Tomas Čyvas
2009.10.05 11:25
Nuo spalio 1-osios iš sostinės savivaldybės buvo atleista 200 darbuotojų. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Nuo spalio 1-osios iš sostinės savivaldybės buvo atleista 200 darbuotojų. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Vilniaus meras Vilius Navickas teigia darantis labai gerą darbą, kai „taupydamas“ lėšas atleidžia du šimtus žmonių ir čia pat moka priedus tiems, kurie jam ir jo bendražygiams patinka.

Sostinės Savivaldybės darbuotojai, priklausantys profesinei sąjungai, surengė solidarumo akciją – į darbą atėjo apsirengę juodais drabužiais.

Pasak profsąjungos lyderio Dariaus Šalugos, taip elgiamasi ne tik dėl to, kad daugelis darbuotojų nežinojo, ar nuo spalio 1-osios bus išmesti į gatvę.

Žmones piktino ir nelygybė. Taupymą deklaruojanti valdžia toliau malonina priedais tuos, kurie jai įtinka.

Du šimtai žmonių – į  darbo biržą

Iki šiol Savivaldybėje buvo 942 etatai, tačiau po reorganizavimo jų liks 710. Nežinantys, ar liks dirbti, žmonės teigia, kad darbas Savivaldybės administracijoje pusiau paralyžiuotas jau porą mėnesių.

Savivaldybės darbuotojų  profesinės sąjungos lyderis D. Šaluga portalui „Balsas.lt“ teigė, kad bene labiausiai visus piktina faktas, jog iki šiol nėra tiksliai nustatyta, kiek norima sutaupyti.

REKLAMA

„Kas apskaičiavo, kiek valstybė išleis kompensacijoms išmesdama žmones į gatvę, kiek reikės socialinių išmokų? – sako profsąjungos lyderis. – Kiek „Sodra“ turės papildomų išlaidų? Juk profesinė sąjunga siūlė ir visų savanoriško išėjimo nemokamų atostogų variantą, kitokių taupymo priemonių. Niekam nereikia taupyti, nes niekas nenurodo skaičių ar sumos, kuri turi būti sutaupyta. Ką dabar veiks žmogus, kuriam 50 metų? Mes žinome, kokia padėtis darbo rinkoje. Niekam nerūpi nei žmonės, nei taupymas, matome grynai politinį sprendimą.“

D. Šaluga tvirtino, kad viena darbuotoja atleidimo pažymą gavo likus dienai iki atleidimo.

Nukentės paprasti miestiečiai

Kalbinami sostinės Savivaldybės darbuotojai teigė, kad tokios nedarbingos atmosferos Savivaldybėje dar nėra buvę, nes didžiulė dalis tarnautojų telaukia, kuo baigsis politinį valymą primenantis reorganizavimas.

Iš 24 veikiančių langelių, prie kurių aptarnaujami į Savivaldybę besikreipiantys žmonės, po pertvarkymo gali likti tik 8. D. Šaluga sako, kad miesto taryba nėra uždara akcinė bendrovė ir jos valdyme reikia laikytis kiek kitokių principų. “Jei UIAB-ui kokia nors nedidelė veikla nėra pelninga, jis gali tiesiog jos atsisakyti ir susikoncentruoti į tai, kas verslui atneša pelną. Deja, savivaldybėje tai nėra įmanoma. Jei žmonėms reikia pažymų, tai jų ir reikia. Jei reikia spręsti klausimus, tai – niekur nedingsi. Nėra taip paprasta atsisakyti daugelio funkcijų,” – tvirtino jis.

Pašnekovas portalui „Balsas.lt“ negalėjo pasakyti, kiek kartų pailgės besikreipiančiųjų laukimo laikas, bet užtikrino, kad taip tikrai bus. Jis pabrėžė, kad miesto valdžia net neketina į tai gilintis.

REKLAMA

Pasak D. Šalugos, svarbiausia sostinės politikams yra gerai atrodyti keliant taupymo vajų ir visi sprendimai priimami „pažiūrėjus į lubas“. Anot jo, galima sakyti, nukenčia „kraugeriai valdininkai“, tačiau niekas esą neapskaičiavo nei pasekmių, nei naudos ar žalos.

Lygūs ir lygesni

Darbuotojus piktina dar ir dvejopi standartai, kuriuos taiko taupymą bei skaidrumą garsiai deklaruojanti valdžia.

Dar metų pradžioje tuometinis Vilniaus savivaldybės administracijos vadovas Gintautas Paluckas yra pasirašęs įsakymą Nr. 40-210, draudžiantį mokėti priedus administracijos darbuotojams. Tai padaryta neva siekiant taupyti ir padėti valstybei bei sostinei susidoroti su finansine krize bei pinigų trūkumu.

„N u s t a t a u,  kad išimtiniais atvejais sprendimą dėl priemokų ar priedų skyrimo ir jų dydžio Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, bei biudžetinių įstaigų vadovams gali priimti tik Administracijos direktorius“ – šiemet vasarį skelbė administracijos vadovo įsakymas.

Strateginis mero mąstymas

Į mero pareigas išrinktas V. Navickas prisistatydamas žadėjo peržiūrėti jau parengtą 2009 metų Savivaldybės biudžeto projektą. „Biudžetas ne visai strategiškai suformuotas, barstomi trupiniai visiems“, – kalbėjo sostinės vadovas.

Ir strategiškai pamąstęs nusprendė dalyti malones dosniau, bet ne visiems.

Kaip pavyko išsiaiškinti portalui „Balsas.lt“, buvo ir kitokių įsakymų. 2009 m. rugsėjo 25 dienos įsakymas Nr. 23-118 rodo mero konservatoriaus V. Navicko požiūrį.

REKLAMA

„S k i r i u  2009 m. rugsėjo mėnesį 60 proc. priemoką prie pareiginės algos už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ir papildomų užduočių, atliekamų viršijant nustatytą darbo trukmę, atlikimą Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sekretoriato vyriausiajai specialistei (...); S k i r i u   2009 m. rugsėjo mėnesį priedus prie tarnybinių atlyginimų už skubių, svarbių ir sudėtingų darbų (užduočių) atlikimą šioms Tarybos sekretoriato darbuotojoms, dirbančioms pagal darbo sutartis (...)“ Iš viso priedų skirta 7 darbuotojams.

Vicemeras liberalcentristas Gintautas Babravičius 2009 m. rugpjūčio 31 d. įsakymu Nr. 23-112 50 proc. priedus skyrė dar penkiems darbuotojams.

Priedais taupymo gadynėje kai kuriuos patikusius darbuotojus yra pamaloninęs ir vicemeras Romas Adomavičius. 2009 m. birželio 16 dienos įsakymas – Nr. 23-94.

Dar anksčiau – 2009 m. balandžio 29 dienos įsakymą – Nr. 23-71 priedų skyrimo įsakymą –yra pasirašęs vicemeras liberalcentristas Stanislovas Šriūbėnas.

Šis politikas savo numylėtiniams buvo gerokai dosnesnis nei kolegos. S. Šriūbėno pasirašytas rugpjūčio 21 d. įsakymas Nr. 23-109 peržengia ir anksčiau įvardytas ribas.

Čia „išskirtiniams“ asmenims yra skiriami 90 proc. dydžio priedai iki metų pabaigos.

Meras atsikerta


Vilniaus meras Vilius Navickas visas profsąjungos pretenzijas atmeta ir tvirtina, kad reforma atliekama puikiai ir viskas kruopščiai apgalvota.

Pasak V. Navicko, atleisti bus tie, kas to nusipelnė ir kieno paslaugos miestui nebūtinos.  

REKLAMA

„Žemės nuomos mokestį skaičiavo penkiese ir suskaičiavo taip, kad per ketverius metus tesurinko 8 milijonus litų, – piktokai kalbėjo sostinės meras. – Dėl jų „gero darbo“ ir šiandien turime apie 130 bylų, kuriose bandoma išieškoti skolas. Mokėjo tie, kas norėjo. Kokių dar gali būti komentarų? Tegul pasižiūri į savo darbą.“

Turtingiausio mero Lietuvoje laurus dėvintis  V. Navickas net nesigynė, kad mokėjo priedus kam norėjo, ir leido suprasti, kad taip elgsis ir toliau. Išlaidavimu ir populizmu jis apkaltino anksčiau miesto administracijos vadovu dirbusį Gintautą Palucką, o pats tvirtino esąs tikrasis sostinės piniginės sargas.

„Toks buvo jo noras – nemokėti. Tad jo ir klauskite, – atsikirto Vilniaus vadovas. – Jie nemokėjo priedų, bet pažiūrėkite, kiek mokėjo už fontanų priežiūrą? Europos aikštėje esančiam fontanui kas mėnesį skyrė 8 000 litų, o mes dabar mokame 600 litų. Patys vaizdavo didelius taupytojus, o išlaidavo į kairę ir į dešinę.“

Kad šiemet nieko nebus sutaupyta, pripažįsta ir sostinės valdžia, tačiau meras žada, kad reorganizacijos rezultatai bus matyti kitąmet ir bus pasiekta iki 20 milijonų litų ekonomija.

Sostinės vadovai taip pat pabrėžia, kad profsąjunga dalyvavo rengiant reorganizavimo projektą.

Telieka spėlioti, kuri dalis neva sutaupytų milijonų bus taip pat strategiškai ir teisingai išdalyta. Pasak D. Šalugos, svarbiausia sostinės politikams yra gerai atrodyti keliant taupymo vajų

****

2007 metais Vilniaus miesto savivaldybei buvo įteiktas tarptautinis kokybės valdymo standarto ISO 9001:2001 sertifikatas.

REKLAMA

Šiemet gegužę miesto taryba jau sumažino sostinės metinį biudžetą 6,7 proc. Rugsėjį Vilniaus politikai dar apkarpė biudžetą 7,4 proc. – iki beveik 1,058 mlrd. litų.

Miesto meras V. Navickas, jį pavadavę vicemerai ir administracijos vadovas Vytautas Milėnas priedų išrinktiesiems šiemet skyrė mažiausiai 16 kartų.


E.H.Petruitis
2009-10-05 12:11:22
V.Navickas juk turi kazkaip atsidekoti uz mero vieta, o valdisku pinigu juk negaila tiems kurie padejo.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
RuK 2009-10-07 09:45:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As esu uz tai, kad valdininku skaiciu reikia mazinti. Bet kai pagalvoji apie tai, kad dabartineje situacijoje beveik kiekvienas atleistas valdininkas yra bedarbis beviltiskai nerandantis darbo, darosi tiesiog graudu... Reikia skatinti versla kurti darbo vietas, o ne mazinti islaidas, varant zmones i gatve...   ATSAKYTI
SAULE 2009-10-06 15:48:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Turtingiausio mero Lietuvoje laurus dėvintis V. Navickas net nesigynė, kad mokėjo priedus kam norėjo, ir leido suprasti, kad taip elgsis ir toliau."VA KOKI MERA TURIM. GREICIAU IVESTU TIESIOGINIUS MERO RINKIMUS, KAIP SIULO TVARKIECIAI, GAL TADA NEBUTU TOKIU VEIKEJU MERO POSTE KAIP PONAS NAVICKAS???   ATSAKYTI
J 2009-10-06 14:58:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Va prie ko privede kubiliaus "antikrizinis" planas!   ATSAKYTI
iš Kauno 2009-10-06 10:28:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
TARP TŲ 200 TARNAUTOJŲ, LABAI NORĖTŲ VILNIEČIAI, KAD IR NAVICKAS BŪTŲ.
GĖDA VILNIEČIAMS TURĖTI TOKĮ MERĄ.   ATSAKYTI
as 2009-10-06 10:24:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikalingas toks meras Vilniui. Ir kuo neįtiko buvęs meras Imbrasas?   ATSAKYTI
sasa 2009-10-06 10:20:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šitas meras tik destrukciją įvedė savivaldybėje   ATSAKYTI
tvarka bus 2009-10-06 09:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
su tokia konservatoriu politika niekur nenueisi   ATSAKYTI
ogis 2009-10-06 07:22:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Meras strategiškai pamąstęs nusprendė dalyti malones dosniau, bet ne visiems.    ATSAKYTI
taip 2009-10-05 20:28:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesiog atsikrate tam tikru darbuotoju, vietoj ju tuoj priims kitus   ATSAKYTI
pasekmes 2009-10-05 20:26:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
konservatoriu valdymo pasekmes   ATSAKYTI
piliete 2009-10-05 20:22:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservatoriai ivykde valyma darbuotoju(ne tos partijos)   ATSAKYTI
sara 2009-10-05 19:53:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
meras atleidzia aavo darbuotojus, o jo kysenese pinigai nebetelpa. tegu sau alga susimazina.    ATSAKYTI
ignas to Donas 2009-10-05 18:42:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip. Reikalai patys susitvarkys. Ypac, kai vienus meta, kitus seria.   ATSAKYTI
Donas 2009-10-05 18:23:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
palaikau visiškai valdininkų metimą į gatvę, per daug jau jų susikaupę visose savivaldybėse   ATSAKYTI
Rolandams ir kitiems durniukams 2009-10-05 18:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geras Saluga, blogas Saluga, kaka Saluga... Ar apie tai kalba, asilu kirksniai?? Meras vienus meta i gatve, kitiem premijas kisa, o jus dziaugiates. Moliai. Kol tokie komentuotojai, Vilniu toliau valdys vagys ir idiotai.   ATSAKYTI
Rolandas 2009-10-05 17:06:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar tai tas pats D.Saluga kuris itariamas kisio paemimu.
O savivaldybei atmetus zmoniu atranka kurie turi eiti lauk darbas manau nepasikeis.
Visiem lietuvoja nesaldu tai kodel savivaldybeja turi testis balius,lauk ir kuo greiciau .
geriau sumoketi ismokas nei laikyti zmones be reikalo.Ilgalaikeja perspektyvoja tai atsipirks   ATSAKYTI
viktoras 2009-10-05 16:59:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne vienas savininkas ir meras netur islaikyt gauju dykaduoniu ,kada yra kopiuteriu amzius ,vienas kompiuteris gal palaisvint 10 dykaduoniu.   ATSAKYTI
Balys 2009-10-05 15:37:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gerai padarė Navickas, tiek proisidaugino valdininkų kad jokia Sodra neišlaiko, nieks dirbt nebenori   ATSAKYTI
SAULE 2009-10-05 15:27:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turtingiausio mero Lietuvoje laurus dėvintis V. Navickas net nesigynė, kad mokėjo priedus kam norėjo, ir leido suprasti, kad taip elgsis ir toliau. TAI KA REIKIA GALVOTI APIE TOKI MERA???GREICIAU JAU JI PAKEISTU...KAI IMBRASAS BUVO MERU, TIKRAI NEBUVO TOKIU NESAMONIU!   ATSAKYTI
jone 2009-10-05 15:14:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikyti reikia politikus, siekiančius Lietuvos žmonių gerovės, tvarkos ir teisingumo; besirūpinančius ir atstovaujančius piliečių interesus; siekiančius išsilavinimo prieinamumo kiekvienam; siekiančius pažaboti bankų, prekybos ir energetikos monopolijas; siekiančius Lietuvos energetinės nepriklausomybės; siekiančius Lietuvos sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų finansavimo proporcijų bei paslaugų kokybės.

   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Klaipėdoje policijos ekipažas nulaužė šviesoforą: bandė išvengti susidūrimo su BMW (nuotr. Reidas TV)
Klaipėdos miesto centre sekmadienį Neringos patruliai su „Škoda Octavia” nuvertė šviesoforą, praneša „Reidas TV“. Incidentas įvyko Liepų ir H. Manto g. sankryžoje. ...
Koronavirusas (nuotr. shutterstock.com)
Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrė naujojo koronaviruso infekcijos išplitimo žmogaus organizme ypatybes ir nustatė, kad kovai su Covid-19 galima būtų naudoti gydymo ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Mažeikių rajone nepilnametis sumušė neblaivų vyrą.  Policijos pranešime teigiama, kad šeštadienio pavakarę, apie 19. 20 val. Viekšnių miestelyje, namo kieme, nepilnametis ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų