(nuotr. SCANPIX)

(nuotr. SCANPIX)

Didžiajai Britanijai ruošiantis palikti Europos Sąjungą (ES), iš emigracijos grįžtantys tautiečiai pripažįsta: sprendimą grįžti lemia psichologiniai bei emociniai argumentai, o ne ekonominės priežastys ar baimė dėl „Brexit‘o“ pasekmių.

Apie 20 tūkst. emigrantų ir jau grįžusių į Lietuvą piliečių bendruomenę vienijanti viešoji įstaiga (VŠĮ) „Eksemigrantai“ vasarį inicijavo apklausą, kuria prieš artėjantį „Brexit‘ą“ siekė pamatuoti vyraujančias nuotaikas. Iš apklausoje dalyvavusių 1560 asmenų net 32 proc. teigė, kad pagrindinis apsisprendimo grįžti faktorius yra tėvynės ilgesys. Dar 30 proc. tai lemia galimybė būti šalia artimųjų, o kas penktas (20 proc.) svarbiausia priežastimi įvardino vaikus.

„Pagrindinės priežastys, kodėl emigrantai grįžta gyventi į Lietuvą, iš esmės yra emocinės: tėvynės ilgesys, noras būti su artimaisiais. Tai neigia stiprėjantį stereotipą apie tai, kad viena pagrindinių grįžimo priežasčių – nerimas ir nesaugumas dėl „Brexit‘o“, – sako Eksemigrantų asociacijos prezidentas Dovydas Petrošius.

REKLAMA

Lietuva – kur kas stabilesnė nei prieš dešimtmetį

Kad namų ilgesys gali būti labai stiprus bei paskatinti gyvenimą iš naujo kurti gimtinėje, tvirtina ir po keliolikos metų gyvenimo Jungtinėje Karalystėje į Lietuvą grįžęs klaipėdietis Mindaugas Sragauskas, pradėjęs dirbti SBA grupės įmonės „Germanika“ saugos darbe vadovu.

„Jungtinėje Karalystėje gyvenau 15 metų. Tiesą pasakius, visada puoselėjau mintį, kad grįšiu, man tai atrodė natūralu. Su šeima kartą tokį sprendimą jau buvome priėmę. Grįžome 2007 metais ir radome Lietuvą, pilną entuziazmo ir ambicijų. Gaila, bet pasitvirtino nuojauta, kad tos ambicijos nebuvo pamatuotos. Tad prasidėjus krizei vėl grįžome į Angliją”, – pasakoja jau pusmetį Lietuvoje gyvenimą kuriantis Mindaugas.

Pasak jo, dabartinį sprendimą padiktavo širdis, noras būti šalia artimųjų.

„Mano šeima Lietuvoje gyveno jau dvejus su puse metų, aš tuo metu gyvenau ir dirbau tarp Anglijos ir Lietuvos. Turėjau puikias darbo sąlygas, bet supratau, kad ilgiau taip gyventi nenoriu ir kad reikia klausyti širdies. Taigi, grįžau ir įsikūriau čia. Čia užtenka ir galimybių įsitvirtinti, dirbti, kurti, ir gyvenimo kokybė geresnė nei uždarbiaujant užsienyje“, – įsitikinęs Mindaugas.

REKLAMA

Emocijos gali tiesiog iššauti

Psichologas Gediminas Navaitis pastebi, kad iš tiesų emociniai migracijos argumentai dažnu atveju yra nuvertinami, o grįžimui, kaip ir emigracijai – būdingos bangos.

„Paprastai žmogus dar emigruodamas pasąmoningai nusprendžia, ar jis išvyksta ilgam laikui – jei taip, jis nujaučia, kad paliekami socialiniai ryšiai natūraliai sutrūkinės, o reti grįžimai nekompensuos tėvynės ilgesio. Todėl jis tarsi apsisprendžia – ryšiai su tėvyne nebebus svarbūs. Kitas atvejis kai vykstama konkrečiam, apibrėžtam laikui su aiškiu tikslu – užsidirbti, gauti išsilavinimą ir tuomet grįžti. Abi šios situacijos psichologiškai skirtingos, bet būtent ilgesniam laikui išvykstantiems gali stipriai pasireikšti noras tiesiog grįžti namo“, – sako G. Navaitis.

Jo teigimu, tai, kad emigracija vyksta bangomis – aiškiai juntamas faktas, kuris mūsų atveju dar ir aiškiai parodo, kad kai kuriose profesijose algomis jau galime konkuruoti su kitomis ES šalimis.

Atvykusių į Lietuvą – dukart daugiau nei pernai

Tai, kad grįžtančių pastaruoju metu daugėja, jaučia ir verslas. Įmonės sulaukia daugiau besidominčių darbo pozicijomis ne tik iš Didžiosios Britanijos, bet ir iš kitų šalių. Šalies įmonės – „Žemaitijos pienas“, SBA grupė – jau kurį laiką aktyviai kviečia išvykusius piliečius grįžti ir siūlo darbą. Bendrovės jau mato pirmuosius rezultatus.

REKLAMA

„Pastebime, kad dažniausiai grįžtantys emigrantai mūsų įmonėse domisi aukštesnės kvalifikacijos reikalaujančiomis pozicijomis, taip pat labai svarbu pabrėžti, kad grįžta talentingi, kompetentingi, motyvuoti, naujų įgūdžių ir idėjų turintys žmonės“, – sako SBA personalo vadovas Edis Kasperavičius. Pasak jo, pastaraisiais metais grįžusių emigrantų pavyzdžių yra kiekvienoje grupės įmonėje.

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, per pirmus du šių metų mėnesius į Lietuvą imigravo iš viso 6842 žmonės – tai 2 kartus daugiau nei pernai tuo pat metu. Tiesa, dalis jų yra į Lietuvą atvykstantys užsieniečiai. Tačiau, praėjusių metų duomenimis, grįžtančių į Lietuvą tautiečių daugėja ir jie sudaro daugiau nei pusę imigrantų.

 

pasvajok
2019-03-24 12:07:48
pavieniai, kurie uzsienyje neturi darbo, arba labai prasta ,gal ir grizta. Kiek mano giminiu, draugu gyvena UK nei vienas nesiruosia grizti, pradejo tvarkytis dokumentus , kurie labai lengvai ir greitai sutvarkomi. Svarbiausia reikia tureti darba ir nurodyti gyvenamaja vieta. Kam yra tikslinga tokia propoganda, kad masiskai grizta? Melas. Taip, imigracija dideja, tik ukrainieciu, baltarusiu, azijos saskaita. O jei lietuvis ir gris, tai paragaves minimumo , patrauks i kita sali: svedija, norvegija, vokietija........ Kol lietuva bus su savo ubagiskais uzdarbiais ir vergisku darbu, nieko gero nebus!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Siaulianskas 2019-03-25 10:44:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai as paklausiau dukros ,ar noretu gryzti gyventi i LT, tai sake kad tai butu jos didziausias kosmaras.... tai as nieko negaliu daugiau pridurti...   ATSAKYTI
.,.,. 2019-03-25 10:35:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ukrainos vyrai atviksta padirba pora mėnesių pamato kad niekas gero neuždirbo ar išvis algu negauna ir išvyksta ir vėl nauji atvyksta;) pats emigrantas esu vasarai grystu nes vasarą labai gerą ir Lietuvoje, paotostogauju visa vasarą o nuo rudienio vėl ieškau ir į užsienį manusia izsidirbu kad vasarą lt galėčiau vėl atostogauti...ir taip uzburtas ratas;) lietuvon lietuviai emigrantai grįsta pinigus istasko ir vėl varo į uzsieni...nebeklaidinkit žmonių su savo melegingais straipsniais..   ATSAKYTI
Bobute 2019-03-25 09:36:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas niekur negryzta,mano sunus Anglijoj ir nesiruosia gryzt,turi kudikeli,dirba,turi puiku buta,nebadauja kaip Lietuvoj ir lietuviskai pasake,jog negrys gyvent i Lietuva.Dirba legaliai,turi visas socialines garantijas .Taip pat zmona dirba 7 metus vienoje vietoje.Vaikas bus Didziosios Britanijos pilietis.Gryzus Lietuvoj nematau gatvese parbegusiu emigrantu,nebent pora raumeningu tinginiu,kuriem uz nusialtimus teko is ten begti    ATSAKYTI
Mantas 2019-03-25 00:28:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo sutinku grysta protingu bet gerus darbus gauna ten kitas lygis o paprastas darbo bitutė už 150 į savaitę hujerinsi nu tik visiškas ligonis taip nuspręstų bet jo yra tokių ce gal sakyčiau broblema yra ne psichologinė o nežinojimas ko tu nori iš tau gyvenime duoto vieno sanso ir tiek, kas netingi dirba ir kiti du darbus aš pats dirbu 12h į parą tikrai ten uzdirbi bet problema yra niekas sunkiai nebenori dirbti bet nori gyventi kaip korumpuotas seimo narys.Aisku pradedi nuo sudiniausiu darbų bet mokikis kalba ir gausi geresni o lietuvoi nu ką ten gali nu nieko visi pikti visi į snukį tik pasiūliti moka ir tuo tas kietumas baigėsi, ant kiekvieną kampą problemos toj lietuvoi man užsienį nėra blogo žodžio niekas pasakęs ar ten mašinos palietęs aš nekalbu apie musiskius aišku jie tai savo lygi jau visur pademonstravo.   ATSAKYTI
Mantas 2019-03-25 00:10:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką galiu pasakyti grysta tik baronai katrie prapiso algas ant žolių ir cigarų, pražystu kelis turi jau savo bizniukus ir apie gryzima net nesvaiksta kitas dalykas ten pensijos sulaukęs vazinesi su nauju mersu ir pensiją gerą bus visos socelines garantijos nelaimės ir laimės atveju katrie daug vaikų turi žodžių dirbti reikia sunkiai bet finale ten gyvensi ką ten lietuvoi gryze vėl centus rudus skaiciuosit užsienį už šimtą eurų visas nuo kojų iki ausų apsirengi ahujienai o lietuvoi batai neišeina jo brangų mašina išlaikyti brangi nuoma bet ble nepramyskite algų ant sudu ir mergu puciu ir tikrai susitaupysit dahuja.   ATSAKYTI
Rytis 2019-03-24 21:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klounada    ATSAKYTI
Bobute 2019-03-24 16:21:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano vaikas yra uzsieni,labai sirdi skaudejo kai supratau,jog nebegris i sita nuskurdusia salele..Bet nuskridau pati ten pamaciau jog nebadauja kaip Lietuvoj kad badaudavo ir dirbo uz skatikus 16 valandu,nusiraminau.Vel skrisiu ten ,ir niekas nezino ar as nebusiu emigrante.   ATSAKYTI
vytautas 2019-03-24 12:08:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
is kur jus istraukiat tas nesamones-gryzta-ar cia kas uzsako tokius straipsnius ar ka nu gryna nesamon nes kaip vaziavo taip ir vaziuoja.va kaimynas -jie trys broliai ir sesuo-du norvegijoj su seimom iki anuku vienas cia -issiskyres bet du vaikai jo tenpat ir sesuo buvo su seima kaune ir kaip rasot gryzo mama palaidojo tevas anksciau buvo mires savaite pabuvo tai jau norvegijoj ju bus trys broliai ir sesuo su seima-va tau gryzta -augom vienoj gatvej pasikalbejom-tai tiesa kad ilgisi bet dabar nieko neber na nebent tevo trobos o maitintis ir gyven reikia   ATSAKYTI
As 2019-03-24 12:08:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Isvykus vaikams i svecia sali ,pasilike artimieji paskende ilgesy,skausme ir nezinomybe
Tai faktas,kad ivyksta,,,,atitolimas,ne toks ilgesio jausmas.
Tai vyksta ( susvetimejimas )
Tik tikejimas guodziantis artimuosius
L a u k i m a s.
Ir pagaliau sirdies draskymas
Padetis be iseities   ATSAKYTI
emigracija 2019-03-24 12:18:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ne kiekvienas liudi, kai artimieji isvyksta. Ar geriau Lietuvoje nuo atlyginimo iki atlyginimo skaiciuoti centus. As labai dziaugiuosi , kad mano artimieji UK, tai orus gyvenimas, geras darbas, nuostabus namai......Dabar toks amzius, kad galima, bent kada nuskristi aplankyti. Kelione trunka pora valandu, galima labai pigiu bilietu nusipirkti. Kaina gali buti tokia, kaip is Vilniaus i Klaipeda nuvaziuoti.   
pasvajok 2019-03-24 12:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pavieniai, kurie uzsienyje neturi darbo, arba labai prasta ,gal ir grizta. Kiek mano giminiu, draugu gyvena UK nei vienas nesiruosia grizti, pradejo tvarkytis dokumentus , kurie labai lengvai ir greitai sutvarkomi. Svarbiausia reikia tureti darba ir nurodyti gyvenamaja vieta. Kam yra tikslinga tokia propoganda, kad masiskai grizta? Melas. Taip, imigracija dideja, tik ukrainieciu, baltarusiu, azijos saskaita. O jei lietuvis ir gris, tai paragaves minimumo , patrauks i kita sali: svedija, norvegija, vokietija........ Kol lietuva bus su savo ubagiskais uzdarbiais ir vergisku darbu, nieko gero nebus!   ATSAKYTI
Retro 2019-03-24 15:02:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš mano draugų ir pazystamu rato niekas dar neisvaziavo į Lietuvą, arba aš net nepastebėjau. Nemanau, kad Lietuva labai jau traukia gryzti!? Dar nelaikas. Labiausiai gąsdina,kad tiems,kurie sugrįš - teks išmokėti skolas Europai už paskolas! Prisigrobe tie, kurie "priėjo" o išmokėti skolas reikės tiems kas gyvena Lietuvoje.   
Mantas 2019-03-25 00:33:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Butent  
as 2019-03-24 12:04:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kazin kiek ukrainieciu,baltarusu,neklaidinkite,lietuvaiciam cia nera ka veikti,jei negyveni Vilniuje,Kaune!   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
REKLAMA
Policija (nuotr. Policijos)
Sostinės vairuotojai eismą reguliuojančius policijos pareigūnus skirtingose miesto vietose matys dar dažniau. Piko valandomis pareigūnai pagrindinėse miesto žiedinėse ...
Ieškovas Myilsamy Murugasamy (nuotr. stop kadras)
Uostamiestyje teisme pasirodė Klaipėdos universiteto studijų kokybę apskundęs indas. Magistrantas sako nenorįs nei pinigų atgauti, nei Lietuvoje likti, o tik siekia atskleisti, ...
20 eurų banknotas  (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Lietuvos bankas viešai paskelbė tarpbankinių paskolų litais palūkanų normos Vilibor pokyčių analizę ir ją teikia Seimo tyrimo komisijai. Centrinis bankas teigia norintis ...
Maršrutas šeimai su vaikais (nuotr. Fotodiena.lt/Tomo Lukšio)
Seimas priėmė Išmokų vaikams įstatymo pataisas, kuriomis nuspręsta nuo 2020 m. įtvirtinti naują išmokų rūšį – vaiko laikinosios priežiūros išmoką. Už naujas nuostatas vieningai ...
V. Mazuronis ir V. Laučius (nuotr. Fotodiena.lt)
Pastarojo dešimtmečio Lietuvos užsienio politiką prezidento posto siekiantis europarlamentaras Valentinas Mazuronis vadina „klaidžiojimu rūke“ ir atkreipia dėmesį, kad šalies ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų