Dailius Dargis
2012.02.27 20:40
2009 metų kovą Petrašiūnų kapinėse palaidotas laukinio reketo simboliu Kaune vadintas A. Žemaitis-Kukas. Kalbama, kad prieš mirtį vyras savo tamsią praeitį nuolat skandindavo alkoholyje  (nuotr. Akistatos arch.)

2009 metų kovą Petrašiūnų kapinėse palaidotas laukinio reketo simboliu Kaune vadintas A. Žemaitis-Kukas. Kalbama, kad prieš mirtį vyras savo tamsią praeitį nuolat skandindavo alkoholyje (nuotr. Akistatos arch.)

Didžiulio skaitytojų dėmesio sulaukę lietuviškos mafijos metraščiai atgaivino ir susidomėjimą pirmosiomis reketo bylomis šalies istorijoje.

Praėjus 23 metams po garsiųjų reketo istorijų Kaune, jų herojai šiandien laiką leidžia ramiai, tačiau vengia rodytis viešumoje. Daugumos jų nebepersekioja kriminalinės policijos operatyvininkai, todėl jie stengiasi imtis legalios veiklos.

Vis dėlto kai kuriems jų tenka lankytis teismo procesuose ir prisiminti senas, Daktarų gaujos klestėjimų metais sklandžiusias, istorijas.

Pirmoji auka Vilijampolėje

Suklestėjusių kooperatyvų laikais sovietinėje Lietuvoje lengvų pinigų ir nevaržomo gyvenimo užsigeidę šešėlinio pasaulio atstovai lemtingąjį 1989-ųjų pavasarį pradėjo jiems būdingu stiliumi – nusikalsdami.

REKLAMA

Iš legalių ar pusiau legalių kooperatininkų pirmieji reketininkai siekė atimti didelę dalį sukaupto turto: pinigus, juvelyrines brangenybes, kitas vertybes.

1989 metų kovo 9-ąją (likus metams ir dviem dienoms iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – red. past.) užfiksuotas pirmasis reketo atvejis ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje.

Tada iš Vilijampolės, Žaliakalnio ir Šančių rajonų atvykusių agresyviai nusiteikusių banditų akistatą su kooperatininkais nutraukė tuometinės Kauno vidaus reikalų valdybos (KVRV) Kriminalinės paieškos skyriaus viršininko Jurijaus Milevskio vadovaujami darbuotojai.

Pastariesiems per paskutinius gyvavimo metus skaičiuojančioje Sovietų Lietuvoje buvo suteiktos išskirtinės teisės kovojant su galvas kėlusiais organizuotų gaujų atstovais.

„Tą dieną į mus kreipėsi automobilių aptakų gamyba viename Vilijampolės nuosavo namo garaže vertęsis vyras. Jis pranešė, jog nusikaltėliai spaudžia mokėti dėl to, kad jis turi nuosavą verslą. Tuomečiame Baudžiamajame kodekse nebuvo straipsnio dėl turto prievartavimo. Jis patvirtintas, kai SSRS šalyse suklestėjo reketas“, – prisiminė buvę Kauno milicijos darbuotojai, tyrę pirmąsias turto prievartautojų bylas.

Iš reketininkų prispausto vilijampoliečio, kurio kaimynystėje vaikystę praleido ne viena nusikalstamo pasaulio garsenybė, Kauno kriminalistai sužinojo, kad naktį iš 1989 metų kovo 8-osios į 9-ąją buvo padegtas jam priklausęs garažas.

Rankas užsuko 11 asmenų

Nepabijojęs kreiptis į tuometę Kauno miliciją, kuri anuomet buvo laikoma glaudžiai bendradarbiavusi su vietos banditais, nukentėjusysis kriminalistams suteikė visą būtiną informaciją.

REKLAMA

Po kelių valandų pasaloje budintys pareigūnai pastebėjo, kad prie vyro namo privažiavo keli automobiliai „Žiguli“, kai kurie – užtamsintais veidrodiniais langais. Iš jų išlipo 11 aršiai nusiteikusių tais laikais tipišką reketininkų „uniformą“ – treningus ir odines striukes – vilkinčių vyrų.

„Kai nukentėjęs verslininkas išėjo į kiemą su jais susitikti, tai užfiksavome. Atvykę jauni vyrai elgėsi agresyviai, iškart pareikalavo duoti pinigų. Kai gavome iš anksto sutartą signalą iš reketininkų auka tapusio kauniečio, pradėjome sulaikymo operaciją“, – pasakojo vienas operacijoje dalyvavusių tuometės kriminalinės milicijos pareigūnų.

Per žaibiškai įvykdytą operaciją sulaikyta 11 asmenų. Tarp jų buvo vėliau Kauno nusikalstamo pasaulio žvaigždėmis tapę broliai Jonas ir Artūras Krasauskai, pravarde Jankeliai, Vidmantas Gudzinskas-Guzas, Vitalijus Kostiučenka-Kaulas, Vladimiras Seneckis-Turistas, Valdemaras Ramoška-Talonas, Erikas Saldys, broliai Jonas ir Raimondas Romeikos.

Pas J. Krasauską-Jankelį buvo rasti pažymėti pinigai – 400 rublių.

„Kai kuriems pareigūnams šiandien šypseną kelia prisiminti vaizdai, kad šioje operacijoje neužteko antrankių. Todėl kai kurių įtariamųjų rankos buvo surištos jų kelnių diržais. Tada mums buvo smagu stebėti, kaip šie kietuoliai stovėjo prasagstytomis kelnėmis“, – prisiminė pirmuosius Kauno reketininkus demaskavę pareigūnai.

Nuteisė simbolinėmis bausmėmis

Pirmoje lietuviško reketo istorijoje minimus vyrus apklausė tuometis Vidaus reikalų ministerijos Tardymo valdybos Tardymo skyriaus darbuotojas Zbignevas Jankovskis.

REKLAMA

Šiandien vienoje garsiausių Vilniaus advokatų kontorų dirbantis teisininkas pripažįsta, kad tada jam teko asmeniškai bendrauti su visais per šią akciją sulaikytais reketininkais.

Po pirmojo reketininkų išpuolio Kaune buvo nuteisti keturi asmenys – J. Krasauskas, E. Saldys, V. Ramoška ir V. Seneckis. Jiems teismas skyrė simbolines dvejų metų laisvės atėmimo bausmes.

Į pirmąjį reketo žygį Vilijampolėje susiruošusių jaunų vyrų automobiliuose buvo rasta daug metalinių strypų. Vėliau tarp Daktarų gaujos vyrų svarbų autoritetą iškovojusio V. Seneckio mašinoje buvo aptikta rimtesnių ginklų – įvairių savadarbių sprogdiklių ir detonatorių.

Sklandė kalbos, kad tais laikais siautėję reketininkai Kauno vykdomajame komitete už nemažus kyšius gaudavo sąrašus asmenų, kuriems buvo išduoti patentai verstis legalia veikla. Banditai pagal šiuos sąrašus aplankydavo kiekvieną žmogų ir atvirai prisistatydavo esą reketininkai.

Įklampino Žaliakalnio veikėjus

1989 metų kovo 24-ąją kriminalinės milicijos darbuotojus pasiekė dar vienas pareiškimas iš asmens V., kuris teigė esąs reketuojamas. Šį kartą pinigų buvo reikalaujama iš kooperatininko, kuris užsiėmė plastikinių gaminių gamyba ir prekyba.

Reketuojamo asmens ir jį spaudusių nusikaltėlių pasirinkta susitikimo vieta atrodė ypač netinkama sėkmingai įgyvendinti sulaikymo operaciją. Tai buvo kooperatininkui priklausęs ankštas vieno kambario butas tuomečiame V. Krėvės prospekte.

Tąsyk kriminalistai sumanė du automatais ginkluotus pasaloje budinčius pareigūnus pasodinti į spintą kambaryje, kur turėjo vykti pinigų perdavimas. Kitos tinkamos vietos šiame nedideliame bute nebuvo.

REKLAMA

Sutartu laiku bute pasirodė trys žinomi Žaliakalnio kriminalinio pasaulio veikėjai – Vidmantas Matusevičius-Matas, Kęstutis Liukaitis-Liukas ir Algirdas Žemaitis-Kukas.

Prieš operaciją kriminalistai nukentėjusiam vyrui padavė specialiai pažymėtus pinigus – 3 tūkst. po 25 rublius.

„Kadangi kupiūros buvo gana smulkios, jas nusikaltėliai buvo priversti perskaičiuoti kelis kartus. Per tą laiką mūsų darbuotojams, sėdintiems spintoje, pritrūko oro, tad sulaukus signalo, kad įtariamieji paėmė pinigus, spinta atsidarė tarsi kortų namelis. Nusikaltėliai, pamatę pareigūnus, buvo priblokšti“, – sėkmingai pasibaigusios operacijos detales iš atminties traukė anų laikų kriminalistai.

Ganusauskai apmokestino romus

Po šių dviejų reketininkų gaujų sulaikymo Kauno kriminalistams nepavyko atsikvėpti, nes nusikaltėliai toliau reketavo miestiečius.

1989 metų kovo 30-ąją į Kauno milicijos Vidaus reikalų valdybos ketvirtą aukštą sugužėjo nemažas sunerimusių romų būrys. Atvykėliai su mažamečiais vaikais ant rankų emocingai pasakojo, kad į vieną čigonų baroną kreipėsi su nusikaltėliais susijęs asmuo ir pareikalavo iš kiekvieno kas mėnesį surinkti po 25 rublius.

„Tada nustatėme, kad šioje istorijoje pagrindiniais reketininkais buvo įvardijami broliai Rimantas ir Deivis Ganusauskai. Per kelias dienas mums pavyko sulaikyti šiuos Mongolo ir Mongoliuko pravardes turinčius vyrus. Pradėjome baudžiamąją bylą“, – kalbėjo pareigūnai.

Šiuo atveju pareigūnai iš anksto nefiksavo pinigų perdavimo momento, nes romai atpažino skriaudėjus. Vėliau brolių Ganusauskų reketo bylos tyrimas gerokai pasunkėjo, nes daugelis romų, kaip manoma, paveikti nusikaltėlių, atsisakė parodymų. Tik dalis laikėsi savo pozicijos.

REKLAMA

Vis dėlto abu Ganusauskai buvo nuteisti už savavaldžiavimą.

„Nepaisant sunkumų, svarbiausias tikslas buvo pasiektas – visos trys minėtos baudžiamosios bylos sėkmingai ištirtos, o nusikaltėliai nubausti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis“, – sakė pirmųjų Kauno reketininkų sulaikymo operacijas koordinavęs J. Milevskis.

Tiesa, po šių atvejų Kaune prasidėjo turto prievartavimo aktų banga Lietuvoje.

TIK FAKTAI

Pagal 1989 metų Lietuvos TSR Baudžiamojo kodekso 150-ąjį straipsnį, turto prievartavimu įtariamiems vyrams buvo pareikšti įtarimai savavaldžiavimu, už kurį maksimali bausmė siekė iki trejų metų nelaisvės.

Liūdnai susiklostė pirmųjų reketo bylų herojų gyvenimai. 1993 metais Daktarų šulai pakvietė susitikti V. Seneckį-Turistą ir R. Ganusauską-Mongolą. Dabar nagrinėjant Daktarų gaujos bylą aiškėja, kad Turistą ir Mongolą savo rankomis galėjo nužudyti Henrikas Daktaras.

V. Seneckio ir R. Ganusausko kūnai nerasti iki šiol. Manoma, kad jie palaidoti vienoje kapaviečių šalia Kauno.

Praėjus 20 metų nuo vienos pirmųjų reketo bylų Kaune, 2009-ųjų kovo 22 dieną garsiosiose Petrašiūnų kapinėse palaidotas A. Žemaitis-Kukas. Jis krito nuo jaunystės laikų bičiulio savigynai išduoto ginklo paleistos kulkos. Prieš lemtingą šūvį abu apgirtę vyrai kibo vienas kitam į atlapus.

Šiuo metu Daktarų teismo pabaigos nekantriai laukiantis V. Gudzinskas-Guzas gyvena akylai saugomas Kriminalinės policijos biuro darbuotojų.

D. Ganusauskas-Mongoliukas gyvena Vilniuje esančiame pogrindiniame bute.

V. Kostiučenka-Kaulas ir M. Matusevičius-Matas verčiasi sunkiai, tačiau vis dar gyvena nuo vaikystės pamėgtose Kauno vietose – Šančiuose ir Žaliakalnyje.

REKLAMA

Jiems neblogai sekėsi legaliai plėtojamas verslas, tačiau pastaruoju metu vyriškiai vos suduria galą su galu.

K. Liukaitis-Liukas į šių dienų kriminalinio pasaulio viršūnę padėjo iškopti šių dienų Kauno mafijos gaujų lyderiams, tačiau pats buvo nustumtas į šešėlį. Naujausiais duomenimis, Liukas vertėsi įvairių paklausių daiktų spekuliacija, nesėkmingai bandė prekiauti nekilnojamuoju turtu, žemės sklypais.

1-as verslov
2012-02-27 21:19:30
ot buvo laikai - smarkus vyrai ir ju veiksmai :)))
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Raimis 2016-12-02 22:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
PAzinojau ,kazkaip teko susitikti , kaldavosi , pasimusdavo gerai,ne vienas gaves po kelias savaites ligoninej praleido , o siaip be reikalo nesikabindavo,    ATSAKYTI
petrokas 2012-03-19 17:44:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
uzkniso uspaskio reklama - tikrai nebalsuosiu uz rusu agenta 001   ATSAKYTI
ne mafija, o 2012-03-14 15:31:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
maroziukai - geriausiu atveju baige 9 klases...:))))   ATSAKYTI
arnas 2012-03-14 15:31:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
is pradziu Mongoliukstis plese, reketavo, voge, o paskui vogtus dolerius ir daiktus savo bobulei nese i devvynauksti salia "Vileikos" :))) bet taip ir buvo   ATSAKYTI
shamenas 2012-03-14 15:29:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gi nieko ir neatsitiktu? Urodai buvo ir bus aprasinejami toliau - o ju siu dienu Lietuvos zemeleje nebetruksta... :))) Kas gudragalviai - jau seniai emigrave, pakeite gyvenimo buda arba isilieje i nelieciamuju verslininku sluoksnius...

Labai gerai raso sitas zurnalistas - superiniai jo straipsniai ir abi knygos. Ypac antroji "Kruvinasis mafijos marsrutas".....   ATSAKYTI
Tai 2012-03-12 13:33:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
va, kad jie vieninteliai ko gero vercias db, nieks nenori cia kapstytis nes mentukai zali kepuriukai ir teisejai netures is ko gyvent!   ATSAKYTI
jo 2012-03-12 13:29:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vyrai plytomis dauztomis xariomis ,nesugebantys savo protu nieko padaryt, nezinia kiek zmogeliu pakase, nes kaip zinom Lt labai 'stipriai' policija dirba ir ' viska' issiaiskina...
o apie bestuburius tai jo buvo vyrai be keliu stuburo slanksteliu, panasus i tuos pirmus zmones - primatus   ATSAKYTI
jo 2012-03-12 13:23:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as tai sutinku :D
ir isvis tie banditai tai pas mus ne reketuotojai o paprasciausi - vagys...kurie moksleivio pakeliui ragely pavogs ar nuvaziave kur uzsienin vardiniu rubu pripyzdis, galima tik pasijuokti is ju visu - hahahahaaaa.
o kad viskas taip nebutu be policijos ir teisesaugos stogo tai faktas... nieks cia nepjauna ir nebaxurauja ir neduxauja...   ATSAKYTI
JO 2012-03-12 13:17:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
hahahaa!   ATSAKYTI
reikia verslininkus pakapot 2012-03-12 06:46:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir mums.o tai dabar visi verslininkai labai kieti oziai
   ATSAKYTI
Lietuvis 2012-03-11 15:34:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reketas ant Lietuvos ir t.sk kaune parsidėjo žymiai anksčiau, rašant reikėtų tai žinoti   ATSAKYTI
2012-03-09 23:19:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"treningus ir odines striukes – vilkinčių vyrų" nesiderina su "rankos buvo surištos jų kelnių diržais. Tada mums buvo smagu stebėti, kaip šie kietuoliai stovėjo prasagstytomis kelnėmis“   ATSAKYTI
kukas 2012-03-07 01:05:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gaidziukai jus   ATSAKYTI
labas 2012-03-05 00:07:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
svolocius buvo ir uzsilenke kaip svolacina   ATSAKYTI
jo 2012-03-04 19:38:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Matot knygos kriminalinemis temomis rasomos apie mafija tada,kai pagrindinis veikejas mafiozas,tampa nebereikalingas.As tiesiog isivaizduoju ,kas nutiktu d.dargiui,jeigu jis parasytu knyga apie Sviniu,Abonenta,apie dar viena veikeja,kuris yra imerkes pinigus i sita portala.   ATSAKYTI
h 2012-03-03 16:54:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Blin ka ir besneket kai banditai verciasi nekilnojamu turtu, tai baisu ir pirkti ta NT nes su banditais jokiu reikalu geriau netureti!   ATSAKYTI
Dzukas 2012-03-03 12:27:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visi zino kad EBSW prezidentas su AMB pas popieziu vaziavo kartu,arba Grife Paulauskas su Daktaru kontrobanda dalinosi.Cia niekam nenaujiena.   ATSAKYTI
Sasha 2012-03-03 12:24:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Neblogai tu cia pavarei.   ATSAKYTI
klausimas publikacijos autoriui 2012-03-02 18:44:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai mongoliukas su savo broliu (ir kitais bendrininkais) reketu užsiiminėjo, ar tik pas močiutę į daugiaaukštį esantį prie vilijos restotano vaikščiojo? kažkaip virnoj publikacijoj rašai vienaip, o kitoj - visai kitaip.    ATSAKYTI
... 2012-03-02 11:56:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mafija??? ar kolukio bernai idiotai???:D:D   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Gaisras (asociatyvi nuotr.) (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Sekmadienio vakarą Vilniaus Kalvarijų gatvėje užsidegė namas. Kaip skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, pranešimas apie gaisrą gautas 23.10 val.Į įvykio ...
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
Klaipėdoje patruliuojantys policijos pareigūnai pastebėjo sudaužytą BMW ir „Mercedes“ markės automobilį bei šaligatvyje išrautą medį. Išvydę avarijos vietą ir sumaitotus ...
Teisme (nuotr. Fotodiena.lt)
Vito Plytnyko pavardė ryškiai kruvinomis raidėmis pasaulio spaudoje nusidažė dar 2008-siais. Tuomet 41-erių V. Plytnykas su vos 20 metų sulaukusiu bendrininku itin žiauriai ...
Girtą dviratininką šokiravo paskirtos baudos dydis: to nesitikėjo
Patruliuojančių pareigūnų dėmesį patraukė keliu vinguriuojantis dviratininkas. Pareigūnams vyriškis pažįstamas – prieš kurį laiką jau buvo susimokėjęs baudą dėl to paties ...
Karoliniškėse girtas vairuotojas atsitrenkė į atitvarus ir užmigo (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Sekmadienį Vilniuje visiškai girtas vairuotojas perėjoje sukėlė avariją ir užmigo. Prieš 17 val. buvo pranešta, kad I. Šimulionio gatvėje automobilis atsitrenkė į atitvarus, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų