Nuo ateinančių metų pradžios mažės pensijos ir bedarbių pašalpos, nuo liepos - motinystės išmokos, o valstybės remiamoms šeimoms nebebus mokami "vaiko pinigai". Po nepavykusio balsavimo antradienį, trečiadienį Seimas vis dėlto pritarė atitinkamam Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymui.

Už įstatymo projektą balsavo 66 Seimo nariai, prieš - 63, susilaikė 1. Priimti šį įstatymą pavyko tik iš antro karto, nes pirmasis balsavimas antradienį neįvyko dėl per mažo balsavusiųjų parlamentarų skaičiaus.

Du kartus balsuoti reikėjo ir trečiadienį, nes pirmojo balsavimo metu blogai veikė Seimo elektroninio balsavimo sistema. "Tvarkiečiai" teigė, kad tik trečiadienį priesaiką davęs jų partijos narys Remigijus Žemaitaitis apskritai negalėjo pareikšti savo valios, nes nebuvo aktyvuota jo balsavimo kortelė.

Sutvarkius technines problemas valdantiesiems vis dėlto pavyko dviejų balsų persvara įstatymą priimti.

Šis įstatymas įsigalios ateinančių metų sausio 1 d. ir galios iki 2011-ųjų gruodžio 31 d. Opozicija siūlė bent mėnesiui nukelti įstatymo įsigaliojimo datą, kad žmonės galėtų prisitaikyti, tačiau Seimas šį siūlymą atmetė.

REKLAMA

Balsavimo baigtį nulėmė "vienalietuviai"

Frakcija „Viena Lietuva“, antradienį nesiregistruodama balsavimui, sužlugdė įstatymo priėmimą, tačiau trečiadienį balsavime jau registravosi ir dalis jos narių balsavo "prieš".

"Vienalietuviai" Vytautas Kurpuvesas, Aleksandras Sacharukas, Rokas Žilinskas - nors ir sėdėjo salėje - nebalsavo išvis. Posėdžių salėje nepasirodė ir Zita Užlytė, Valdemaras Valkiūnas. Balsavime nedalyvavo ir opozicinių partijų atstovai - socdemas Juozas Olekas, Mišrios Seimo narių grupės nariai Konstantas Ramelis bei soclibas Valerijus Simulikas.

Jei nors 2 iš šių parlamentarų būtų balsavę "prieš", įstatymas nebūtų priimtas. 

Pensijos - mažyn

Laikinajame įstatyme atsižvelgiama į mažas pensijas gaunančius žmones - 650 litų ir mažesnės pensijos nebus mažinamos. Turimais duomenimis, asmenų, gaunančių mažesnes kaip 650 litų pensijas, yra beveik 136 tūkst. Tai sudaro apie 23 proc. visų asmenų, gaunančių senatvės pensijas.

Didesnės pensijos bus mažinamos proporcingai. Didžiausią numatomų mažinti pensijų gavėjų ratą sudaro 700-850 litų išmokas gaunantys žmonės. Tai yra 41 proc. visų senatvės pensijų gavėjų. Jų pensijos mažės 2-5 proc., arba 14-37 litais. Taip pat nebus liečiamas priedas už darbo stažą.

Mažinant išmokas dirbantiems pensininkams - tiek gaunantiems socialinio draudimo, tiek valstybines pensijas - taip pat bus taikomas solidarumo principas. Pensijos mažės diferencijuotai, priklausomai nuo gaunamo uždarbio.

Mažesnį atlyginimą gaunančiam žmogui pensija mažės nežymiai, o didesnį - daugiau. Uždirbantiems iki 200 litų pensija mažės 2,5 proc., nuo 600 iki 800 litų - 10-15 proc., 2100 litų - 50 proc., 4200 ir daugiau litų - 70 procentų.

REKLAMA

Vyriausybė apsisprendė, kad, pasibaigus ekonominiam nuosmukiui, turės būti kompensuojamos socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijos, kurias planuojama laikinai sumažinti.

Svarbiausias tikslas, kurio bus siekiama kompensuojant prarastą išmokų dalį, kad šios išmokos didėtų sparčiau, palyginti su kitomis biudžeto išlaidomis. Senatvės ir netekto darbingumo pensijos būtų pradėtos kompensuoti tuomet, kai Vyriausybė paskelbs, jog ekonominis sunkmetis jau įveiktas.

Bedarbai ir mamos gaus mažiau

Seimo priimtas įstatymas taip pat numato, kad nedarbo socialinio draudimo išmoka pirmus 3 mėnesius mokama visa, o likusį nedarbo draudimo išmokos mokėjimo laikotarpį - ne daugiau kaip 650 litų.

Laikinajame socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatyme numatyta, kad motinystės (tėvystės) pašalpos, paskirtos iki 2010 m. birželio 30 d., nuo liepos 1 d. mažėtų 10 proc. Tokiu būdu 90 proc. darbo užmokesčio bus mokama, kol vaikui sueis vieneri, ir 75 proc. - iki sueis dveji metai.

Minėtas mažinimas nebus taikomas pašalpoms, mažesnėms nei minimalus atlyginimas, atskaičius mokesčius, o tai sudarytų apie 670 litų. Šis mažinimas bus taikomas iki birželio 30 d. paskirtoms pašalpoms.

Bus keičiama ir maksimali ligos, dėl nelaimingo atsitikimo darbe, profesinės reabilitacijos pašalpų, o nuo liepos 1 d. - ir motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpų riba. Tuomet didžiausia galima minėta pašalpa sieks ne 7450, o 4680 litų (jei bus patvirtintos ir mažesnės draudžiamosios pajamos). Ši riba bus taikoma jau 10 proc. sumažinus motinystės (tėvystės) išmokas bei naujai skiriamoms socialinio draudimo išmokoms.

REKLAMA

Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinajame įstatyme tai pat numatyta pertvarkyti išmokų vaikams sistemą, kad ji nedubliuotų motinystės (tėvystės) pašalpų ir labiau atsižvelgtų į šeimos pajamas bei vaikų amžių.

97,5 lito dydžio išmoka bus mokama vaikams iki 2 metų, jei jų tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai. Jeigu vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei minėtoji suma, kiekvienam vaikui nuo 2 iki 7 metų bus mokama 52 litų dydžio išmoka.

Įvertinus tai, kad mokyklinio amžiaus vaikus auginančios šeimos, kurių mėnesio pajamos mažesnės nei 525 litai, gauna paramą - nemokamą maitinimą mokykloje, išmoką mokinio reikmenims įsigyti - laikinai, sunkmečio laikotarpiu, vyresniems kaip 7 metų vaikams išmokos nebus skiriamos.

Jei šeima augina ir (ar) globoja tris ir daugiau vaikų ir vidutinės šeimos pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 525 litai, vaikui nuo 7 metų iki 18 metų bus mokami "vaiko pinigai". Išmoka bus mokama iki kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jei pilnamečiai šios šeimos vaikai mokysis, bet ne ilgiau kaip iki 24 metų.

Neįgaliesiems lengvatos paliktos


Dirbančių neįgaliųjų pensijos ir transporto lengvatos nebus mažinamos. Seimas nusprendė pritarti siūlymui palikti neįgaliesiems transporto išlaidų kompensacijas (32,5 lito) bei kompensacijas (iki 4160 litų) lengviesiems automobiliams įsigyti. Pastarosiomis yra iš dalies kompensuojamos transporto išlaidos įsigyjant lengvąjį automobilį ir jį pritaikant neįgaliųjų poreikiams.

REKLAMA

Parlamentas pritarė Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės siūlymui, kad asmenims, kuriems nustatytas iki 25 procentų darbingumo lygis (gaunantiems 75-100 procentų netekto darbingumo arba I grupės invalidumo pensiją), pensijos nebūtų mažinamos.

Pakeitus draudžiamąsias pajamas, pensijos mažės gyventojams, kuriems nustatytas nuo 30 iki 55 procentų darbingumo lygis, t. y. gaunantiems 70-45 procentų netekto darbingumo arba turintiems II ir III grupių invalidumą.

Netekto darbingumo pensijos bus mažinamos diferencijuotai - mažesnių išmokų gavėjams - mažiau, didesnių - daugiau. Pavyzdžiui, 325-400 litų netekto darbingumo (invalidumo) pensija mažės 6,7 lito, 650-700 litų pensija - 12,7 lito.

Valstybinės pensijos taip pat nurėžtos

Taip pat bus mažinamos valstybinės pensijos ir rentos kaip papildomos pajamos. Minėtai išmokų grupei priklauso ir socialinio draudimo našlių pensijos, nes tai yra antrosios ar trečiosios pensijos.

Visos šios papildomos išmokos bus mažinamos proporcingai: didesnės - didesniu procentu, mažesnės - mažesniu. Pavyzdžiui, išmokos iki 70 litų bus mažinamos 5 proc., o gaunantiems daugiau nei 1800 litų - 20 proc. Socialinio draudimo našlių pensijos, kurių dydis yra 70 litų, mažės 3,5 lito, didesnės mažės šiek tiek daugiau.

Jei vienas žmogus gauna kelias papildomas išmokas, tokiu atveju jos bus sudedamos ir tuomet taikomas mažinimo procentas.

Šis būdas pasirinktas todėl, kad valstybinės pensijos yra labai skirtingų dydžių. Nuo 40 litų, kurias gauna nukentėjusių asmenų našliai, iki signataro rentos - 3456 litų.

Valstybines pensijas ir rentas mūsų šalyje gauna apie 110 tūkst. asmenų.

Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže

Natalija
2009-12-09 13:30:01
Tai kodėl nedalyvavo visi seimo nariai?Kur jų pilietinė pozicija tokiu svarbiu visiems rinkėjams klausimu?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lina 2012-04-19 12:33:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiamas, Kubiliau.Aš esu daugiavaikė mama.Jūsų pagrobti pinigai iš daugiavaikių jums ilgai atsirugs.Visiems kurie balsavo už istatymo įsigaliojimą linkiu susimąstyti kol dar nevėlu.Žinokit LAZDA TURI DU GALUS>Jums gali būti dar blogiau negu mums dabar.Aš tai tikrai nelinkiu,bet labai pasitikiu Dievu.   ATSAKYTI
NNNNNNNNNNNNN 2010-07-23 00:05:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tegul sau apkarpo algas iki minimumo o poto sako kaip jie gerai gyvena ir kad pingai nesvarbiausia gyvenime jiems o saziningai padet kitiems arba visaj tegul dirba nemokamai kaip senoves garajkijoje ar kur ten jau neatsimenu    ATSAKYTI
Marti 2010-07-19 15:49:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai geras klausimas. Visi klausia, tik niekas neatsako :).   ATSAKYTI
jolija 2010-02-01 01:25:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu bet kvailesnių formulių tam įstatyme tai nebuvo galima surašyt. Tikiuosi, nieks be mūsų daugiau nesuras tų "atradimų", kai pasirodys oficialus įstatymo vertimas, jei dar nepasirodė. Pasirodysim Europai ir čia kaip su naktinėm mokesčių reformom   ATSAKYTI
tas pats 2009-12-25 17:16:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KUBILIUS LOXAS VISOS PROBLEMOS LIETUVOJ DEL JO, AS NESUPRANTU PREZIDENTES KODEL NEISMETA JI LAUK!!!   ATSAKYTI
Pilietis 2009-12-14 21:36:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pensijas karpo, o va mėsos perdirbėjų asociacija balių ruošia šią savaitę. Vat. Ne visi lygūs, yra lygesnių!   ATSAKYTI
agne 2009-12-10 14:25:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tegu apkarpo direktoriukų algeles   ATSAKYTI
agne 2009-12-10 14:25:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visada tik karpo mažiausias pajamas gaunančius    ATSAKYTI
konservatoriai 2009-12-10 12:20:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
paprastų žmonių skriaudėjai.
   ATSAKYTI
RuK 2009-12-10 11:47:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai yra baisu, kai krizes problemos sprendziamos silpniausiuju saskaita.   ATSAKYTI
Cyprus 2009-12-10 11:32:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki,

Atlieku tyrimą apie pensijų fondų dalyvių lūkesčius. Gal galėtumėte užpildyti anketą. Tai užtruks neilgiau 10 min.

Nuoroda į anketą:
www.apklausa.lt/f/demesio-pensiju-fondu-dalyviu-lukesciu-ivertinimas-8kbnneq

Surinkta informacija bus anonimiška.

Dėkoju už atsakymus!
   ATSAKYTI
KVIEČIAME VISĄ LIETUVĄ 2009-12-10 09:15:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0


SUSIBURTI, 2009 12 08 21: 32MITINGAS „IR ŠVIESA, IR TIESA!“ 2009 m. gruodžio 12 d. 13 val. prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų (Rinktinės g. 1, Vilnius) Dalyvaus: JDJ pirmininkas, teisininkas Kęstutis Čilinskas, akademikas Antanas Kudzys, aktorius Regimantas Adomaitis, ekonomistė dr. Aušra Maldeikienė, medicinos profesorius Juozas Žilinskas ir kiti savo sričių profesionalai, kurie tiki, kad susitelkę piliečiai gali įveikti oligarchinę priespaudą. ĮGYVENDINDAMI PILIEČIŲ KONSTITUCINES TEISES, REIKALAUSIME: – Diržus veržti oligarchams, o ne darbuotojams, pensininkams, studentams ir verslininkams! – valstybė turi ne primokėti neteisėtai pasipelniusiems oligarchams, o teismo keliu panaikinti neteisėtus LEO, VST privatizavimo sandorius ir teisinės restitucijos keliu grąžinti valstybei milijardinės vertės finansinį kapitalą! – į teisiamųjų suolą – ne mamas, o valstybės turtą švaistančius korumpuotus politikus ir pareigūnus! – kadangi generalinis prokuroras nedrįsta liesti korumpuotų politikų, įkurti piliečių renkamą valstybės prokurorą ir renkamą teismą (tribunolą), kuris teistų korumpuotus politikus ir pareigūnus! – panaikinti senaties terminą ekonominiams ir korupciniams nusikaltimams! TAI, KĄ DAROME ŠIANDIEN, LEMS, KAIP GYVENSIME RYTOJ! Visi, kurie neabejingi savo ir vaikų ateičiai, atvykite ir pakvieskite kaimynus 2009 m. gruodžio 12 d. 13 val. prie Vilniaus koncertų ir sporto rūmų. Jungtinis demokratinis judėjimas (JDJ) demikratija.eu   ATSAKYTI
PC galvočiui 2009-12-10 08:20:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mastyk galva, o ne....Kas statė Mažeikių naftą, Achemą, Alita, Lietuvos viešbutį ir t.t. Ar tie, kurie "sėkmingai" pusvelčiui privatizavo?    ATSAKYTI
TAIGI 2009-12-10 07:35:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TAGI PONAS KUBILIAU PENSIJAS MAŽINI NE PROPORCINGAI O DIFERENCIJUOTAI ARBA
PROGESYVIAI-NEMULKINK ŽMONIŲ.KAD VISŲ PONŲ IR SAVO ALGAS BŪTUM MAŽINES.
GĖDA.   ATSAKYTI
Stabdyk varyma is Lietuvos 2009-12-10 07:21:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Balsavimai 2009 12 09 d. Seime, rodo, kad oligarchus peni skurstančiųjų sąkaita, varo Tautą iš Lietuvos ne tik Tėvynės sąjungos liberalai ir tokiais pasivadinę atvirai, bet ir liberalai, pasivadinę krikščionimis demokratais, bebalsiai daininikai, artistai, vaidinimu vadinantys Seimo nario priesaikos davimą.
Nieko negeresnė ir dauguma vadinamos opozicijos, nebalsavusios už pelno mokesčio mažinimą oligarchams ir leidimą jį nurašinėti, o tuo pačiu didinti biudžeto trūkumą milijardais litų. Kiekvienam Seimo nariui vardiniu laišku nurodžiau: Lietuvos ūkis 2006 m. gavo 33,5, 2007 m. – 43,1, 2008 m. – 40,7 mlrd. litų bendro pelno. Milžiniškos sumos buvo nurašytos ir apmokestinamo pelno liko 2006 m. 1,9, 2007 m. – 2,5, 2008 m. – 1,6 mlrd. litų ir į biudžetą buvo pervesta 2006 m. – 5,6 proc., 2007 m. – 5,7 proc., 2008 m. – 3,9 proc. bendro pelno, kai peno mokestis buvo 15 proc. 2009 m. pelno mokestis buvo 20 proc. Tačiau nei vienas vadinamos opozicijos Seimo narys nepasiūlė pelno mokestį palikti tą patį dvidešimt procentų, o tuo pačiu netelkė Seimo narių už tai balsuoti. Dar daugiau, kai atskiri Seimo nariai siūlė mažinti galimybes nurašinėti milijardus pelno ir taip didinti biudžeto trūkumą, tai vadinamoje opozicijoje netsirasdavo reikiamų dvidešimt devynių Seimo narių, palaikančių pelno nurašinėjimo mažinimą, kad būtų leidžiama už tokį pasiūlymą balsuoti.
Skaičiai rodo, kad ir prie Kirkilo ir prie Kubiliaus galėjome gauti didesnius atlyginimus, pensijas, jai jie ir jų bendrai nebūtų tarnavę oligarchans milijonų Lietuvos piliečių sąskaita. Jau dvidešimt metų valdžiusieji naikino Lietuvą, parduodami jos turtą užsieniečiams (kas valdo tutą, tas valdo valstybę per parsiduodančius vaidinančius politikus). Jau dvidešimt metų, kai tauta varoma iš Lietuvos, pataikaujant oligarchų besotiškumui. Varymo iš Lietuvos metinį rekordą pasiekė Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo proga liberalai, pasivadinę Tėvynės sąjunga, krikščionimis demokratais, sąjūdžiu, centru, prisikėlėliais ir kitokiais vardais. Lietuvos neliks, jei nesiburs paimti valdžią tie, kuriems Lietuva yra vertybė didesnės už prabangą.
Laukti laiko neliko. Pusę milijono bendrapiliečių jau išvarė iš Lietuvos ir varo didejančiu tempu. Prezidentė linkus pasirašyti Seimo daugumos išdavystes. Dešimtatūkstantinės sueigos prie Prezidentūros, gal priverstų Prezidentę nepasiduoti oligarchų spaudimui, bet nei viena organizacija neprašė leidimo rinktis prie Prezidentūros.
Padėtų ir masiniai badavimai. Prašau raštu pranešti, kas kur nuo kada badauja, kad Prezidentė nepasirašytų Seimo priimtų įstatymų, naikinančių Lietuvą ir visų pirma primto 2009 12 09 d. Pelno mokesčio įstatymo. Pranešimus apie badavimą siųskit Prezidentei adresu S. Daukanto a. 3 ir Antanui Baskui - Krivių 41-6, Vilnius.
   ATSAKYTI
agne 2009-12-10 07:17:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal jam mygtukas nepasispaudė   ATSAKYTI
agne 2009-12-10 07:17:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir kokią teisę turi seimo narys sėdėti ir nebalsuoti?   ATSAKYTI
agne 2009-12-10 07:16:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir iš kur tiek šunsnukių priviso?   ATSAKYTI
>A. Baskas 2009-12-09 22:46:34 2009-12-09 23:58:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas gal ruošiatės su paleckiniais ar su prunskiniais skudurus sumesti,o gal jau ir sumetėt?..   ATSAKYTI
tu PC 2009-12-09 23:36:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
skaudziai bet tiksliai   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Policija ieško jaunuolių, kurie demonstravę slydimo galimybes suniokojo dvi kapavietes (nuotr. stop kadras)
Aikštelėje prie kapinių automobilio slydimo galimybes demonstravę kauniečiai pasirodymą baigė pačiose kapinėse. Nesuvaldę automobilio jie išlaužė ir metalinę tvorą ir ...
Laivas (asociatyvi nuotr.) (nuotr. stop kadras)
Klaipėdoje pirmadienio vakarą sužalotas į laivo triumą įkritęs žmogus. „Nukentėjusysis jau yra iškeltas ir perduotas medikams“, – BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo ...
Kęstutis Navakas (nuotr. Fotodiena.lt)
Nors išgarsėjo kaip poetas, eseistas, literatūros kritikas ir vertėjas, Kęstutis Navakas save vadino nuotykių ieškotoju. Į nuotykius K. Navakas leidosi ne tik tūkstančių knygų ...
Ligoninė (stopkadras)
Jurbarke, kovos menų klube „Pantera“ žiauriai sumuštas dvylikos metų berniukas. Tai tas pats klubas, kuriame treniruotes lankė Jurbarko politikų sūnus, kaltinamas žiauriu ...
Šilutės rajone įtarimų sukėlė virš upės pertempta virvė: aptiko skenduolį (nuotr. stop kadras)
Šilutės rajone žmonės netikėtai upėje aptiko skenduolį. Įtariama, kad tai nesėkmingai kelias savaites ieškoto dingusio be žinios vyro kūnas. Apie Šyšos upėje aptiktą skenduolį ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų