REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Lietuvą sukrėtė tragiška žinia. Nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja anesteziologė. Medikės aplinka tvirtino, kad prie tokio sprendimo ją galėjo privesti mobingas, tragiškos darbo sąlygos ir psichologinis spaudimas. Medikė ne kartą kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI) ir prašė apginti ją nuo mobingo.

Pirmadienį Lietuvą sukrėtė tragiška žinia. Nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja anesteziologė. Medikės aplinka tvirtino, kad prie tokio sprendimo ją galėjo privesti mobingas, tragiškos darbo sąlygos ir psichologinis spaudimas. Medikė ne kartą kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI) ir prašė apginti ją nuo mobingo.

REKLAMA

Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo VDI, praėjusių metų rugpjūčio 25 d. Šiaulių teritoriniame skyriuje buvo gautas VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės grupės darbuotojų raštas, kuriame buvo nurodyta, kad darbuotojai patiria psichologinį smurtą iš Širdies ir kraujagyslių centro vadovės.

VDI Šiaulių teritorinio skyriaus vyr. darbo inspektoriai 2020 m. rugsėjo mėn. atlikto VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro patikrinimą, kurio metu buvo bendrauta su  Širdies ir kraujagyslių centro skyrių darbuotojais, buvo tiriamos skunde nurodytos aplinkybės dėl psichologinio smurto, darbuotojai buvo apklausiami pagal anonimines anketas dėl psichosocialinės rizikos darbe.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikto patikrinimo metu, remiantis Širdies ir kraujagyslių centro darbuotojų paaiškinimais, atsakymais į anketų klausimus dėl psichosocialinės rizikos darbe, nustatyta, kad Širdies ir kraujagyslių centro darbuotojams galimai neužtikrinama tinkama, saugi ir sveikatai nekenksminga psichosocialinė aplinka darbe. 

REKLAMA

Įvertinant tai, kas buvo nustatyta patikrinimo metu, buvo surašytas reikalavimas pašalinti pažeidimus R1, kuriuo darbdavį atstovaujantis asmuo (ar jo įgaliotas asmuo) buvo įpareigotas iki 2021 m. sausio 6 d.:

  1) atlikti psichosocialinių rizikos veiksnių vertinimą Širdies ir kraujagyslių centro darbuotojų darbo vietose;

  2) įvertinus riziką, sudaryti rizikos šalinimo/mažinimo priemonių planą, prevencinių priemonių įgyvendinimui paskirti atsakingus asmenis ;

  3) supažindinti darbuotojus su atliktu rizikos vertinimu ir prevencinių priemonių planu.

Skundą pateikę pareiškėjai rugsėjo 22 d. raštu buvo informuoti pie patikrinimo rezultatus. VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė 2020 m. gruodžio 28 d. raštu pateikė prašymą pratęsti reikalavime pašalinti pažeidimus R1 nurodyto įpareigojimo atliki psichosocialinių rizikos veiksnių vertinimą Širdies ir kraujagyslių centro darbuotojų darbo vietose terminą iki 2021 m. birželio 1 d., motyvuojant, kad keičiama ligoninės valdymo struktūra, įskaitant ir Širdies ir kraujagyslių centro struktūrą, Covid-19 pandemijos metu atlikti vertinimą sudėtinga dėl darbuotojų rotacijos, nepažeidžiant karantino reikalavimų, taip pat nurodė, kad metiniame ligoninės 2021 m. pirkimo plane I-II ketvirtyje numatytas ligoninės visų darbuotojų psichosocialinės rizikos veiksnių darbo vietose vertinimo paslaugos pirkimas.

REKLAMA
REKLAMA

VDI Šiaulių teritorinio skyriaus vyr. darbo inspektorė gavusi VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės prašymą, įvertinusi pateiktus motyvus, pratęsė reikalavimo pašalinti pažeidimus R1 nurodyto įpareigojimo dėl psichosocialinės rizikos veiksnių vertinimo darbuotojų darbo vietose atlikimo terminą iki 2021 m. birželio 1 d.

Dabar jau mirusi gydytoja į VDI Šiaulių skyriaus Darbo ginčų komisiją (DGK) kreipėsi pirmiausia 2020 m. rudenį. 2020 m. spalio 15 d. gautas gydytojos kreipimasis, kad ji pageidautų didesnio nei 1 etato krūvio. Išnagrinėjus prašymą buvo sudaryta taikos sutartis, patvirtinta DGK. Taikos sutartimi sutarta dėl abiejų pusių tolesnio bendradarbiavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VDI buvo gautas Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos 2020 m. gruodžio 21 d. raštas, kuriuo persiųstas VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė darbuotojų (anesteziologų-reanimatologų, chirurgų) kreipimasis su prašymu stabdyti ligoninės struktūrinius pokyčius.

Reaguojant į gautą informaciją, buvo atliktas VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė patikrinimas. Patikrinimo metu, įvertinus gautus dokumentus ir paaiškinimus, nustatyta, kad VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė, siekiant tikslingai ir efektyviai planuoti procesus bei atskirų skyrių ir padalinių darbą, racionaliai išnaudoti žmogiškuosius ir infrastruktūros išteklius bei optimizuoti ligoninės sąnaudas, buvo nuspręsta atlikti struktūrinius pokyčius Chirurgijos, Konservatyvios medicinos, Moters ir vaiko klinikose.

REKLAMA

Patikrinimo metu nustatyta, kad dėl struktūrinių pokyčių 331 darbuotojui buvo pateikti pasiūlymai keisti darbo sutarties sąlygas. Nustatyta, kad 318 darbuotojų sutiko dirbti pakeistomis darbo sąlygomis, 7 darbuotojai atsisakė dirbti pakeistomis darbo sutarties sąlygomis (jiems pateikti įspėjimai apie darbo sutarties nutraukimą pagal DK 57 str. 1 d. 3 p.). Patikrinimo metu į 6 pasiūlymus dėl darbo sutarties sąlygų keitimo dar nebuvo gauta darbuotojų atsakymų.

Remiantis gauta informacija, galima daryti išvadą, kad įgyvendinamais struktūriniais pokyčiais nebuvo numatyta atleisti darbuotojų, keičiami tik kai kurių ligoninės padalinių pavadinimai, keli padaliniai sujungiami į vieną, didžiosios dalies darbuotojų darbo funkcijų turinys ir apimtys nekito. Į darbuotojams, jų atstovams kilusius klausimus buvo rengiami atsakymai, direktorius organizavo asmeninius susitikimus su darbuotojais, siekdamas atsakyti į visus kilusius klausimus.

REKLAMA

Pasak VDI, galima daryti išvadą, kad darbdavys, siekdamas užtikrinti saugią psichosocialinę aplinką, suvaldyti stresą, sudaro sąlygas individualioms bei grupinėms psichologų, psichoterapeutų konsultacijoms. VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus 2019 m. lapkričio 15 d. įsakyme Nr. V-1205 „Dėl viešosios įstaigos Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos psichologų, psichoterapeutų ir socialinių darbuotojų darbo reglamento patvirtinimo“ numatyta, kad ligoninės Krizių intervencijos, priėmimo, konsultacijų ir psichosocialinės reabilitacijos skyriaus medicinos psichologai ir psichoterapeutai teikia psichologines konsultacijas Ligoninės darbuotojams po tokių atvejų kaip paciento gaivinimas, negyvo kūdikio gimimas, konfliktas darbe ar kitų krizinių situacijų kasdieninėje praktikoje. Skyriaus medicinos psichologai ir psichoterapeutai, rūpindamiesi ligoninės darbuotojų psichinės ir emocinės sveikatos rizikos valdymu, vykdo intervencijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvertinant patikrinimo metu gautus paaiškinimus ir dokumentus, galima daryti išvadą, kad darbdavys įgyvendamas struktūrinius pokyčius darbovietėje vykdė informavimo procedūrą su darbovietėje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis, taip pat įvairiomis formomis informavo ir konsultavo darbuotojus, stengėsi užtikrinti streso suvaldymą ir saugią psichosocialinę aplinką pokyčių metu.

Šiemet sausio 25 d. raštu VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai buvo informuoti apie atlikto patikrinimo rezultatus, pateikta informacija apie galimybę kreiptis į darbo ginčų komisiją dėl individualaus darbo ginčo išsprendimo.

2021 m. kovo mėn. dabar jau mirusi gydytoja kreipėsi į Šiaulių ir Vilniaus DGK, prašydama panaikinti tarnybinį įspėjimą. DGK nuotoliniame posėdyje buvo išnagrinėtas pareiškimas atsakovei VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei dėl ligoninės direktoriaus įsakymo 2012-01-22 „Dėl įspėjimo“ Nr. M-49 pripažinimo neteisėtu ir panaikinimo bei įpareigojimo, kad ieškovė nebūtų diskriminuojama, persekiojama, kad nebūtų imtasi neigiamo poveikio priemonių.

REKLAMA

Kaip teigia VDI, DGK 2021 m. kovo 9 d. sprendimu, išnagrinėjus aplinkybes, ieškovės pareiškimą nagrinėti atsisakyta, nes jis nepriskirtinas DGK kompetencijai.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad jauna gydytoja anesteziologė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) nusižudė penktadienį, o ketvirtadienį buvo atleista iš darbo. Medikė dirbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir Kauno klinikose.

Pasak tv3.lt šaltinių, medikė galimai patyrė mobingą, tačiau ji buvo ne vienintelė – pasakojama, kad psichologinį spaudimą patirti galėjo ir kiti įstaigos darbuotojai.

„Kenčiame visi, patyčias, smurtą, žeminimus“, – tikino vienas iš įstaigos darbuotojų.

Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas: po mirties kolektyvui teikiama psichologinė pagalba

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika naujienų portalui tv3.lt patvirtino apie jaunos jų ligoninės gydytojos netektį. Jo teigimu, mirties priežastis nežinoma, tad nuo platesnių komentarų ligoninės vadovas susilaiko.

REKLAMA

„Artimiesiems pareiškėme užuojautą ir ėmėmės priemonių savo kolektyvui, nes sukrėtimas yra ir kolektyve, dėl psichologinės pagalbos teikimo darbuotojams“, – teigė ligoninės vadovas R. Mažeika.

Ligoninės direktorius R. Mažeika kol kas nekomentuoja, kas nutiko ir prašo visų susilaikyti nuo komentarų.

„Žinote, tikrai labai skaudi situacija ir mes nenorime, ir prašome visų susilaikyti nuo tam tikrų neetiškų komentarų, nuo nepagrįstų teiginių, kurie „Facebook“ buvo.

Tikrai dabar ne laikas tai daryti – turime gerbti mirusiosios atminimą, artimųjų, suvokdami ir artimųjų skausmą ir gedulą bei situaciją, kuri yra mūsų skyriuje. Tikrai dabar ne laikas kalbėti apie tai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet, žinoma, savo versiją tikrai turime. Tai tik tiek“, – teigė direktorius.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų