Nuteistojo pagalbos šauksmas: dėl Covid-19 jau metus nemačiau savo vaikų ir žmonos

Karantino kirčius jaučia ne tik laisvėje esantys žmonės, bet ir už grotų bausmę atliekantys nuteistieji. Vienas tokių, šiuo metu esantis Marijampolės pataisos namuose, teigia, kad dėl karantino jau metus nėra matęs savo dviejų mažamečių vaikų, žmonos, kitų artimųjų.

137

„Mes esame ir taip nubausti už savo gyvenimo klaidas, tai kodėl iš mūsų yra atimama galimybė išlaikyti, išsaugoti su vaikais, žmonomis artimą ryšį. Kreipiausi į visas instancijas ir visur atsakymas tas pats – mes kompensuojame, bet jei iširs santuoka ir pas vaikus atsiras naujas tėvas, kaip tai bus kompensuojama?“ – atvirą laišką pradėjo vyras.

Nuteistojo minima kompensacija yra suteikiami papildomi pokalbiai su šeimos nariais. Esant techninėms galimybėms, nuteistieji su savo artimaisiais gali bendrauti ir vaizdo skambučiu. Vis dėlto, to, anot šio nuteistojo, yra negana.

(137 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Nuteistųjų gyvenimas Marijampolės pataisos namuose: pažvelkite į vidų

Situacija – nenormali

Marijampolėje bausmę atliekantis vyras savo laiške rašė: „Jau beveik metai, kai šalį yra užplūdusi korona. Girdžiu vis kaip pratęsinėjamas karantinas. Tačiau niekas nekalba apie nuteistuosius. Pateiksiu šiokį tokį pavyzdį.

Šuniuką auginant pusmetį tamsoje ir maitinant žalia mėsa bei girdant krauju. Išleidus į šviesą šuo nebus juk tas meilus šuniukas, kuris yra žmogaus draugas. Jis bus tapęs plėšrūnu. Kaip ir čia (įkalinimo įstaigoje – aut. past.) žmonės.

Juk įkalinimo įstaigų pavadinimas yra „Pataisos namai“. Tai kyla klausimas, ką jie taiso atimdami dienos šviesą iš nuteistųjų? Kažkam dienos šviesa yra vaikai, žmonos, kažkam tėvai. Jau metai laiko kaip neturiu galimybės pasimatyti su dviem mažamečiais vaikais, žmona, tėvais.

Kaip Lietuvos valdžia stengiasi mažinti nusikalstamumą, jei yra uždaromas kelias į šviesą, viltį gyventi kitaip. Valdžia teigia, kad nori apsaugoti nuo Covid-19 plitimo įkalinimo įstaigose. Tačiau šiandien visose įstaigose apstu susirgimų, kurie yra neviešinami.

Jaučiamės diskriminuojami. Įkalinimo įstaigos svečiai, parduotuvės darbuotojai, pareigūnai, „Carito“ atstovai – jie negyveno pataisos namuose ir nebuvo izoliacijoje. Tai kodėl jiems buvo leidžiama įnešti Covid-19? Ir tai yra normalu, o mes ir toliau su artimaisiais negalime matytis.

REKLAMA

Šeima, kaip ir sveikata, yra neįkainojama. Ją sukurti, auginti vaikus, statyti iš naujo pamatus yra labai sunku. Daugelis (nuteistųjų – aut. past.) gal net nerastų jėgų, jeigu reikėtų pradėti viską iš naujo.

Nuteistieji kasdien graužia save, jog suklydo gyvenimo kelyje ir stengiasi daugiau neprasikalsti, kad išeitų greičiau pas artimuosius ir kad daugiau čia nesugrįžtų. Kadangi iki šiol turime, kas laukia ir kas mums yra svarbu.“

(107 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Gyvenimo sąlygos Marijampolės pataisos namuose

Sprendimai – bendri

Marijampolės pataisos namų direktorius Regimantas Kavaliauskas naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad situacija visose šalies įkalinimo įstaigose yra bendra:

„Valstybės lygmeniu yra priimti sprendimai. Ne įkalinimo įstaiga sprendžia dėl nuteistųjų ir jų artimųjų pasimatymų. Per pirmąjį karantiną buvo apskritai uždrausti bet kokie pasimatymai. Kai pasibaigė pirmas karantinas, atsirado bekontakčiai pasimatymai, kai bendrauti su artimaisiais buvo galima per stiklą. Prasidėjus antrai bangai, vėl turime absoliutų draudimą.“

Įstaigos direktorius atkreipė dėmesį, kad prarastus pasimatymus stengiamasi kompensuoti skambučiais. „Galimi ne tik paprasti, bet ir vaizdo skambučiai. Jei tik abi pusės turi tam galimybes. Tikrai nemažai nuteistųjų naudojasi galimybe bendrauti vaizdo skambučiais“, – pabrėžė R. Kavaliauskas.

Anot Marijampolės pataisos namų vadovo, situacija dėl Covid-19 jų įstaigoje nėra itin sudėtinga. Nors yra sergančių darbuotų, bet jų trūkumo nesijaučia. Iš nuteistųjų pusės skundų taip pat nepadaugėjo. Atsirado paklausimų, kas juos užkrėtė.

Sergamumo rodikliai

Laisvės atėmimo įstaigų pareigūnai ir darbuotojai, turintys tiesioginių kontaktų su suimtaisiais ar nuteistaisiais, prevenciškai tiriami dėl koronaviruso infekcijos. Atlikta daugiau kaip 8 tūkst. įstaigų darbuotojų tyrimų. Taip pat tiriami nuteistieji (suimtieji), šiuo metu jau ištirta daugiau kaip 4200 asmenų.

REKLAMA

Nuteistieji ir suimtieji, naujai atvykę  į įstaigas, taip pat nuteistieji, konvojuoti iš užsienio valstybių ir perduoti į Lietuvą valstybės lygio ekstremalios situacijos metu, laikomi  izoliuoti nuo kitų asmenų mažiausiai 14 dienų. Be neatidėliotinos būtinybės, neorganizuojamas nuteistųjų ir suimtųjų perkėlimas iš vienos įstaigos į kitą.

Karantine laikoma 509 nuteistieji (suimtieji) (iš jų 154 kaip naujai atvykęs į pataisos įstaigas iš Lietuvos teritorijos bei iš užsienio valstybių, 355 asmenys, kaip turėję ar galėję turėti kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtintas koronavirusas, ar asmeniu, kuris stebimas). Saviizoliacijoje yra 50 darbuotojų.

Naujausiais duomenimis, Covid-19 patvirtinta 205 nuteistiesiems (suimtiesiems). 45 – Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje (šiuo metu serga 12). 16 – Šiaulių tardymo izoliatoriuje (šiuo metu serga 13).

115 – Marijampolės pataisos namuose (iš jų 48 Kybartų sektoriuje) (šiuo metu serga 114). 9 – Kauno tardymo izoliatoriuje (šiuo metu serga 8). 16 – Vilniaus pataisos namuose (šiuo metu serga 14). 4 – Laisvės atėmimo vietų ligoninėje (LAVL) (šiuo metu serga 3).

Taip pat Covid-19 patvirtinta 196 pataisos įstaigų pareigūnams ir darbuotojams. 19 – Kauno tardymo izoliatoriuje, 16 – Šiaulių tardymo izoliatoriuje, 59 – Laisvės atėmimo vietų ligoninėje, 30 – Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje, 22 – Marijampolės pataisos namuose (7 iš jų Kybartų sektoriuje), 35 – Vilniaus pataisos namuose, 13 – Alytaus pataisos namuose ir 2 – Panevėžio pataisos namuose. Šiuo metu serga 97 darbuotojai.

Kaip Covid-19 pakeitė nuteistųjų gyvenimą?

Komentuoja Kalėjimų departamento Komunikacijos skyriaus vedėja Inga Mauricienė.

Pavasario karantinas

Dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės kovo mėnesį įvedus visuotinį karantiną nuteistiems ir suimtiesiems buvo įvesta nemažai kasdienio gyvenimo apribojimų: 

REKLAMA

sustabdytas ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų vykdymas, įvestas besilankančių įkalinimo įstaigoje asmenų (ne įstaigos darbuotojų) laikinas ribojimas, apribotas judėjimas nuteistiesiems, kuriems suteikta teisė išvykti be sargybos ir be palydos, sustabdytos nuteistųjų trumpalaikės išvykos į namus, apribotas gaunamų siuntinių priėmimas, laisvės atėmimo vietų įstaigose vykdomos resocializacijos programos ir kt. Šių griežtų apribojimų imtasi įvertinus tai, kad įkalinimo įstaigos yra uždara, izoliuota aplinka, su dideliu skaičiumi joje laikomų asmenų, todėl rizika infekcijai plisti yra padidinta.

Siekiant, kad nuteistųjų ir suimtųjų ryšys su artimaisiais nenutrūktų, leidžiama maksimaliai, pagal įstaigų technines galimybes, skambinti telefonu, suteikiami vaizdo skambučiai.

Ekstremali situacija

Atšaukus šalyje karantiną, liko galioti ekstremali situacija, bet nuteistųjų ir suimtųjų kasdienio gyvenimo sąlygos palaipsniui švelninamos.

Nuo birželio 17 d. laisvės atėmimo vietų įstaigose leidžiama organizuoti trumpalaikius iki valandos trunkančius pasimatymus, užtikrinant, kad atvykstantiesiems būtų matuojama kūno temperatūra, reikalaujama dėvėti kaukes, vienkartines pirštines (lankytojams šių priemonių neturint, įstaiga pagal galimybes aprūpina).

Nuo liepos 13 d. leidžiamos nuteistųjų, bausmę atliekančių atviroje kolonijoje ir pusiaukelės namuose, trumpalaikės išvykos į namus ir trumpalaikės išvykos dėl artimojo giminaičio mirties, sunkios ligos ar gaivalinės nelaimės.

Taip pat leista organizuoti nuteistųjų ir suimtųjų vestuves, užtikrinant, kad jų metu visi dalyviai dėvėtų apsaugos priemones.

REKLAMA

Laisvės atėmimo vietų įstaigose atnaujintas kirpyklų paslaugų teikimas, bibliotekų veikla, siuntinių priėmimas, aktyviau vykdomos socialinės reabilitacijos programos. Sporto, kultūriniai renginiai įstaigų viduje organizuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais neviršijant nurodyto maksimalaus renginio dalyvių skaičiaus patalpoje ir (ar) atviroje erdvėje.

Nuo liepos 31 d. nuo valandos iki keturių valandų pratęstas bekontakčių trumpalaikių pasimatymų laikas. Taip pat nustatyta, kad nuteistojo ar suimtojo pageidavimu bei siekiant kompensuoti ekstremalios situacijos metu įvestus apribojimus, vietoj vieno ilgalaikio pasimatymo gali būti suteikti trys trumpalaikiai pasimatymai arba penki vaizdo ar telefoniniai skambučiai.

Rudens karantinas

Paskelbus karantiną Lietuvoje ir daugėjant užsikrėtimo atvejų laisvės atėmimo vietose, vėl imtasi griežtesnių priemonių.

Nuo spalio 29 d. visose laisvės atėmimo vietų įstaigose sustabdomas asmenų, atvykstančių į trumpalaikius pasimatymus su suimtaisiais ir nuteistaisiais, patekimas į šias įstaigas. Nuteistojo ar suimtojo pageidavimu, vietoj vieno trumpalaikio pasimatymo gali būti suteikti trys vaizdo ar telefoniniai skambučiai (trumpalaikiai pasimatymai vėl nebeleidžiami).

Taip pat nustatyta, kad dėl visuomenės, nevyriausybinių organizacijų atstovų, dvasininkų patekimo į įstaigas kiekvienu atveju individualiai sprendžia laisvės atėmimo vietos įstaigos direktorius. Dauguma susitikimų vyksta nuotoliniu būdu.

Nuo spalio 30 d. visų kategorijų nuteistiesiems draudžiamos išvykos į namus.

Suprantame, kad dėl suvaržymų, galiojančių tiek ekstremalios situacijos, tiek karantino metu, nuteistieji ir jų artimieji patiria tam tikrų nepatogumų, tačiau pirmiausia būtina atsižvelgti į saugumą užtikrinančių priemonių būtinumą. Tikime, kad taikomos laikino pobūdžio suvaržymo priemonės bei ribojimai yra būtini ir proporcingi, atsižvelgiant į laisvės atėmimo vietų įstaigų specifiką.

Skundai

Bendras nuteistųjų (suimtųjų) skundų skaičius, palyginti su pernai, panašus. Iš viso 2019 m. sausio-rugsėjo mėn. gauta 4150 skundų, 2020 m. – 4004.

Dėl lankymų, pasimatymų ir teisės paskambinti 2019 m. sausio-rugsėjo mėn. gauta 95 skundai, 2020 m. – 72.


Rašyti komentarą...
N
Nereikia
2020-12-02 18:09:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
jus tik dėl vieno laukiate žmonų žinot apie ką?
Atsakyti
-1

T
Tik
2020-12-02 18:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
tokie vaizdai tegali parodyti mūsų ...suš...tą kapitalizmą,tikrą rytų Europą.Vargų vargas amžiais ir amžiams.O suvokiame kaip lakštingalos-"mes europiečiai!".Skurdas tęsiasi.
Atsakyti
-2

T
TV3.lt
2020-12-02 18:31:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atsiprasome, rasysime naudinga informacija!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų