REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalyje pradėjus diegti 5G ryšį, valdžia nusitaikė į jo reguliavimą. Valdantieji siūlo naujos technologijos diegimą vertinti per nacionalinio saugumo kriterijus, o nepatikimų tiekėjų neprileisti prie šaliai svarbių objektų. Taip pat numatoma, kad turėtų būti keičiama jau įdiegta įranga, o grėsmė iškyla ir tokiems gamintojams kaip „Huawei“.

Šalyje pradėjus diegti 5G ryšį, valdžia nusitaikė į jo reguliavimą. Valdantieji siūlo naujos technologijos diegimą vertinti per nacionalinio saugumo kriterijus, o nepatikimų tiekėjų neprileisti prie šaliai svarbių objektų. Taip pat numatoma, kad turėtų būti keičiama jau įdiegta įranga, o grėsmė iškyla ir tokiems gamintojams kaip „Huawei“.

REKLAMA

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pirmadienį surengė spaudos konferenciją dėl saugios 5G mobiliojo ryšio tinklų plėtros Lietuvoje.

Nori eliminuoti nesaugius tiekėjus

L. Kasčiūno teigimu, 5G ryšio diegimui Lietuvoje yra strategiškai svarbus plačiajuosčio ryšio radijo dažnių naudojimas.

„Būtent šitų radijo dažnių konkursų, aukcionų klausimas ir jo reglamentavimas yra mūsų dėmesio epicentre“, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

NSGK pirmininkas priminė, kad Vyriausybės programoje nubrėžta per metus pasiekti nepriklausomybę nuo nepatikimų technologijų tiekėjų, pirmiausia diegiant 5G ryšį.

REKLAMA

Jo teigimu, tarptautinis kontekstas irgi palankus apsaugant Lietuvą nuo nepatikimų technologijų tiekėjų. Pavyzdžiui, 2020 m. Europos Sąjunga priėmė priemonių rinkinį dėl 5G ryšio tiekimo.

„Toks yra impulsas iš Europos Sąjungos. Reikia pabrėžti ir praėjusiais metais sudarytą deklaraciją tarp JAV ir Lietuvos dėl saugaus 5G ryšio. Turbūt jūs puikiai žinote, kad saugus 5G ryšys, be nepatikimų diegėjų ir gamintojų, yra vienas svarbiausių JAV saugumo ir užsienio politikos prioritetų. Jis nesikeičia ir pasikeitus JAV prezidentui ir jo administracijai“, – spaudos konferencijoje sakė L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pažymėjo, kad neseniai pasirodžiusioje Kibernetinio saugumo ataskaitoje kalbama, kad nesaugios technologijos gali būti naudojamos kibernetinėms atakoms.

„Tikslas – žengti rimtą žingsnį, kad strateginiuose projektuose diegiant 5G ryšį Lietuva vadovautųsi transatlantiniais kriterijais ir nepatikimi gamintojai, tiekėjai būtų eliminuoti iš šitų projektų Lietuvoje“, – tvirtino L. Kasčiūnas.

Pasak jo, dabartinis teisinis reguliavimas nenumato, kad Ryšių reguliavimo tarnyba turėtų kreiptis į Strateginių objektų apsaugos komisiją, kad būtų įvertinti sandoriai ir konkursai, ar jie atitinka nacionalinio saugumo kriterijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Kasčiūnas pažymėjo, kad nacionalinio saugumo kriterijai kol kas nėra taikomi nei pačiai įrangai, nei jos palaikytojams.

„Reikia įvesti nacionalinio saugumo kriterijų ir pagal jį vertinti vieną ar kitą aukcioną ar konkursą“, – teigė NSGK pirmininkas.

Priims tik ES ir NATO tiekėjus

„Kalbam apie ateitį, kuri ateina ir į Lietuvą. 5G ryšys yra ta ateitis, su kuria susidursime mes visi. Svarbiausia, kad jau dabar prasidėtų tos teisėkūros priemonės, kurios būtų aiškios ir atitinkančios nacionalinio saugumo interesus.

Toks yra tikslas, kad nepatikimi gamintojai ar tiekėjai negalėtų dalyvauti vykdant elektroninių ryšių veiklą Lietuvoje, ypač diegiant 5G infrastruktūrą“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras A. Anušauskas.

REKLAMA

Pasak jo, įgyvendinant ilgalaikę strategiją, siekiama, kad nacionaliniam saugumui svarbiuose objektuose, elektroninio ryšio tinkluose būtų naudojama tik patikimų gamintojų įranga, prekės, paslaugos.

„Tai labai svarbus klausimas, kadangi, jei mes įstatymai nenumatysime tam tikrų ribų, mūsų viešųjų pirkimų sistema suveiks taip, kaip veikė įprastai – ieškos pačio pigiausio tiekėjo ir ta tendencija, kad ne patys patikimiausi tiekėjai visada pasiūlo pačią pigiausią įrangą, prieinamiausią ir pagal mūsų įstatymus atrodo viskas tvarkoje. Tačiau taip nėra“, – sakė ministras.

Pasak A. Anušausko, planuojama papildyti įstatymus nuostatomis, kad 5G ryšio naudojimas atitiktų nacionalinio saugumo interesus. Taip pat planuojama įpareigoti Ryšių reguliavimo tarnybą kreiptis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją dėl vertinimų. Komisijai suteikta galimybė įvertinti elektroninio ryšio veiklos atitikimą nacionalinio saugumo požiūriu.

REKLAMA

Jei nustatoma neatitiktis nacionalinio saugumo interesams, nesaugią įrangą siūliusi įmonė netenka teisės dalyvauti valstybės organizuojamuose konkursuose ar aukcionuose.

„Koks patikimas gamintojas ar tiekėjas? Apibrėžta, kad tuos kriterijus atitiks tie, kurie bus registruoti ES, NATO, kitų mūsų susivienijimų nariai“, – tvirtino A. Anušauskas.

Seną nepatikimą įrangą reikės pakeisti iki 2025 m. pabaigos

Ministras teigė suprantantis, kad dalis tiekėjų jau atėjo į Lietuvą, tačiau, jei bus priimtos įstatymo nuostatos, nepatikima 5G įranga turės būti pakeista iki 2025 m. gruodžio 31 d., kitu atveju valstybė nesuteiks dažnio teikti 5G ryšio paslaugos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Kasčiūno teigimu, politikų dėmesys nukrypo į 5G ryšį, tačiau, L. Kasčiūno žodžiais, 5G ryšys susijęs su kitais ryšiais – 3G, 4G. Pasak jo, diegiant šiuos ryšius, tikėtina, kad buvo naudojami nepatikimi tiekėjai. Tad iki 2025 m. pabaigos pakeista turės būti ir ši įranga.

„Informacinės technologijos ir telekomunikacijos yra strateginis ūkio sektorius. Be jokios abejonės, norisi, kad ir jis plėtotųsi atitinkamai pagal transatlantinius ir europinės integracijos kriterijus. Visam tam mes tas pataisas ir teikiam“, – pridūrė L. Kasčiūnas.

„Huawei“ atitiktų kriterijus?

Pasak L. Kasčiūno, patikra bus vykdoma keliais lygiais. Pirmiausia, bus tikrinamas pats konkursą dėl 5G ryšio diegimo laimėjęs juridinis asmuo. Bus vertinama ne tik jo registracijos vieta, bet ir kas kontroliuoja jo akcijų paketą. Taip pat bus vertinama įranga, kurią jis planuoja naudoti.

REKLAMA

„Gali būti, kad pats juridinis asmuo atitiks transatlantinius kriterijus, bet jo naudojama įranga gali neatitikti“, – sakė politikas.

Paskutinis kriterijus – įrangą palaikantys subjektai taip pat turės atitikti šalies nacionalinio saugumo kriterijus.

Visgi A. Anušauskas negalėjo įvardinti, ar, pavyzdžiui, „Huawei“ gali būti laikoma nepatikimu tiekėju, nes vertinimą atliks komisija, o ne politikai.

„Suprantame visą geopolitinį kontekstą, galima pasakyti savo nuomonę, bet tai bus tik mūsų nuomonė. Šiuo atveju, įvertins komisija pagal visus kriterijus ir priims sprendimą“, – teigė A. Anušauskas.

„Kita vertus, turbūt galim sutikti, kad šiai įvardintai kompanijai būtų sunku atitikti mūsų siūlomus kriterijus“, – L. Kasčiūnas.

REKLAMA

RRT vasarį sakė, kad 5G ryšio dažnių aukcioną ketinama skelbti „artimiausiu metu“. 5G diegimą Lietuvoje apsunkina derybos dėl pasienio dažnių su Rusija – nors RRT jau susitarė dėl televizijos programų iškėlimo iš 700 MHz dažnių juostos, tačiau Rusija atsisako atlaisvinti 3,5 GHz juostą, kurią naudoja savo karinėms reikmėms.

Dažniai šiame diapazone reikalingi norint užtikrinti efektyvų padengimą tankiau apgyvendintose vietovėse, visų pirma – didžiuosiuose miestuose.

Prieš skelbiant aukcioną Krašto apsaugos ministerija turi priimti ir įstatymais įtvirtinti sprendimus dėl kibernetinio saugumo.

5G dažnių aukcioną taip pat pavėlino diskusijos dėl Valstybės kritinio ryšio tinklo bei „Bitės“ ir valstybės valdomo Telecentro „Mezon“ verslo pardavimo sandorio.

Praėjusių metų lapkritį kai kuriuose didžiųjų miestų vietose 5G ryšį bandomuoju režimu pirmoji pradėjo bendrovė „Telia“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų