Lietuviai (Fotodiena nuotr.)

Lietuviai (Fotodiena nuotr.)

 Nemira Pumprickaitė, LRT televizijos laida „Savaitė“

„Užuot išmokę būti demokratine visuomene, gerbiančia žmogaus teises, pradėjome manyti, kad tai kažkaip prieštarauja mūsų kultūrai, tradicijoms ir mūsų vertybėms“, – pabrėžia Žmogaus teisių stebėjimo instituto laikinoji direktorė Dovilė Šakalienė.

Žmogaus teisių stebėjimo institutas paskelbė žmogaus teisių įgyvendinimo Lietuvoje 2011–2012 metais apžvalgą, kurioje, deja, konstatuota: „Besikeičiant valdantiesiems, vertybinė politinė kryptis išlieka ta pati – tęsiasi provincialūs įtikinėjimai, kad visuotinai priimti žmogaus teisių principai kelia pavojų moralei, visuomenei, šeimai, tautinėms vertybėms.“

REKLAMA

Negana to, pabrėžta, kad, įstojus į Europos Sąjungą, žmogaus teisių padėtis Lietuvoje tik blogėja. O mūsų parlamentarams „labiau nei prabangiam automobiliui vairuoti reikalingas vairuotojo pažymėjimas praverstų žmogaus teisių pagrindų kurso pažymėjimas. Gal tuomet visa ši energija, nukreipta į priešinimąsi geriausių pasaulio ir Europos praktikų diegimui Lietuvoje, galėtų būti panaudota realių problemų sprendimui“, teigia žmogaus teisių stebėtojai.

Vieną apžvalgos autorių, Žmogaus teisių stebėjimo instituto laikinąją direktorę D. Šakalienę, kalbino LRT televizijos laida „Savaitė“.

 Jūs norite pasakyti, kad Lietuvoje visai nesvarbu, kokiai politinei jėgai priklausai: bendra tendencija ta pati – tai, kas Europoje pripažįstama vertybe, mūsų šalyje kelia grėsmę moralei, šeimai, tautiškumui? Išeitų, mes tamsūs žmonės, ir tai ypač atsiskleidė tapus ES nare?

 Iš tiesų esame paradoksalioje situacijoje. Net nežinau, kaip čia taip mums nutiko, kad priėjome iki tokio taško, jog faktiškai tarsi neigiame esą europiečiai.

Ir užuot išmokę būti demokratine visuomene, gerbiančia žmogaus teises, pradėjome manyti, kad tai kažkaip prieštarauja mūsų kultūrai, tradicijoms ir mūsų vertybėms.

Bet ar Jūs galite paaiškinti, kodėl taip yra?

 Iki įstojimo į Europos Sąjungą (ES) mes jautėme išorinį spaudimą, t. y. mes priėmėme, ratifikavome ir visaip kitaip išleidome visokius aktus, kurie reglamentuoja žmogaus teisių standartus.

Tačiau įstojus į ES spaudimas baigėsi – mes tapome pilnateisiais šios erdvės nariais ir tada staiga pradėjome domėtis, ką ten priėmėme, ką pasirašėme. Tarsi atsirado dalykų, kurių nebuvo. Na, kaip žinote, populiariąją frazę, jog Sovietų Sąjungoje nebuvo sekso, tad juolab negalėjo būti seksualinių mažumų. Bet tai žmonės, kurie visą laiką šalia mūsų gyveno ir buvo, jie nenukrito iš dangaus, ne ES juos atvežė autobusais ir čia paleido – apie tai kažkodėl nesusimąstome. Bijome to, kas iš tiesų visą laiką buvo.

REKLAMA

Ko reikėtų? Dialogo. Tačiau mes turime politikus, kuriuos patys išsirinkome. Kažkodėl jie išsirenka pačias tamsiausias baimes, mitus ir stereotipus, dar ir patys naujų paleidžia, o tada užkuria panikos mašiną. Tos pareigos, kuri priklauso mūsų politikams – kalbėti atsakingai ir kalbėti apie problemas, jų esmę, o ne pūsti savo reitingus projektuojant rinkėjų baimes, – nėra.

Tai, manau, šiuo metu yra tas pagrindinis stabdys, kodėl mes nesugebame judėti toliau po įstojimo į ES.

 Pakalbėkime dabar šiek tiek apie Jūsų apžvalgą konkrečiau. Viena iš skaudžiausių temų – vaiko teisės ir globos sistemos reforma. Kaip valstybė gina vaiko teises? Ar buvo judesių padėtį gerinti?

Na, tiesą sakant, čia tikrai norėtųsi konstatuoti, kad mes niekur nenuėjome nuo sovietinės sistemos. Jei jau visame pasaulyje įrodyta ir Jungtinės Tautos tiesiai šviesiai sako, kad gyvenimas įstaigoje yra valstybės smurtas prieš vaiką, nes atima iš jo galimybę suformuoti emocinį ryšį, atima patį žmogiškiausią aspektą. Niekas iš mūsų nenori gyventi įstaigoje. Įsivaizduokite, kad reikėtų gyventi ministerijoje arba ligoninėje.

Ir mes, užuot supratę, kad turime investuoti į tai, jog vaikai gyventų šeimose, kalbame apie tai, jog nėra pinigų. O juk valstybė šimtus milijonų skiria globos namams – tai yra labai brangu. Ar galime mes skirti 2,5 tūkst. litų vaikų namams vieno vaiko išlaikymui per mėnesį, ar mes [verčiau] skirtume tuos pinigus šeimai? Tie, kurie galėtų duoti savo šilumą ir dėmesį, bet dabar bijo, kad neišlaikys to vaiko, kad finansinės naštos nepatemps, galėtų tą kriterijų iškart atmesti.

REKLAMA

Dar vienas įstatymas ir dar viena skaudi tema. Smurto artimoje aplinkoje įstatymo priėmimas, be abejo, buvo pozityvus žingsnis, bet ar šiandien galite konstatuoti, kad jis vykdomas?

 Įstatymas yra vykdomas tik jis, žinote, stipriai šlubuoja, netgi sakyčiau, turi tik vieną koją, kadangi įstatyminis reglamentavimas yra, o finansavimo nėra. Mūsų šalyje tai gana dažna problema, nes yra tokių iniciatyvų, kurios gana pozityvios, bet kurios sužlugdomos finansavimo nebuvimu.

Šiuo atveju iš gerų norų, iš idealizmo, iš Policijos departamento bandymo bendradarbiauti jis yra įgyvendinamas. Kad tai taptų norma, turime užtikrinti finansavimą. Tiesiog kitais žodžiais to nepavadinsi.

 Lietuvoje dažnokai tarnybos sulaiko žmogų, uždaro jį į areštinę, surengia tarsi tokį viešą spektaklį, o po kelių dienų tas žmogus paleidžiamas, jam panaikinami apribojimai, galop jis dar ir išteisinamas. To žmogaus nervai sugadinti, geras vardas sugadintas, aš net neabejoju, kad jo niekas neatsiprašo. Ir ką tada tam žmogui daryti?

Sakyčiau, kad problema iš esmės yra ta, kad mūsų šalyje [galima pastebėti] ne visai tinkamą kardomųjų priemonių taikymą. Nors įstatyme yra reglamentuota labai aiškiai, kad suėmimo, kaip kardomosios priemonės taikymas, turėtų būti išimtinis – tik tada, kai visos kitos priemonės neleidžia pasiekti tikslo, mūsų šalyje jis taikomas kaip pagrindinė priemonė.

Labai dažnai areštas arba suėmimas taikomas kaip psichologinio spaudimo priemonė. O ką tada padaryti, kaip žmogui apginti savo teises? Tiesiog reikėtų kreiptis į teismą ir reikalauti žalos atlyginimo.

REKLAMA

Bet „teisė į teisingą teismą – labiausiai pažeidžiama pilietinė teisė“, Jūs konstatuojate savo apžvalgoje?

Taip, toje srityje yra tikrai daug pažeidimų, bet kritinis nepasitikėjimas mūsų teisingumo sistema – teismais ir teisėsauga – meškos paslaugą padaro. Tada mes faktiškai kaip ir susipriešiname su jais. Ta institucinė sistema, kuri ir turėtų užtikrinti teisingumą, kuri yra pagrindinė ginant žmogaus teises, tampa mūsų priešu.

Yra labai daug gerų teismų sprendimų, tačiau pirmųjų instancijų teismuose yra daug probleminių momentų, kurie leidžia pasakyti, kad žmonės pagrįstai nepasitiki teismais ir teisėsauga.

Suprantu, kad dar daug ko galėčiau Jūsų klausti iš tos jūsų apžvalgos ir nieko gero Jūs nepasakytumėte, nes ten iš tikrųjų konstatuota daug žmogaus teisių pažeidimų įvairiose srityse. Ir vis dėlto nejaugi mes esame tokia valstybė, kurioje tik pažeidinėjamos žmogaus teisės ir mes nieko gero negalim apie save pasakyti?

 Mes nenukritome į duobės dugną ir neužsimušėme. Mes tik esame tam lėtame kopimo procese.

Aš turiu vilčių, kad jaunoji karta, kuri gavo galimybę keliauti, pamatyti, išmokti, sužinoti ir kuri dar neemigravo, o po visų kelionių grįžta čia, kad jie palengva sukurs kritinę masę žmonių, suvokiančių, kad mes esame lietuviai, esame europiečiai, kad mes – Europos viduryje. Visada buvom ir, tikiuosi, būsim.

tikras lietuvis
2013-06-17 01:10:23
Tai parazitinių įstaigų, gyvenančių iš ES skiriamų Lietuvai pinigų, paistalai, kad parodyti savo "darbą": mes kaip tik esame europiečiai, nes nesitraukiame nuo savo vertybių arba, kitaip sakant, nenuklystame iš kelio dėl takelio..
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Sarunas 2013-06-17 13:52:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas straipsnio autorei - ar europiečiai tie prancūzai, kurie neseniai protestavo tos pačios vienos lyties asmenų santuokų įteisinimą Prancūzijoje?
Ar europiečiai tie Jungtinės karalystės parlamentarai, kurie balsavo prieš tos pat lyties asmenų santuoką? Na Katherina van Wormer, kuri dar 1990 m. kritikavo Norvegijos vaikų teisių apsaugos sistemą amerikonė pagal kilmę, tad, matyt, nelabai tinka
http://heinonline.org/HOL/LandingPage?collection=journals&handle=hein.journals/fedpro54&div=13&id=&page=
   ATSAKYTI
Rimas 2013-06-17 11:47:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš niekada savęs nelaikiau ir nelaikau europiečiu (o kas tai yra). Esu lietuvis ir man tai patinka. Poniai, neaišku kieno teisių gynėjai, reikėtų paklausti vokiečio kas jis toks- vikietis ar europietis.    ATSAKYTI
Lina 2013-06-17 09:57:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O mes niekada nenorejom but europieciais ,tik LIETUVIAIS,kokia čia nuostaba-,jei ponia nori tai būk   ATSAKYTI
Dz 2013-06-17 09:41:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gaidžių PR   ATSAKYTI
nelabs 2013-06-17 09:15:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei Pderasai rėkia, kad jie yra Europos vertybė, mes sakome - mėšle, pasitrauk, tu ne Europa.   ATSAKYTI
vuot 2013-06-17 08:56:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Krokodilo ašaros   ATSAKYTI
Justinas 2013-06-17 08:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kad dabar jau prisigyvenome iki to, kad gėda būti europiečiu. Iš tikro gyvename europinės civilizacijos griuvėsiuose.   ATSAKYTI
Baltas 2013-06-17 08:24:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Normalūs lietuviai patys žino pagal kokias vertybes gyventi ir mums nereikalingos per jėgą primetamos "vakarietiškos vertybės".Europa degraduoja visomis kryptimis ir su tokia Europa Lietuvai ne pakeliui.Nebijokime mąstyti savo galva ir imtis atsakomybės už savo gyvenimus,nes kitaip mūsų vaikai neturės jokios ateities...   ATSAKYTI
Suvalkas 2013-06-17 08:10:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur ta zmogaus teisiu gyneja buvo pernai geguzes 17-a?   ATSAKYTI
stasys 2013-06-17 07:59:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turbut dažnas susimasto o kokie gi panašumai tarp tos EU vertybinės žmogaus teisių sistemos ir sovietinio relikto? ir vienu ir kitu atveju jos mus "moko gyventi" ir nesvarbu ar pacientas aplamai to nori ,.. pakanka tik pasakyti tai VERTYBĖ, ir ji yra visuotinai pripažinta Europoje..na asmeniškai man juokinga tai klausytis,... mes Lietuvoje kol kas dar nemedžiojame nei gėjų nei lezbiečių,o ir turi tie žmonės galimybe gyventi Lietuvoje, netgi deklaruoti savo vertybes viešai ..tikiu kad kada nors ateityje turės galimybe ir tuoktis ,.. bet tik su viena sąlyga ,..kai Lietuva (ne politikai) deklaruos tikros šeimos vertybes ir nubrėš plačia linija tarp to kas nauja ir madinga ir to kas išties turį vertybinius pamatus mūsų šaliai, be tų lobistinių išvedžiojimų kai įstatymas gimdo prielaidas o prielaidos tampa DAMOKLO kardu mūsų ateičiai ,..tautos išlikimui ,.. jos praeičiai ir ateičiai ,.. išsibarstyti lengva..o va surinkti iš naujo kaip žinia tai tik žydams buvo įmanomą..kitų sąskaita...gal čia ir per daug tų skambių žodžių bet Europa (EU) manau/spėjų Lietuva mato truputi kitokia nei didžioji dauguma nehomofobiškos daugumos lobistų ..Ji skirtinga ir įvairiaspalvė pati iš saves ..ir tai yra žavu ...galima čia butų imti rėkti kad globalizmas puola ,.. bet ne jis čia kaltas ,.. jei esi silpnas ir nežinai ko nori,..tada lauk svetimų pranarų ..tokia tiesa..jei neturi savo armijos maitini svetima ..tos tiesos amžinos..   ATSAKYTI
Atsiranda 2013-06-17 06:44:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
is kazkur,nezinia kieno finansuojamos apsisaukeles kontoros,ar tai butu pseudozalieji,ar pseudo zmogaus teisiu gynejai ir jiems staiga atsiveria visu TV durys,kad skleistu kazkieno uzsakyta propaganda.Zmogaus teises,tai ne tik geju teises.Zmogaus teises tai pirmiausia seimos teises.Siaip tai dideli ,,demokratai,,.Cia ne atomines energetikos klausimas,kuri supranta ir zino gal 1% gyventoju.Cia viskas labai aisku.Todel tik referendumas gali spresti tokius klausimus.Ir nusivemti ka pagalvos svedai,ar olandai.   ATSAKYTI
Savanoris 2013-06-17 05:29:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Savokos- europietis, tai visų pirma krikščioniška civilizacija, vertybės, kurias Europa gynė per amžius. krikščionių civilizacijos atsižadėjimas veda į Europos pražūtį- jau dabar ją užplūdo kitatikiai ir bedieviai. Manau, kad tai šėtono, velnio planas ką dabar nori įdiegti bedieviai mankurtai. Mes perdaug toliarantiški- pabandykite taip pasisakyti prieš musulmoniškas vertybes net ne Irane, o Turkijoje. O čia vyksta tiesiog tyčiojimasis ir mes pakantūs. Mes patys sau kasam duobę...   ATSAKYTI
tikras lietuvis 2013-06-17 01:10:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai parazitinių įstaigų, gyvenančių iš ES skiriamų Lietuvai pinigų, paistalai, kad parodyti savo "darbą": mes kaip tik esame europiečiai, nes nesitraukiame nuo savo vertybių arba, kitaip sakant, nenuklystame iš kelio dėl takelio..   ATSAKYTI
info LIETUVOS ŽEMĖ 2013-06-16 23:35:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiems visiems visiems

Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti Vengrijos žemės ūkio sklypus.
Tačiau
Lietuvos įstatymų leidėjams vengriškas pavyzdys yra nereikalingas.

Todėl mes patys
išsaugokim protėvių palikimą Lietuvą savo vaikams.
Burkimės ir organizuokim referendumą. Nes
Lietuvos žemių išpardavinėjimas užsieniečiams yra sukčių sumanytas Lietuvos naikinimas.

Lietuvos žemės referendumo savanorių grupė didėja, bet nėra pakankamai didelė pradėti parašų rinkimą. Labai trūksta žmonių, kurie galėtų padėti organizuotis ir platinti žinią.
Reikalinga suburti bent 3000 žmonių savanorių grupę daugiau nei 300000 parašų surinkimui.

****************************************************
Registracija:
tel. 8 698 02118
[email protected]
****************************************************

Šie metai yra lemtingi Lietuvai.
Aktyviai dalyvaukim v i s i.
   ATSAKYTI
dalyvė 2013-06-16 23:31:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dėl daugelio dalykų pokomunistinė Lietuva gali perspėti neomarksistinę Europą. Kaip buvo pasakyta mitinge už tradicinę šeimą: Mes galime pakeisti pasaulį, o jei nieko nedarysime, pasaulis pakeis mus...   ATSAKYTI
vilnietė 2013-06-16 23:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Šiandienos mitinge Katedros aikštėje nuskambėjo žodžiai: – Nesidžiaugiu perspektyva gyventi kažkam parduotoje Lietuvos žemėje, kalbėti tarptautine kalba ir būti neaiškios lyties. O ar gerbiamą žmogaus teisų gynėją tokia ateitis vilioja?   ATSAKYTI
QQ 2013-06-17 00:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokausi lietuviu kalbos, zemes seima turi savos, mano lytis man paciam ir kitiems yra aiski... Kaip visada viskas yra sureiksminama ir padauginima 10 kartu.... Pamato 2-3 nenormalius zmones snekancius ir atrodancius kitaip puolama saukti rekti ,jog visa Lietuva bus tokia....   

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Povilas Urbšys (nuotr. Eimanto Genio)
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pritarė savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimui, nors pats Seimas užpernai buvo juos sugriežtinęs.  ...
Vilniaus eglė 2010-aisiais ir „Akropolio“ eglė 2019-aisiais (nuotr. Fotodiena.lt)
Kalėdinių eglučių įžiebimo karštinei nuslūgus, pro akyliausių naujienų portalo tv3.lt skaitytojų akis neprasprūsta nė viena detalė. Šį kartą skaitytojų akys nukrypo į Vilniaus ...
Asociatyvi (Fotobankas)
Seime svarstomos bankų pelno apmokestinimo pataisos gali neatitikti Konstitucijoje įtvirtinto lygiateisiškumo principo, nurodo pataisų projektą vertinęs Seimo Teisės ...
Oras (nuotr. Karolis Kavolėlis/fotobankas)
Veikiausiai retas mūsų žino, kad pagal vieną gruodžio dieną galima numatyti, koks oras bus kiekvieną kitų metų mėnesį. Kaip juokauja etnologai, tai puikus būdas susiplanuoti ...
Moksleiviai (nuotr. Fotodiena.lt)
Iš ambicingo Vyriausybės plano masiškai sumažinti išsikerojusį mokyklų tinklą, panašu, liko šnipštas, nes švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pripažįsta ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
DABAR RODOMA
Jaudinantis dukros ir tėvo susitikimas: ištars lemtingus žodžius
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų