Lietuvoje fiksuojamas labai aukštas oro užteršumas: pasakė, kaip apsisaugoti

Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės fiksuoja labai aukštą kietųjų dalelių paros normos viršijimą. Kietųjų dalelių ore vidutinė paros ribinė vertė yra 50 mg/m3. Šiandien Šilutės plente esančioje stotelėje fiksuojama 176,11 mg/m3 koncentracija, senamiestyje esanti stotelė fiksuoja 125,76 mg/m3 koncentraciją. 

Vilnius (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)

Kaip praneša Visuomenės sveikatos biuras, nusistovėjus sausiems, ramiems orams, oro užterštumas mieste auga, teršalai kaupiasi priežemio ore. Dalis teršalų pietų, pietryčių krypties oro masių pernašos atnešama ir iš kitų Europos regionų. Šiandien didžiausios teršalų koncentracijos taip pat tikėtinos prie intensyvaus eismo gatvių, tose miesto vietose, kur atliekami statybos, kelių remonto darbai.

Kaip kenkia?

Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo gilesnius kvėpavimo takus jos pasiekia. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis daro įtaką sergamumo kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ligomis didėjimui. Kietosios dalelės absorbuoja toksines medžiagas bei mikroorganizmus ir perneša juos į gilesnius kvėpavimo takus, o tai gali sukelti lėtinius apsinuodijimus, alergines organizmo reakcijas. Kietosios dalelės ir visi kiti aplinkos teršalai sukelia kvėpavimo organų ligas – bronchitus, bronchinės astmos priepuolius, plaučių ligas ir mirtis nuo šių ligų. 

REKLAMA

Kaip saugotis?

Norint apsisaugoti nuo kietųjų dalelių, svarbu laikytis kelių taisyklių. Patariame atsisakyti sportinių užsiėmimų, bėgiojimų ar vaikščiojimų lauke. Jei įmanoma, pasistenkite išvykti iš miesto (ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir mamoms su kūdikiais bei asmenims, sergantiems bronchine astma ir kitomis lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, nes šios žmonių grupės yra jautriausios). Jei vis dėlto leisite laiką lauke, patariame pagal galimybes riboti buvimo lauke laiką, atsisakyti intensyvesnio fizinio krūvio, vaikščioti atokiau nuo didžiųjų miesto gatvių, dėvėti vienkartines medicinines kaukes. Esant labai aukštam oro užterštumo indeksui būnant patalpose neatidarinėti langų. Pajutus sveikatos sutrikimus kreiptis į gydymo įstaigą. 

Užterštumas kenkia visų žmonių sveikatai, tačiau jautriausi yra vyresnio amžiaus žmonės, kūdikiai bei asmenys sergantys bronchine astma ir kitomis lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis.

Pasitikrinkite miesto užterštumą realiu laiku

Kietųjų dalelių koncentraciją šiuo metu galima stebėti www.gamta.lt 

Labai žemas arba Žemas – oro kokybė gera, galite mėgautis švariu oru.

Vidutinis – jautrios gyventojų grupės (vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, nėščios moterys ) turėtų vengti ilgesnių pasivaikščiojimų ar kitos aktyvesnės veiklos prie intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.

Aukštas – aktyvia veikla atvirame ore gali užsiimti tik visiškai sveiki žmonės; siekiant išvengti dar didesnio oro užterštumo, rekomenduojama nevažiuoti savu automobiliu, patariama naudotis viešuoju transportu.

REKLAMA

Labai aukštas – stenkitės kuo mažiau būti atvirame ore; būdami patalpose, neatidarykite langų; pajutę sveikatos sutrikimus, kreipkitės į gydytoją.

Aukštas – aktyvia veikla atvirame ore gali užsiimti tik visiškai sveiki žmonės; siekiant išvengti dar didesnio oro užterštumo, rekomenduojama nevažiuoti savu automobiliu, patariama naudotis viešuoju transportu.

Labai aukštas – stenkitės kuo mažiau būti atvirame ore; būdami patalpose, neatidarykite langų; pajutę sveikatos sutrikimus, kreipkitės į gydytoją.


Rašyti komentarą...
G
Gal
2020-10-02 09:11:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne mokinkit kaip apsisaugoti , o dulkinkit įmones už taršą , uždarykit taršias ar priverskit dirbt ne teršian aplinkos . Ar tik paprastus žmones sugebat dulkint , taršos mokesčius dėt ne sąmoningus ir nežinia kur nukeliaujančius .
Atsakyti
-2

L
Leo
2020-10-02 09:01:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Smogas matomas ir Šilalės rajone.
Atsakyti
-1

M
Mums
2020-10-02 09:28:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Apsisaugojimas yra draudimas.Laukiam ministro Verygos proto perliuku
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų