Prokuroras J.Laucius (ELTA nuotr.)

Prokuroras J.Laucius (ELTA nuotr.)

Jei domitės terorizmu įtariamos klaipėdietės Eglės Kusaitės byla, keliate nepatogius klausimus prokurorams ir manote, jog šioje byloje buvo pažeistos žmogaus teisės, galite pats tapti įtariamuoju. Tik taip galima suprasti su E. Kusaitės byla dirbančio Generalinės prokuratūros prokuroro Justo Lauciaus žodžius, sutarė „Balsas.lt“ diskusijos dalyviai.

Primename, jog J. Laucius pareiškė: „Kai kurių asmenų teigimas, kad Lietuvoje, atliekant ikiteisminį tyrimą, gali būti nepaisoma žmogaus teisių, yra nesuderinamas su demokratinės visuomenės principais, turi nusikalstamų požymių ir turi būti įvertintas teisiškai“.

REKLAMA

Apie įtariamosios terorizmu E. Kusaitės bylą ir, tikėtina, pažeidžiamas žmogaus teises, Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Generalinės prokuratūros (GP) vadovų abejingumą „Balsas.lt“ studijoje kalbėjome su Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriumi Henriku MICKEVIČIUMI, E. Kusaitės teta Irena JELENIAUSKAITE ir „Lietuvos žinių“ žurnaliste Jurga TVASKIENE.

Diskusijos vaizdo įrašą žiūrėkite straipsnio pabaigoje

"Lietuvos žinių" žurnalistė J. Tvaskienė, įtariamosios teta I. Jeleniauskaitė ir žmogaus teisių gynėjas H. Mickevičius

„Galiu Egle tik didžiuotis. Galiu netgi pasakyti, kad ji yra šaunuolė, nes atsilaikė prieš VSD agentų ar bendradarbių spaudimą vykti į Azerbaidžianą ar Egiptą atlikti kažkokios misijos. Nesunku  įsivaizduoti, kokia tai galėjo būti misija. Manau, nebetylėsime ir šią medžiagą pradėsime skelbti spaudoje“, - ištarė įtariamosios teta I. Jeleniauskaitė, įsitikinusi, jog „teroristės“ byla buvo sufabrikuota nuo pat pradžių.

O prokuroro J. Lauciaus žodžiai – akivaizdus grasinimas žmonėms, kurie domisi E. Kusaitės byla, sako H. Mickevičius. „Akivaizdus stalinistinis mentalitetas. Sovietmečiu buvo terminas „jėgos struktūros“. Regis, tai iš prokuratūros niekur nedingo. Šis prokuroras galvoja, kad jis yra jėga. Jis neišmano Konstitucijos! Tai yra teisinis absurdas", - apibendrino žmogaus teisių gynėjas, kuriam, prieš kurį laiką tas pats prokuroras neleido susitikti su įtariamąja E. Kusaite.

Tuo tarpu J. Tvaskienė siūlo pagalvoti, kodėl apie šią bylą vengia kalbėti dauguma politikų. Seimo nariai, turintys ginti žmogaus teises, numoja ranka – esą to daryti negali. Stebina ir naujojo Generalinės prokuratūros vadovo Dariaus Valio elgesys – juk jis, kalbėdamas Seime minėjo savo prioritetu laikysiąs viešumą. Tuo metu E. Kusaitės bylos klausimu šis pareigūnas kaip niekad tylus. „Pastaruoju metu susidaro įspūdis, jog šis žmogus, užėmęs tokį postą, bando įsilieti į sistemą: viešojoje erdvėje apie žadėtas permainas nė nekalbama“, -- svarstė J. Tvaskienė.

REKLAMA

E. Kusaitės teta I. Jeleniauskaitė tvirtina, kad byla prieš jos dukterėčią – sufabrikuota: merginą nuolat „globojo“ VSD agentai, o Eglės artimieji patys kreipėsi į šią instituciją prašydami pagalbos. Vis dėlto E. Kusaitei buvo išduota viza, kai ši nusprendė vykti į Maskvą. Maža to, ji su savimi turėjo ir lietuvišką pasą.

***

Yra pranešta, jog ikiteisminis tyrimas byloje, kurioje klaipėdietė Eglė Kusaitė įtariama terorizmu, yra baigtas. Antradienį įvyko teismo posėdis dėl E. Kusaitės kardomosios priemonės pratęsimo. Dėl to teismas galutinai žada apsispręsti ketvirtadienį.

E. Kusaitė įtariama 2009 metų birželį-spalį pradžioje internetu, vėliau telefonu užmezgusi kontaktus su Rusijos Federacijoje veikiančiomis islamistinėmis teroristinėmis grupuotėmis, jų nariais. Iš pradžių bendravo su moterimis, o po to įsijungė ir du vyrai, naudoję telefonus, kurių abonento priklausomybė nebuvo nustatoma. E. Kusaitė gavo iš šių asmenų iškvietimą atvykti į Rusiją ir pinigų kelionei - 500 JAV dolerių, išsiėmė Lietuvos piliečio pasą, gavo Rusijos Federacijos vizą ir praėjusių metų spalio 29 dieną rengėsi į Rusiją.

Prieš pusmetį išvykstanti į Rusiją sulaikyta klaipėdietė E. Kusaitė, kaip pradžioje pranešė žiniasklaida, turėjo sprogdinti Maksvos metro. Vėliau paskelbta, kad ji neva turėjo tikslą susisprogdinti tuose Rusijos kariniuose objektuose, kur yra kuo daugiau žmonių.Paskutinė vieša prokurorų versija skelbia, jog teroro aktas turėjo būti įvykdytas kažkur viešoje vietoje Čečėnijoje.

Balsas.lt jau rašė, jog E. Kusaitės tardyme dalyvavo ir Rusijos žvalgybos pareigūnai. Be to, terorizmu kaltinamai merginai iki šiol neleidžiama susitikti su artimaisiais.

Į Vilniaus apygardos teismą antradienio popietę atvežta jauna „teroristė“ pareiškė, kad jai pareikšti įtarimai esą prasilenkia su realybe, o jos duoti parodymai buvo iškreipti į priešingą pusę.

Susijęs tekstas:

Surežisuota medžioklė

Tomas
2010-07-21 21:17:49
J. Lauciau, nelaimėsit prieš Lietuvą! Manau, dar pasigailėsit, kad, mano manymu, bendradarbiaujat su priešiškomis Lietuvai jėgomis. Lietuva savo išdavikų matė daug, nieko jie nepasiekė!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rikis 2010-08-20 11:52:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei nėra vietinių jėgų, ginančių žmogaus teises, Kusaitei reikia kreiptis į Hagos teismą.Būtina išaiškinti ir šio įvykio šaknis, informuoti suprantančią visuomenę, o ne gandais maitinti liumpenus.   ATSAKYTI
Antoske 2010-07-23 22:27:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tomai vaziuok namo i savo laukine Rusija:))))))   ATSAKYTI
Tomas 2010-07-22 17:09:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Antoške, užčiaupk srėbtuve, nelabasis.   ATSAKYTI
Tomas 2010-07-22 16:48:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skirta Romas Tomui. Visų pirmą, suteikite sau niką kokį, o tai net nežinau kaip į jus kreiptis. Antra, mano nuomonė buvo išsakyta žemiau - net du komentarai. Maža? Trečia, nejaugi norite priimti nekvalifikuotą darbą neprofesionalių žurnalistų? Aš skubėdamas darau gr. klaidas, bet juk aš ne darbe, kaip jūs galvojate?    ATSAKYTI
nesuprantu, 2010-07-22 12:02:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip ja galima apkaltinti terorizmu jeigu ji net nebuvo nuvykusi i Rusija.Instrukcia, kad reikes sprogdinti kur ir ka internetu tikrai pries atvykstant i Rusija niekas neduos.Galbut atsiunte pinigu, kad atvaziuotu i Rusija,kad poto parduoti i koki nors viesnami.   ATSAKYTI
2010-07-22 11:43:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko, žurnalistė neprasta.   ATSAKYTI
lala 2010-07-22 11:34:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vėlokai atsibudai-mes jau ne sovietų sąjungoj   ATSAKYTI
Antoske 2010-07-22 11:32:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kuo kalta ji???? kad norejo, kad rusijos neliktu???? o tai cia kiekvienas tikras Lietuvis nori, bet norai ir lieka norais, o tikroveje Rusai mus dulkina pro sikna:))))))   ATSAKYTI
. 2010-07-22 11:28:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
museika ir aferistas (pagal google imformacija) laucius jau ne pirma karta bando pasodinti jauna mergaite , pries tai uz pasisaipyma is jo juodu darbeliu vos nenukentejo ziniu vedeja uoga.    ATSAKYTI
Antoske 2010-07-22 11:26:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiek klasiu baiges esi?????vaziuok geriau tu i Rusija:)))))   ATSAKYTI
Antoske 2010-07-22 11:24:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
aga, o tave kaip didziausia debila prezidentu reiktu padaryti:))))))   ATSAKYTI
Pikasas 2010-07-22 10:48:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prokuroras grasina, o VSD aiškina, kad tai ne jų rankų įdirbis. O kuo išskirtinis tas balandžio mėnuo iš kitų septynių mėnesių, kada, kaip teigia VSD, ji nebuvo jo darbuotojų apklausiama nuo viso laikotarpio, kuro metu Eglė Kusaitė yra kalinama. Ar iš to, kai gyveno dar laisva, tikriausiai, VSD priežiūroje? Gal jos bylos tyrėjai balandžio mėnesį atostogavo? VSD aiškina, kad Eglės Kusaitės pervežime jų pareigūnai nedalyvavo. Jei nedalyvavo, tai gal pagal nelaisvės vietos nuostatas to ir neprivalėjo daryti. Juk VSD gal ir savo nelaisvės izoliatoriaus neturi, kuriame net be kaltinimo pareiškimo galima būtų laikyti sulaikytą asmenį net 8 mėnesius. Gal Eglė nelaisvėje savo klumpių tokį ilgą laiką nespėjo sudėvėti ar siūlo kamuolio suverpti, kad su mama jai nebuvo leista pasimatyti? O gal Valstybės saugumo departamento pareigūnai nori pasakyti, kad be jų žinios iš Rusijos buvo atvykę trys FSB tardytojai ir mūsiškiai apie jų panaudotus tardymo metodus nieko nežino? Kažin ar tokiu tvirtinimu būtų įmnanoma patikėti. Kaip, beje, ir visa šia ilga prokuroro versijos istorija, kurioje neaišku kokiu konkrečiu tikslu vis šmėžinėja saugumo darbuotojai. Išlieka pagrindinis klausimas: "Kas ta Eglė Kusaitė?" Kvailoka panelė, kuri pasidavė ne iš piršto laužtomis čečėnų emocijomis ar nesėkminga VSD agentė, kuri turėjo išaiškinti tų emocijų galimus proveržius? Neturėtumėm nuvertinti ir FSB dezinformacijos metodų profesionalumo. Jei net ir nedidelis skaičius pareigūnų yra su tuo susiję, jie gali padaryti didžiulę žalą mūsų šalies įvaizdžiui, vykdydami tokių "agentų" paruošimo užsakymus ir kurdami naujas kompromituojančias legendas.

Negali nestebinti tas faktas, kaip teisėsauga savo keistais vaiksmais bando sukelti vis didesnį visuomenės nepasitikėjimą ja. Esu įsitikinęs, kad kievienoje tokioje institucijoje yra nemažai padorių darbuotojų ir jiems gal net labai skaudu stebėti įvairius neadekvačius savo kolegų veiksmus, aiškinimus ir netgi neteisos viešą skleidimą. Nepamirškime, kad pagal Konstituciją tik Prezidentas turi teisę skirti ir atleisti įvairaus rango teismų teisėjus. Jam gali tik patarti speciali teisėjų institucija. Tik Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Prezidentas. VSD direktoriau skyrimui turi pritarti ir Seimas. Prokuratūra, VSD ir kitos teisėsaugos institucijos turi labai plačias galimybes "neginti asmens, visuomenės ir valstybės teisių beui teisėtų interesų", kaip to reikalauja Konstitucijos 118 str. nuostata. Keisti tokią situaciją gali būti pernelyg sudėtinga, jei teisėsaugos padoresnė dalis pati nepanorės to daryti iš vidaus. Tik visiškas nepakantumas aplaidžiam darbui ar netgi angažuotai ir tuo pačiu nusikalstamai veiklai gali būti teisingas ir reikšmingas atsakas įvairiems kolegų klystkeliams.   ATSAKYTI
teisingai 2010-07-22 10:44:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TAF stiprėja ir kyla į kovą   ATSAKYTI
atneve 2010-07-22 10:41:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
oi kokie visi kalti, o panelė tai jau nekaltutė. labai tuo abejočiau   ATSAKYTI
Albinas 2010-07-22 10:39:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dziugu kad lietuvoje dar yra tokiu prokuroru kurie eina pries klana ir sako tiesa. O visa papirkta ziniasklaida tik geda daro. Laucius - pasodins iki gyvos galvos ta nusikaltele ir neabejoju kad bus apdovanotas. Aciu prokurore, laikykites ir nepasiduokite spaudimui. Deka jusu Tiesa triumfuoja. Tokie zmones kaip Laucius turetu dirbti Prezidenturoje, butu tvarka salyje.   ATSAKYTI
2010-07-22 10:32:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sovietinis kirpimas ir tiek. tarsi is rusu kalbos versta. latviu gatve.   ATSAKYTI
Romas Tomui 2010-07-22 10:24:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"...vesti save prieš kamerą...". Siaubas.
Labai jūs, negabūs "valstybininkai", norite nukreipti pokalbį į kitą pusę. Nepavyks.   ATSAKYTI
Alė 2010-07-22 10:20:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O mėginantys aiškintis teisybę - "Kedžio gerbėjai" ar "Terorizmo garbintojai". Ir ką gi mums daryti? Kas iškels vėliavą, įžiebs kibirkštį širdyje?    ATSAKYTI
durnam klaustukui 2010-07-22 10:20:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
smegenų reikia nors kiek turėti, tada it tu žinosi, kaip yra iš tikrųjų.   ATSAKYTI
Antas Tomui 2010-07-22 10:17:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laucius buvo KGB rezervisto ir pedrylos Arvydo Pociaus sėbras, gavo iš jo VSD apdovanojimą.
Stulpų Lietuvoje užteks.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Palanga (nuotr. Gyčio Vidžiūno)
Savaitė užsienio kurorte kelių žvaigždučių viešbutyje su baseinu ir maitinimu ar tiek pat laiko išsinuomotame kambaryje pas Palangos močiutę? Susėdę ir paskaičiavę visas ...
Vilniuje susidūrė du automobiliai, vienas jų rėžėsi į tvorą (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį vakare Vilniaus policijai ir medikams pranešta apie dviejų automobilių avariją Panerių gatvėje. Medikų pagalbos prireikė vienam vaikinui. Pirminiais duomenimis, ...
Vasara
BNS pateikia svarbiausių ketvirtadieno naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą Lietuvoje patvirtinti trys nauji koronaviruso ...
Teismas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Teismas nurodė grąžinti prokurorą Julių Rėksnį į buvusias pareigas Vilniaus apygardos prokuratūroje, nes jam skirta nuobauda už tarnybinį nusižengimą buvo neproporcinga ...
Sergamumas Covid-19 lietuviams – nė motais: skristi bijo, bet gaili atostogų (nuotr. stop kadras)
Saulėtos atostogos Bulgarijoje apkarto šimtams lietuvių, nes išgirdę, kad nuo šiandienos grįžus į Lietuvą privaloma 14 dienų saviizoliacija, atostogaujantys tautiečiai prabilo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų