnekovas.
Tiesa, balsai, kuriais yra renkamas naujasis popiežius, gali skilti per pusę, tokiu atveju reikia ieškoti kompromiso.
„Tačiau pasisuka balsavimai taip, jeigu, pavyzdžiui, pasiskirsto balsai maždaug per pusę, tada kardinolai yra priversti ieškoti kompromiso.
Tada tas kompromisas gaunasi kaip siurprizas. Tai atrodo, kad ši intriga taip pat yra šios konklavos dalis. Bus tikrai labai įdomu stebėti rezultatą, nes tie, kurie įeina į tą konklavą, jie irgi patys nežino, kaip viskas pasisuks.
„Mes suprantame, kad ne tiktai žmonės renka, bet kad Dievo dvasia vadovauja, nes kaip ten bebūtų kaip, pavyzdžiui, Jono Paulių išrinko, tai būtent dėl to, kad vyko tas vadinamas kompromisinis variantas, nes konklava pasidalino į dvi dalis rinkėjų.
Čia ir yra grožis, kad niekas negali įeiti, kaip sakant, kaip popiežius į konklavą, nes, greičiausiai, išeis kaip kardinolas, pasak priežodžio“, – pasidalino teologijos mokslų daktaras.
Popiežiumi gali tapti netgi paprastas kunigas, o ne kardinolas
Pasak arkivyskupo, teoriškai, popiežiumi gali tapti ir paprastas kunigas ar net pasaulietis, nors praktikoje tai retai pasitaiko.
„Teoriniu požiūriu, taip, popiežiumi gali tapti [paprastas kunigas] ir taip yra įvykę. Aišku, dabar paskutiniai šimtmečiai tą praktika yra apriboję. Tiesa, teoriškai, yra taip buvę, kad ir paprastas kunigas gali būti išrinktas ir tada jį šventina vyskupu, ir jisai gali tapti popiežiumi“, – sakė pašnekovas.
K. Kėvalo nuomone, nėra pateiktų tikslių sumų, kiek kainuoja surengti konklavą. Jis pabrėžia, kad išlaidų skaičiavimas naujo popiežiaus išrinkimui nėra esminis dalykas.
„Nemanau, kad tie skaičiai yra viešinami, pavyzdžiui, kiek kainuoja, kad kardinolai apsistotų tuose Mortos namuose.
O žinote, šie dalykai, manau, kad nėra esminiai, nes vis tiek – tai yra labai svarbus žingsnis, kuris daromas jau dalykams, kurie yra neįkainojami, sakykime taip. Tai popiežiaus rinkimas pranoksta, kaip sakant, visus šiuos [pinigų] skaičiavimus“, – atkreipė dėmesį arkivyskupas.
Gegužės 8-a: antroji konklavos diena
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad trečiadienio vakarą virš žmonių minios, suplūdusios į Šv. Petro aikštę, pakilo juodi dūmai, kurie patvirtina, kad pirmojo konklavos balsavimo metu nebuvo pasiekta dviejų trečdalių balsų dauguma, jog būtų išrinktas velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinis.
133 „Bažnyčios kunigaikščiai“ naktį praleido atskirtyje Šv. Mortos svečių namuose, o ankstyvą ketvirtadienį, prieš pradėdami antrąją balsavimo dieną, jie turėtų ieškoti dieviškojo įkvėpimo privačiose mišiose. Jei ir per pirmąjį slaptą rytinį balsavimą neišryškės aiškus laimėtojas, bus rengiamas antras balsavimas.
Jei ir vėl nebus konsensuso, popiet vyks dar du balsavimo turai. Kardinolai liks už uždarų durų, kol naujai išrinktas 267-asis pontifikas gaus aiškų palaiminimą vadovauti 1,4 mlrd. pasaulio katalikų. Jie yra prisiekę saugoti paslaptį apie šį šimtmečių senumo procesą, nes jiems gresia ekskomunikacija.
Ilgiausia konklava truko beveik trejus metus
Ilgiausiai istorijoje popiežiaus rinkimai tęsėsi 33 mėnesius – beveik trejus metus. Iš kardinolų, susirinkusių 1268 m. lapkritį, dalis norėjo vadovo italo, kiti – prancūzo. Galimai konklava būtų trukusi dar ilgiau, jei Viterbo miesto, esančio į šiaurę nuo Romos, gyventojai nebūtų darę spaudimo kardinolams.
Kad paspartintų procesą, jie nudengė pastato, kuriame vyko rinkimai, stogą ir normavo maistą konklavos dalyviams. 1271 m. rugsėjo 1 d. pagaliau buvo pasiektas kompromisas: naujuoju popiežiumi išrinktas Grigalius X.
Trumpiausia konklava tęsėsi tik kelias valandas
Po maratoninių rinkimų Katalikų bažnyčia, vadovaujama pontifiko Grigaliaus X (1271–1276), pavertė konklavą tokia, kokia ji žinoma iki šiol. Prieš tai buvo metas, kai popiežius buvo renkamas dar jo pirmtako mirties dieną.
Nuo 1274-ųjų reikėjo palaukti bent 10 dienų, kad galėtų įvykti pirmasis balsavimas. Vėliau šis terminas pratęstas iki 15 dienų. Iki šiol trumpiausia konklava truko tik kelias valandas – tada 1503 m. spalio 31 d. popiežiumi buvo išrinktas Julijus II (1503–1513).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!