Užsimojęs apriboti medikų keliose vietose darbą siekiant sumažinti Covid-19 infekcijos plitimo riziką ir dėl to sulaukęs audringos medikų bendruomenės reakcijos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dabar tikina, kad tai tebuvusi rekomendacija. Gydytojai gi sako besijaučiantys visiškai pasimetę, nes nuo pirmadienio įteisintas darbo ciklais pobūdis medikams nepaliks galimybių dirbti daugiau nei vienoje gydymo įstaigoje. 

Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)

Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)

Santaros klinikų Vaikų anesteziologijos-reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje dirbanti gydytoja Solveiga Umbrasaitė atvirai sako nežinanti, kaip reikės dirbti.

„Mano situacija tokia – dirbu reanimacijoje, kur gydomi vaikai su įgimtomis širdies ydomis, kur šiaip joks gripas, nei Covid-19 negali patekti. Kita mano veikla – privačioje gydymo įstaigoje, kur yra ambulatoriniai pacientai. 

Tai, kas yra siūloma dabar, darbas ciklais, tai yra nerealu ir neadekvatu. Visų pirma, net tokio termino kaip ciklinis darbas nėra. Kai dar prieš mėnesį ministras aiškino, kad vieną dieną gal vienoje įstaigoje dirbtum, kitą dieną – kitoje, tai gal dar kažkiek realu. Bet jei žmogus pilnu krūviu dirba ligoninėje, kažkur 168 valandas, tai neįmanoma. 

REKLAMA

Ligoninė

Ligoninė

Sako, darykite pertrauką ir eikite kitur dirbti. Tai pagal Darbo inspekciją mes net negalime per savaitę dirbti daugiau valandų, nei nurodyta. O dabar vos ne non stop turi dirbti vienoje įstaigoje, tada kažkokia mistinė pertrauka, o tada realiai nelieka dienų į kitą vietą eiti“, – situaciją komentavo gydytoja.

Jos teigimu, tokiu atveju sudaromos sąlygos, kad realiai pats medikas turės pasirinkti, kokioje įstaigoje dirbti.

„Tačiau aš turiu tris licencijas ir, jei nedirbčiau viename iš darbų, tai tektų stabdyti ir licenciją. Jau nekalbu apie finansinius dalykus, nors ir teigiama, kad tokiu atveju, kai dirbti neišeina, apmokės kita darbovietė. Tačiau tai nerealu, kaip ir su algų padidinimais“, – piktinosi medikė.

Toliau ribojamas paslaugų teikimas

Pašnekovė tikino, kad visi medikai patyrė šoką, skyrių vedėjai pasimetę – griūna tiek gydytojų darbo grafikai, pacientų registracijos. Juo labiau kad dirbančiųjų vienoje gydymo įstaigoje medikų – mažuma, todėl pagalba pacientams gali būti labai apribota.

„Iki šiol du mėnesius 90 proc. specialistų nedirbo ir visas dėmesys buvo skirtas Covid-19 pacientams. Buvo teikiama tik ta būtinoji pagalba. 

Bet nereikia pamiršti, kad visi juk laikomės tų pačių reikalavimų nuo vasario mėnesio, turime apsaugas, o kai viskas jau ramu, kai po truputį įvairūs specialistai vėl gali pradėti teikti pagalbą, tada lyg iš giedro dangaus priima tokį sprendimą. Ir neaišku, kiek laiko taip gali būti“, – kalbėjo intensyviosios terapijos gydytoja.

REKLAMA

Anot S. Umbrasaitės, skaudina ir tai, kad dabar medikai vos ne fanatiškai laikomi tais, kurie pasėja infekciją. 

„Jei kokius kasininkus tirtų taip pat dažnai kaip ir mus, tai būtų daug didesnis užsikrėtusiųjų skaičius nei tarp medikų. Mes tiesiog dirbame tokioje vietoje, kur daug testuoja. Teoriškai greičiau aš galėčiau parduotuvėje, o ne darbo vietoje susitikti su Covid-19 infekuotu asmeniu“, – pabrėžė ji. 

Tikimybė užsikrėsti didesnė parduotuvėje

Nuostabos dėl tokio sprendimo komentuodamas situaciją neslėpė ir Lietuvos rajonų ligonių asociacijos vadovas Vygantas Sudaris.

„Jaučiamės keistai, nes pačioje pradžioje, kai buvo didžiulė kryžminės taršos rizika ir dirbome su tokia apsauga, kokią turėjome, tada viskas buvo gerai. O dabar, kai esame pilnai bent jau kažkuriam laikui apsirūpinę, žinome taisykles, kaip elgtis su pacientu, apsauga, esame pagal ministro rekomendacijas apsaugoję darbuotojus nuo galimo užsikrėtimo pavojaus, vėl pradedama gąsdinti užsikrėtimais.

Karantinas Lietuvoje

Karantinas Lietuvoje

Tai gal pradėkite nuo to, ar yra tokių atvejų buvę, kokia epidemiologinė situacija, ar tai buvo išaiškinta, kad tikrai pernešė, ar tikrai laikėsi priemonių naudojimo tvarkos“, – kalbėjo jis.

V. Sudario įsitikinimu, jei laikomasi visų saugumo reikalavimų, apsauginių priemonių naudojimo, rizika užsikrėsti yra labai maža: „Ji didesnė yra einant kažkur į parduotuvę, prekybos centrą, bendraujant su namiškiais.“

Kas atsakys už kitus pacientus?

Paklaustas, kaip reaguojantis į ministro žodžius, kad jei infekcija ligoninėje visgi išplistų, už tai turėtų atsakyti jos vadovas, pašnekovas atsakomybės nesipurtė, tačiau klausė, kas atsakys už kitų pacientų sveikatos būklės pablogėjimą?

REKLAMA

„Gal vieną kartą nustokime viską „karti“ ant vadovų: nepakėlei algų, nors ir nedavė pinigų, už tai atsakingas, pasirašom kolektyvinę sutartį su atitinkamais algų lygiais, kalti vadovai, nes lėšų nėra, uždarom paslaugas, neleidžiam teikti, vadovai kalti, kad nėra srautų. Tad gal pasižiūrėkime realybei į akis? 

Kas atsakys už visuomenės sveikatą, tų žmonių gydymą, kurie serga ne vien Covid-19? Ir vėl vadovai atsakys už tai? Turime atsisukti į žmonių sveikatą, jiems reikia paslaugų, mūsų tokia profesija, kad turime jiems padėti ir gelbėti“ – sakė Pakruojo ligoninės direktorius.

Kirs ir privačioms gydymo įstaigoms

Jis sutiko, kad Covid-19 skyriuose dirbantys specialistai neturėtų dirbti niekur kitur, tačiau yra daugybė kitų specialistų.

„Kuo dabar dėtas akių gydytojas, kuris dirba vienoje ir kitoje konsultacinėje poliklinikoje, kuris naudoja reikiamas apsaugines priemones, žinodamas, kad pacientas teoriškai gali būti viruso nešiotojas?“ – dėstė V. Sudaris.

Jo teigimu, žiūrint į bendrą tinklą, tai žlugdo ne vien rajono, bet ir regioninių ligoninių darbą. „Be to, tai liečia ne tik regionus, bet ir privačias gydymo įstaigas, miestus. Nes privačios gydymo įtaigos, ypač antro lygio, praktiškai visos užsidarytų, nes daugelis gydytojų dirba ne viename darbe“, – įspėjo jis.

Portalas tv3.lt primena, kad pirmadienį pasirašytame jo kaip operacijų vadovo sprendime nurodoma, jog asmens sveikatos priežiūros specialistų darbas, jeigu jie dirba daugiau nei vienoje įstaigoje, organizuojamos ciklais kiekvienoje sveikatos priežiūros įstaigoje.

REKLAMA

Sprendime nurodoma, jog „ciklas suprantamas kaip einamojo mėnesio darbo valandų skaičių apimantis darbo epizodas, nepertraukiamai vykstantis vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje“.

Teigiama, jog tokiu apribojimu siekiama išvengti kryžminės taršos.

Veryga: gali tekti uždaryti ne vieną ligoninę

Ketvirtadienį klausiamas, ar tokie sprendimai adekvatūs, A. Veryga įspėjo dėl galimų grėsmių to nesilaikant.

„Labai gaila, kad nepraėjo kelios savaitės ir užmiršome, kas yra infekcija, infekcijų kontrolė ir tai į pirmą vietą iškeliame dalykus, kurie kaip ir anuliuoja poreikius valdyti epidemijas ir panašiai. 

Dar prieš mėnesį buvo kalbama apie medikų darbo vietų deklaravimą, jau tada minėjome, kad negali būti prievolės medikui nustatyti, kiek vietų jis gali dirbti, nes to neleidžia Darbo kodeksas“, – Seime kalbėjo jis.

A. Veryga pabrėžė, kad tai ir yra tik rekomendacija, kuri yra pateikta įstaigų vadovams, kaip organizuoti savo veiklą.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

„Naudodamasis proga tiesiog noriu priminti, kokie yra infekcijų kontrolės principai ir kas atsitiks su įstaigomis, kur dirbs tas pats medikas, nesvarbu, kas tai bus – medikas, slaugytojas, odontologas. 

Jei bus nustatyta, kad žmogus yra užsikrėtęs ir jei dirbo 5-iose įstaigose – nesvarbu, dėl kokios priežasties, gero, blogo gyvenimo, dėl to, kad ten trūksta specialistų – tai visose tose 5 įstaigose aukšto kontakto asmenys bus 14-kai dienų izoliuoti. 

Taip pat bus ieškoma visų pacientų, su kuriais jie dirbo. Ir galios ta pati tarka. Ir jei taip atsitiks, tai „išsijungs“ ne viena, o 5–7 įstaigos ir kaip tada, jūsų supratimu, – pagerės ar pablogės paslaugų prieinamumas? Mano supratimu, tada jis taps nulinis. Taigi tai yra rekomendacija, jos galima nesilaikyti, bet reikia suvokti, kokios laukia pasekmės“, – įspėjo sveikatos apsaugos ministras.

Portalas tv3.lt primena rašęs apie tai, kad nauji teikiami reikalavimai planinėms paslaugoms atverti įstaigoms dar kelia daug klausimų. 

Jomas
2020-05-14 18:11:57
Veryga: „jei infekcija ligoninėje visgi išplistų, už tai turėtų atsakyti vadovas“,
Atsakymas: Infekcija paplito šalyje, už tai atsakyti turi Premjeras ir Sveikatos apsaugos ministras.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected] 2020-05-15 11:59:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar dar tik įsiutino? Palaukite dar , gydytojai...   ATSAKYTI
Fricas 2020-05-15 05:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ar žinai ar jauti kad tavęs liaudis nekent kaip šunies laikas tau palikti pareigas ir keliauti į psikuske pasigydyti   ATSAKYTI
Violeta 2020-05-14 22:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Veryga teisus, pats mato, kad medikai per 8 darbo val.uzsidirba 2 atlyg..O kas nukencia? Tai mes , ne pacientai.Jis skuba i kita darba DARBO METU, neturi laiko ligoniams nei cia nei ten. Nemokamas vizitas po menesio ar ilgiau, o mokamas siandien...Normaliai jie uzdirba ir be antru darbu, tik reikia saiko.   ATSAKYTI
Xxx 2020-05-14 21:21:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal norėtų pats ministras su epid žinovėmis padirbėti cikliškai....   ATSAKYTI
O 2020-05-14 19:51:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kodėl apskritai yra prieita prie to, kad medikas turi dirbti per kelis darbus? Ar gali gerai dirbti pervargęs žmogus? Čia kalbama apie žmonių sveikatą, o ne apie kažkokius šiaip darbus. Ar tai yra žmonių godumas ar valstybininkų nepaskaičiavimas kiek žmogui reikia uždirbti? Tai kas tada kaltas?!   ATSAKYTI
viltis 2020-05-14 18:39:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Na kiek dar sitas ponas vaidensis???Gal misias verygai uzpirkti reiktu?Gal dievulis jam proto nors kiek idetu...Veryga, na buk geras eik lauk pats, kol taves dar neismete, kaip muse is barsciu.   ATSAKYTI
pensininkas 2020-05-14 19:15:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
is kur toks idiotas busi?....  
nu jo 2020-05-14 20:34:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tu ne "viltis", o tikras marazmas. Jei iš antros darbovietės gydytoja užneš virusą į reanimacijos skyrių - galėsi iš karto skambinti varpais. Gal tikrai reikia ten ženkliai pakelti algas, bet kad nebūtų jokio tranzito  
Siaubas 2020-05-14 18:32:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Jis specialiai pasamdytas,kad išmarintų pusę Lietuvos-iš pradžių su generiniais.O dabar rajonų gyventojus paliks išmirti   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-05-14 18:24:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai gal medikai prabus iš letargo miego jau?   ATSAKYTI
Oi 2020-05-14 18:28:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Prabusti reikia verygai.Jis nemato realybės  
X 2020-05-14 18:22:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Vava niekada sis ministras ir nepriiminejo istatymu isakymu ,kad butu zmogui ,ligoniui geriau
Vaistus padare su receptais ,kad zmogus negaletu pats pasitares su vaistininku savo kancia palengvint
Kompensuojamus irgi tik generinius paliko ,kur nieko nepadeda
Onkologiniams ligoniams vaistu kompensuot-pinigu nera,o paauglem spirales kompensuot jau pinigu yra ir t.t.,viska daro kad sunaikint lietvos zmones...   ATSAKYTI
Jomas 2020-05-14 18:11:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Veryga: „jei infekcija ligoninėje visgi išplistų, už tai turėtų atsakyti vadovas“,
Atsakymas: Infekcija paplito šalyje, už tai atsakyti turi Premjeras ir Sveikatos apsaugos ministras.   ATSAKYTI
Biz 2020-05-14 18:39:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
O ka neatsako? Kiek personalas uzkrete ligoniu jau, o jie galejo ..gyventi...  
Lietuvis 2020-05-14 19:46:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O kaip jau veryga su skvernu atsako už savo veiksmus?Nebent kiekvieną dieną keičiamais nurodymais savo pavaldiniams.Jie ką nori ,tą daro nebaudžiami!  
Om 2020-05-14 18:11:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
A visi isiute? Gal nors keli dar liko neisiute? Ko siusti? Taigi protingi, pasiturintys, iskentes..del bendro labo ar kaip cia?   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų