News Bridgepix nuotr.

News Bridgepix nuotr.

Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimas Lietuvos piliečiams vis dar yra įstrigęs aklavietėje, nes, viena vertus, Rusija nėra linkusi derėtis šiuo klausimu, kita vertus - Lietuva nėra padariusi „namų darbų“, todėl procesą dar labiau apsunkina.

Tokios mintys buvo išsakytos trečiadienį vykusiame Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos posėdyje, kuriame, be parlamentarų, dalyvavo ir Užsienio reikalų, Finansų ministerijų, Lietuvos gyventojų rezistencijos tyrimo centro atstovai bei nepriklausomi teisininkai.

Komisijos posėdyje konservatorius Saulius Pečeliūnas atkreipė dėmesį, jog Lietuvos Vyriausybė nėra nustačiusi metodikos, kaip skaičiuoti SSRS okupacijos metu Lietuvos piliečiams padarytą žalą, todėl nėra aiški ir galutinė žalos suma.

„Kol mes šito nepadarėm, kalbėti apie kokias nors derybas yra nelabai sąžininga. Tuos namų darbus, kur niekas nuo jokios Rusijos nepriklauso, turim padaryti mes patys. O paskui reikia sudaryti derybų delegaciją ir perduoti Rusijos pusei. Ar atsakys, ar ne, čia yra jau kitas klausimas, bet kol nėra pateiktas žalos apskaičiavimas, tol nieko ir nebus“, - sakė parlamentaras.

REKLAMA

Pasak jo, nereikia atmesti ir tarptautinių instrumentų. S.Pečeliūno teigimu, šiam tikslui būtų galima išnaudoti neseniai Rusijos teismuose teisybės ieškančio Latvijoje gyvenančio Lietuvos piliečio Algimanto Pelecko atvejį. 1941 metais būdamas vaikas A.Peleckas kartu su tėvais ištremtas į SSRS šiaurę, Jakutiją, ir ten dėl atšiaurių sąlygų visam gyvenimui tapo neįgalus.

Politiko nuomone, šią bylą būtų galima panaudoti kaip lakmuso popierėlį – esą perėjus visas įmanomas teismų instancijas Rusijoje reikia kreiptis į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT). Jeigu EŽTT bylą atmes kaip nepriimtiną, tuomet neva bus aišku, kad šis kelia netinkamas. „Tada netenka prasmės, jeigu pasako viso gero“, - sakė S.Pečeliūnas, ragindamas ieškoti visų įmanomų kelių.

Tačiau Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas Dainius Žalimas iškart priminė, kad Rusija prie Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos prisijungė 1996 metais, tuo metu vienas iš skundo priimtinumo EŽTT kriterijų yra tas, kad skųsti reikia tuos valstybės veiksmus, kurie buvo atlikti po Konvencijos įsigaliojimo jos teritorijoje (ratione temporis principas).

Pasak jo, įmanomas tik netiesioginis žalos atlyginimas, jeigu Lietuvos pilietis pereina visas įmanomas Rusijos teismų instancijas ir tuomet į EŽTT kreipiasi dėl neįgyvendintos teisės į teisingą teismą. D.Žalimo nuomone, į EŽTT dėl savo piliečio gali kreiptis ir pati Lietuva, nors esą tokie tarpvalstybiniai ieškiniai Strasbūro teismo praktikoje nėra dažni.

REKLAMA

„Galbūt dar būtų galima įrodinėti diskriminaciją, nes Rusijos įstatymai šiaip jau garantuoja žalos atlyginimą Rusijos piliečiams, o ne kitų šalių piliečiams. Tačiau, viena vertus, tai būtų menka galimybė, nes valstybės turi pakankamai plačią diskreciją šioje srityje, kita vertus, tai būtų ne tiek žalos atlyginimas, kiek konstatavimas, kad Rusijos teismai nėra teismai, kurie atitinka teisinės valstybės rėmus“, - aiškino teisininkas.

Pasak D.Žalimo, situacija yra „beveik beviltiška“, todėl vienintelis realus kelias yra politinis - tai yra bandyti spausti Rusiją per Europos Sąjungą (ES), žinant, kad ES ir Rusija derasi dėl bendradarbiavimo susitarimo. Tačiau tuomet reikėtų įtikinti ES, jog bendradarbiavimo susitarimas neturi būti pasirašytas tol, kol Rusija nesiims derybomis spręsti okupacijos žalos atlyginimo klausimą buvusių okupuotų valstybių piliečiams.

Dar vienas „daugiau mažiau realesnis kelias“, anot D.Žalimo, yra žmonių, priverstinai dirbusių tuometinėse SSRS įmonėse, civiliniai skundai tų įmonių teisių perėmėjoms. „Bet aišku, čia susidurtume su keliomis teisinėmis problemomis. Viena vertus, ar tos įmonės kurios dabar yra, iš tiesų yra teisių perėmėjos, nes tuomet jos buvo valstybinės struktūros, ir antras dalykas - senaties terminas. Bet kuriuo atveju, tai viena iš realesnių perspektyvų“, - svarstė teisės ekspertas.

„Bet, aišku, reikia bandyti viską, kodėl gi ne?“, - konstatavo D.Žalimas.

Diskusijų metu politikai ir ekspertai apsvarstė keletą galimybių, kaip išjudinti procesą iš mirties taško. Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo įsteigti atskirą instituciją ar tarnybą, kurioje dirbantys žmonės užsiimtų panašaus pobūdžio veikla. Kai kurie politikai siūlė šią funkciją perleisti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, tuo tarpu S.Pečeliūnas stebėjosi, kam reikia kam nors ką nors pavedinėti.

REKLAMA

„Ar Aleksandras Abišala (vyriausiasis Lietuvos derybininkas dėl antrojo Ignalinos atominės elektrinės reaktoriaus veiklos pratęsimo - BNS) turi kokią įstaigą? Neturi, o yra ir pinigai, yra ir žmonės, ekspertai, nes yra valstybės suinteresuotumas“, - sakė konservatorius.

Pasak jo, reikia sudaryti diplomatų ir ekspertų delegaciją, kaip tai numato 2000-aisiais priimtas įstatymas, kuriuo vyriausybė įpareigota pradėti derybas su Rusija dėl okupacijos žalos atlyginimo.

1992 metais piliečiai visuotiniame referendume pritarė, kad būtų atlyginta Lietuvos žmonėms bei Lietuvos valstybei padaryta žala, 2000-aisiais priimtas minėtas įstatymas, o pernai sausį Seimas priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją pradėti konsultacijas su Lietuva dėl žalos atlyginimo.

Lietuva ir Rusija taip pat yra pasirašiusios sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose. Ši sutartis leidžia Lietuvos piliečiui kreiptis į Lietuvos teismą ir prašyti, kad žalą atlygintų Rusija.

 Tačiau, kaip parodė mirusios tremtinės Onos Puskunigienės artimųjų atvejis, Rusija okupacijos žalos atlyginimą laiko ne privatinės, o viešosios teisės dalyku ir šioje srityje prašo taikyti imunitetą - tai yra nesutinka, kad kitos valstybės teismuose valstybė taptų atsakove.

1940 metais Lietuvą okupavo Sovietų Sąjunga, vėliau vykstant Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teritoriją užėmė nacių Vokietija, 1944-45 metais Raudonajai armijai iš Lietuvos išstūmus vokiečių kariuomenę Lietuva vėl priverstinai tapo viena Sovietų Sąjungos respublikų.

Lietuva per sovietų okupaciją dėl trėmimų, žudynių, priverstinės emigracijos neteko iki trečdalio gyventojų. Pusę amžiaus trukusios okupacijos žala Lietuva įvertino 80-čia milijardų litų.

Rusija iki šiol kategoriškai atsisako derėtis dėl žalos atlyginimo.

Pagreitis
2008-04-10 02:02:05
Pajudes reikalai!

Teroristines rusijos:
KGB nusikaltimai Zmonijai,
okupacijos,
tremimai,
gulag,
rusifikacijos,
dar 52 metus tebesitesiantis Rusijos terorizmas,
antivakarietiska propaganda,


- bus ivertinti Tribunole, griezciau nei Nacizmas!


Zinoma, rezultatas butu greitesnis jei is Lietuvos URM, VSD, Istorijos instituto, butu pasalinti inkorporuoti svetimkuniai rusu kgb agentai ir pradeta artimai bendradarbiauti su Europos Sajungos, USA specialistais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nuclear 2008-04-11 08:46:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu bet tokius dalykus rasyti ??? na Buk geras panaudok laikrascius ne tik siknai valyt , juose daznai buna idomiu ziniu , ir neidealizuok straipsniu , is vieno straipsnio paimsi vienos informacijos kruopelyte is kito kitos informacijos ir pamatysi bendra vaizda , kaip sakoma bandyk , mastyk analizuok , ( aisku tam dalykui reikia laiko ) tada gal nerasinesi tokiu nesamoniu kaip dabar apie PK orlen mazuta , as net nenoriu aiskinti apie tai nes ta supranta kiekvienas ( beje PK orlen Rotterdamo birzoje perka kaip tik daugiausia ruskiu naftos , atvezimo kastai is Primorsko mazesni - negu plukdyti is Kuveito . ( kam nesuprantama - lenkams Lieka didesnis pelnas jeigu jie perka ruskiu nafta - ka jie tr daro ) , Duju vamzdis is ruskinijos supus dar panasiai po 5 metu , ir as abejoju ar ruskiai ji remontuos - taip kad atsijungimas nuo ruskiu duju labai imanomas , tada Lietuvai reikes tiesti ilgesni vamzdi i Norvegija kur Statoil monopolija pardavineja dujas vidutiniskai 100 USD brangiau negu Ruskiai , arba i Azerbaidzana - bet kuriuo atveju sitas vanzdelis bus ilgesnis negu Vokieciu Ruskiu "Nordstream" ir kainuos tikrai daugiau negu 12 Milijardu euru ( primenu kad Lietuvos biudzetas ( apie 8 Milijardus euru - siais metais ) Arabiskos dujas galima , bet grubiai paskaiciavus ju savikaina - iseis apie 1000 USD ( dabar mokam apie 300 USD. O apie energija ?? eech IAE gaminanti beveik 100% elektros labiausia apikrauta buna piko valandomis - Ryte , vakare , nakti apkrovos beveik nera - tai jeigu nebus rysiu su kaimynais - nebus kur deti perteklines - naktines elektros ( dabar ja pardavineja po 4 cnt baltaruskiam ir ruskiam ir visiem kitiem kam reikia , be sito pardavimo reiktu elektrine sustabdyti - o stabdymas ir paleidimas uzima berods 2-3 dienas , ) nusibodo... skaitykit spauda gerbiamieji    ATSAKYTI
Kremlin nuclear frat 2008-04-10 22:18:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Elektrenu silumine elektrine 2009 metais kurensime Lenkijos PKN Orlen pagamintu mazutu!
Nafta Lenkija perka Rotterdam birzoje, todel prakeikti burliokai -ikast negali!

Per 3-5 metus turetu buti pastatytas arabisku duju isgarinimo stotis/terminalas Lietuvoje ir nutiestas dujotekis i Elektrenus.

Po to prades veikti vid. galingumo GE reaktorius...

Svarbu atsijungti nuo okupacines rusu energetines kilpos ir pradeti esamais galingumais, per LT-PL oro linija - pradeti tiesiogiai, EU generuojamu daznumu, dirbti i Europos Sajungos energetika.
Suprantama, pirma reikia, 2009 metais atsijungti nuo rusu energetiniu spastu ir demontuoti atramas i Belarus, kad nebutu net minciu apie rusisko energijos kontrabanda per Lietuva i EU.
Burliokiskoms dujoms turesime kita tiekima.
Parazitinis kremlingazoteakanos klanas gales krautis cemodanus i kalejimus arba i sumauta rusija.
Tuo ir pasibaigs teroristinio kremlin gazprom duju vezdo santazas!
   ATSAKYTI
AK 2008-04-10 18:39:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ak,ko norėti iš kaimynų,jei Lietuva neatlygina moralinės žalos ,padarytos LR nepartiniams piliečiams atikonstituciniuose savivaldybių rinkimuose.Susitvarkykim pradžioj namie,o paskui...Kokį pavyzdį rodai ,kaip elgiesi pats tą ir turi.Gėda toliau kalbėti.   ATSAKYTI
bet 2008-04-10 14:31:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
toks klausimas nesprendžiamas per keletą dienų ar net metų. Čia reikia daug laiko, kantrybės ir atkaklumo. Ir, aišku, svarbu, kad Lietuvos valdžia būtų prolietuviška, o ne prorusiška.   ATSAKYTI
nuclear 2008-04-10 08:16:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Che o tai kodel gi nepareikalavus atlyginti zala ne is ruskiu o is buvusiu komuniagu - juk tai blaiviai pagalvojus ruskiai nedaug cia ka ir pridirbo , juk viska dare savi Lietuviai , tai is ju ir reikia pareikalauti is Lietuvos tarybu socialistines respublikos vadovaujancios valdzios tarybu Lietuvos komunistines partijos - O ka vis realiau bus. O ruskiai , tai jie ka pasius visus nach... ir kaip visada nutrauks bet kurias derybas . Man tai siame kontekste asmeniskai labai idomu kaip Lietuvaiciai issideres papildomas dujas is ruskiu ?? Juk zalos atlyginimo istatymas grieztai reikalauja per kiekvienas derybas kelti zalos atlyginimo klausima , o ruskiai tik isgirde sita - momentaliai palieka derybas, ( nutraukia bet kokius pokalbius) , tai va labai idomu kas ir kaip issideres papildomas dujas Lietuvai - kai kitais metais uzgesinsime IAE ??? ( nebet tik reikes pripazinti Koncervu ir landsbergio priimta istatyma - deb.. ilisku ir negaliojanciu ???? na bet man atrodo kad niekas to nepadarys ) taip kad chebra busime be papildomu 2 milijonu duju ir net nezinia ka reikes kurenti Elektrenuose ???    ATSAKYTI
Pagreitis 2008-04-10 02:02:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pajudes reikalai!

Teroristines rusijos:
KGB nusikaltimai Zmonijai,
okupacijos,
tremimai,
gulag,
rusifikacijos,
dar 52 metus tebesitesiantis Rusijos terorizmas,
antivakarietiska propaganda,


- bus ivertinti Tribunole, griezciau nei Nacizmas!


Zinoma, rezultatas butu greitesnis jei is Lietuvos URM, VSD, Istorijos instituto, butu pasalinti inkorporuoti svetimkuniai rusu kgb agentai ir pradeta artimai bendradarbiauti su Europos Sajungos, USA specialistais.   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Vaidas Oftas (nuotr. stop kadras)
Panevėžio policiją sukrėtė skandalas. Įkliuvo pavyzdingu laikytas, elitiniame padalinyje su narkotikų prekeiviais dirbęs ir ne kartą darbe skatintas kriminalistas. Mat, ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Mūsų prezidentas Gitanas Nausėda Briuselyje uždainavo „Ant kalno mūrai“… Tiesa, ne solo partiją – Nausėda prieš svarbų Europos biudžeto ir klimato programos svarstymą ...
Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą (ES) pratęsti sankcijas Rusijai. Pasak jo, Maskva dar turi įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus per ...
Temidė (nuotr. Dmitrijus Radlinskas/fotodiena.lt)
Aukščiausiajam Teismui paskelbus, kad kratos pas teisėjus gali būti daromos tik gavus Seimo ar prezidento leidimą, parlamentarai šiuo klausimu ketina prašyti Konstitucinio ...
Eismas (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Orų pusiausvyra Europoje keičiasi. Šaltoka ir sausa aukšto slėgio sritis lėtai traukiasi į rytus užleisdama vietą ir taip dideliam drungnam, vėjuotam ir drėgnam ciklonui. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
DABAR RODOMA
Jaudinantis dukros ir tėvo susitikimas: ištars lemtingus žodžius
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų