Lietuva – viena prasčiausiai statistiniuose rodikliuose atrodančių Europos Sąjungos šalių. Nors dalis visuomenės dar jaučia nostalgiją sovietmečiui, kai pagal savo pasiekimus pirmavome tarp sovietinių respublikų, dabar dauguma lietuvių nekreipia dėmesio į Lietuvos vietą vienoje ar kitoje statistinėje lentelėje. Mums svarbiausia – kokia padėtis žmogaus piniginėje.

tv3.lt koliažas

tv3.lt koliažas

Pagal vidutinį mėnesinį darbo užmokestį „į rankas“ tarp 28 Europos Sąjungos šalių Lietuva užima 23 vietą.

Lietuvoje bene didžiausia pajamų nelygybė tarp bendrijos narių. Mūsų šalis tarp lyderių, jei kalbama, kuriose šalyse daugiausiai žmonių gyvena žemiau skurdo rizikos ribos.

Svarbiausia – kiek pats turi pinigų

Tačiau panašu, kad lietuviai nosies dėl prastos šalies statistikos per daug nenukabina. Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas, profesorius Boguslavas Gruževskis tv3.lt teigė, kad čia žmonės savo gyvenimo kokybę pirmiausia vertina ne pagal šalies vietą vienoje ar kitoje statistikos lentelėje.

„Ir lietuviams, ir vokiečiams, ir danams labiausiai rūpi ne jų šalies atitinkami statistiniai rodikliai, o kiek pinigų jie turi savo sąskaitoje, kiek gauna už savo pastangas darbe ir kaip kokybiškai gali patenkinti savo poreikius“, – tv3.lt kalbėjo profesorius.

REKLAMA

Boguslavas Gruževskis (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

Boguslavas Gruževskis (nuotr. Fotodiena/Pauliaus Peleckio)

Pasak jo, nors šis kriterijus žymiai svarbesnis nei bet kuris kitas, kalbant apie žmogaus savijautą, įvairūs statistiniai rodikliai gali paveikti žmonių motyvaciją. B. Gruževskio nuomone, jei žmogus atsiverčia Europos Sąjungos šalių statistinius rodiklius ir mato Lietuvą žemesnėse vietose, tai gali veikti dvejopai.

„Jis gali imti galvoti: „Oi, kokie mes lūzeriai! Jeigu tokia statistika, man irgi nieko nešviečia“. Tačiau tai gali ir skatinti, priversti klausti savęs, ko mes galime pasiekti“, – tv3.lt pasakojo profesorius.

Pašnekovo nuomone, jei lietuviai ir vertina savo gyvenimą prasčiau, tai ne dėl to, kad valstybė yra prastesnėse pozicijose, o dėl to, kad jie patys nepatenkinti savo padėtimi. B. Gruževskio tvirtinimu, gyventojų savijautai ir savo padėties vertinimui didelės įtakos turi ir tai, kaip į prastesnius statistinius rodiklius žiūri šalies valdžia.

„Jeigu gyventojai nemato veiksmų, kurie gerintų tuos rodiklius, tai didina jų nepasitenkinimą. Jei mato valdžios įgyvendinamus pokyčius, tai gerina jų savijautą“, – sakė B. Gruževskis.

Emigracijos neskatina

Profesorius nesutiko, kad prasti Lietuvos statistiniai rodikliai gali skatinti emigraciją. Jo nuomone, priežastys dažniausiai slypi daug giliau.

„Emigracijos nuostatos gali susiformuoti vaikystėje“, – kalbėjo pašnekovas.

B. Gruževskis svarstė, kad dalis žmonių gali pasirinkti laimės paieškas svetur, jei vaikystėje patyrė nepriteklių, buvo skriaudžiami bendraamžių. Patyčios ir priešiška aplinka, jo nuomone, yra veiksniai, kurie skatina kai kuriuos lietuvius pasirinkti emigraciją.

REKLAMA

„Jie svajoja išvykti, nesvarbu, kokia čia padėtis. Emigracija yra puiki galimybė viską užmiršti ir pradėti iš naujo svetur. Ten, kur vertina pagal tavo pasiekimus ir galimybes. Tokiems žmonėms dažnai pasiseka“, – samprotavo profesorius.

B. Gruževskis pridūrė, kad žmogaus savijautą visada lemia jo santykis su aplinka, o ne su statistika.

„Statistikoje jis tik ieškos patvirtinimo, kad jam yra blogai“, – teigė Darbo rinkos tyrimų instituto vadovas.

Vis dar jaučia nostalgiją

Visuomenės nuomonės apklausų bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys tv3.lt pasakojo, kad gyventojai savo ekonominę padėtį bei perspektyvas praktiškai visada vertina geriau nei šalies.

„Savo padėtį žinai. Pats tada stengiesi kažką daryti, kažko siekti. O apie šalies padėtį iš žiniasklaidos sužinai“, – samprotavo pašnekovas.

Sociologo teigimu, opiausios temos, atsispindinčios apklausose, lietuviams yra kainų augimas ir pajamos. V. Gaidys tvirtino, kad anksčiau tautiečiai daugiausiai nuogąstavo dėl nedarbo ir didelio nusikalstamumo.

Vladas Gaidys (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Vladas Gaidys (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)

Jei Europos Sąjungos kontekste Lietuva statistiškai yra viena prasčiausiai vertinamų šalių, tai sovietinės okupacijos laikotarpiu mūsų šalis buvo vertinama kaip viena pažangiausių ir ekonomiškai stipriausių tarp sovietinių respublikų.

V. Gaidžio manymu, tai neskatina sentimentalių jausmų sovietinei praeičiai tarp Lietuvos gyventojų. Pagrindinė priežastis – sovietmetis baigėsi prieš 28 metus, senoji karta pasitraukia, o kita dalis Lietuvos gyventojų tų laikų arba nepamena, arba dar gimę nebuvo.

REKLAMA

„Bet tarp vyresnių žmonių dar pasitaiko nostalgijos. Pavyzdžiui, sako, kad saldainiai „Karakum“ tada buvo skanesni. Ir neįrodysi kitaip, savo nuostatų jie nepakeis“, – tv3.lt sakė sociologas.

Estai didesni optimistai

V. Gaidys įvairiuose tyrimuose pastebėjo įdomią tendenciją, kai lietuvių klausiama, ar jie save laiko europiečiais.

„Klausimas, ar laikote save europiečiais, lietuviams neįprastas. Sako, kad tikrai taip, negi mes azijiečiai. Bet jeigu perklausi dar kartą, atsiranda širdgėla: „Kokie mes europiečiai, su tokiomis pensijomis? Ar čia europietiškas uždarbis?“, – apie apklausose pasitaikančias situacijas pasakojo pašnekovas.

Pasak sociologo, lietuviai savo ir savo šalies padėtį vertina kur kas prasčiau nei estai.

„Estijoje būti nelaimingu, negatyviai žiūrėti į savo veiklą ar ateitį yra nenumatyta toje kultūroje“, – pasakojo V. Gaidys.

Jo manymu, taip susiklostė todėl, kad Lietuva – katalikiškas kraštas, o Estijoje vyrauja protestantiška kultūra. V. Gaidys tvirtina, kad šalyse, kur vyrauja protestantiškas tikėjimas, pavyzdžiui, Skandinavijoje ar JAV, nepriimtina skųstis ar nesistengti kažko pakeisti.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, Lietuvoje siekia 802,7 eurų, už lietuvius, tarp Europos Sąjungos piliečių, mažiau uždirba latviai, rumunai, vengrai ir bulgarai.

Kartu su Bulgarija esame tarp lyderių ir pagal pajamų nelygybę, o pagal žmonių, gyvenančių žemiau skurdo ribos, skaičių atsiliekame tik nuo jau minėtos Bulgarijos, Graikijos ir Rumunijos. 

Jo
2019-07-15 08:41:20
Gaidys kudakuoje nesąmones reikėtų sakyti teisybe anksčiau dirbantieji gaudavo didesnės. pajemas skirtumas nuo valdžios buvo trys kartai o dabartinei valdzezmogiai ką daro dešimt kartų gauna daugiau už sunkiai dirbantyji nėra mūsų šalyje lygybės jeigu pakėlė alga. dvidešimt eurų. valdzezmogiai pasikėlė dvim šimtais ir daugiau tai kur demokratije kur teisybė mes skurdo žmonės tisos nerasta !!!!!!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Na 2019-07-15 15:27:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmonės jaučiasi visaip būdami EU uodegoj. Man labiau įdomu kaip jaučiasi mūsų valdžiazmogiai ir verslininkai. Juk nuo jų didele dalimi priklauso kaip gyvena jų baudžiauninkai. Tik nereikia bla bla bla, kad valdžia nekuo dėta, jei lietuvis gyvena blogai. Pavyzdys Šveicarija, Vokietija ir kokia nors Venesuela. Jaučiat skirtumą šių šalių žmonių gyvenimo kokybeje? Ogi kokia valdžia taip žmonės ir gyvena. O mus valdo irgi nevykėliai, bet jiems dėl to ne gėda.    ATSAKYTI
MANGIRIS 2019-07-15 11:20:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Emigracijos nuostatos gali susiformuoti vaikystėje“, – kalbėjo pašnekovas. Nu didesnių kliedesių nesu girdėjęs...visai nukvako tie ale pašnekovai..
   ATSAKYTI
Jūratė 2019-07-15 09:32:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jus esate teisūs nes Lietuvoje yra.baisi padetis   ATSAKYTI
Grigorij 2019-07-15 11:45:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Jūratė,
taip, bet tik todel, kad lietuviai patys kalti. Jus nejauciat kaltes, kad, begant is broliskos TSRS, kaip imanydami isduodant RU, ne laisves sieket, o laisves visiskai atsiduoti Vakarams, kad atsidurti Vakaru vartotojiskame Rojuje. Taip, siekdami "laisves", iskovojote sau vergove, nes laisve be Teisybes ir yra vergove, kadangi priklauso tik kruopelytei turciu. Kadaise prancuzai sieke bent "Laisves, Teisybes, Brolybes". Dar sena Himna grazinot, kur dainuojat
Tegul Tavo vaikai eina
Vien takais dorybės,
Tegul dirba Tavo naudai
Ir žmonių gėrybei.

Tegul saulė Lietuvoj
Tamsumas prašalina,
Ir šviesa, ir tiesa
Mūs žingsnius telydi.
Juokas pro asaras... Bet jums tai visiskai nerupi. Jei rupetu pajamų nelygybė - rinktumet ne Grybauskaite, Simonyte su Nauseda, o Andriukaiti. Ir as, idijotas, jumis pasitikejau, kad jau esate tam subrende!.. Jus visiskai sutinkat vergiskai aukoti didziulius pinigus vienpusiskam permanentiniam karui su RU, NATO serimui, "Independence" islaikymui, IAES laidojimui. O vardan karo su RU sutinkate iki pamatu griauti Ekonomika ir ZU. Dar Boguslavas Gruževskis burnoja, kad ta baisi padetis neskatina emigracijos, kur gali pasisekti brangiau save parduoti, aukojant savo vaiku lietuvybe. :))) Gyvendami "okupacijoje", po ziauraus "genocido" ir "rusinimo", buvot TSRS Vitrina Vakarams, o broliskoje ES seimoje tapot atokiausiu skurdziausiu kaimu. Uztai JAV pagiria. LIE-TU-VA, BUK LAIS-VA! :)))  
Grigorij 2019-07-16 00:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pardon:
"Laisve, Lygybe, Brolybe!". Tai - Didziosios Prancuzijos burzuazines revoliucijos sukis, istartas Robespjero. Na, kaip jus trokstat Teisybes/Lygybes, jau rasiau. O su Brolybe pas jus visai prastai... Rusai, lenkai - "okupantai", zydai - "siurbeles-isdavikai", kurie, be abejo, vieni sutiko "okupanta" "Rusa" su gelem. Dar ir i NKVD, be abejo , tik vieni sulindo, kad lietuvius masiskai zudyti. Ar galima kaltinti "baltaraiscius", kitus "laisves kovotojus" del masinio "didvyrisko" "siurbeliu" zudymo? Visi, isskyrus lietuviu, - priesai! "LIETUVA - LIETUVIAMS!" :))) Idomiausia, kad ir lietuviai emigrantai, nebegaledami cia gyventi, auginti vaikus, - irgi ne broliai! Net ju nekenciat!.. Ir po viso to laukiat, kad Dievulis leistu jums laisvai, graziai gyventi, bent tinkama valdzia isrinkti??? Aciu Dievui! Stai RU rusai jau stipriai praregejo, yra verti bent Putino. Jei LR patyrtu tokias sankcijas, kaip RU, tik ginant savo teisetus interesus, - tai per savaite uzlinktumet! Kol nepraregesit, nesubresit - NIEKO GERO nebus! Slepkites po lapais, savo Tevynes griovejai, jos nuo lietuviu laisvintojai!  
N 2019-07-15 09:08:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ten kur negerbiamas istatymas - nieko gero ir nebus. Visi mato kaip vilkinamos korumpuotu vyru bylos, kaip uz energetinius reikalus paemusius kysi baudziami sukciai Britanijoje ir kaip uz tuos pacius "reikalus" priciupti LT vyrai vaiposi ir dziugauja pasinaudojantys senaties privilegija, kaip Roundup'u zemdirbiai dziovina grudus ir nuodija piliecius... ir dar daug visko, del ko niekada nebus nubausti vagys, sukciai, aferistai. O religija tik plepalai.   ATSAKYTI
Jo 2019-07-15 08:41:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gaidys kudakuoje nesąmones reikėtų sakyti teisybe anksčiau dirbantieji gaudavo didesnės. pajemas skirtumas nuo valdžios buvo trys kartai o dabartinei valdzezmogiai ką daro dešimt kartų gauna daugiau už sunkiai dirbantyji nėra mūsų šalyje lygybės jeigu pakėlė alga. dvidešimt eurų. valdzezmogiai pasikėlė dvim šimtais ir daugiau tai kur demokratije kur teisybė mes skurdo žmonės tisos nerasta !!!!!!   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Jaunos šeimos tragedija: po gaisro pateko į sunkiai suvokiamą situaciją
Jauna porą su kūdikiu ant rankų ištiko nelaimė – dėl senos elektros instaliacijos sudegė jų nuomojamas butas. Po gaisro savivaldybė Evelinai skyrė socialinį būstą, bet ...
Jurgita Šiugždinienė (KTU nuotr.)
Opozicinių Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lydere Kaune tapo Jurgita Šiugždinienė, pranešė partija.  J. Šiugždinienė išrinkta pirmą kartą ...
Vladas Jokubauskas (nuotr. stop kadras)
Šiauliuose veikianti garinė pirtis – didžiausia ir vienintelė tokia visame Baltijos regione. Joje dirbantis pirtininkas – pasaulio čempionatų nugalėtojas. Jo klientai – ne ...
Pirmasis tinklo restoranas Marijampolėje
Praėjusią savaitę su „McDonald‘s“ restoranų tinklą valdančios įmonės Lietuvoje atstovais susitikusi Alytaus miesto savivaldybės vadovybė norėtų mieste atidaryti ...
Į Lietuvą atvyko JAV bataliono sunkioji technika (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Piliečių noras ir galimybės ginti tėvynę – nemenkos, bet valstybė dažnai nežino, ką gali pasiūlyti piliečiai ir kaip organizuoti aktyvų pasipriešinimą ginkluoto ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų