Konklava
Konklava
Tai slaptas Romos Katalikų Bažnyčios kardinolų susirinkimas, kurio tikslas – išrinkti naują popiežių po ankstesniojo mirties arba atsistatydinimo. Ji vyksta Vatikane, Siksto koplyčioje, ir pasižymi griežta izoliacija bei senomis ceremonijomis. Visi kardinolai iki 80 metų amžiaus turi teisę balsuoti. Balsavimai kartojami kelis kartus per dieną, kol vienas kandidatas surenka dviejų trečdalių daugumą. Konklavos metu kardinolai atsiskiria nuo išorinio pasaulio, siekiant užtikrinti sprendimo nepriklausomumą. Pasibaigus konklavai ir išrinkus naują popiežių, apie tai pasauliui pranešama per tradicinį balto dūmo ženklą.
Kurtinaitis atskleidė: NBA žvaigždės žada paskambinti, įvyko ir ilgai lauktas pokalbis
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės planuose aiškumo vis daugiau, bet vyriausiasis treneris Rimas Kurtinaitis kandidatų sąrašo dar neskelbia. Vis dėlto strategas pakomentavo svarbiausias situacijas: Mato Buzelio ir Domanto Sabonio galimą neatstovavimą rinktinei bei Jono Valančiūno ir Tomo Pačėso konfliktą.
Lietuvos rinktinė rengdamasi „Eurobasket 2025“ varžyboms sužais 7 kontrolines rungtynes.
Naujasis popiežius sulaužė 1 seną tradiciją: nustebino ne vieną
Popiežius Leonas XIV per savo inauguracines Mišias sulaužė seną tradiciją ir tai pastebėjo tik patys akyliausi – jis atvyko į šv. Petro aikštę atviru papamobiliu.
Karališkųjų šeimų atstovai, pasaulio lyderiai ir tūkstančiai tikinčiųjų iš viso pasaulio susirinko Vatikane dalyvauti šiose istorinėse sekmadienio Mišiose.
Popiežius sulaužė seną tradiciją
Naujasis 69-erių pontifikas Robertas Francis Prevostas, pasirinkęs Leono XIV vardą, kilęs iš Čikagos, pasirodė apie 8.15 val.
Paaiškėjo faktai apie popiežiaus praeitį: štai kodėl jį išrinko taip greitai – greičiausiai net kardinolai nesitikėjo
Naujuoju popiežiumi tapo Leonas XIV – pirmasis pontifikas iš Amerikos žemyno. Pasak ekspertų, jis savyje talpina keletą universalių dimensijų. Jis yra iš abiejų Amerikų: iš Šiaurės ir iš Pietų, ir tai yra labai reikšminga ir svarbu. Dabar ateina vis daugiau ir daugiau faktų apie tai, kaip artimai jis bendravo su paprasčiausiais žmonėmis, nė kiek nenusileisdamas šiuo atžvilgiu ir savo pirmtakui popiežiui Pranciškui.
Valotka toliau vadovaus Valstybinei kalbos inspekcijai
Valstybinei kalbos inspekcijai dar vieną kadenciją vadovaus Andrius Valotka.
„Štai konkursas ir baigtas, kultūros ministras pasirinko mano kandidatūrą dar penkerius metus vadovauti Valstybinei kalbos inspekcijai“, – feisbuke rašo inspekcijos vadovas.
„Visas procesas užtruko ilgokai, beveik vienuolika mėnesių. Tai jums ne konklava: susirinko ir – pykšt – po poros dienų te jums popiežių. Čia dalykai rimti.
Paaiškėjo, ką naujasis popiežius galvoja apie Trumpą, JAV ir LGBT bendruomenę
Nepraėjus savaitei nuo naujojo popiežiaus išrinkimo, apie jo charakterį jau sklando skirtingos nuomonės – vieni jį vadina šiltu ir kukliu, kiti pastebi tvirtą laikyseną bei gebėjimą kritikuoti.
Apie naująjį pontifiką ir jo būdą naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo filosofas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius dr. Povilas Aleksandravičius ir Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas.
Prakalbo apie pirmuosius naujo popiežiaus veiksmus: štai ko gali imtis
Popiežius Leonas XIV per savo pirmąją kelionę į užsienį gali apsilankyti Ukrainoje, taip pat svarstomos galimybės aplankyti Turkiją ir Peru, praneša „La Repubblica“.
Naujai išrinktas popiežius jau numano, kokiose šalyse apsilankys pirmiausia, rašoma newsukraine.nbc.ua.
Vizitas į Ukrainą
Žiniasklaidos leidinio duomenimis, viena iš galimų pirmojo popiežiaus vizito šalių gali būti Ukraina, ypač po pokalbio telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
Išklojo, kaip Robertas Prevostas sureagavo tapęs popiežiumi: viską matė savo akimis
Slaptame naujojo popiežiaus rinkimų procese – konklavoje – dalyvavęs britų kardinolas atskleidė, kaip į žinią, kad tapo nauju popiežiumi, sureagavo Robertas Francis Prevostas, pasirinkęs Leono XIV vardą.
Paaiškėjo, su kiek vyskupų per metus turės susitikti naujasis popiežius: sunku patikėti
Pasauliui pasitinkant naują Romos Katalikų Bažnyčios vadovą Robertą Francį Prevostą, kuris bus vadinamas popiežiumi Leonu XIV, apžvelgiame popiežiaus Leono kasdienes pareigas ir laukiančius nelengvus iššūkius.
Po dvi dienas trukusio konklavos balsavimo Romoje katalikų Bažnyčios vadovu išrinktas Robertas Francis Prevostas, tačiau kokios konkrečiai yra jo pareigos?
Popiežiaus vardas
Naujasis popiežius, JAV kardinolas Robertas Francis Prevostas, bus vadinamas popiežiumi Leonu XIV.
Popiežius Leonas XIV įspėja dėl dirbtinio intelekto keliamų pavojų
Naujasis popiežius Leonas XIV įspėjo dėl dirbtinio intelekto keliamų pavojų. Vatikane susitikęs su kardinolais, pirmasis pontifikas iš Jungtinių Valstijų pavadino dirbtinį intelektą vienu didžiausių artimiausių metų iššūkių „ginant žmogaus orumą, teisingumą ir darbuotojų teises“. Leonas taip pat pasisakė už tai, kad būtų tęsiamas mirusio jo pirmtako Pranciškaus kelias.
Amerikietis Robertas Francis Prevostas ketvirtadienį buvo išrinktas 267-uoju Katalikų bažnyčios vadovu.
Popiežiaus pasirodymo laukusioje minioje pastebėjo garsų atlikėją: gerbėjai pašėlo
Harry Styleso gerbėjai jį pastebėjo neįtikėtinoje vietoje – tarp minios, susirinkusios Šventojo Petro aikštėje Vatikane, kai popiežius Leonas XIV buvo išrinktas mirusio popiežiaus Pranciškaus įpėdiniu.
Popiežius Pranciškus mirė praėjusį mėnesį, sulaukęs 88 metų. Naujasis 69 metų popiežius Leonas XIV šiandien aukojo pirmąsias mišias kaip Katalikų Bažnyčios vadovas po jam sėkmingai vakar pasibaigusios konklavos, kur už jį balsavo daugiau kaip du trečdaliai kardinolų, rašo independent.co.uk.
REKLAMA
REKLAMA
Išreiškė susirūpinimą dėl naujojo popiežiaus Leono XIV kalbos ir 1 svarbaus momento: nustebo ne vienas
Vatikanas išrinko savo 267-ąjį popiežių – pirmas amerikietis istorijoje. Žmonės džiūgauja, kiti krapšto pakaušį, kodėl antras ne europietis iš eilės. Kodėl būtent jį išrinko kardinolų konklava ir koks popiežius jis bus. Jaučiamas pirminis amerikiečių džiaugsmas, pasididžiavimas, bet kartu jie jau ir kelia tokius klausimus, kodėl per tą kreipimąsi ir pirmąją Leoną XIV kalbą jis nieko nepasakė anglų kalba.
Vatikanas paskelbė, kada vyks naujojo popiežiaus inauguracijos mišios
Popiežiaus Leono XIV inauguracijos mišios įvyks sekmadienį, gegužės 18 dieną, Šv. Petro aikštėje, penktadienį paskelbė Vatikanas.
Į mišias, kurios vyks 10 dienų po amerikiečių kardinolo Roberto Francis Prevosto išrinkimo, turėtų atvykti pasaulio lyderiai.
R. F. Prevostas ketvirtadienį buvo išrinktas pirmuoju popiežiumi iš Jungtinių Valstijų ir nusprendė pasirinkti Leono XIV vardą.
Istorinė akimirka: naujasis popiežius Leonas XIV mišias pradėjo kalbėdamas angliškai
Naujasis popiežius Leonas XIV penktadienį pradėjo celebruoti pirmąsias savo, kaip Katalikų Bažnyčios vadovo, mišias, rodo Vatikano transliacija. Tai buvo istorinė akimirka – ne tik dėl naujo popiežiaus, bet ir dėl to, kaip jis pradėjo savo pirmąsias mišias.
Nukrypdamas nuo tradicijos, jis pradėjo pamokslą anglų kalba – aiškia amerikietiška anglų kalba.
Atskleidė, kas vyko už uždarų durų: amerikietis tapo popiežiumi, nes pasitraukė kitas kandidatas
„Sky news“ iš savo šaltinių sužinojo, kaip vyko Konklava. Prireikė vos keturių balsavimų, kad būtų išrinktas naujasis popiežius.
Juo tapo amerikietis Robertas Prevostas, pasirinkęs Leono XIV vardą.
Pasitraukė kitas kandidatas
Pasak keleto šaltinių, iki ketvirtadienio pietų pirmavo Pietro Parolin, surinkęs nuo 45 iki 55 balsų. P. Parolin buvo laikomas pagrindiniu kandidatu į popiežiaus sostą, nuo 2013 m. buvo vadinamas „popiežiaus pavaduotoju“.
R. Prevostas turėjo nuo 34 iki 44 balsų.
Naujo popiežiaus brolis išklojo, koks jis iš tikrųjų: reikia žinoti 2 dalykus
Išrinkus naująjį popiežių, prabilo vienas jo brolių. Čikagos priemiestyje gyvenantis Jonas Prevostas apibūdino naująjį pontifiką kaip sukalbamą, tačiau nebijantį reikšti savo nuomonės.
Jonas Prevostas (John Prevost) žinojo, kad yra tikimybė, jog jo brolis gali būti išrinktas popiežiumi, rašoma nytimes.com.
Išrinkus pirmąjį amerikietį popiežių – žinia dėl JAV: šalies laukia išbandymai
Gegužės 8 d. iš Siksto koplyčios kamino ėmė veržtis balti dūmai. Tūkstančiai žiūrovų džiūgavo dėl naujojo išrinkto popiežiaus – amerikiečių kardinolo Roberto Prevosto, pasirinkusio popiežiaus vardą Leonas XIV. Tuo tarpu „The Conversation“ paprašė Maureen Day, Pietų Kalifornijos universiteto sociologės, parašiusios keletą knygų apie šiuolaikinę bažnyčią, paaiškinti, kaip katalikybė šiuo svarbiu momentu atrodo JAV.
2025 m. gegužės 7 d. į Siksto koplyčią įžengė 133 kardinolai.
Iš naujojo popiežiaus – 3 svarbios užuominos: štai ko tikėtis
Nuo pat pirmųjų akimirkų Šv. Petro bazilikos balkone naujasis popiežius Leonas XIV pateikė tris svarbias užuominas apie tai, kokio tipo vadovu jis bus, rašo „Reuters“.
Buvęs JAV kardinolas Robertas Prevostas ketvirtadienį buvo išrinktas pasaulio kardinolų naujuoju popiežiumi. Konklava tęsėsi beveik dvi dienas.
Jis yra pirmasis popiežius iš JAV, tačiau jis turi dvigubą Peru pilietybę, kur dešimtmečius dirbo misionieriumi, vėliau tapo kardinolu.
Naujajam popiežiui Leonui XIV teks svarbi užduotis
Ketvirtadienį tūkstančiai susirinkusių tikinčiųjų Šv. Petro aikštėje džiūgavo, kai virš Siksto koplyčios ėmė veržtis balti dūmai, pranešdami apie naujojo popiežiaus rinkimus.
Dar gausesnė minia triukšmingai plojo, kai buvo paskelbta, kad per antrąją konklavos dieną išrinktas pirmasis JAV gimęs pontifikas Robertas Francis Prevostas, kuris bus vadinamas popiežiumi Leonu XIV.
Popiežius Leonas XIV: ką reiškia jo pasirinktas vardas?
Paskutinis popiežius, vardu Leonas, buvo Leonas XIII, gimęs 1810 m. Prancūzijos okupuotoje Romoje. Jis popiežiaus pareigas ėjo nuo 1878 m. iki savo mirties 1903 m., todėl jo 25 metų pontifikatas yra ketvirtas pagal ilgumą bažnyčios istorijoje, rašoma CNN.
Leonas XIII prisimenamas kaip katalikų socialinio mokymo popiežius. 1891 m. jis parašė garsųjį atvirą laišką, kuriame apmąstė pramonės revoliucijos sukeltus technologinius pokyčius ir jų poveikį darbininkams.
Trumpas pirmojo amerikiečio popiežiaus išrinkimą vadina „garbės ženklu“
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasidžiaugė žinia, kad kardinolų kolegija išrinko pirmąjį amerikietį popiežių, Čikagos kardinolą Robertą Francį Prevostą, ir pavadino tai „didžiuliu garbės ženklu mūsų šaliai“.
„Sveikiname kardinolą Robertą Francį Prevostą, kuris ką tik buvo paskirtas popiežiumi“, – parašė D. Trumpas.
Ir pridūrė: „Tai didžiulė garbė suvokti, kad jis yra pirmasis amerikietis popiežius. Koks jaudinantis momentas ir kokia didelė garbė mūsų šaliai.
Pirmą kartą istorijoje – iš JAV kilęs popiežius Robertas Prevostas: kas žinoma apie jį?
JAV kardinolas Robertas Francis Prevostas išrinktas 267-uoju popiežiumi. 1,4 milijardo pasaulio katalikų vadovas pasirodė Šv. Petro bazilikos balkone, kuriame pranešė pirmąją viešą kalbą, rašoma CNN.
69-erių R. F. Prevostas yra kilęs iš Čikagos (JAV), jis pirmasis popiežius iš Jungtinių Amerikos Valstijų.
Pranešama, jog naujasis popiežius pasirinko Leono XIV vardą.
„Turime popiežių“: netrukus pasirodys naujasis popiežius ir paskelbs pirmąją kalbą
Ketvirtadienį virš Siksto koplyčios pakilo balti dūmai, o Šv. Petro bazilikoje suskambėjo varpai, pranešdami, kad kardinolai išrinko naująjį popiežių, kuris pakeis popiežių Pranciškų ir vadovaus Romos katalikų bažnyčiai, praneša „Reuters“.
Džiaugsminga minia Šv. Petro aikštėje plojo ir šaukė, kai pirmieji dūmai pasirodė iš mažo kamino, esančio ant Siksto koplyčios stogo.
Popiežiaus tapatybė ir jo pasirinktas pontifikato vardas netrukus bus paskelbti pasauliui iš centrinio Šv.
Žmonės pašėlo iš laimės: po amerikiečio išrinkimo popiežiumi – emocijų banga JAV
Gegužės 8 d. džiaugsminga minia Šv. Petro aikštėje plojo ir šaukė, kai iš mažo kamino, esančio ant Siksto koplyčios stogo, pasirodė balti dūmai. Tūkstančiai žiūrovų stebėjo naujojo amerikiečių popiežiaus Leono XIV kalbą. Tuo tarpu amerikiečiai džiūgavo, kai paaiškėjo, jog naujasis popiežius – jų tautietis.
Aiškėja intriguojančių detalių apie popiežiaus rinkimus – kiek kainuoja surengti konklavą?
Visame pasaulyje šiuo metu yra laukiama, kada bus išrinktas naujasis popiežius. Arkivyskupas metropolitas, teologijos mokslų dr. Kęstutis Kėvalas paaiškino popiežiaus rinkimų eigą: kaip balsuoja kardinolai, kodėl rezultatai neretai būna netikėti. Jis taip pat šiek tiek apžvelgė finansinius šio proceso aspektus.
Arkivyskupas teigė, kaip popiežių renka kardinolai, o kandidatui išrinkti reikia dviejų trečdalių balsų.
„Pirmiausia, popiežių renka kardinolai.
Šaltiniai: Vatikane naktį dažniausiai buvo minimos 7 pavardės
„Sky news“ šaltiniai Vatikane sako, kad naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį daugiausiai buvo diskutuojama apie septynias pavardes.
Vatikane ketvirtadienį vyksta Konklava, kardinolai renka naują popiežių.
Anot minėto leidinio, diskusijose Vatikane naktį buvo dažniausiai minimos septynios pavardės.
Pateikiame jas žemiau.
Pietro Parolin
70-metis kardinolas P. Parolin buvo popiežiaus Pranciškaus valstybės sekretorius. Jis šias pareigas ėjo beveik visą Pranciškaus pontifikavimo laikotarpį.
Šaltiniai Vatikane: aiškėja, kada gali būti išrinktas naujasis popiežius
Šaltiniai Vatikane „Sky news“ pareiškė, kad kardinolai dėl naujojo popiežiaus sutarti gali jau ketvirtadienį vakare arba penktadienį ryte.
Manoma, kad kardinolai turėtų pasiekti dviejų trečdalių daugumą, reikalingą naujam popiežiui išrinkti.
„Kardinolai rinkėjai nori parodyti pasauliui, kad jie yra vieningi ir gali greitai priimti sprendimą. Atvirkščiai, užsitęsusi konklava būtų vertinama kaip kardinolų nesutarimų ženklas“, – teigiama tekste.
Ketvirtadienį laukiama dūmų virš Vatikano.
Ženklas, kurio laukia pasaulis: kas iš tiesų slypi už Vatikano dūmų?
Tradiciškai manoma, kad juodi dūmai reiškia, kad kardinolai dar nesutarė dėl naujojo katalikų Bažnyčios vadovo, o balti dūmai – naujasis popiežius yra išrinktas. „Study Finds“ paaiškino, iš kokių medžiagų šie dūmai yra sudaromi.
Tradicija, kad kardinolai degina balsavimo biuletenius, siekdami išlaikyti slaptumą, siekia maždaug XV amžių.
Prasideda antroji konklavos diena
Ketvirtadienį katalikų pasaulį sukaustė laukimas: kardinolai, kuriems pavesta išrinkti naują popiežių, ruošiasi eiti pro Vatikano Siksto koplyčios duris ir pradėti antrąją balsavimo dieną.
Trečiadienio vakarą virš žmonių minios, suplūdusios į Šv. Petro aikštę, pakilo juodi dūmai, kurie patvirtina, kad pirmojo konklavos balsavimo metu nebuvo pasiekta dviejų trečdalių balsų dauguma, jog būtų išrinktas velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinis.
Konklava tęsis: po pirmojo balsavimo – juodi dūmai
Katalikų Bažnyčioje prasidėjo itin įtemptas naujojo vadovo rinkimų procesas, praėjus mėnesiui po popiežiaus Pranciškaus mirties. Vis dėlto, po pirmojo balsavimo virš Vatikano pakilo juodi dūmai, kurie reiškia, jog popiežius dar nėra išrinktas.
133 katalikų kardinolai, renkantys naująjį popiežių, trečiadienį susirinko pasimelsti Vatikano Šv. Pauliaus koplyčioje prieš konklavą, matyti iš Šventojo Sosto tiesioginės transliacijos.
Vatikane oficialiai prasidėjo konklava: renkamas naujasis popiežius
Vatikane oficialiai prasidėjo konklava – procesas, kurio metu bus išrinktas naujas Katalikų Bažnyčios vadovas. Siksto koplyčios durys užrakintos, prasidėjo slaptas procesas, kurio pabaigoje bus išrinktas naujas popiežius, rašoma CNN.
Balsuos 133 kardinolai, tačiau kol kas nėra aiškaus favorito, kuris perimtų Romos katalikų bažnyčios vadovavimą.
Siekiant užtikrinti visišką slaptumą, per konklavą Siksto koplyčia bus visiškai uždaryta. Siksto koplyčios durys užvertos apie 17 val. 45 min.
Vatikanas: kardinolai prieš konklavą susirinko duoti slaptumo priesaikos
Siksto koplyčioje susirinkę kardinolai trečiadienį, prieš konklavą, kurios metu bus renkamas naujas popiežius, pradėjo duoti slaptumo priesaiką, matyti tiesioginėje transliacijoje iš Vatikano.
Po to, kai visi kartu perskaitė priesaiką lotynų kalba, kiekvienas iš 133 konklavoje dalyvausiančių kardinolų, žengė prie altoriaus duoti asmeninės priesaikos, padėjęs ranką ant Biblijos.
Renkant naują popiežių – keletas įdomybių apie konklavą
Konklava, per kurią renkamas naujas popiežius, žavi savo paslaptingoms, šimtmečių senumo taisyklėmis. Nuo trečiadienio pasaulio akys vėl nukreiptos į Vatikaną. Iš esmės konklavos eiga yra aiški: balsavimo teisę turintys kardinolai užsidaro nuo visuomenės tol, kol Siksto koplyčioje susitaria dėl naujo Katalikų bažnyčios vadovo.
Procedūra anksčiau buvo ne tik kitokia – kartą ji baigėsi itin greitai, o sykį truko neįtikėtinai ilgai.
Prasideda popiežiaus rinkimai: kas turi daugiausiai šansų vadovauti Šventajam Sostui?
Konklava, kurioje bus išrinktas naujas popiežius, prasideda gegužės 7 d., trečiadienį. Nors oficialių kandidatų į šį postą nėra, „Euronews“ rašo, kurie kardinolai yra laikomi pagrindiniais pretendentais.
Trečiadienį 133 kardinolai bus uždaryti Vatikano Siksto koplyčioje ir pradės slaptą naujo popiežiaus rinkimo procesą.
Nors didžioji šio proceso dalis lieka paslaptimi, yra žinoma, kad kasdien vyks keturi balsavimo turai, kol vienas kardinolas surinks dviejų trečdalių balsų daugumą.
Vatikanas: pirmieji dūmai iš konklavos turėtų pasirodyti trečiadienį apie 19 valandą
Pirmieji dūmai kaip ženklas iš konklavos pasirodys iš Siksto koplyčios kamino trečiadienį „ne anksčiau kaip 19 val.“ (20 val. Lietuvos laiku), antradienį pranešė Šventojo Sosto spaudos tarnybos direktorius Matteo Bruni.
Pasak jo, balsuosiantys kardinolai į koplyčią įžengs apie 16.30 val., tada vyks kardinolo Raniero Cantalamessos katechezė (Dievo žodžio skelbimas) ir bus duodama priesaika, o po to vyks pirmasis balsavimas dėl to, kas turėtų pakeisti velionį popiežių Pranciškų.
Konklavos išvakarėse kardinolai persikelia į Vatikaną
Antradienį, istorinio slapto balsavimo, per kurį bus renkamas naujas popiežius, išvakarėse kardinolai pradeda kraustytis į būstus Vatikane, kuriuose apsistos per konklavą.
Balandžio 21 d. mirus popiežiui Pranciškui, 133 kardinolai rinkikai trečiadienį susirinks Siksto koplyčioje į rinkimus, galinčius trukti valandas, dienas ar net mėnesius. Paprastai jie apsistoja Vatikano Šv.
Vatikanas konklavos metu išjungs mobiliojo ryšio signalą
Vatikanas pirmadienį pranešė, kad per konklavą, kurios metu bus renkamas naujas popiežius, išjungs mobiliojo ryšio signalą šiame nedideliame mieste-valstybėje, tačiau tai nepaveiks Šv. Petro aikštės.
Vatikano miesto-valstybės gubernatūros pirmininko biuras pareiškė, kad „nuo gegužės 7 d. 15 val. (vietos, 16 val.
Konklava: oficialūs asmenys ir personalas duos „visiškos paslapties“ priesaiką
Oficialūs asmenys ir personalas, tarnaujantis trečiadienį prasidėsiančioje konklavoje popiežiaus Pranciškaus įpėdiniui išrinkti, pirmadienį duoda slaptumo priesaiką neatskleisti jokios informacijos apie tai, kas vyksta šios senovinės sueigos metu.
Priesaika pirmadienį 15 val. bus duota Vatikano Apaštališkųjų rūmų pirmosios ložės Paolinos koplyčioje.
Vatikanas: visi 133 kardinolai, balsuosiantys konklavoje, jau atvyko į Romą
Visi 133 katalikų kardinolai, kurie balsuos rinkdami popiežiaus Pranciškaus įpėdinį, jau yra Romoje prieš šią savaitę prasidėsiančią konklavą, pirmadienį pranešė Vatikanas.
Trečiadienį nuo 16 val. 30 min. vietos (17 val. 30 min. Lietuvos) laiku jie slapta rinksis Siksto koplyčioje ir balsuos tol, kol vienas iš jų surinks dviejų trečdalių balsų daugumą ir taps 1,4 mlrd. pasaulio katalikų vadovu.
Balandžiai, mirtys ir davinys: kaip per amžius keitėsi popiežiaus rinkimai?
Kardinolams, gegužės 7 d. pradėsiantiems rinkti popiežiaus Pranciškaus įpėdinį, bus lengviau nei daugeliui pirmtakų, kurie turėjo ištverti spartietiškas sąlygas ir buvo uždaryti taip ilgai, jog kai kurie net mirė.
Štai keletas per amžius įvykusių pagarsėjusių popiežiaus rinkimų.
Nusprendė balandis
236 m. Romos krikščionių bendruomenė diskutavo apie galimus kandidatus į popiežių, kai ant pašalinio stebėtojo Fabiano galvos nusileido baltas balandis.
Naujojo popiežiaus laukia dideli iššūkiai: nuo Vatikano skolų iki bažnyčios ateities klausimų
Kas iš ateinančios konklavos išeis naujuoju 1,4 milijardo narių turinčios Katalikų Bažnyčios vadovu, susidurs su daugybe problemų. Tarp neatidėliotinų klausimų yra didėjantis Vatikano finansų deficitas, mažėjantis bažnyčių lankomumas daugelyje Vakarų šalių ir doktrininės diskusijos dėl tokių klausimų kaip moterų įšventinimas į dvasininkus ir LGBTQ katalikų įtraukimas, rašoma „Reuters“.
Vatikano finansinė krizė buvo viena iš paskutiniųjų popiežiaus Pranciškaus galvos skausmų.
Naują popiežių rinks tik 1 lietuvis: paaiškėjo, kas jis
Gegužės 7-ąją prasidės naujojo popiežiaus rinkimai – konklava, kurioje dalyvaus 135 kardinolai. Lietuva turi tris kardinolus, tačiau konklavoje dalyvaus tik vienas.
Lietuva gali didžiuotis turinti tris kardinolus. 2001 metais į kardinolus pakeltas Audrys Juozas Bačkis, 2019-aisiais – Sigitas Tamkevičius, 2024 m. kardinolu tapo ir Rolandas Makrickas.
Konklavoje dalyvaus tik vienas Lietuvos kardinolas
Vis dėlto konklavoje dalyvaus tik vienas lietuvis.
Vatikanas: du kardinolai dėl sveikatos priežasčių praleis konklavą
Du katalikų kardinolai dėl sveikatos problemų praleis kitą savaitę vyksiančią konklavą, kurios metu bus renkamas naujas popiežius, tad numatomas rinkėjų skaičius sumažėja iki 133, antradienį pranešė Vatikanas.
Vatikanas jų neįvardijo, tačiau šaltinis Valensijos arkivyskupijoje naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad jos arkivyskupas emeritas kardinolas Antonio Canizaresas nedalyvaus konklavoje dėl sveikatos priežasčių.
Prieš konklavą žiniasklaida medžioja kardinolus
Į konklavą išrinkti popiežiaus susirinkę katalikų kardinolai bus uždaryti, bet šią savaitę vykstant parengiamiesiems susitikimams juos gaudo žurnalistai, trokštantys sužinoti, kas bus kitas popiežius.
„Jūsų Eminencija! Jūsų Eminencija!“, - girdėti jų šūksniai prie Berninio kolonados, už kelių žingsnių nuo didingos Šv. Petro aikštės, kai jie kiekvieną rytą 9 val. renkasi.
252 Katalikų bažnyčios kardinolai buvo pašaukti į Romą po popiežiaus Pranciškaus mirties balandžio 21 dieną.
Trumpai ir aiškiai: viskas, kas žinoma apie konklavą
Kardinolai iš viso pasaulio gegužės 7 d. susitiks po Mikelandželo freskomis Siksto koplyčioje, kad po popiežiaus Pranciškaus mirties išrinktų naują Katalikų Bažnyčios lyderį.
Šį susibūrimą, vadinamą konklava, kurio šaknys siekia viduramžius, kai valdovų išrinkimo idėja buvo šiek tiek revoliucinga, gaubia paslaptingumo šydas, nes visi dalyviai visam gyvenimui prisiekia saugoti slaptumą.
Ką reiškia Vatikane pasirodantys balti ir juodi dūmai bei kada jų laukti? Štai ką reikia žinoti
Pirmadienį mirus popiežiui Pranciškui, laukia svarbus momentas visai bažnyčiai – bus renkamas naujasis popiežius. Šis senovinis ir paslaptingas procesas, vadinamas konklava, visada sukelia spekuliacijų, kas bus išrinktas vadovauti Bažnyčiai ir 1,4 mlrd. jos pasekėjų visame pasaulyje.
Per kiekvieną konklavą, tikintieji laukia svarbiausio akcento – pasirodančių dūmų, kurie signalizuoja, ar popiežius jau išrinktas, ar konklava tęsiasi, rašo npr.org.
Papasakojo, kaip vyksta atsisveikinimas su popiežiumi: nutįso tikinčiųjų eilės
Paprastame mediniame karste, užuot išklimnigai pašarvotas ant katafalko, kaip jo pirmtakai – Vatikanas viešina vaizdus iš Šventos Marijos rezidencijos koplyčios. Su atvirame karste pašarvotu popiežiumi Pranciškumi atsisveikina kunigai ir vienuolės, tačiau jau rytoj jis bus išgabentas į švento Petro baziliką, kur su pontifiku galės atsisveikinti pasauliečiai. Oficialiai patvirtinta, kad Pranciškaus laidotuvės įvyks šeštadienį.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Popiežiaus būklė – sunki: kas tie kandidatai, galintys užimti Vatikano sostą?
Popiežiui Pranciškui esant ligoninėje, daugelis ėmė domėtis, koks būtų procesas, jei jis atsistatydintų dėl sveikatos priežasčių, kaip ir jo pirmtakas popiežius Benediktas XVI. Katalikų bažnyčios naudojamas lyderio atrankos metodas išliko beveik nepakitęs pastaruosius 800 metų.
Konklava pateikė staigmeną?
Šio trečiadienio vakarą iš Siksto koplyčios Vatikane kamino pakilo balti dūmai, o netrukus nuskambėjo Šv. Petro bazilikos varpai, patvirtinantys, kad naujasis popiežius tikrai išrinktas. Tai buvo viena trumpiausių konklavų – popiežius išrinktas po penktojo balsavimo. Taigi 266-uoju popiežiumi išrinktas kuklumu garsėjantis kardinolas jėzuitas iš Argentinos Jorgio Mario Bergoglio. Todėl neatsitiktinai jis pasirinko skurdžiųjų globėjo Pranciškaus vardą.
Habemus papam? Gal labiau „habemus memum“
Prieš tai buvo konklava. Dabar naujasis popiežius. Absoliučiai viskas interneto ir socialinių tinklų amžiuje tampa internautų pašaipų ir pokštų objektu. Keletą dienų prieš ir konklavos metu internetą užplūdo tikra „memų“ banga. Nenuostabu, konklava susilaukė beprecedenčio dėmesio. Dabar, kai jau žinome, kad naujuoju popiežiumi Pranciškumi buvo išrinktas argentinietis Jorge Bergoglio, laukiame naujos pokštų bangos. Ir panašu, kad ji jau prasideda. Nieko švento.
J. Bačkis sako laukiantis darbo susirinkimo su popiežiumi Pranciškumi
Kristina Jackūnaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Kardinolas Audrys Juozas Bačkis sako jau pabendravęs su naujuoju popiežiumi Pranciškumi labai draugiškoje aplinkoje ir šeštadienį laukiantis visų kardinolų darbo susirinkimo su juo. Jūsų Eminencija, su kokiomis mintimis ir nuotaikomis paliekate konklavą? Su dideliu džiaugsmu ir padėka Dievui, kad pavyko taip greitai surast žmogų, kuris galėtų šiandien paimti į savo rankas Bažnyčios valdymą, būti Petro įpėdiniu.