Eskedar Maštavičienė ir Tomas Vytautas Raskevičius (nuotr. asm. archyvo)

Eskedar Maštavičienė ir Tomas Vytautas Raskevičius (nuotr. asm. archyvo)

Netrukus vyksiantys savivaldos rinkimai – kaip niekada įdomūs. Tarybos nariais pirmą kartą bandys tapti savo orientacijos neslepiantis gėjus ir pabėgėlė iš Etiopijos. Šilalei siekia vadovauti prieš du dešimtmečius iš jos į sostinę persikėlusi ir sėkminga profesine karjera galinti pasigirti komunikacijos specialistė. Trys kandidatai − vieni iš kone 14 tūkst. − tinklaraščiui Euroblogas.lt pasakoja, kuo juos suviliojo politika ir kokių idėjų vedini eina į rinkimus.

„Šiuose rinkimuose mano paties asmuo nėra toks ir svarbus. Svarbiausia yra sudaužyti „stiklines lubas“ – tapti pirmuoju atvirai LGBT asmeniu, kuris išrinktas į politinį postą būtent ant LGBT platformos. Jei man tai pavyks, tiek man pačiam, tiek kitiems ateityje bus daug lengviau atstovauti LGBT bendruomenei politiškai. Ir aš žinau – mums tikrai pavys“, – tokios mintys sukasi Kaune gimusio, bet dabar jau vilniečio Tomo Vytauto Raskevičiaus galvoje.

REKLAMA

Save vadinantis profesionaliu gėjumi, jis neslepia esantis homoseksualios orientacijos, studijas ir vėlesnę profesinę veiklą susiejo su seksualinių mažumų bei apskritai žmogaus teisėmis, dabar dirba Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje.

Kai prasidėjo idėjų Lietuvai generavimas, Tomas siūlė įteisinti lyties keitimą. Persirengęs moteriškais drabužiais, apsiavęs aukštakulnius, veidą papuošęs išraiškingu makiažu, pasibalnojęs auksinį vienaragį teisininkas kartais virsta netikėtu personažu – Okeanide.

Kaip tik toks visuomeninio komiteto „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ kandidatas pasirodė ir filmuke, kuriame prisistato ir pristato savo idėjas. Toli nuo įprasto politikų įvaizdžio: kostiumai, kaklaraiščiai, pokalbiai apie šildymo kainas, atlyginimų kėlimą ar panašius dalykus.

„Esu netradicinis galbūt tik vienu aspektu – esu nuoširdus. Tai, apie ką kalbu politikoje, yra mano paties bendruomenės prioritetai. Labai aiškiai sau pasakiau – rinkiminės kampanijos metu nebūsiu „apologetiškas“, nesistengsiu savęs „nudailinti“ ar pristatyti taip, kad patiktų visuomenei. Jei Okeanidės personažas ant vienaragio yra mano gyvenimo dalis, noriu, kad ji būtų matoma ir politikoje. Matau, kad nuoširdumas veikia. Mano ir mano šeimos istoriją socialiniuose tinkluose peržiūrėjo daugiau nei 40 tūkst. žmonių. Tai puiki pradžia“, – sakė jis.

Pašnekovas apgailestavo, kad mūsų politikai atstovauja interesams, kurie geriausiai „apsimoka“. Anot jo, į politiką reikėtų atnešti daugiau balsų, kurie atstovauja konkrečioms bendruomenėms ir jų poreikiams, pavyzdžiui, neįgaliesiems, LGBT žmonėms, moterims, tautinėms mažumoms.

REKLAMA

„O kas tą gali padaryti geriau nei toms bendruomenėms priklausantys vieši žmonės ir politikai? Kai asmeniškai galvoju apie tai, kokia būtų mano pačio pridėtinė vertė politikoje, atsakymas aiškus: nė vieno sprendimo „nepraleisčiau“ pro save neuždavęs klausimo: „Kaip šis sprendimas veikia LGBT žmones?“ – aiškino Tomas.

Jis pripažino, jog LGBT asmenų socialinės ir teisinės apsaugos užtikrinimas yra ne savivaldos dalykas, o nacionalinės politikos prioritetas: „Bet Lietuvoje šiuo metu įsitvirtinusi „draudimų kultūra“ aiškiai byloja, kad jokių pokyčių bent jau iki 2020 metų pabaigos nebus. Todėl reikia daryti viską, kas yra mūsų galioje, kad priimtume vadinamuosius „minkštus“ sprendimus, o savivalda tam – puiki vieta.

Pavyzdžiui, savivaldybės kompetencijoje yra daug švietimo ir ugdymo įstaigų, kurios privalo vykdyti efektyvią homofobinių ir transfobinių patyčių prevenciją. Tas pats galioja savivaldybės administruojamoms savižudybių prevencijos programoms: ar pakankamai kreipiame dėmesį į faktą, kad LGBT asmenys susiduria su padidinta prieš save nukreipto smurto rizika?

Vilnius nėra problematiškesnis už visą šalį – priešingai, tai „tolerancijos“ oazė. Tai, ką galime sukurti Vilniuje, būtų puiku pakartoti ir kitose Lietuvos vietose. Todėl neslėpsiu – sėkmės atveju, jei būsiu išrinktas į Vilniaus miesto tarybą, kandidatuosiu ir į Seimą 2020 metais. LGBT žmonės turi būti atstovaujami ir tai turi įvykti!“

REKLAMA

Vilniete tapusi etiopė: o kodėl nekandidatuoti?

„Egzotika? Nežinau, ką tai reiškia!“ – atkirto etiopė Eskedar Maštavičienė, paklausta, ar Lietuvos rinkėjai jau pasiruošę balsuoti už kandidatę, kuri ne šiaip užsienietė, bet pabėgėlė ir dar juodaodė, nors toks „rinkinys“ neabejotinai traukia dėmesį.

„Iš kur žinote, kad žmonėms kliūna mano rasė? Žiniasklaida bando formuoti visuomenės nuomonę. Nemanau, kad lietuviai yra uždari ar kad jiems nepatinka mano rasė. Netikėsiu tuo, kad ir ką žiniasklaida sakytų. Taip, esu pabėgėlė. Valdas Adamkus irgi buvo pabėgėlis, o tapo Lietuvos prezidentu“, – priminė tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė.

Vilniete save jau gerą dešimtmetį vadinanti etiopė Lietuvą laiko savo namais. Ji puikiai moka lietuvių kalbą (mūsų pokalbis vyko lietuviškai) ir net paprašė suteikti mūsų šalies pilietybę. Nuo pat pirmų dienų sostinėje Eskedar stengėsi įsitvirtinti – susirado darbą, Vilniaus Gedimino technikos universitete baigė vadybą, o vėliau – ir tarptautinės verslo vadybos magistro studijas, ėmėsi verslo (įkūrė moteriškų drabužių parduotuvę, dabar pardavinėja etiopišką kavą), socialinių iniciatyvų, pavyzdžiui „Padovanok“, kuri prieš ketverius metus prasidėjo nuo raginimo padovanoti suknelę skurdžiau gyvenančiai moteriai, o dabar apima keliolika šalies miestų ir miestelių.

„Mano užduotis šiuose rinkimuose – motyvuoti žmones. Ateivė iš kažkur, pabėgėlė iš Etiopijos nori kažką daryti čia. Kodėl man nedalyvauti? Aš šiame mieste gyvenu jau 12 metų, kiekvienas jo kampelis yra mano. Esu vilnietė, žinau, kas man ir mano kaimynams svarbu, norėčiau, kad būtume išgirsti“, – kalbėjo pašnekovė, rinkimuose dalyvaujanti su visuomeniniu komitetu „Gedimino miestas“.

REKLAMA

Tris vaikus turinčiai moteriai norisi, pavyzdžiui, galimybės rūšiuoti šiukšles. Jos rajone tokios galimybės esą nėra. Jai apmaudu, kad negalima tiesiogiai rinkti seniūnų: „Manau, ne tik centras, Senamiestis turi klestėti. Visi miesto pinigai neturi eiti tik ten. Štai miegamieji rajonai – juos taip vadiname, nes juose nėra daug gyvybės. Norėčiau, kad mano rajonas būtų gyvenamas, kad būtų galimybė jame ir pramogauti, ir vaikams rasti popamokinės veiklos, kad nereikėtų važiuoti į baseiną Konstitucijos prospekte.

Kaip paskatą dalyvauti rinkimuose Eskedar nurodė norą keisti savo miestą ir parodyti žmonėms, kad Lietuvoje taip pat galima susikurti gerą gyvenimą. Kartu – kad politika nėra atskirta nuo kasdienybės, tik mažai visuomenės daliai aktualus dalykas: „Politika yra visur, ji daro įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui. (…) Jei žmonės galvoja, kad politika yra kažkas iš kosmoso, o mes – paprasti žmonės ir gyvename apolitiškai… Kaip gali būti apolitiškas, jei dėl kiekvieno tavo žingsnio sprendžiama be tavo dalyvavimo? Niekas nepaklausia, ar reikia tunelio, ar darželio, ar mokyklos, ar prekybos centro.“

Eskedar įsitikinimu, partijos gali tvarkytis parlamente, bet savivaldą reikia atiduoti į paprastų žmonių, kurie turi idėją ir nori veikti, o ne vadovauti kitiems, rankas.

„Turime daug valdininkų, bet mums nereikia valdininkų, reikia tarnautojų – juk ta pozicija taip ir vadinasi. Aš mėgstu tarnauti, man vienas malonumas dalyvauti socialiniuose projektuose, nors piniginės naudos jie neatneša. Man svarbu pasakyti žmonėms: jei jums įdomu jūsų ir jūsų miesto ateitis, nereikia laukti ketverius metus, sėdėti, skųstis ir bambėti, reikia atsistoti ir savo balsu spręsti, kas turi mums tarnauti“, – ragino pašnekovė.

„Nesvarbu, išrinks mane ar ne, einu į rinkimus ne dėl to, kad man reikia galios ar įtakos. Einu, nes Lietuva yra šalis, kuri man davė galimybę pasisakyti ir dalyvauti, einu parodyti, kad už demokratiją visada reikia kovoti. Tai gali padaryti tik įgyvendindamas savo rinkimų teisę. Už tai ir esu čia. Nesvarbu, ar pamatysite mane taryboje, tęsiu politinį švietimą, kad reikia saugoti savo teises ir laisves“, – pabrėžė etiopė.

dutis
2019-02-22 15:31:50
tas gejus jeigu laimetu aisku paskui save atsitemptu vyriausiaji pidera simonko garantuotai ir kitus tai butu grazu net vemti norisi
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Simonas 2019-02-26 18:31:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pažvelgus į komentarus pasidaro dar aiškiau kodėl jauni Lietuviai varo iš šalies, ne tik dėl pinigų. Visi jūs gi proto ir moralės bokštai, tik gyliau pažvelgus ne smegenys galvoje. "Profesionalusis gėjus" iš saves padarė pajuoka, turėtu neužsimoti tiek daug kai mūsų šalis gėjaus ir pedofilo neskiria. Žmonės yra įprate gąsdinti save ir kitus, visada 0 arba 100. O Eskedar turėtu stengtis toliau, nes mums tikrai reikia žmonių su kitokia patirtimi ir įdėjomis.   ATSAKYTI
aha 2019-02-25 17:13:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie ko cia testas? Nereikia bandyti manipuliuojant tokiom savokom prakisti ta pabegele ...   ATSAKYTI
bordelis 2019-02-25 13:42:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesuprantu, kaip tai etiopiai liezuvis apsiverte save sulyginti su Adamkum, kuris yra grynas lietuvis, gimes LT ???Na jei dar tokie, kaip profesionalus gejai laimetu, tai didesnio bordelio neisivaizduoju. Liudnas vaizdelis.    ATSAKYTI
Egle 2019-02-25 12:40:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas jum yra su tuo nacionalizmu,atrodo lietuva labai daug is ko turi rinktis,tokia maza salis ,bet ne lietuviai geriau rinks koki sena kriena bet su lietuviska pavarde ir po to skusis del visokiu debilisku istatymu priemimo,negu priims uzsienieti kuris galbut galetu inesti kazkoki nauja poziuri ir kuriam tikrai rupi,dar juo labiau pabegele kuri tikrai vertina sali kurioj galejo susikurti sau gyvenima,kartais uzsienietis labiau myli svetima sali,nei vietinis kuris cia gimes ir uzauges.   ATSAKYTI
Gerda 2019-02-24 22:56:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nera zodziu.   ATSAKYTI
xxL 2019-02-24 21:06:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks zurnalistas toks ir straipsnis. Apgailetina!    ATSAKYTI
manau 2019-02-24 19:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man ponios Eskander istrigo jos vienas pasakymas,juk Adamkus buvo pabėgelis,tapo prezidentu.,bet jis lietuvis šios šalies pilietis,skirtumas yra.Juk ponas Adamkus negalėtu tapti prezidentu Etiopijoje.,Aš nieko prieš tą gali daryti,juk pas mus yra daugybę tautinių mažumų,jei yra Lt.piliečei.,ir tą daro.   ATSAKYTI
AT 2019-02-24 12:54:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bukas buko zurnalisto straipsnis. Renkami tiek, kurie atrodo labiausiai kvalifikuoti, patyre ir galintys nuveikti kazka naudingo. Kuo gi sie "kandidatai" (profesionalus gejus ir komunikaciju specialiste) pasizymi? Apgailetina matyti kada rinkimai i tikrai rimtas pareigas tampa pajuokos objektu, cia jau nebe demokratija o cirkas.
   ATSAKYTI
Gezelis 2019-02-24 08:53:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal ir gerai...Uztrauks musu seimunus ant bumbulo!   ATSAKYTI
zakis 2019-02-23 19:35:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal kas turit parduot kalasnikova   ATSAKYTI
Taip 2019-02-23 18:47:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
naglumas niekam nesvetimas.   ATSAKYTI
Rimas 2019-02-23 15:00:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nu jau vilnius ritas vis zemiau,   ATSAKYTI
Jonas 2019-02-23 11:55:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ka gal ir tiktum savi daugumoi vagia gal dar to neismokai!   ATSAKYTI
Jonas 2019-02-23 11:52:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Visokiu jau buvo bet piderus reiktu istremt kad ir i zagare    ATSAKYTI
Saulius 2019-02-24 18:38:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu bliamba kodel būtent į zagare. Man kartais ten iš autobuso išlipti reikia.  
Rima 2019-02-23 11:36:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir dar- straipsnio autorei- nereikia cia del savo populiarumo spekuliuoti tokiomis temomis ir versti zmones jaustis kaltais. Jei nori rasyt- susirask padoriu, pavyzdi Lietuvoje rodanciu zmoniu ir apie juos rasyk. Tokiu zmoniu turim tukstancius.   ATSAKYTI
Rima 2019-02-23 11:32:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai dabar jei neisrinks, bus sakoma, kad ir vel lietuviai netolerantiski. O ka jie sugeba, ar turi supratimo valdymo sistemoje, nebesvarbu...ka issirenkam, tai va taip ir gyvenam...   ATSAKYTI
Nu jo 2019-02-23 11:17:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kazkaip jos nuosirdumas mane labiau itikino, nei bernuzelio apsiskelbtas nuosirdumas. Man jis labiau uzsispyres brukalas.    ATSAKYTI
Mergina 2019-02-23 10:54:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Lietuvoje jau komedijos vyksta žiauru,arba korumpuoti valdininkai bolatiruojas arba gėjai ir pabėgėliai ,ziauriau negu žiauru....   ATSAKYTI
zyle 2019-02-23 11:10:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Tu rasistė  
Balsuosiu 2019-02-23 09:57:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Uz kuo keistesni. Idealu butu ufonautas, dulkinantis mintimis   ATSAKYTI
jonas 2019-02-23 09:09:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
juodai zydra parodija   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
REKLAMA
Profesorius Feliksas Jankevičius (nuotr. Organizatorių)
Nuo š.m. kovo 21 d. VUL Santaros klinikų vadovavimą laikinai einantis direktoriaus pareigas prof. Juozas Raistenskis perdavė naujai paskirtajam prof. dr. (HP) Feliksui ...
Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda (A. Strumila/Fotodiena.lt)
Socialinę atskirtį privalu mažinti, nes ji gali tapti grėsme ir šalies nepriklausomybei. O Vilnius ir toliau privalo stengtis, kad skirčių tarp JAV ir ES politikos būtų kuo ...
H. Daktaras ir A. Bružaitė (tv3.lt fotomontažas)
Seimas pritarė Baudžiamojo kodekso ir kitų įstatymų pataisoms, leisiančioms peržiūrėti nuteistiesiems paskirtą įkalinimo iki gyvos galvos bausmę. Tokį prašymą nuteistieji galės ...
Mokykla (nuotr. TV3)
Skandalas supurtė Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnaziją. Pagalbinis darbuotojas kaltinamas moksleivių tvirkinimu. Šią informaciją patvirtino gimnazijos pavaduotoja ...
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena.lt)
Medikams Lietuvoje skelbiant tymų protrūkį, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žada, jog artimiausiu metu bus vertinamas visuomenės atsparumas šiai ligai. Pasak ...
REKLAMA

Top Video

Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų