Seimo narys, buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas teigia, kad tarptautinių nevyriausybinių organizacijų prašymas Lietuvos prokurorams atnaujinti tyrimą dėl galimo įtariamųjų terorizmu kalinimo Lietuvoje yra pagrįstas interpretacijomis, o ne faktais.
2009 metais parlamentiniam tyrimui dėl galimo CŽV kalėjimų buvimo Lietuvoje vadovavęs A.Anušauskas BNS ketvirtadienį sakė, kad faktinė informacija, kuri padėtų nustatyti, ar Lietuvoje iš tiesų buvo kalinami terorizmu kalinami asmenys yra Jungtinėse Valstijose. Taip jis komentavo nevyriausybininkų teiginius, kad jie yra surinkę duomenų apie dar vieną Lietuvoje esą kalintą asmenį.
„Šitoje situacijoje aš galėčiau pasakyti, kad yra duomenų ne apie dar vieną, bet apie kelis, kurie kalinami Gvantaname ir yra kaltinami dalyvavę organizuojant teroro aktus rugsėjo 11. Reikalas tame, kad remiantis mūsų parlamentiniu tyrimu šios tarptautinės organizacijos ir tų kaltinamųjų advokatai pateikinėja gana abstrakčius, be faktinės medžiagos siūlymus Lietuvai ištirti“, – sakė A.Anušauskas.
„Bet, žinote, siūloma ištirti tik interpretuojant mūsų pačių viešai pateiktą informaciją. Interpretacijų šiuo atveju neužtenka, reikalingi faktai. Faktinė informacija yra Jungtinių Amerikos Valstijų Teisingumo departamento rankose. Šiuo atveju atsakymas yra vienareikšmis, ir jeigu jie iš tikrųjų nori pasiekti rezultatų, jie neturėtų apeliuoti ne į Lietuvą, o turėtų apeliuoti į JAV, kurios disponuoja pilna informacija“, – kalbėjo parlamentaras. „Aš manau, tikriausiai bus pateiktas prašymas ir trečio, ir ketvirto kalinio vardu. Čia, matyt, dar ne pabaiga“, – teigė jis.
Ketvirtadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje žmogaus teisių aktyvistai paragino valdžios atstovus ir prokurorus ištirti skundą, jog Lietuvoje 2004-2006 metais neteisėtai buvo laikomas šiuo metu Gvantanamo bazėje esantis Mustafa al-Hawsani.
Anksčiau skundą dėl tariamo kalinimo Lietuvoje yra pateikęs palestinietis Abu Zubaydah (Abu Zubaida). Jo byla yra Europos žmogaus teisių teisme.
Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.
Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau prokuratūra jį nutraukdama pareiškė negavusi duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos Centrinės žvalgybos valdybos kaliniams laikyti.
Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti CŽV kalėjimas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.