Labiausiai skurstantiems tautiečiams gali tekti ir dar labiau susiveržti diržus. Už Europos Sąjungos pinigus maisto pripirkti turėjusi agentūra nepasiturintiems vietoje septynių produktų išdalys vos po du. Valdininkai tikina, kad taip nutiko dėl tinkamai dokumentų neužpildžiusių tiekėjų ir naujai paskelbto konkurso.

Labiausiai nepasiturinčių šalies gyventojų laukia skurdus kovas. Paaiškėjo, kad Europos Sąjungos finansuojama agentūra nepritekliaus kankinamiems tautiečiams išdalys vos po du maisto produktus. Nors paprastai į namus žmonės parsinešdavo 7-9 produktų krepšelį. Kas du mėnesius maistą skurstantiesiems dalijanti agentūra šįsyk pasiūlys po kiaulienos konservų dežutę ir saldžių pusryčių pakelį.

„Paskambino ir pranešė iš anksto, kad kovą bus labai skurdu, bet kas ten bus aš nežinau“, – sako vienas paramą gaunantis žmogus.

„Aš tai vertinu kaip valdžios apsileidimą. Jei aš būčiau valdžioje, tai pirmiausiai susižinočiau ir pirmą padaryčiau, kad žmonėms būtų geriau“, – tikina kitas.

Agentūros, kurios pagalbos laukia per pusantro šimto tūkstančių tautiečių, projektų vadovė Gintarė Zizienė ramina, kad likusius produktus, tokius kaip riešutų ir razinų mišinys, sutirštinto pieno konservai, žmonės sulauks kito dalijimo metu. O tokia situacija susiklostė dėl nesklandumų su vienu iš tiekėjų. Esą iekėjai netinkamai užpildė dokumentus.

REKLAMA

„Teko nutraukti pirkimą ir skelbti naujai, todėl procedūros užsitęsė ir paramos gavėjai vasario-kovo paramos dalinimo metu gauna tik du produktus. O likusius gaus kitų dalinimų metu. Šiais metais jie gaus visą krepšelį, tik kitais dalinimais“, – tikina projektų vadovė Gintarė Zizienė.

Tokius argumentus išgirdę skurstantieji atkerta, kad nenumatytoms situacijoms reikėtų būti pasiruošus. Tuo metu maisto dalybas turinti prižiūrėti socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad sandėlio su maisto produktais savo pastate tikrai nerengs.

Anot viceministro Eitvydo Bingelio, iš naujo skelbiamas konkursas tik rodo skaidrumą sistemoje, o skaidrumas reikalauja kantrybės. Jis primena prieš keletą metų kilusį skandalą, kai už Europinius pinigus buvo perkami aukso vertės miltai, o štai dabar atidžiau prižiūrint pirkimus jau sutaupyti 10 milijonų eurų.

„Sugeba sutaupyti kelias dešimtis procentų nuo pirkimų, ko pasekoje mes didiname produktų krepšelį keliais produktais per metus. Pradedame dalinti šiais metais papildomai higienos prekes šeimoms ir pernai pradėjome teikti paslaugas. Buvo papildomai ir vasarų stovyklų vaikams“, – sako viceministras Eitvydas Bingelis.

2019-2020 metais Europa maisto produktams pirkti Lietuvai skyrė 25 mln. eurų. Šiemet planuojama įsigyti ir išdalyti iš viso 19 rūšių maisto produktų.

Plačiau apie tai – TV3 reportaže.

EK: Lietuvos ekonomika auga, tačiau stebima kritinė padėtis dėl nelygybės ir skurdo

2018 metais šalies ekonomikos augimas išliko stiprus ir siekė 3,6 proc., žmonių užimtumas buvo itin aukštas, o nedarbas toliau mažėjo, tačiau stebima kritinė padėtis dėl socialinės atskirties, nelygybės ir skurdo, nurodo Europos Komisija, paskelbusi Lietuvos ekonomikos iššūkių ataskaitą.

REKLAMA

Anot EK, spartus realaus darbo užmokesčio augimas skatina vartojimą bei ekonomikos augimą, tačiau darbo jėgos trūkumas verčia susirūpinti ekonomikos augimo ilgalaikiu tvarumu, reikia tvarkyti švietimo sektorių, gerinti inovacijų skatinimo politiką ir viešųjų investicijų efektyvumą.

Vis dėlto ataskaitoje pastebima, kad Lietuva padarė ribotą pažangą įgyvendindama rekomendacijas šaliai.

Anot Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo Arnoldo Pranckevičiaus, ataskaitoje daug daugiau dėmesio, nei anksčiau, skiriama regioniniams skirtumams, pirmą kartą identifikuojamos sritys, kuriose reikalingos viešosios ir privačios investicijos.

„Lietuva išlieka paradokso valstybe – iš vienos pusės, gera makroekonominė sveikata, stiprus ekonomikos augimas, mažėjantis nedarbas ir sparčiai augantis atlyginimai bei labai geri viešieji finansai, tačiau tuo pačiu didėja trys regioniniai skirtumai ir kritinė padėtis dėl pajamų nelygybės, skurdo ir socialinės atskirties“, – žurnalistams trečiadienį sakė A. Pranckevičius.

Iššūkiu lieka skurdas ir nelygybė

Komisija nurodo, kad didelė emigracija Lietuvoje lemia neigiamas demografines tendencijas, be to, padėtį blogina prasti sveikatos priežiūros rezultatai.

Nors dėl išmokų vaikus auginančioms šeimoms padidinimo jų gerovė padidės, tačiau didelė pajamų nelygybė ir skurdas tebėra didelis iššūkis.

„Ataskaitoje matome, kad skurdo lygis ir nelygybė tebėra viena aukščiausių Europos Sąjungoje, o mokesčių ir išmokų sistema turi labai mažai įtakos mažinant pajamų nelygybę Lietuvoje“, – teigė A. Pranckevičius.

REKLAMA

Skurdas daugiausiai susijęs su vyresnio amžiaus žmonėmis, neįgaliaisiais ir nepilnais namu ūkiais. Didžiausiais iššūkiais Lietuvai ir toliau lieka užtikrinti įtraukų augimą ir padidinti investicijas, ypač į žmogiškąjį kapitalą, didinti našumą bei darbo jėgos pasiūlą.

Regionų skirtumai

Šiais metais šalies ataskaitoje ypač daug dėmesio skiriama ekonominiams ir socialiniams regionų skirtumams bei investicijų poreikiams šiuos skirtumus mažinti. Nors bendrasis vidaus produktas (BVP) vienam gyventojui pastaraisiais metais Vilniuje sparčiai kilo ir jau viršijo ES vidurkį, kituose regionuose BVP auga lėčiau (arba išvis neauga) ir nesiekia dviejų trečdalių ES vidurkio.

Vilniaus ir kai kurių kitų apskričių nedarbo rodikliai skiriasi beveik tris kartus. Nedarbo lygis 2018 metais Lietuvoje sumažėjo iki 6,3 proc. – tai yra lygis, paskutini kartą matytas 2008 metais.

Vidutinis nedarbas Lietuvoje yra mažesnis nei ES vidurkis, tačiau, pasak A. Pranckevičiaus, regioniniai skirtumai ir čia yra labai ryškūs.

„Nedarbui Vilniaus apskrityje esant mažesniam nei 5 proc., Utenos apskrity jis siekia beveik 15 procentų“, – sakė A. Pranckevičius.

Siūlo investuoti į inovacijas ir klimato kaitos mažinimą

Europos Komisija yra pateikusi pasiūlymą dėl ateinančios 2021–2027 metų finansinės perspektyvos. Šalies ataskaitoje identifikuotos sritys, kuriose reikalingos viešosios ir privačios investicijos bei numatomos sritys, kurios galėtų būti finansuojamos iš ES struktūrinių fondų ateinančioje 2021–2027 m. finansinėje perspektyvoje.

REKLAMA

Ši ataskaita bus pagrindas Lietuvai ir EK deryboms dėl investicijų prioritetų 2021–2027 metais.

EK siūlo investuoti į inovacijas ir produktyvumo didinimą, skatinti informacinių technologijų ir elektroninių paslaugų naudojimą, ypač kaimo vietovėse. Mažosios ir vidutinės įmonės sulauktų ES pagalbos konkurencingumui didinti ir naujų rinkų savo produkcijai ieškoti.

Paramos sulauktų energijos vartojimo mažinimo projektai, atsinaujinančioji ir išmanioji energetika, taip pat atliekų kiekio mažinimo ir jų perdirbimo skatinimo projektai bei investicijos, susijusios su klimato kaitos padarinių mažinimu.

Paramos Lietuva gali tikėtis ir viešojo transporto plėtrai, kibernetiniam saugumui užtikrinti, naujų kompetencijų įgijimui, pažeidžiamų asmenų integracijai į visuomenę, prieigai prie kokybiškų medicinos paslaugų.

ES specifinį dėmesį skirtų regionams, kuriuose ekonominė ir socialinė atskirtis didžiausia.

EK rekomendacijos - gegužę

Balandį valstybės narės Europos Komisijai turėtų pateikti savo nacionalines reformų programas ir stabilumo arba konvergencijos programas, o gegužę Europos Komisija pateiks naujas konkrečioms šalims skirtas rekomendacijas 2019–2020 metams, kuriose bus nurodyti spręstini prioritetiniai klausimai.

dariusa
2019-02-27 21:23:59
Didziule geda lietuvai.Tai ka veikia atsakingi zmones musu atzvilgiu.O dar rinkimai ant nosies.Kaip as galiu eiti balsuoti negaves kruopu?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
saule 2019-03-03 20:21:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ko ten ait balsuot neede aiti tie tai sau paeda   ATSAKYTI
Gal 2019-02-28 15:53:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pusei gaunančiųjų tikrai reikalingi tie produktai,bet didelė dalis tik išsidirbinėja,tas neskanu,kodėl per mažai kavos ar kondensuoto pieno ir t.t.   ATSAKYTI
lukas 2019-02-28 09:32:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Esą vieną iš konkursų laimėjusi įmonė netinkamai užpildė dokumentus. o kas atsakingas?????????????????????????????????????????????uztenka foto nuotraukos ir moki bauda uz greiti, bet gali palikti tukstancius be maisto, ir gauni atlyginima. ar yra atsakomybe valdiskam darbe????????????????????????????????   ATSAKYTI
Petras 2019-02-28 06:36:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kaip kontroliuoja skurdžiausiųjų paramą SAD, kaip veikia teisingumo sistema nusikaltusiems valdinininkams Lietuvoj? KODĖL ? Va tau ir ES veikimas,Lietuvos eurokomisarai...   ATSAKYTI
JO JO 2019-02-28 06:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Žinokit,yra tokių,kurie gavę šitų kruopų, jų visai nevalgo,o sušeria kiaulėms ar kažką panašaus padaro.Žinau aš tokią šeimyną,kuri ramiai pasiima labdarą ,o gauna nes turi 4 vaikus,o niekas nepažiūri ar reikalinga jiems šita labdara,nes gyvena pasiturinčiai,o Bingeliui pasiūlyčiau pačiam,bent vieną mėnesį pramisti su tokia labdara.   ATSAKYTI
Hmmm 2019-02-28 09:47:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepavydėk.Bjauru.  
..... 2019-02-27 23:34:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Galetu maisto bankas kokia tv akcija prasukti,vis kazka surinktu,bet gal jau velu   ATSAKYTI
Gintaras 2019-02-27 23:08:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi užsiėmę rinkimais, postų pasidalinimais ir nebėra kam savo darbo tinkamai atlikti. Net pieno miltelių neišmaišytų, sušokusių į gabalus neįstengia nupirkti, o dar už ES pinigus. Nors turbūt nurašo kaip "kondensuotą pieną" už didžiulius pinigus :) Štai ir visas "lietuviškas skaidrumas"... Geriausiai būtų, kad visi darbo turėtų ir už darbą tinkamą užmokestį, o dabar atlyginimai keturis kartus mažesni už ES šalių, todėl reikia ir pienamilčių neišmaišytų labdarai, ir pensijos po 200-300€ mokamos didžiajai daliai pensininkų. Ne valstybė, o pritukusi šiknaskylė .   ATSAKYTI
Vidas 2019-02-28 06:52:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saunuolis Gintarai!!!  
jaja 2019-02-27 22:26:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
tegu eina dirbti ir maziau dauginasi   ATSAKYTI
As 2019-02-27 22:25:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As gerai supratau,kad isdalins viska kas per metus priklauso,bet kovo menesi bus nusukta produktu? Tai kur dings sio dalinimo priklausantys produktai,nes ju tikrai neatiduos per kita dalinima?   ATSAKYTI
2019-02-27 22:13:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Skurstantiems maisto nelieka,nespirmiausiai prisigrobia tie,kurie tą maistelį dalina. Prišoka prie lovio ir žiurkiauja   ATSAKYTI
Virgis 2019-02-28 00:03:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai ir tu prišok ,ko žiopsai?man žema taip ubagauti,atsisakiau tu produktų ir su 5 vaikais prasimaitinam,nors kaime ir su dviem kai kurie ,,skursta,,o daržų nedirba.k  
Pagalvokim 2019-02-27 21:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ir tai yra dabartinių valdančiųjų rūpinimasis sunkiausiai gyvenančiais žmonėmis. Kada gi žmonės pradės mąstyti rinkdami valdžia.    ATSAKYTI
dieve padek 2019-02-27 21:47:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
ateis diena jus neturesite ka valgyti, vaikai anukai tikrai ateis laikas vagys jus.   ATSAKYTI
2019-02-27 21:46:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nelaikau savęs skurdziausiai gyvenančia ir neprašau kropų,bet nematau bedos,kad nenusiperku sutirštinto pieno ar kokių konservų,pamanyk negaus darmiais maisto,o kas mums pensininkams duoda tuos davinius uz atidirbtus 36 metus valstybei ir gaunančiai tik 200 eurų pensijos.Tegul eina dirbti ir nusipirks.   ATSAKYTI
Virga 2019-02-28 00:14:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tikrai kad tie,, skurdžiai"jau visai isnaglejo.dar ir nepatinka ką gauna tinginiai.daugybe yra tarp jų sveikų ,vengiančiu dirbti.mano tėvai užaugino būrį vaikų,pasikliaudami tik savo jėgomis,mes uzaugom padedami vienas kitam ir nelaukdami jokių labdaru .dargi duodavom daržovių ar kokį sūrį draugams mieste.man patiko Jūsų mintys tai parašiau irgi  
dariusa 2019-02-27 21:23:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Didziule geda lietuvai.Tai ka veikia atsakingi zmones musu atzvilgiu.O dar rinkimai ant nosies.Kaip as galiu eiti balsuoti negaves kruopu?   ATSAKYTI
Tania 2019-02-28 23:05:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbti eik  

Top Video

Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Moteris manė, kad namuose vaidenasi: tiesa pasirodė visai kitokia
DABAR RODOMA
Kamerų įrašas atskleidė moterų sąmokslą: apsvaigino vyrą ir juo pasinaudojo
DABAR RODOMA
Šiurpą keliantis reginys: vyras kameromis užfiksavo neįprastą reiškinį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
REKLAMA
Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė (nuotr. lrp.lt)
Istorinė diena Japonijoje. Vos prieš porą valandų ten prisiekė naujasis šalies imperatorius – 59-erių Naruhito. Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo net 2000-iai ypatingų svečių. ...
Alytuje gaisrą gesinančių gaisrininkų kasdienybė (nuotr. Raimundo Maslausko)
Išskirtiniuose portalo tv3.lt kadruose – su gaisro padariniais Alytuje kovojančių gaisrininkų kasdienybė. Pareigūnai užkandžiauja nemokamai jiems teikiamu maistu ir sulaukia ...
Vytautas Bruveris (nuotr. stop kadras)
Antradienį Seime vyko balsavimas dėl Seimo pirmininko ateities. Po jo paaiškėjo, kad Viktoras Pranckietis lieka poste, o Ramūno Karbauskio norai jį patraukti iš pozicijos liko ...
Rita Tamašunienė (Fotobankas)
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovė, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad valdantiesiems nesėkmingas balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ...
Viktoras Pranckietis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nors pakartotinis balsavimas dėl Viktoro Pranckiečio atleidimo patyrė nesėkmę, portalo tv3.lt kalbinti ekspertai pabrėžė, kad ši istorija tikrai nesibaigė. Pašnekovų teigimu, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų