Valytoja (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)

Valytoja (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono)

Valdžia kone strimagalviais – po keliolika ar dar daugiau per vieną Seimo posėdį – priiminėja su euro įvedimu susijusių įstatymų pakeitimus. Viskas apvalinama iki gražiai atrodančių skaičių. Pavyzdžiui, paveldimo turto vertė, iki kurios jis neapmokestinamas, iš 10 tūkst. Lt keičiama į 3 tūkst. eurų (2 tūkst. 896 eurai), o paremti politikus, dalyvaujančius kokiuose nors rinkimuose nedeklaravus turto bus galima jau ne iki 40 litų, o iki 12 eurų (41,43 Lt) suma.

Ko gero, suapvalinti, kad „gražiai atrodytų“, buvo nuspręsta ir minimalią mėnesinį algą (MMA) – nuo 1000 iki 1035 litų arba 300 eurų. Tiesa, ne nuo kitų metų sausio (2015-aisis planuojamas dar vienas pakėlimas), o nuo šių metų spalio. Tad mažiausiai uždirbantieji 25 litais didenį atlyginimą gaus jau lapkritį? Arba negaus. Arba liks be darbo...

Ką toks MMA padidinimas gali reikšti mažiausiai uždirbantiems, verslui ir viešajam sektoriui, naujienų portalo balsas.lt žurnalistai teiravosi ekonomikos analitikų ir ekspertų.

Tai psichologinis triukas

„Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, visi supranta, kad tai – simbolinis žingsnis. „Nors 300 eurų ir daugiau negu 289,62, gyventojų perkamajai galiai didesnėsa įtakos tai neturės. Visi suprantame, kad tai – simbolinis žingsnis, kurio poveikis labiau psichologinis. Be to, po mokesčių uždirbantieji MMA vistiek į rankas gaus ne apvalią sumą, nes Lietuvoje ir nuo minimalios algos reikia mokėti mokesčius.

REKLAMA

Panašiai kalba ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas. Anot jo, „valdžia užsiima neaiškiais žaidimais“. „Viena vertus, ji deklaruoja, kad MMA kėlimas turi būti apgalvotas, apskaičiuotas ir pasvertas, kita veertus, staiga pareiškia, kad jį dabar didins. O kodėl? Ar čia ryšium su euro įvedimu, ar čia suapvalinimas ar dar kas? Manyčiau, kad tai buvo mažų mažiausiai neatsakingas žingsnis“, – sakė jis.

Smūgis verslininkui ir bibliotekos direktoriui

pašnekovų teigimu, minimalios algos didinimas yra prastas būdas padaryti, kad mažai uždirbantys žmonės gautų daugiau. O dar blogiau, kai sprendimai priimami staiga. Nors 35 litai nedidelė suma, tačiau darbdaviui ji virsta 46 litais, skaičiuoja balsas.lt pašnekovai. O jei minimalią algą gaunančių yra daug, kai kurioms įmonėms tai jau gali sukelti nemažų problemų.

„Biudžetus reikės koreguoti tiek privačioms įmonėms, tiek savivaldybės ar valstybės įmonėms, nes neteisinga būtų teigti, kad tik privatus verslas moka MMA. Yra daugybė viešojo sektoriaus įmonių, kurios savo darbuotojams moka MMA. Tiek vieniems, tiek kitiems savo biudžetuose reikės rasti papildomų pinigų. Darbdaviui tai ne 35, o 46 litai. Klausimas – iš kur juos paimti? Pavyzdžiui, valymo paslaugų įmonė, laimėjusi viešųjų pirkimų konkursą, paslaugas teikia už nustatytą kainą. Tai iš kur ji dabar paims pinigų atlyginimams padidinti? Arba biblioteka ar kultūros centras – iš kur jie paims papildomų pinigų atlyginimams padidinti, jei buvo skirta mažesniems?“, – sako Ž. Šilėnas.

REKLAMA

Eksperto teigimu, logiškiau buvo kelti atlyginimus nuo sausio 1 dienos, ir iš anksto tai numatyti biudžetuose. Jam pritaria ir N. Mačiulis. „Pagrindinė problema verslui ne tai, kad keliais eurais didėja mažiausi atlyginimai, o tai, kad nebuvo pakankamai laiko tam pasiruošti ir suplanuoti. Šių metų biudžetuose turbūt nebuvo suplanuotas MMA didinimas, todėl geriau būtų didinti MMA nuo sausio 1 dienos, nes įmonės galėtų atitinkamai suplanuoti biudžetą“, – sako ekonomistas.

N. Mačiulis sako manantis, kad dauguma įmonių problemų dėl MMA augimo nepatirs. Tačiau jis neatmeta, kad ir toks nedidelis mažiausių atlyginimų padidinimas kurioms įmonėms gali būti skausmingas. „Įmonėms, kurios balansuoja ant pelno ir nuostolio ribos, ypač toms, kurios yra paveiktos Rusijos embargo, kurios dirba nedideliuose miesteliuose, bus sudėtingiau mokėti padidintą atlyginimą“, – sako jis.

Didins nedarbą ir emigraciją

„MMA didinimo ambicijos dvelkia valdžios priešrinkiminiu populizmu“, – sako DNB banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė įžvelgianti ir daugiau problemų, kurias gali sukelti MMA didinimas. Pasak jos, šis „iš pirmo žvilgsnio patraukliai atrodantis populistinis „kaulas“ gali ir įstrigti gerklėje tiems, kuriems norima padėti“.

„Pastarieji metai buvo gana sėkmingi ir įmonės greičiausiai turės iš kur tų lėšų sukrapštyti, tačiau yra daug skirtingų verslų ir atsiras tokių, kurie turės priimti sprendimą mažinti darbuotojų skaičių. Nedarbo lygis Lietuvoje ir taip didesnis už Europos Sąjungos vidurkį, o MMA didinimas dar labiau pagilina nedarbo problemą. Lietuvoje dabar yra struktūrinis nedarbas – darbo neranda nekvalifikuoti darbuotojai, o MMA didžiąja dalimi liečia kaip tik juos. Ir kuo labiau didėja minimali alga, ir našta verslui, tuo dažniau darbdavys svarsto, ar jam reikia dar vieno papildomo darbuotojo. Ir gali nuspręsti, kad nereikia. Arba kurį nors atleisti. Todėl nedarbas ir toliau gali išlikti pakankamai didelis“, – aiškina ji.

REKLAMA

Pasak DNB analitikės, ypač sudėtinga bus toms įmonėms, kurios nekuria didelės pridėtinės vertės, bet yra imlios nekvalifikuotam darbui: „Jei kaštai joms smarkiai pūsis, žmonėms susirasti darbą bus vis sunkiau, o tai paskatins juos emigruoti ir dar labiau paaštrins emigracijos problemą, kuri ir taip yra labai opi“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

Anot jos, nors pastarąjį padidinimą verslas greičiausiai „nuris be didelių diskusijų“, tačiau tokie sprendimai kenkia ir Lietuvos verslo aplinkai. „Tai dar kartą parodo, kad Lietuvoje verslą vysdyti labai sudėtinga, nes niekada iš anksto nežinai, kokios bus sąlygos bent metams į priekį. Dėl tokio neapibrėžtumo labai sudėtinga prgnozuoti tiek pinigų srautus, tiek išlaidų eilutes, tiek galimybes konkuruoti su išorės žaidėjais“, – pastebi I. Genytė Pikčienė.

Kai kurie ekspertai įžvelgia ir dar vieną pavojų – jie neatmeta, kad toks MMA „suapvalinimas“ gali sukelti „grandininę reakciją“, nes verslas, ypač smulkusis, nepaisant visų draudimų, memorandumų ir gręsiančių nuobaudų, bus priverstas kilstelėti kainas.

„Tose ūkio šakose, kur remiamasi darbo jėga, gaunančia minimumą, o Lietuvoje dirbančių visą darbo dieną už MMA yra apie 9 proc., dirbantys kai kurie verslininkai gali klausti, kaip jis gali nepadidinti kainų ir kaip jam išgyventi jų nepadidinus, jeigu valdžia didina atlyginimą? Valdžia visais kanalais trimituoja, kaip ji žiūrės, kad niekas nedidintų kainų ir neapvalintų į vieną pusę, bet dabar ji elgiasi visai priešingai – minimalią algą pakėlė 3,5 proc.“, – pastebi Ž. Šilėnas.

REKLAMA

Padėti gaunantiems mažiausius atlyginimus pašnekovai siūlo kitais būdais. Pavyzdžiui, neapmokestinamąjį pajamų dydį prilyginti MMA arba sumažinti iki prieškrizinio lygio būtiniausių prekių ir paslaugų PVM. „Jei norima, kad žmonės, kurie uždirba MMA, gautų daugiau, galima apsikritai neapmokestinti šios algos gyventojų pajamų mokesčiu. Ir žmogus gaus daugiau į rankas, ir darbo vieta nepabrangs“, – siūlo LLRI prezidentas.

Vyriausybės spaudos tarnyba trečiadienį pranešė, kad dėl MMA didinimo ,,išankstiniais skaičiavimais, valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšų poreikis (su socialinio draudimo įmokomis) 2014 m. spalio–gruodžio mėnesiais sudarytų apie 5 mln. litų".

Bus daugiau.

deja
2014-09-25 08:42:19
biznio pasamdyti propagandistai vėl dainuoja zuikio dainą, kad 30 - litų sužlugdys jų verslą. Jei jis to ir tevertas, tuomet tegu. Bet nors kiek su verslu susijęs žmogus žino, kad verslo maržos šiandien Lietuvoje gerokai ūgtelėjo ir tai tėra plepalai, kaip ir prieš ankstesnį MMA pakėlimą, kuris seniai jau buvo pribrendęs. Gi egzistuoja priešinga problema - per krizę nusmaugtos algos skatino kvalifikuotos darbo jėgos emigraciją, ir šiandien daug verslo šakų labai trūksta specialistų . Dėl dirbtinai sukeltų krizių, finansinės rinkos nebuvimo , jos tyčinio sužlugdymo , dėl verslo tūzų nešvarių žaidimų smunka vietinė rinka, vartojimas, deja, mūsų tuzikai šito niekaip nesupranta, betgi trimituoja, kad BVP vėl paaugo ( o paaugo grynai dėl slepiamos infliacijos, o ne vartojimo ). Todėl siūlyčiau prasivėdinti smegenis ir kurti gyvybingą ekonomiką , nes poryt gali būti vėlu.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Peckel 2014-09-28 16:22:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas labai paprasta emigracija lietuvoje dides nes europje mma 800 arba 1000euru,lietuvoje 300 nemanau kat kaska atidesi is sitos sumos kai ten jau gali atsideti 300euru,as tik nesuprantu jie dar gintis cia ketina nuo rusijos nelieka jaunimo nelieka kas gins ta lietuva,per visa istorija net rusijai valdant lietuva niekados tiek tautos nepateriojo kaip savi isvaro is savo tevynes vadinamos:DDDD   ATSAKYTI
Kristina 2014-09-26 11:42:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai keista situacija Lietuvoje, kai žmogus net be vidurinio išsilavinimo greit uždirbs tiek pat, kiek pvz. aš su daktaro laipsniu... Dabar skirtumas tėra 500 Lt, ir jis nuolat dirbtinai mažinamas... Tokia populistinė valstybės politika tikrai neskatina siekti išsilavinimo, o tiesiog nurodo išsilavinusiam žmogui kuo greičiau emigruoti iš Lietuvos...    ATSAKYTI
Jonas 2014-09-25 22:15:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
apvalinkit bent jau iki 500 euro ...300 tai ubagiska alga....dirbantiems ant muilo neuzteks....juokdariai :)...   ATSAKYTI
romka 2014-09-25 21:52:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu jolki palki nesikeikiant jei nesugeba taip vadinamas verslas moketi to mizerno minimumo tai toks ten ir verslas... kuo greiciau tegu bankrutuoja ir uzleidzia vieta mokiam verslui, negaliu klausytis tokiu verkslenimu!!! Smugis verslininkui... juokas pro asaras!!! Ir taip esam pajuokos obejktas europoj su tokiais minimumais!!!   ATSAKYTI
asta 2014-09-25 17:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau šis straipsnis kele juoka,vargšai verslininkai neturės iš ko mokėt, tai tegul bankrutuoja jei nesugeba mokėt normaliu algu,bet kažkodėl nei vienas nesubankrutavo? tiesiog kam mokėt didesnes algas,jei galima ir su mažom prasisukti,matai 46lt.ar nejuokinga,dar skaitomės europa,tai kas per klausimai? algos ubagiškos,kokia mes europa,jei nesugeba mokėti europėtišku algu,kiek dar mulkinsyt savo nesamonėm ir verkšlensyt,koktu darosi,tai jei taip sunku iškur pas ponus verslininkus milijonai ka?????   ATSAKYTI
deja 2014-09-25 08:42:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
biznio pasamdyti propagandistai vėl dainuoja zuikio dainą, kad 30 - litų sužlugdys jų verslą. Jei jis to ir tevertas, tuomet tegu. Bet nors kiek su verslu susijęs žmogus žino, kad verslo maržos šiandien Lietuvoje gerokai ūgtelėjo ir tai tėra plepalai, kaip ir prieš ankstesnį MMA pakėlimą, kuris seniai jau buvo pribrendęs. Gi egzistuoja priešinga problema - per krizę nusmaugtos algos skatino kvalifikuotos darbo jėgos emigraciją, ir šiandien daug verslo šakų labai trūksta specialistų . Dėl dirbtinai sukeltų krizių, finansinės rinkos nebuvimo , jos tyčinio sužlugdymo , dėl verslo tūzų nešvarių žaidimų smunka vietinė rinka, vartojimas, deja, mūsų tuzikai šito niekaip nesupranta, betgi trimituoja, kad BVP vėl paaugo ( o paaugo grynai dėl slepiamos infliacijos, o ne vartojimo ). Todėl siūlyčiau prasivėdinti smegenis ir kurti gyvybingą ekonomiką , nes poryt gali būti vėlu.   ATSAKYTI
asta 2014-09-25 08:37:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
bet jus pagalvokit ka rasot.minimuma kelti tik nuo kitu metu,o nes nera numatyta biutdzete pinigu,bet mieli ponai -kainos tai kyla dabar ir kiekvienam produktui ,tai reiskia ,kad ir papildomi pinigai iplaukia ,antra;kokia imone gali bankrutuoti pakelusi alga nuo 35 iki kaip sakot imonei kainuojancio darbuotojo46lt?tie 11lt atnes bankrota?ir tai uz menesi,kai uz produkta kiekviena diena tai gaunat.ka cia keliat audra vandens stiklinej   ATSAKYTI

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
Monika Kasnikovskytė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vartant didžiuosius Lietuvos portalus susidaro įspūdis, kad visa Lietuva sugniaužusi kvapą seka Zuokų skyrybų dramą. Na, jei ne Lietuva, tai bent žiniasklaida. Na, jei ne ...
Aplinkosaugininką Navicką pričiupti nebuvo lengva: veikė sumaniai (nuotr. stop kadras)
Kyšininkavimu įtariamas Druskininkų aplinkosaugininkas Žydrūnas Navickas teismo trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų. Kaip BNS informavo Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė ...
Priekabiavimas (nuotr. Fotodiena.lt)
Jaunoms merginoms vis drąsiau ir garsiau prabylant apie kauniečio fotografo Iridijaus Švelnio priekabiavimą, tai išgirdusi per TV3 Žinias pasidalinti savo istorija nusprendė ir ...
Tesla (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Vilniuje ketvirtadienį lankosi JAV elektromobilių gamybos giganto „Tesla“ atstovai – koncernas šalyje svarsto kurti elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą. Ekonomikos ir ...
Seimas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prezidentas Gitanas Nausėda į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę siūlo įtraukti devynias teisėkūros iniciatyvas, tarp jų – viešųjų pirkimų reformą, miškų plynų kirtimų ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų