Mūsų prezidentas V. Adamkus įvykių 1944 metais nekomentuoja. Jis viską, ką prisimena, aprašęs savo knygoje. (S. Stašaičio nuotr.)

Mūsų prezidentas V. Adamkus įvykių 1944 metais nekomentuoja. Jis viską, ką prisimena, aprašęs savo knygoje. (S. Stašaičio nuotr.)

Savanoris Rimgaudas Masiulionis kaltina mūsų prezidentą, esą šis iš ūkininko Razmos, grasindamas ginklu, atėmęs arklį su visu vežimu. Esą tai atsitikę 1944-aisiais.

Kadangi kaltinimai nejuokingi ir, tuoj pamatysime, baisiai išgąsdinę Generalinę prokuratūrą, šią savaitę pasirodęs naujausias laikraščio „Akistata“ numeris  nutarė šį reikalą ištirti ir skaitytojus informuoti.

Pareiškėjo svarstymai

Skandalas kilo pernai rugpjūtį, kai Generalinę prokuratūrą pasiekė registruotas laiškas. Pamačius, kad jį sukurpė ne koks anonimas, o pasirašęs ir savo adresą nurodęs telšiškis Rimgaudas Masiulionis, prokurorams plaukai pasišiaušė. Įspėjame, kad žemiau truputį sutrumpintai cituojami pareiškėjo teiginiai – iš tikro tik jo asmeninė nuomonė.

„Apie 10 metų domiuosi prezidento Adamkaus biografija ir padariau išvadą, kad ji labai suklastota, ypač 1944-ųjų metų, - rašo pil. R. Masiulionis. – Adamkus buvo dalinyje, kuris 1944 m. kovėsi su rusais ties Seda. Iš dar gyvų to mūšio, kuriame žuvo 200 lietuvių, dalyvių sužinojau, kad Adamkus su keturiais kitais kariais prieš mūšį pabėgo. Tai vadinama dezertyravimu ir karo metu baudžiama mirtimi. Adamkus bėgo pro dabartinį Skuodo rajono Barstyčių kaimą, kuriame grasindamas ginklu atėmė iš ūkininko Razmos arklį su vežimu. Tai plėšimas, apie kurį žino labai daug žmonių. Bet ar pabėgo? Ne! Rusai dezertyrus pavijo, pagavo ir ištardė. Du bėgliai gavo po 10 metų Sibiro lagerio, o trys su rusų pagalba pasiekė Vokietiją“.

REKLAMA

Toliau išguldyti pareiškėjo svarstymai – esą gal Adamkus dalyvavęs Vokietijoje grobiant žmones, gal šnipinėjęs rusams, gal net nunuodijęs S. Lozoraitį (pareiškėjas tikriausiai galvoje turi paslaptingą S. Lozoraičio mirtį 1994 metais po nesėkmingų prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo A. M. Brazauskas), bet girdi „žmogui su tokia niekinga biografija tai yra įmanoma“.

Pareiškėjas apklaustas policijoje

R. Masiulionis netrukus, po poros savaičių sulaukė atsakymo, kad jo pareiškimas išnagrinėtas. Rašte apie Razmos arklį, tiesa, nė žodžio. Tik pranešimas, jog R. Masiulioniui iškelta baudžiamoji byla dėl LR prezidento šmeižimo ir įžeidimo.

Dar po savaitės, 2008-ųjų rugsėjo 24-ąją, R. Masiulionis buvo iškviestas į policiją ir jam liepta pasirašyti, kad jis jau - įtariamasis.

Jei manote, kad tai išgąsdino aršųjį savanorį, klystate. R. Masiulionis nutarė dar aktyviau platinti teiginius apie V. Adamkų. Kai pernai rudenį buvo išrinktas naujas Seimas, Žmogus atsirinko 67, jo nuomone, patikimesnius seimūnus. Nutaręs, kad neapsimoka, laiškų nesiuntė nė vienam socialdemoktarui, „prisikėlėliui“, „darbiečiui“, „lenkui“, „valstiečiui“, o siuntė konservatoriams, liberalams, libcentristams ir, žinoma, į V. Adamkų šnairuojantiems „tvarkdariams“.

Savanoris visų 67 paprašė tirti prezidento biografiją. Šįkart dar išvadino jį šiukšle ir gyvuliuku.

Seimūnai – paskutiniai bailiai

Seimo nariai, pasirodo, ne tik nepatikimi, bet ir bailiai. Perskaitę R. Masiulionio laišką, 64 seimūnai pridėjo į kelnes, o atsakė tik 3. V. Mazuronis palinkėjo sėkmės, V. Grubliauskas parašė žinias tirsiąs, o A. Matulas atsakė nieko nedarysiąs, nes R. Masiulionis nesilaikąs... Seimo kanceliarijos raštvedybos taisyklių ir keikiasi.

REKLAMA

„R. Masiulionio paskelbti teiginiai buvo tikrinami. Jo minimas ūkininkas Razma jau miręs, o kol buvo gyvas, jokių pareiškimų dėl kokio nors 1944 metais kieno nors atimto arklio nėra palikęs, - „Akistatos“ korespondetui pakomentavo Telšių rajono vyr. prokuroras Arūnas Gailius. - Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centre taip pat nerasta jokių skundą apie kokią nors V. Adamkaus nusikalstamą veiką nei Barstyčiuose, nei kur kitur. Taigi visi R. Masiulionio aprašomi įvykiai – niekuo nepagrįsta jo asmeninė nuomonė. Nuomonę galima visiems turėti, tačiau ją reikia reikšti mandagiai ir argumentuotai. O skiesti žeminančius prasimanymus, įžeidinėti, - tai jau nusikaltimas, už kurį R. Masiulionis turės atsakyti.“

Prezidentas savo biografiją yra smulkiai aprašęs knygoje „Mano likimas – Lietuva“. Joje rašoma, kad 1944-aisiais iš Lietuvos traukiantis vokiečiams, Voldemaras Adamkavičius (taip tada dar vadinosi mūsų prezidentas) su tėvais iš Kauno pasitraukė į Vokietiją. Septyniolikmetis V. Adamkus visgi vienas pats grįžo į Lietuvą ir Sedoje buvo priimtas į vokiečių armijos rengiamą bei vadovaujamą Lietuvos pasipriešinimo armijos II pulko II bataliono štabą vertėju. V. Adamkui pasisekė – jis knygoje rašo per puolimą išvengęs kulkos ir su būrelių kitų likusių gyvų pro Barstyčius „kybodami ant bėgančios vokiečių kariuomenės sunkvežimių bortų“, pasiekė Kretingą. Iš jos V. Adamkus traukiniu nukako į Vakarų Vokietijoje veikusią pabėgėlių stovyklą.

Žmonės žino, kaip buvo

„Visa tai - melas! Už tikrą tiesą apie V. Adamkų mane jau net bandė nužudyti“, - užsispyręs tvirtina R. Masiulionis.

REKLAMA

Sovietmečiu R. Masiulionis dirbo inžinierium mechaniku. Papūtus nepriklausomybės vėjams tapo vienu iš Lietuvos kariuomenės atkūrėjų. Kaip savanoris yra apdovanotas daugybe medalių, ant vieno medalio pažymėjimo puikuojasi ir paties V. Adamkaus parašas.

Prieš tuziną metų R. Masiulionis su kitais savanoriais dalyvavo Sedos miestelio aikštėje atidengiant paminklą Lietuvos kariams, žuvusiems 1944 metais kovoje su Lietuvą antrą kartą okupuojančia Raudonąja armija. R. Masiulionis tikina iš kelių išlikusių šio mūšio dalyvių, tarp kurių - ir Viekšniuose gyvenantis Augustas Mylė, sužinojęs, kad prieš pat mūšį V. Adamkus su 4 kitais kariais dezertyravęs. Pasak R. Masiulionio, iš tų pačių žmonių jis išgirdęs ir apie šių dezertyrų iš ūkininko Razmos atimtą arklį. Prokurorai klausė šių liudytojų pavardžių, tik savanoris... atsisakė jas išduoti.

Apie V. Adamkų – kaip apie V. Leniną!

Kas belieka - tik važiuoti į Skuodo rajoną. O čia žurnalisto laukė tikras akibrokštas. Pasirodo, vietiniai pliauškia ne tik apie Razmą, kuriam V. Adamkus neva atėmė arklį. Kalbama ir apie kažkokį Joną Veselį, tą arklį dezertyrams pakinkiusį. Ir net apie tūlą Mockienę, iš kurios, V. Adamkus, girdi, irgi 1944 metais arklį atėmęs! Jei taip toliau, tai tikriausiai išaiškėtų, jog traukdamasis V.Adamkus visą kaimenę atimtų arklių į Vokietiją atvarė.

Kaip čia neprisiminsi paveikslo, kuriame nutapytas V. Leninas, per šeštadienio talką su 5 pagalbininkais nešantis rąstą. Pasakojama, jog kai kompartijos Maskvos komitetas po daug metų paprašė atsiliepti veteranų, su V. Leninu vilkusių rąstą, tokių atsirado net 17! Ir visi pasiruošę prisiekti, kad nemeluoja, nors buvo išsiaiškinta, kad V. Leninas iš viso rąstų nenešiojo, o paveikslas – tik dailininko išmonė! Psichologai tokius pramanus vadina ne tyčiniu melu, o nevalinga žmogaus atminties reakcija. Taip savaime realizuojamas noras būti reikšmingu, jausti aplinkinių dėmesį domėjimąsi, pagarbą.

REKLAMA

Dar vienas keistas sutapimas. Jokių kaltinimų V. Adamkui dėl arklio nebuvo girdėti dešimtis metų, kol 1997 metais prezidentas išleido minėtą knygą „Likimo vardas – Lietuva“. Vos tik jis aprašė atsitraukimą pro Barstyčius, kažkas iškart prisiminė atimtus arklius.

Tikrieji liudytojai jau mirę...

Tiek Razma, tiek Mockienė jau mirę.

Taigi šitoje vietoje žurnalistinio tyrimo vežimas tyrimas kietai įstrigo. Ar jaunuolis V. Adamkus karo metais atėmė ūkininko arklį, dabar jau gali nuspręsti pats skaitytojas. Aišku viena, kad nekaltumo prezumpcija galioja ir benamiui, ir prezidentui. Kol neįrodyta žmogaus kaltė, negalima švaistytis kaltinimais bei įžeidinėjimais. Kare visko būna. Tik truputį juokinga girdėti tvirtinimus, kad kažkas po pusės amžiaus pažino kareivį, kuris važiavo su arkliu.

Apie kontroversijas, susijusias su V. Adamkumi, daugiau skaitykite čia, čia ir čia.

Sigitas Stasaitis

R. Masiulionis – sąžiningas žmogus ir Lietuvos patriotas. Bet už tai, kaip jis reiškia savo nuomonę, jam teks atsakyti

v
2009-04-28 22:09:19
tokio arogantisko gaidzio kaip adamkevicius dar neteko matyt.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rutela 2018-08-01 15:31:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip taip, geriau tylėti, prisipylus į burną vandens... Juk V. Adamkus - šventasis! Šventas Prezidentas!!! Cha cha.    ATSAKYTI
J 2009-05-05 08:48:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
I Vasaros gatve, be kalbų...   ATSAKYTI
Rutela 2018-08-01 15:32:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patį.   
bite 2009-05-04 17:59:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
seip esu gidejusi (is ne et ko) kad jo tikras vardas VALDEMAR ADAMKIEVIC.. ir as nepaakyciau kad jam jau labai sekasi, tiesiog lele... da ir nekokia..   ATSAKYTI
Rutela. 2018-08-01 15:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Net ne lietuvių kilmės.   
arturas 2009-05-04 10:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuviais esame mes gime... Butinai reikia apsmeizti ta, kuriam sekasi, kuri visi myli ir gerbia.    ATSAKYTI
2009-05-04 07:45:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viskam savo laikas .
Nepadret tinkamu laiku - atrodot apgailetinai juokingi arba nesveiki.   ATSAKYTI
nesamone 2009-04-30 21:01:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bl geriau zudikus ir prievartautojus gaudytu, bo dabar ti ksuda mala   ATSAKYTI
2009-04-29 11:49:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Uz tokiu nesamoniu rasyma reiktu sodint   ATSAKYTI
Rutela 2018-08-01 15:34:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O prezidentui galima viskas, nesvarbu, kad biografija nekokia.   
Nemokama muzika 2009-04-29 10:26:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
iMP3.LT - muzikos diskusijų forumas, nemokama muzika, muzikos naujienos   ATSAKYTI
barstietis 2009-04-29 09:47:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jis pavoge ta arkli,bet ka cia bepakeisi gal dabar zmogus gailisi.. ne mes ji teisiam, o dievas nuteis uz visus darbus jo ..
   ATSAKYTI
stt 2009-04-29 09:33:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal tau i sveksnos ligonine tau bileta parupinti po blatu,turetum zinoti kas ta sveksna,dar ir tokiu asilu.......tikru asilu lietuvoje yra,   ATSAKYTI
Tiems 2009-04-29 09:27:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5

kurie nežino kodėl JAV trumpinami vardas ir pavardė.
einant per JAV pasienio kontrolę klausdavo kuris mano vardas ir kuris pavardė.Mat vardas ir pavardė kiekvienas po 11 raidžių. Jiems tai nesuprantama. Net kinietis su CUM SEN LIN jiems yra suprantamesni.
Todėl prezidento vardas ir pavardė buvo sutrumpinti
Ir duokim ramybę nueinančiam.Lietuvą Jis atstovavo oriai.   ATSAKYTI
!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2009-04-29 09:11:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Blyn, Lietuva tikrai geometrine progresija debileja.   ATSAKYTI
kuo toliau, tuo labiau isitikinu, jog 2009-04-29 08:37:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"Gintaro krašte" kažkas netvarkoje...tautiečiai tiesiog ėda (kaip kiaulės) vienas kitą, drabsto purvais ir mėšlu jau ir Lietuvos prezidentą?! Kur sažinės, kur padorumo ar bent elementarios savigarbos jausmas? Kaip mes atrodome po tokių "atradimų" pasaulio akyse? Gal būt Valdui Adamkui ir nepavyko pagerinti žmonių gerovės po gautos nepriklausomybės, itvirtinti šalies gyvenime Vakarų civilizacijos ir demokratijos principus, bet jis kaip valstybės vadovas gėdos Lietuvai tikrai nedarė. Niekam liežuvis neapsivers apkaltinti V.Adamkų "prichvatizavimu", abejotinais sandėriais su sažine ir žmogiška morale bei etika.Galima sutikti ar nesutikti su jo užsienio bei vidaus politikos "ėjimais šachmatų lentoje". Negalima priimti išvis nepriimtina etikečių klijavimo metodiką. O būtent tuo užsiėmę mūsų kaimo žurnaliūgos tokie "vasiokai" be mažiausios abejonės "įtraukę" Prezidentą į KGB-"agentūros" sarašą, o dabar dar ir "arkliavagiu" užvardine. Kas stovi už tokių politinių diversantų-šmeižikų nugaros? Moka jems pinigus UŽSAKOVAI. Kokie? Kam tai naudinga, ypač dabar prieš rinkimus?
Tiems, kurie realiai valdo Lietuvą ir bijo prarasti turtus bei privelegijas? Na kaip neprisiminsi Borisą Cepovą tiksliausiai nustačiusi tautinio sindromo diagnozę! Na tikrai, esame tokie, kokie esame...    ATSAKYTI
Česlovas 2018-08-01 12:50:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nėra atsakymo į klausimą dėl CŽV kalėjimo. Nėra atsakymo į klausimą ,,Fermeris''" Adamkus ar ne. Ir iš vis kaip tamsta klisti sakydamas teiginį, kad Lietuva yra teisinė nepriklausoma Valstybė. Klaidini visus žmones .Lietuvoje nebuvo istorinio teisingumo atstatymo proceso ir todėl nepriklausomybė Lietuvoje nėra atkurta.
Nekladink žmonių ir nepasakokit pasakų nes man tamsta nieko neįrodysi. Visus tavo argumentus aš sudaužysiu į miltus apie Adamkų ir kitus valdžios elito neliustruotus atstovus.

  
Rutela 2018-08-01 15:36:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai Lietuvos prezidentas gali būti amorali asmenybė ir vis tiek bus neliečiamasis? Tai gal statulą geriau pasistatykim.   
tikras lietuvis 2009-04-29 00:37:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Baikite pliurpti nesąmones - Adamkus pakėlė Lietuvą į reikšmingų valstybių tarpą, todėl jaunystės laikai čia visiškai nesvarstytini. Tuo labiau, kad kaip tai nusigauti iki saugios zonos reikėjo. Jei jau tikrai su tuo arkliu būtų buvę kas nors neteisėta, tai jau senų senovėje, dar prieš pirmuosius rinkimus, būtų buvę paviešinta.   ATSAKYTI
Rutela 2018-08-01 15:37:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O gal ir ne. Negali žinoti. Gerai, kad teisybė kaip yla išlenda.   
v 2009-04-28 22:12:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jis ir bus nuzudes Lozoraiti ir daugeli kitu su kgb-czv chuntos pagalba...   ATSAKYTI
v 2009-04-28 22:09:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tokio arogantisko gaidzio kaip adamkevicius dar neteko matyt.   ATSAKYTI
Виртуальное око старшего брата 2009-04-28 21:49:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Čia adresas kuris naudingas norintiems suprasti kaip veikia 5 kolonos postsovietiniuse kraštuose
http://ds.ru/ss1.htm
   ATSAKYTI
nejau 2009-04-28 21:45:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
nejau sitaip reiskiasi butkeviciaus "juodos technologijos?
Ir sie komentarai - ju tesinys?    ATSAKYTI
geras 2009-04-28 21:43:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baudikė > karštokomentaro fanui
2009-04-28 12:45:56
Nepaisant visų Giedrės Gorienės paranojų, jos laikraštuke yra tik vienas dėmesio vertas rašinys - tai Kanados diplomato prof. P.Skot'o išverstas straipsnis apie narkotikų/ginklų prekeivių meta grupę Far West, kurioje be tokių garsių pavardžių kaip Bzežinskis, minimas ir mūsų "juodųjų technologijų" meistras Audrius Butkevičius.

Dabar susiekime faktus. Bukevičiaus vaidmuo "savanorių maište" dar nėra galutinai nustatyta, bet kad jis lengvai perkamas politikas, tai jau nesunkiai buvo įrodyta - jis už tai atsėdėjo. Svanoris gandą ima skleisti Pakso rinkiminėje apygardoje. Butkevičius, dar prieš susidedant su Paleckiu ir Tomkumi, buvo įsipareigojęs Paksui būti jo rinkimų štabo vadu. G.Gorienė pati rašė, kad už tai Paksas (jos "šaltinių" duomenimis:) jam yra pažadėjęs VSD vadovo postą. AU.Butkevičius "juodųjų technologijų, kaip be ginklo versti valdžias, mokėsi Einšteino institute. Laisvas Laikraštis dar anksčiau rašė, kad A.Bukevičius klastojo Mažeikų Naftos "ekspertų blankus", kurie turėjo įrodyti, kad MN dirba nuostolingai. Čia dalyvavo ir eks komisarų biuras. Žūsta Kiesius su sūnumi....? "Ekspertai" iš DB buvo išgalvoti, tikrieji blankuose nurodyti asmenys atsakomybės neprisiėmė. LL interviu su Butkevičiumi, šis giriasi, kad Wiljamsą irgi jis suradęs.
DAug peno pamastymui:)   ATSAKYTI
Rutela 2018-08-01 15:39:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ale jie panašūs.   
DDD 2009-04-28 21:34:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Buvo toks Tadas Blinda arklevagis,o dabar dar vienas atsirado.   ATSAKYTI
M 2018-08-01 15:40:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai va, todėl blindinam šitiek metų.   

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
Gaisras Alytuje (nuotr. stop kadras)
Situacija dėl gaisro padangų perdirbimo gamykloje išlieka sudėtinga, baiminamasi, kad šiuo metu į rajono pusę pučiantis vėjas šeštadienį vakare gali pasisukti miesto ...
Prezidento Gitano Nausėdos spaudos konferencija (nuotr. Fotodiena/Matas Baranauskas)
Praėjo lygiai šimtas dienų nuo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos. Politologai ir viešųjų ryšių specialistai imasi vertinti, kaip prezidentui pavyko susidoroti su iššūkiu ...
 (nuotr. tv3.lt)
Penktadienio naktį Trakų rajone esančiame Paluknės kaime neblaivi moteris namuose ginčo metu peiliu sužalojo vyrą. Policijos departamentas praneša, kad 1986 metais gimusi ...
Penktadienį vakare Rokiškyje esančiame garažų masyve įvyko sprogimas, pranešė Policijos departamentas. Sprogimas Šatrijos gatvėje esančiame garažų masyve įvyko apie 18.30 ...
Palanga (nuotr. stop kadras)
Palangoje iš giliausio gręžinio Lietuvoje ištryško mineralinis vanduo. Nors jo išgavimui prireikė šešiaženklės sumos ir daug įdirbio, hidrogeologų teigimu, troškulį numalšinti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų