„Jei kas nors prašnektų apie tai, kad vėl reiks mažinti pensijas – ištiktų politinis krachas (Fotodiena.lt/R. Medonio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

„Jei kas nors prašnektų apie tai, kad vėl reiks mažinti pensijas – ištiktų politinis krachas (Fotodiena.lt/R. Medonio nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Šalies finansų tvarkytojai nenoriai šneka apie naujų mokesčių įvedimą ar esamų didinimą, bet atskiros finansų ministrės Ingridos Šimonytės ir premjero Andriaus Kubiliaus užuominos, kad nesurinkus pajamų gali didėti pridėtinės vertės mokestis (PVM), ekonomistų nestebina. Įtarimus tik sustiprina Lietuvos siekis prisiimti naujus įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES).

Pensininkų prezidentė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Lietuva pritars daliai Europos fiskalinės drausmės sutarties nuostatų. „Pavyzdžiui, partnerystės programos ar dar kokie nors elementai, kurie reikalauja labai daug ataskaitų, biurokratinės priežiūros. Išties mes neskubėsime su tuo, o esminiai dalykai – fiskalinė drausmė, atsakomybė – mums tinka. Mes šių visų principų laikomės ir dabar“, – sakė ji Lietuvos radijui.

Ekonomistė Aušra Maldeikienė sutinka, kad būti neprasiskolinusiam yra geriau, negu prasiskolinusiam, bet kritikuoja prezidentę D. Grybauskaitę, nešykštėdama aštrių epitetų. „Lietuva laikosi gana griežtos fiskalinės drausmės, tai tiesa. Pernai metų viešųjų finansų deficitas – 4,8 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) – labai geras rezultatas tokios krizės sąlygomis. Tai finansų ministrės Ingridos Šimonytės nuopelnas. Tokia jau realybė, kad turime ministrų kabinetą, kuriame yra tik vienas ministras. Ji atsakinga už pajamų surinkimą ir jos surenkamos, net mokesčius didinant minimaliai, nes vadinamieji „prabangos mokesčiai“ yra ganėtinai juokingi. Reikalingo vieno milijardo litų jie tikrai nesurinks, vadinasi, jį reikės rasti kitur,“ – sakė ji.

REKLAMA

Pasak A. Maldeikienės, kitos ministerijos ekonomikos srityje nedirba, o prezidentė D. Grybauskaitė, daug kalbėdama apie fiskalinę drausmę, mato tik vieną privilegijuotą kategoriją – pensininkus. „Kai Konstitucinis Teismas nustato, kad pensijos yra nuosavybė, o prezidentė pareikalauja didžiulių sumų pensijoms grąžinti, išeina taip, kad dirbantieji iš Lietuvos yra išstumiami. Yra, tegul ir nedidelė, dalis pensininkų, kurie yra milijonieriai ir mes jiems turime grąžinti pensijas, nes niekada nežiūrime į tuos skaičius. Ne pajamos, o amžius padaromas remtinumo kriterijumi. Kodėl? Senam sunku? Psichologai sako, kad sunkiausia yra paaugliams, tai ką dabar daryti? Taigi, prezidentė žino, kad reikia taupyti ir remti pensininkus. Nenuostabu, kad galiausiai belieka tik didinti mokesčius dirbantiesiems. Nors tie, kas dirba samdomą darbą, jau ir dabar vidutiniškai moka didesnius suminius mokesčius negu Danijoje. Tik ten jie turėtų dideles socialines garantijas, o čia žmonės iš esmės yra išstumiami iš šalies. Galiausiai nebebus kam dirbti ir tų fiskalinių drausmių laikytis“, – prognozavo ji.

Kiek kainuoja vaistai?

Kaip teigia A. Maldeikienė, taupyti galima iki tam tikros ribos, bet reikia suvokti taupymo kainą. „Galima imti ir mėnesį nieko nevalgyti, sutaupant visą to mėnesio atlyginimą. Tik reikia sau užduoti klausimą – kiek paskui kainuos vaistai ir reabilitacija po tokio taupymo režimo? Ir kas tą kainą sumokės. Kai psichologu pasirenki Ūkio ministeriją, kuri, užuot siūliusi receptus ekonomikai gaivinti ir pateikusi realius skaičius, aiškina, kad reikia remti verslą – situacija yra ne kokia. Verslą mes remiame dvidešimt metų ir net nesuskaičiuojame, kiek tai kainuoja. Pernai verslas uždirbo berods 7 milijardus litų pelno, bet niekas nesako, kiek to pelno yra subsidijuota. Kiek valstybė apmokėjo darbo jėgos, kai skyrė pašalpas uždirbantiems minimumą? Kai bandžiau to paklausti – niekada negaudavau atsakymo. Paskutinį kartą man buvo paaiškinta, kad Finansų ministerija pinigus surenka, o kitos paskirsto, tad pasiskaičiuoti jos negali“, – šaipėsi ji.

REKLAMA

Pakartojusi, kad vyriausybė laikosi viena ministre, A. Maldeikienė pasakė, kad iš prezidentūros taip pat negirdėti jokių receptų, kaip suderinti šalies vadovės deklaruojamą taupymą ir fiskalinę drausmę su didinamomis socialinėmis išmokomis pensininkams. „Prezidentė yra tiesiog populistė“, – konstatavo A. Maldeikienė.

Kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“ finansų analitikas Stasys Jakeliūnas sutiko su A. Maldeikienės prielaida, kad pensininkų politikai paprasčiausiai bijo. „Jei kas nors prašnektų apie tai, kad vėl reiks mažinti pensijas – ištiktų politinis krachas. Rinkimus pralaimėti bijo visi“, – su prielaida, kad pensininkų bijoma, kaip aktyvių balsuotojų sutiko S. Jakeliūnas.

Greičiausiai, anot ekspertų, būtų karpomos valdžios investicijų programos, ministerijų išlaidos ir panašios eilutės. Ekonomistai sutaria, kad PVM arba kiti mokesčiai gali būti didinami jau vien todėl, jog auga valstybės skola ir jos administravimo kaštai.

Koją, anot S. Jakeliūno, neabejotinai bus pakišęs ir banko „Snoras“ bankrotas. „Nors teoriškai apie tai jau buvo žinoma tvirtinant biudžetą, visi šios situacijos suvaldymo mastai apskaičiuoti dar nebuvo. Papildomai tenka skolintis bent 200 milijonų litų ir tuo pat metu auginti administravimo išlaidas. Kitos išeities, kaip didinti PVM, nedarant struktūrinių reformų ekonomikoje ir socialinėje sistemoje, gali tiesiog nebūti. Juolab, kad yra ir kitų problemų, kurios nebuvo numatytos. Aplinkos ministerijai nesutvarkius dokumentų, nepanaudotų apyvartinių taršos leidimų taip pat nebus parduota už tiek, kiek tikėtasi. Visoms pajamoms, kurios nėra gaunamos, padengti reikės arba skolintis, arba ieškoti naujų pajamų šaltinių. Galbūt – didinti mokesčius“, – teigia jis.

REKLAMA

Būsime pirmūnai ar ne?

Daliai Lietuvos komentatorių kelia nuostabą D. Grybauskaitės entuziazmas pasirašyti būtent tas ES sutarties dalis, kurios numato kuo augiau atsakomybės, įsipareigojimų, taupymo ir kentėjimo, kai kaimyninė Lenkija derasi dėl kiekvieno punkto ir gina savo interesus.

Komentuodamas nuostatą, kad Lietuva pirmiausiai puls vykdyti su taupymais ir karpymais susijusias ES fiskalinės drausmės susitarimo taisykles, S. Jakeliūnas sakė:

„Neaišku, nuo kada Lietuva pradėtų vykdyti įsipareigojimą mažinti viešųjų finansų deficitą iki 0,5 proc. Dabar jo numatytas dydis yra 3 proc., tad labai svarbu žinoti, nuo kada tai įsigalios. Jei Lietuva, norėdama parodyti, kad yra labai uoli pirmūnė, puls taikyti tai nuo metų vidurio, tai tikėtina, kad ir mokesčių didinimas bei nauji karpymai tikrai bus neišvengiami nuo to paties momento. Tačiau greičiausiai tai įsigalios gerokai vėliau ir šiandien sunku ką nors prognozuoti“, – kalbėjo S. Jakeliūnas.

Minėta ES sutartis (aptariama neformaliame Europos Vadovų Tarybos posėdyje), kuri labai patinka D. Grybauskaitei, numato, kad valstybės biudžetas privalo būti subalansuotas arba perteklinis. Metinis struktūrinis biudžeto deficitas turi neviršyti 0,5 procento nominaliojo BVP. Per metus nuo sutarties įsigaliojimo prie jos prisijungusios šalys šią nuostatą kaip privalomą turi įtvirtinti savo nacionaliniuose įstatymuose, pageidautina konstituciniu lygmeniu. Sutarties projektu nėra patenkinta nei Europos Komisija, nei profsąjungos. Ją kritikuoja ir atskirų ES šalių (Suomijos, Liuksemburgo) vadovai.

REKLAMA

Teiginiai, kad Lietuva ne visomis sutarties nuostatomis vadovausis iki euro įvedimo – mažai ką paaiškina. Mat premjeras A. Kubilius vis dar neatsisako svajonių įsivesti šią valiutą 2014 metais, o prezidentė D. Grybauskaitė yra viešai pareiškusi, kad skubėti nėra verta.

Lietuvos 2012 metų valstybės ir savivaldybių biudžetą sudaro 25,147 milijardai litų pajamų ir 25,755 milijardai litų išlaidų. Po ilgų debatų patvirtinus biudžetą, kuriame deficitas yra mažesnis nei 3 proc., politikai bemaž iškart prabilo apie numanomą jo koregavimo galimybę.

Nerijus
2012-01-31 15:05:27
Kad ta Grybauskaite labai jau sekmingai valdzioje grybauja.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
total 2012-02-03 17:06:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o nuo kada mokesčiai išėjo į naudą? visą laiką buvo sunkiau, kai juos didindavo..   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:05:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nei ji valdžioje, nei ji grybauja , apsiraminkit!   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:05:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
iš kur tokius atlyginimus jūs traukiate? seimo nariai net negauna po 10 000 lt :D   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:03:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
na turi būti pasirūpinta ir pensininkais, ir jaunuoliais, bet visų pirma pensininkais, nes mes galim ir patys pasirūpinti daugmaž..   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:02:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o iš kur jūs taip gerai žinote, kaip gyveno tarpukaryje.. ?   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:01:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aš irgi manau kad esant tokioms sąlygoms, prezidentė nelabai ką daugiau ir gali padaryti..   ATSAKYTI
total 2012-02-03 17:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Akcizai, mokesčiai ir kainos kaip vakaruose, o atlyginimas kaip mes patys puikiai matome..    ATSAKYTI
total 2012-02-03 16:59:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bet vyriausybė mąsto, kad pensininkai neturi ateities, ir išvis jiems būtų , kad kuo mažiau tų pensininkų, tada nereikėtų sodros gelbėti..   ATSAKYTI
total 2012-02-03 16:58:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, ir nemanau kad jiems tai labai kirs per kišenę, bet aišku didėti proto ribose..   ATSAKYTI
total 2012-02-03 16:57:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na su tais naujais mokesčiais tai net nėra ką ir kalbėti, bet nesuprantu, prie ko čia prezidentė ir pensininkai? ://   ATSAKYTI
zaza 2012-02-02 18:09:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, nuo 1991 tiek privaldė visi, kad jei ne prezidentė, šiandien galėtume krautis lagaminus   ATSAKYTI
zaza 2012-02-02 17:46:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bent jau oligarchai jos bijo, kai vetavo ne vieną jų projektą, kad ir namus statyti moškuose pvz.   ATSAKYTI
zaza 2012-02-02 17:45:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nerijau ir reikia mokėti didesnius mokesčius, Lietuvoje tik darbo apmokestinamas prilygintas išsivysčiusių šalių lygiui, o kapitalas praktiškai moka tik trupunius..   ATSAKYTI
zaza 2012-02-02 17:44:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mokesčiai privalo didėti turtingiesiems.   ATSAKYTI
hitman 2012-02-02 10:53:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to"Rama" pensininkai nieko neuzsidirbo, tiksliau jokios pensijos nesukaupe, nes nei Sodros, nei privat.fondu nebuvo, buvo TSRS KATILAS, jie sukure produkta-fermos, statybos, keliai ....kuriuo mes iki siol naudojames ir beja nemaza dalis jusu sauniu uoliai dirbusiu 40m darbininkeliu kuret niekam nereikalinga produkta arba tiesiog suda. O kadangi Lt vis dar dauguma yra aviu banda, kurie dar gyvena tais geru laiku prisiminimais, kuriems uztenka graziu programu, skambiu kalbu is tribunu, todel ir vargstat jus, nes kaip jus bebuciuotumet ponam batelius, o ta jus gerai mokat, tokiu padlaiziu niekas nemegsta ir smaugs jus sistema kol prie konteineriu visi atsidursit.   ATSAKYTI
neZokas 2012-02-02 01:00:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
wissi stokite ing presidentios partije, raptom   ATSAKYTI
Vikktoras 2012-02-02 00:58:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TAI JAU NEJOKINGA - AUTORIUS VEL IR VEL POLA PREZIDENTE IR UŽ KA - KAD JI RUPINASI SENUKAIS
ZOKO DAINIUI NERA NEKO ŠVENTO   ATSAKYTI
Paulius 2012-02-01 22:04:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Besarmačiai, taigi pensijas gauna jūsų seneliai ir tėvai. Kur dingo lietuvių pagarba seniems žmoniems, kurie savo laiku mumis rupinosi? Aš nešneku apie milijonierius, bet paprastiems pensininkams yra labai sunku išgyventi dabartinėmis sąlygomis. O jauni dėl to ir yra jauni, kad turi daug jėgų ir minčių, jei norės gali ir save ir pensininkus išmaitinti ;)   ATSAKYTI
Nerijus 2012-02-01 19:25:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
yra ir jaunu zmoniu kurie tiki grybauskaites zodziais..   ATSAKYTI
Nerijus 2012-02-01 19:24:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, mokekim didesnius mokescius pagal ja.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Zuokas, Paulauskas ir Žemaitaitis įkūrė naują partiją (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Antradienio vakarą rinkosi prieš keletą savaičių išrinkta nauja politinės partijos Laisvė ir teisingumas Valdyba, kurios metu papildytas partijos vienmandačių apygardų sąrašas. ...
Dalia Grybauskaitė. Gitanas Nausėda. Valdas Adamkus (tv3.lt fotomontažas)
Rietenos dėl to, koks objektas turėtų iškilti Lukiškių aikštėje, netyla nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Tiesa, šalies prezidentų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė. ...
Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Strateginė Lietuvos ir Lenkijos partnerystė yra svarbiausias garantas, kad Baltijos šalys niekada neliks nuo Europos tautų bendrijos atskirta sala, sako premjeras Saulius ...
Agurkų diena Kėdainiuose: išdavė paslaptį, kaip skaniai užraugti  (nuotr. stop kadras)
Agurkų sostine vadinami Kėdainiai šventiškai sutiko oficialią agurkų dieną. Senamiestyje surengtoje mugėje žmonės iki soties galėjo prisikirsti šviežių ir raugintų agurkų. ...
Įspūdingas reiškinys nutvieskė Lietuvos padangę: tautiečiai fiksavo kometą (nuotr. stop kadras)
Lietuvius visą liepą džiugina neįprastas, tik kelis kartus per šimtmetį matomas spektaklis danguje. Ryškia uodega pasipuošusios kometos nuotraukomis socialiniuose tinkluose ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų