Pavojingą kontaktą dėl COVID-19 turėjo tiek daug žmonių, kad jiems nebeskambins: tai – fiziškai neįmanoma

Kiekvieną dieną vis daugėjant užsikrėtusiųjų koronavirusu, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad nebevykdys kasdienių saviizoliacijoje esančių žmonių apklausų telefonu. 

Asociatyvi (nuotr. SCANPIX)

Pasak NVSC, šiuo metu saviizoliacijoje esančių žmonių yra virš 30 tūkst. ir šis skaičius nuolatos auga, todėl fiziškai nebespėjama susisiekti su tiek žmonių. 

„Buvo priimtas sprendimas nutraukti kasdienę didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų apklausą, nes, pasikeitus teisės aktams, NVSC tokia funkcija nebenumatyta. Juolab kad tokie asmenys dar pirminio informavimo metu gauna visą informaciją, kaip jiems elgtis pablogėjus sveikatos būklei“, – pastebi NVSC Vilniaus departamento Vidaus administravimo skyriaus specialistė Justina Petravičienė. 

Iki šiol saviizoliacijoje esantiems asmenims skambindavo ir savanoriai, kurių paskutiniu metu NVSC turėjo 74. 

Ieškota savanorių, bet kam – neaišku

Dar pirmadienį Vilniaus universiteto Studentų atstovybės puslapyje „Facebook’e“ buvo pasidalinta anketa, kurioje kviesta galinčius ir norinčius savanorius prisijungti prie NVSC veiklos.

Anketoje buvo nurodoma, kad ieškomi savanoriai, kurie padės skambinant saviizoliacijoje esantiems asmenims ir klausinėjant jų apie sveikatos būklę. Taip pat nurodyta, kad šie darbai vyks nuotoliniu būdu naudojant asmenines ryšio priemones.

Tiesa, NVSC tikina, kad nesikreipė į universitetą pagalbos ieškant žmonių kasdienėms saviizoliacijoje esančių žmonių apklausoms, pasak jų, į VU buvo kreiptasi pagalbos ieškant savanorių epidemiologinei diagnostikai.

REKLAMA

Tačiau pasak VU SA atstovo ryšiams su visuomene Roberto Maciaus, anketa buvo pasidalinta po to, kai į atstovybę kreipėsi vienas iš NVSC koordinatorių ir pranešė, kad sumažėjus savanorių skaičiui, kurie vykdo apklausas, reikia naujų savanorių būtent joms.

Išreiškė nepasitenkinimą

Pirmadienį VU SA paskelbus pirminę anketą socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Koronavirusas – tikra info“ buvo pasidalinta nuomone, kad toks prašymas savanoriauti nepriimtinas – mat tokiam darbui turėtų būti samdomi žmonės ir mokamas atlyginimas, o darbui reikalingos priemonės – suteikiamos. 

Merginą taip pat papiktino ir tai, kad VU suformuotoje anketoje buvo nurodoma, kad „jei NVSC arba SAM išreikš atsiradusį poreikį dėl savanorių specifinėse srityse ir jūs turėsite patirties jose (pvz. darbas laboratorijose, specifiniai komunikacijos gebėjimai ir kt.), tokiu atveju galite būti pakviesti ir į kitokio pobūdžio savanorystę.“ Pasak merginos, išvardyti darbai turėtų būti atliekami kvalifikuotų specialistų, kuriems mokamas atlyginimas. 

„Miela NVSC, tai, ką Jūs siūlote, nėra savanorystė, o tiesiog vergystė. Jūs tiesiog ieškote pigios, nemokamos darbo jėgos, kuri atliks rutininius darbus aukodama savo laiką ir naudodama savo asmenines priemones t. y. žmogus patirs tiek laiko, tiek finansines sąnaudas už ačiū. Ir prie viso to dar patirs psichinę-emocinę įtampą – kas tikrai nėra naudinga pandemijos metu. <...> Su tokius rutininius darbus dirbančiais žmonėms turi būti sudaromos terminuotos darbo sutartys su ne mažesniu kaip MMA dydžio atlygiu, bei jiems suteikiamos darbo priemonės arba kompensuojama, jei naudojamasi asmeninėmis.

REKLAMA

Dar labiau apgailėtina, kad Jūs esant poreikiui siūlysite savanorystę ir kitose specifinėse srityse (pvz., darbas laboratorijose, specifiniai komunikacijos gebėjimai ir kt.), nors tai yra kvalifikuoti darbai už kuriuos turi būti apmokama“, – „Facebook’e“ nuomonę išreiškė Brigita Burgauskaitė.

„Facebook“

Savanorių ieško epidemiologinei diagnostikai

Naujienų portalui tv3.lt kreipusis į NVSC ir paklausus, ką apie tokią socialiniame tinkle išreikštą nuomonę mano pati NVSC, buvo patikinta, kad visuomenės sveikatos centras universitetui neišreiškė prašymo ieškoti savanorių kontaktavimui su izoliacijoje esančiais asmenimis, buvo domėtasi tik dėl savanorių epidemiologiniams tyrimams paieškos. 

„Dėl savanorių – NVSC kreipėsi į aukštąsias mokyklas su prašymu padėti rasti biomedicinos studijų srities studentų, galinčių prisidėti prie užkrečiamosios ligos epidemiologinės diagnostikos, talkinti NVSC, taip kartu įgyti žinių ypatingai pavojingų užkrečiamųjų ligų valdymo srityje.

Kreipiantis buvo numatyta, kad šiems asmenims bus suteiktos visos darbui reikalingos priemonės. Taip pat numatyta galimybė šiuos asmenis įdarbinti.

Kaip tik šiandien [antradienį 14 val.] organizuojamas nuotolinis susitikimas su aukštųjų mokyklų atstovais, kuriame išsamiau bus aptariamos galimybės.  

Norime atkreipti dėmesį, kad tokio prašymo, kaip nurodyta Jūsų atsiųstoje informacijoje, NVSC nėra teikęs“, – tikina NVSC atstovė J. Petravičienė. 

Tačiau vėliau NVSC atstovei atsiuntus kreipimosi į universitetus rašto kopiją, jame nebuvo užsiminta nei apie galimybę savanorius įdarbinti, nei apie tai, kad savanoriams bus suteiktos visos darbui reikalingos priemonės. Tiesa, vėliau dar kartą pasiteiravus, ar kreipiantis buvo numatyta skirti darbui reikalingas priemones ir savanorius įdarbinti, NVSC atstovė laiške rašė: „NVSC rašte, pateiktame aukštosioms mokykloms, tokių detalių nėra“. Tą J. Petravičienė dar kartą patvirtino pokalbio telefonu metu. 

REKLAMA

Dingęs įrašas ir pakoreguota anketa 

Naujienų portalui tv3.lt antradienio rytą pradėjus domėtis apie susiklosčiusią situaciją dėl savanorių NVSC, jau vidurdienį iš neoficialaus šaltinio, savanoriavusio skambinant saviizoliacijoje esantiems žmonėms, sužinojome, kad savanorius vienijančioje grupėje feisbuke „Savanoriai NVSC – uždara grupė“ NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė antradienio popietę paskelbė įrašą, kuriame pranešė, kad nuo šiol nebelieka savanorių, o juos keičia tik įdarbinti asmenys.

„Prieš porą savaičių paskelbta apie galimybę įsidarbinti ir šiandien [antradienį] sulaukėme komunikacijos, kad nuo šiol savanorius pakeis įdarbinti asmenys. <...> Pasirašyti sutartį, matyt, buvo pasiūlyta visiems norintiems. Aš šiuo metu papildomam darbui laiko neturiu, tad tokio noro neišreiškiau“, – sako šaltinis.

Paklausus, ar šaltinio suteikta informacija yra gali būti tiesa, NVSC atstovė J. Petravičienė paprašė šį ir kitus papildomus klausimus užduoti el. paštu. 

Tačiau kreipusis el. paštu į klausimą, ar NVSC gali pagrįsti šaltinio informaciją, atsakyta nebuvo. 

NVSC portalui tv3.lt pranešus, kad savanorių telefoninėms apklausoms nebereikia, dar po kelių valandų dingo ir VU SA paskelbtas įrašas, kuriame buvo pateikta savanorių anketa bei kvietimas prisijungti prie NVSC savanorių apklausiant sąlytį su užsikrėtusiais asmenimis.

Į anketą vedanti nuoroda tebebuvo aktyvi, tačiau kvietimas – pakoreguotas. Kvietime nebeliko informacijos apie tai, kad savanoriai ieškomi izoliacijoje esančių žmonių apklausoms – patikslinta, kad savanorių reikia epidemiologinei diagnostikai. Taip pat neliko ir informacijos apie tai, kad reikės naudoti savo ryšio priemones – dabar nurodyta, kad darbui reikalingos priemonės (kompiuteris ir telefonas) bus suteiktos. 

REKLAMA

VU SA pasiteiravus, kodėl buvo panaikintas įrašas, buvo atsakyta, kad jis buvo klaidinantis studentus, mat savanorių komanda nebebuvo renkama.

„Įrašą VU SA feisbuke panaikinome dėl to, kad jis neklaidintų studentų, kadangi vakar [antradienį] gavome žinių, jog savanorių komanda nebėra renkama. Įrašu pasidalijome dar prieš pasirodant šiai informacijai, o apie savanorių poreikį sužinojome praėjusią savaitę“, – rašo VU SA atstovas Robertas Macius. 

Pasiteiravus, kodėl pirmoje anketoje buvo nurodoma, kad priemonės nebus suteiktos, o vėliau anketa pakoreguota ir nurodyta, kad priemonės visgi bus suteiktos, buvo atsakyta: „VU SA socialinėse medijose užsiima tik informacijos sklaida, todėl už anketos turinį ar galimas korekcijas neatsako.“

Kairėje – pirminė VU SA skelbta anketa, dešinėje – koreguota

Įvyko nesusikalbėjimas

NVSC atstovė J. Petravičiūtė sako, kad įvyko nesusikalbėjimas tarp NVSC ir universiteto – universitetas ne taip suprato, kokių savanorių centras ieško. 

Trečiadienį NVSC atstovės pasiteiravus, kokie sprendimai buvo priimti dėl savanorystės aukštųjų mokyklų ir NVSC atstovų nuotolinio susitikimo metu, buvo atsakyta: 

„Tam tikri darbiniai dalykai, nežinau, ar mes jau čia turim nurodyti, kokie sprendimai konkrečiai buvo priimti ir t.t. Darbinio posėdžio medžiaga, kuri iš esmės yra skirta darbo specifikai aptarti ir tokiems dalykams, kurie iš esmės susiję su mūsų darbu ir bendradarbiavimu su tam tikromis institucijom. Tai dėl šito, nežinau, ten niekas nei protokolą rašė to pasitarimo, nes tokiems dalykams tiesiog nėra laiko. Tai į šitą klausimą aš jums tikrai negalėsiu pateikti atsakymo. O ir pati nedalyvavau, tai negaliu kažko komunikuoti. Ką kolegos perdavė, tą ir surašiau laiške, ką galiu komunikuoti.“

REKLAMA

VU SA atstovas ryšiams su visuomene R. Macius teigia, kad spalio 13 d. vykusiame nuotoliniame susitikime su NVSC dalyvavo VU SA Medicinos fakulteto ir VU Medicinos fakulteto atstovai: „Kalbėta, kad keičiasi savanorystės forma. Dėl to savanorių bus ieškoma ne viešai, o siūloma praktika atitinkamų studijų programų studentams“.

NVSC atstovė J. Petravičienė pastebi, kad iki šiol epidemiologinei diagnostikai savanorių nebuvo pasitelkta, tą darė tik visuomenės sveikatos specialistai. Pasak jos, savanoriai skambino izoliacijoje esantiems žmonėms ir juos apklausė, o dabar NVSC kreipiantis į aukštąsias mokyklas ieškodami tų savanorių, kurie galėtų padėti epidemiologiniuose tyrimuose.


Rašyti komentarą...
V
Varnas
2020-10-15 17:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Net nebeskambins.. baigiasi mužikų sumanumas ką daryti su išgalvotais viruso atvejais
Atsakyti
0

N
Nukentejusi
2020-10-15 19:00:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mes busim visi dekingi, kad neknistumete padoriems pilieciams proto, gaunat tukstantinius priedus ir tylekit, ieskokit kokiu nors teoriniu galimybiu iveikti liga, tik neterorizuokit zmoniu
Atsakyti
0

r
restvestwist
2020-10-16 16:08:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
LEÈXI.ŇÈT - nuostabi pаžinčių svetainė suаugušięms, nоrintiеms sūsirasti partnęrį, nоrintiems pašimyleti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų