Tarptautinę darbo dieną – Gegužės 1-ąją – daliai visuomenei yra tik papildoma išeiginė, kitiems ši šventė kelia pasipiktinimą, nes siejasi su sovietiniais lozungais ir propaganda. Tačiau šios šventės atsiradimo istoriją mažai kas žino, o jos svarbos nesuvokimas gali net nulemti mažesnius atlyginimus. 

Tarptautinė darbo diena (Fotobankas)

Tarptautinė darbo diena (Fotobankas)

Nors nemaža dalis visuomenės šią šventę asocijuoja su sovietmečiu, Tarptautinės darbo dienos tradicija siekia ankstesnius laikus nei susikūrė Sovietų Sąjunga.

Tradicijos šaknys – Jungtinėse Valstijose

1886 m. gegužės 1 d. Čikagoje prasidėjo darbininkų streikas. Protestuotojai reikalavo daugiau teisių, taip pat – sutrumpinti darbo dieną iki 8 valandų. Jų siunčiama žinutė buvo paprasta – 8 valandos miegui, 8 – darbui ir 8 – poilsiui. Protestas neapsiėjo be aukų, žuvo keturi streiko dalyviai, septyni policijos pareigūnai, virš šimto žmonių buvo sužeista.

Darbuotojai Čikagoje streiko metu reikalavo 8 valandų darbo dienos

Darbuotojai Čikagoje streiko metu reikalavo 8 valandų darbo dienos

Po trejų metų Paryžiuje susirinkęs Antrasis Internacionalas, Europos ir Jungtinių Valstijų socialdemokratinių, socialistinių ir darbininkų judėjimų susivienijimas, pakvietė visus pasaulio darbininkus 1890 m. gegužės 1 dieną rengti demonstracijas ir taip paminėti aukų neišvengusį Čikagos streiką. Po metų Antrasis Internacionalas gegužės 1 d. paskelbė kasmetine švente.

REKLAMA

1904 m. Amsterdame Tarptautinis socialistų kongresas pakvietė viso pasaulio socialdemokratų partijas ir profsąjungas gegužės 1 d. rengti demonstracijas, reikalauti įgyvendinti darbininkų reikalavimus, užtikrinti 8 valandų darbo dieną ir siekti pasaulinės taikos. Kongresas įpareigojo visų šalių darbininkus nedirbti gegužės 1 d., jei tai įmanoma nesukeliant darbininkams žalos.

Darbininkai visame pasaulyje siekė, kad gegužės 1 d. būtų minima darbininkus pagerbianti diena, daugelyje pasaulio šalių tai pavyko įgyvendinti, Tarptautinė darbo diena jose švenčiama iki šiol. 1955 m. katalikų bažnyčia gegužės 1 d. paskyrė šventajam Juozapui – darbininkų globėjui.

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

Darbininkų solidarumo šventė

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas ir politologas Šarūnas Liekis naujienų portalui tv3.lt sakė, kad Gegužės 1-oji yra darbininkų solidarumo šventė, rodanti samdomų darbuotojų vienybę prieš tuos, kurie juos samdo.

„Prieštaravimai tarp samdančiųjų ir dirbančiųjų yra akivaizdūs. Net ir dabartinės krizės akivaizdoje matome, kad verslo interesas dažnai nesutampa su darbuotojų. Šita šventė yra parodymas, kad žmonės turi būti solidarūs vieni su kitais ir neleistų, kad jiems, liaudiškai tariant, jotų ant galvų“, – kalbėjo profesorius.

Prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas (nuotr. vdu.lt)

Prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas (nuotr. vdu.lt)

Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas taip pat pabrėžė, kad Tarptautinę darbo dieną turėtų būti pagerbiamas darbuotojų solidarumas, kuris, anot politiko, Lietuvoje dažnai pamirštamas.

REKLAMA

„Ir turim tokius rezultatus, kad, kai ateina kokia nors nelaimė, krizė, tai tada prisimenam, kad turi būti profsąjungos, kad jos turi ginti žmones. O kai krizės nėra, tai Petras ir Onutė tegu užsiima tokiais reikalais, o man vienodai, į solidarumą ir bendruomeniškumą žiūrima pro pirštus“, – teigė A. Sysas.

Pasak jo, tai, kad Lietuvos darbuotojai nėra itin suinteresuoti savo teisių gynime, atsispindi ir skaičiuose. A. Syso teigimu, Lietuvoje vieni mažiausių atlyginimų, vienos mažiausių pensijų ir viena didžiausių pajamų nelygybė Europos Sąjungoje. Socialdemokrato teigimu, tai yra pasekmė atsainaus lietuvių požiūrio į kolektyvinį solidarumą ir darbuotojų teisių gynimą.

„Čia akivaizdus to rezultatas. Kažkaip nenorima sieti to su Gegužės 1-ąja, bet tai yra susiję“, – įsitikinęs A. Sysas.

Nuo solidarumo iki medelių sodinimo šventės

Lietuvoje Gegužės 1-osios šventimas dažniausiai asocijuojamas su socialdemokratais. Tačiau to priežastis ne tik tai, kad ši partija dėl savo kairiosios politinės krypties yra siejama su darbininkų klasės gynimu.

Seniausia Lietuvoje partija šią dieną mini ir savo gimtadienį – 1896 m. gegužės 1 d. Vilniuje, gydytojo Andriaus Domaševičiaus bute buvo įkurta Lietuvos socialdemokratų partija. Beje, šią dieną savo gimtadienį švenčia ne tik jie. 1993 m. gegužės 1 d. įsteigta ir Tėvynės sąjunga (Lietuvos konservatoriai).

Tarpukario Lietuvoje Tarptautinė darbo diena, pagal savo pirminę prasmę, buvo švenčiama dešimtmetį. 1919 metais tuometinio vidaus reikalų ministro Petro Leono bei darbo ir socialinio aprūpinimo ministro Juozo Paknio įsakymu Gegužės 1-oji paskelbta laisvadieniu ir minima kaip „Darbo žmonių ir tautų solidarumo švente”.

REKLAMA

Nuo 1929 m. ši diena oficialiai nebešvenčiama, tapo eiline darbo diena, tačiau pažymima kaip „medelių sodinimo diena“.

Privalomos demonstracijos su transparantais

Ypatingą dėmesį Gegužės 1-ajai skyrė Sovietų Sąjunga ir kitos komunistinio bloko šalys. Daugelyje sovietinių valstybių šią dieną vykdavo didžiuliai paradai, kurių metu vietinės valdžios atstovai sveikindavo liaudį.

Milžiniškos eisenos būdavo privalomos, jose darbininkai nešdavo didžiulius transparantus su propagandiniais šūkiais. Daugelyje komunistinio bloko valstybių gegužės 1 d. būdavo organizuojamas ir karinis paradas.

Didžiausias paradas organizuotas sovietų imperijos širdyje – Maskvoje. Raudonojoje aikštėje susirinkdavo minios žmonių, o nuo Lenino mauzoliejaus stogo susirinkusiems mojuodavo Generalinis CK sekretorius ir kiti aukščiausi valdžios pareigūnai.

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

Ne išimtis buvo ir Lietuvos TSR, kurioje Tarptautinė darbo žmonių solidarumo šventė į gatves privalomai išgindavo minias žmonių. Prieš keletą metų Seime, kalbėdamas su žurnalistais, parlamento vadovas Viktoras Pranckietis prisiminė sovietinę Gegužės 1-ąją.

„Prisimenu šią šventę iš studentų laikų. Man koktu prisiminti, kad aš būdavau priverstas eiti į demonstracijas. Net atsipirkinėdavome krauju. Eidavome prieš demonstraciją duoti kraujo, kad gautume laisvą dieną ir nereikėtų eiti į demonstraciją“, – prisiminimais dalijosi Seimo pirmininkas.

Viktoras Pranckietis

Viktoras Pranckietis

Nepriklausomos Lietuvos visuomenės daliai Gegužės 1-oji vis dar asocijuojasi su Sovietų Sąjunga ir komunistinėmis demonstracijomis, tačiau naujienų portalo tv3.lt kalbinti pašnekovai tikina, kad dabar Lietuvoje minima šventė neturi nieko bendro su sovietine ideologija.

REKLAMA

„Aišku, kad ne. Sovietai ja pasinaudojo, bet ji gimė Amerikoje“, – tvirtina A. Sysas.

„Neteisingas požiūris viską suversti į vieną katilą, sovietmetis čia ne prie ko“, – antrina Š. Liekis.

Ne kartą siūlė atsisakyti laisvadienio

Į švenčių sąrašą Tarptautinė darbo diena grįžo 1996 m., kai Seime daugumą turėjo Lietuvos demokratinė darbo partija, o prezidento postą užėmė Algirdas Mykolas Brazauskas. 1997 m. tuo metu Seime dominavusi Tėvynės sąjunga atsisakė Gegužės 1-osios. 2001 m. Tarptautinė darbo diena vėl tapo šventine, kai valdančiaisiais tapo socialdemokratai.

Per tą laiką Seime kilo ne viena iniciatyvą išbraukti Gegužės 1-ąją iš švenčių sąrašo.

„Tokias kalbas parlamente girdžiu jau 20 metų“, – teigė A. Sysas.

Algirdas Sysas

Algirdas Sysas

Pasiūlymus teikė konservatoriai Česlovas Vytautas Stankevičius, Saulius Pečeliūnas, Antanas Matulas, Dainius Kreivys, Jurgis Razma, Mykolas Majauskas, liberalai Rimantas Remeika ir Algis Čaplikas, socialdarbietis Petras Čimbaras.

Politikai siūlė arba išvis atsisakyti laisvadienio gegužės 1 d., arba vietoje to skelbti nedarbo dieną spalio 25 d., kai minima Konstitucijos diena, arba lapkričio 2 d., per Vėlines.

Naujausią siūlymą pateikė konservatoriai Laurynas Kasčiūnas, Dainius Kreivys ir Seimo pirmininkas V. Pranckietis. Jie siūlo atsisakyti laisvadienio gegužės 1 d., o Sausio 13-ąją paskelbti ne darbo diena.

Lietuvoje Tarptautinė darbo diena gilių šventimo tradicijų neturi, dažniausiai renginius ir eitynes šią dieną organizuodavo socialdemokratai ir kai kurios profesinės sąjungos. Ir nors dažnas lietuvis nežino, kaip švęsti Gegužės 1-ąją, A. Sysas tikina, kad laisvadienio atsisakyti nevalia.

REKLAMA

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

„Gindami ne darbo dieną, mes pirmiausia bandome veikti žmonių sąmoningumą. Tą dieną, niekam netrukdant, galima išsakyti savo reikalavimus, parodyti solidarumą. Jei tai daryti kitomis dienomis, per jas reikia dirbti, darbdaviai gali neišleisti. Todėl noras uždrausti Gegužės 1-ąją kaip išeiginę dieną, parodo mūsų mentalitetą ir požiūrį į darbuotojų teises ir jų galimybes“, – įsitikinęs A. Sysas.

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

Nors ši diena dažniausiai asocijuojama su kairiaisiais, profesorius Š. Liekis tvirtina, kad tai nėra priežastis atsisakyti laisvadienio. Pasak jo, Žolinė, Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė, yra išskirtina vienos religinės konfesijos – Romos katalikų – šventė, tačiau Lietuvoje nekeliamas klausimas, ar vertėtų jos atsisakyti.

Eina į gatves, dovanoja gėles

Nors tradicijos gegužės 1 d. minėti darbuotojų solidarumą šaknys siekia Jungtines Valstijas, čia Darbo diena minima pirmąjį rugsėjo pirmadienį. Nors gegužės 1 d. ir nėra šventė, šią dieną mitingams, eitynėms ar eisenoms neretai pasirenka profesinės sąjungos ar imigrantų teises ginančios grupės.

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

Pietų Afrikos Respublikoje gegužės 1 d. asocijuojasi ne tik su darbuotojų teisėmis, bet ir aukų pareikalavusiu 1950 m. vykusiu protestu. Tad šioje šalyje Tarptautinė darbo diena siejama ir su kova prieš apartheidą. Gegužės 1 d. į gatves išeina ir daugumos Pietų Amerikos šalių gyventojai.

Tarptautinė darbo diena

Tarptautinė darbo diena

Prancūzijoje gegužės 1 d. yra vienintelė diena metuose, kai darbdaviai yra įpareigoti duoti laisvadienį darbuotojams, išskyrus medikus ir visuomeninio transporto darbuotojus. Prancūzai miestų gatvėse renkasi į milžiniškas demonstracijas. Šioje šalyje įprasta ir mums kiek mažiau girdėta tradicija – dovanoti vieni kitiems pakalnutes.

Italijoje gegužės 1 d. tradiciškai vyksta didžiulis koncertas, vykstantis Romoje. Maždaug nuo 15 val. iki vidurnakčio trunkantis renginys sukviečia garsiausius šalies atlikėjus ant vienos scenos, jis tiesiogiai transliuojamas per televiziją.

hu
2020-05-01 09:16:58
nuostabi svente, darbo zmoniu ,o ne veltedziu valdininku suku
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
kaubojus 2020-05-10 21:46:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na tokie sysai gali kakbėti ką nori. Žongliravimas žodžiais ir daugiau nieko."solidarumo šventė"- ką tai reiškia? Ir iš viso - ką tai kam nors reiškia? Ar darbdaviai tą dieną tau algą pakels??? Tuo metu, kai JAV buvo laukinis kapitalizmas , gal tai ir turėjo prasmę; dabar tai yra tokia pat atgyvena , kaip ir moters diena ar kitos "dienos" Yra įstatymai ir visi privalo jų laikytis; Taškas... Ir jokios "dienos" nieko nekeičia....Nebent proga - Sysams pakalbėti....   ATSAKYTI
Mociute 2020-05-10 11:20:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Oi ,lietuviai nesupranta ! Ka jus is viso suprantat ,jau seniai pries visa pasauli pasirodet ,kad esat degraduojanti ir einanti i issigimima tauta ,yra vienas kitas sviesuolis ,kurie stengiasi dei Lietuvos ateities ,bet ,,kelios kregzdes pavasario nepadarys,, ,uzsienyje gyvenantys lietuviai gedijasi pasisakyti ,kad yra lietuviai .nes kiti zmones mano ,kad esame laukiniai ir pavojingi .Geguzes 1 svente yra ne ,,sovietu,, svente ,o viso pasaulio darbo zmoniu .taip pat ir rusu.   ATSAKYTI
Siga 2020-05-09 09:54:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sveika gegužės pirmoji diena. Taip sveikino lietuviai vieni kitus, kurie nepripažino okupuotos Lietuvos. Jo tiems sunku kurie pripažino parvešta saulę iš MASKVOS.    ATSAKYTI
Jonas Kybartas 2020-05-04 14:44:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Taip solidarumo, o kur solidarumas ten ir vienybė arti.Visi pakalikai tarnaujantys engėjams nenori GEGUŽĖS 1šios šventės,o taip pat ir pasaulio santvarkos tobulinimo ir tuo jie patys nežino ką daro
su ŽMONIJA ir ŽEMELE    ATSAKYTI
Grigorij 2020-05-02 11:29:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pasakyciau kitaip: per 30 metu degradave lietuviai tapo neverti tos sventes. Nes tai - solidarumo svente. O pagedusiems iki cinisko vartotojiskumo ir savanaudiskumo solidarumas, net elementari Morale tapo neaktualus. Didziajai daugumai savo marskiniai arciau kuno. O materialines problemos iki siol buvo sprendziamos masiniu begimu i airijas. Na, dabar tam kelias uzkirstas.   ATSAKYTI
Jonas Kybartas 2020-05-04 15:11:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žodį degradavę siūlau pakeisti IŠPLAUTI SMEGENYS. Viena iš komandų pradėjo drausti istorijos atmintį ir iškraipyti istoriją, -atsirado daug politikos pritariančių iškraipymams IR TAPO TOKIU
Rezultatu. Pasaulio engėjai ir pritarėjai
toliau plaus smegenis ir engs, ir gopšaus.
Jei DIEVAS nesikiš visą ŽEMĘ PRAŽUDYS. Gali būti per vėlu...   
Grigorij 2020-05-11 13:17:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jonas,
brangusis, kaip pavadinsi - taip nepagadinsi! :))) Kita vertus, dauguma lietuviu leido plauti sau smegenis, jiems tai patiko, nes tiesiog svajojo apie Vakaru Vartotojiska Roju. Mano pazistama mokytoja pries keleta metu pasakojo, kad atkreipe demesi, jog mazi vaikai, kokie penktokai, praktiskai 100% klaseje svajoja pabegti is Lietuvos, nors jus "issilaisvinot", "sudemokratejot", tapot "tikrais europieciais". O juk mokyklos programoje nera raginimo issilakstyti i airijas. Tiesiog tai atspindi lietuviu, tevu nuostatas. Gal "Rusas" per 30 metu issiurbe is LR visas sultis??? :))) Kaip nekeista, jaunas Vilmantas Venckunas, negyvenes LTSR, neitakojamas RU "propagandos", joks komunistas, kairysis, neleido sau isplauti smegenis. Jis raso saziningai, issaugojo kritini mastyma. Vaikas Vilmantukas, svarstydamas skirtingu pusiu argumentus, drista uzduoti klausimus, net kalbant apie LR "partizanus". Nepaisant to, kad LR BK yra pataisos, kur jie vadinami "didvyriais", tai net nekvestionuojama, priesingu atveju, uz "smeizta" numatyta baudziamoji atsakomybe. Pvz. - V. Titovas, nors jis turejo svariausiu argumentu, nuosirdziai, saziningai sieke Teisybes. O vaikas Vilmantukas, joks opozicionierius, isdriso retoriskai paklausti: "Kas buvo Lietuvos partizanai: didvyriai ar banditai?". Na, TV3 komentaruose dauguma lietuviu "partizanus" drasiai vadina banditais. Komentarai - toks dalykas, bet irgi zaidziama su ugnimi... Gi Vilmantukas tai paklause VIESAI! O Jurate Vazgauskaite - TV3 autore, zurnaliste propogandiste, tikra "komjaunuole" (teatleidzia man gerbiami komjaunuoliai), Lino Linkeviciaus idejine sesuo, turi stipriausius isitikinimus, niekuo neabejoja. Ji, pries eGZpertu pasisakymus, drasiai teigia savo matyma. Ji isitikinusi, kad Astravo "Monstras" - baisiausia gresme LR, uzdelsto veikimo RU atomine bomba. Ji 100% isitikinusi, kad Kinijos ir RU pagalba Italijai, kitom salim, kovojant su koronavirusu, yra visiskai savanaudiska, tik siekiant savo interesu... Vienasalisku eGZpertu pasisakymai yra tik fonas jos kaltinamojoje kalboje. :))) Net nepaisant to, kad italai yra be galo dekingi, giliai sujaudinti, groja RU Himna, pradedant nuo paprastu zmoniu, baigiant auksciausiu valdzios atstovu. Siaip, TV3 baisiai pasiseke su Jurate, vykdant antirusiska turciu sponsoniu uzsakyma. Ji yra BESTSELERIS! O kad jos tendencingi straipsniai surenka daugiausia, nors ir piktu komentu - irgi labai gerai. O kai reikia parodyti, kad yra ir kitokiu, objektyviu, saziningu autoriu - tam tinka Vilmantas Venckunas, Lina Brazauskiene, Monika Kasnikovskyte ir.t.t. Viskas sokolade - neprisikabinsi! :)))

Vilmantukas - reta isimtis, patvirtinanti masini lietuviu smegenu isplovimo per 30 metu desninguma. Galima pamanyti, kad RU rusams 90-ais masiskai nepavaziavo stogas. :))) Priesingu atveju TSRS nesubiretu. Taciau, patiriant aibe ziauriu smugiu, isbandymu, po Putino atejimo i valdzia stogas pamazu grizo i vieta. Pradedant nuo karo 2008.08.08, Vakaru reakcijos i ji, ir, ypac, po Maidano neobanderovietisko valstybinio perversmo, nieksiskai paremto, organizuoto is Vakaru, aktyviai pajungiant LR.  
Mmociute 2020-05-02 11:03:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pasaulio darbo zmoniu svente,kaip galima nezinoti?Tai ne sovietine,kaip daugelis jaunimo masto,parodydami savo neisprusima,juk turi tevus,kurie gerai zino,kas per svente.Tai paskata zmogui darbo,siekti,rodyti geresnius rezultatus,save realizuoti.Sekmes visiems darbuose   ATSAKYTI
vaikų darželis 2020-05-02 09:52:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tarptautinės darbininkų dienos ištakos siekia dar 1886 metus. 1886 m. gegužės 1-ąją Čikagos miesto policija buvo priversta malšinti darbininkų demonstraciją, kurios metu darbininkai reikalavo sutrumpinti darbo laiką iki 8 valandų per dieną. Malšinant demonstraciją neapsieita be aukų. Po trejų metų Paryžiaus 2-asis tarptautinis kongresas paskelbė gegužės 1-ąją viso pasaulio darbininkų solidarumo diena.   ATSAKYTI
Onytė 2020-05-01 21:41:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Mūsų kolchoze irgi mėgdavome eiti į demonstracijas. Praeini pro mosuojančius iš tribūnos ponus-draugus, o praėjus, mus pasitikdavo kolchozo buhalteris su storu portfeliu. Kiekvienam praėjusiam sumokėdavo po 5 rublius. Kartu su vyru ir 2 vaikais išmokėdavo 20 rublių. Visai neblogai, tai ne su šakėm neįšdžiuvusių dobilų kitkas mums moterims visą dieną už 5 rublius aukštai į sunkvežimius krauti.   ATSAKYTI
onytej 2020-05-01 23:31:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Onyte, sumaiset amzius, paradus ir rinkimus. Tarybiniais laikais niekas uz demonstracijas nemokejo. Matosi, kad jus jau gimet "demokratiskoj" Lietuvoj ir rasot nesamones.
Tik laisvoje Lietuvoje buvo pradeta papirkineti rinkejus. Kartais nuomuodavo ir jaunimo grupeles pastovet prie seimo su plakatais, kurie dazniausia atstovaudavo konservatorius arba liberalus.
  
Grigorij 2020-05-02 06:46:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
onytej,
taip,
prisiminkim kaip uz alaus bambolius ir skalbimo miltelius buvo surinkti trukstami lietuviu balsai, balsuojant del stojimo i ES. Visiems zinomas faktas! Puse savo gyvenimo pragyvenau TSRS, ir nei kapeikos niekas uz dalyvavima demonstracijoje nemokejo. Na, gal kazkaip skatino tuos, kas nese transporantus, veliavas, paskui organizavo ju pridavima savo gamyklai, ar kitai organizacijai.  
Jonas 2020-05-09 13:57:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Onyte nemeluok kolchozai paraduose nedalyvaudavo,dalyvaudavo rajonu centrų imonės,mokyklos,tarnautojai,taip kad su kolūkiais čia pršovei.  
petriukas 2020-05-01 21:28:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ko čia nesuprasti? Gegužės 1d - tai šv.Juozapo-dailidės diena.   ATSAKYTI
Rimas 2020-05-01 21:20:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Dabar madinga švesti amerikonu šventes   ATSAKYTI
Grigorij 2020-05-01 21:06:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aciu, gerbiamas Vilmantai, uz objektyvuma! Broliskai apkabinu! Fuck Jurate Vazgauskaite ir ja nesveikai, iki nieksisko kritiniu komentu trinimo, mylincius moderatorius!

Kas del prievartos. Taip, ir institute, ir gamyklos virsininkeliai ispedavo del samoningumo, butino dalyvavimo demonstracijoje. BET, tai buvo tik savotiskas auklejamasis darbas. Na, pagasdindavo, jei ko nors lauki is administracijos - gali negauti. Taciau JOKIU baudu uz nedalyvavima nebuvo!!! Virsininkelius uz ju pavaldiniu prasta dalyvavima tarkavo kur kas daugiau. Bet nesaude, neisvarydavo. :))) Pagrindinis motyvas nedalyvauti demonstracijoje buvo noras pasinaudoti proga nuvaziuoti padirbeti i soda, i darza. Kita vertus, tai buvo paprastu zmoniu (pagal Landsbergi "sunaujos") svente, skirta ju teisiu ginimui. Tai dauguma zmoniu su noru ejo i demonstracija, po to linksmai svente. O ir valdzia, tas pats Brazauskas, is tribunos mojavo ranka, slovino paprastus darbininkus, studentus ir inteligentus. Jus, Vilmantai, tada negyvenot, todel visu detaliu nezinot. Siaip, komunistu valdzia, skirtingai nuo visu kitu valdziu, daugiausia gyne darbininku, dirbanciuju teises. Todel, naturalu, tai buvo ju, TSRS svente.

Visus LR paprastus darbo zmones su Geguzes 1! Prisiminkim, kad ta diena 1945 virs nugaletos hitlerines Vokietijos Reichstago buvo iskelta raudonoji Pergales veliava! Zemai lenkiuosi ir tevynainiams is Lietuvos, pasiaukojanciai artinantiems ta Pergale!   ATSAKYTI
tai 2020-05-01 15:17:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
visi darbus turejo , gvo butus , ddddabar daug bedarbių , butus reikia pirkti ..o piinigų nera    ATSAKYTI
Edgaras 2020-05-01 14:11:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tik zmones su pakantumu ir vergu mentalitetu nera linke kovoti uz savo teises. O geguzes 1-oji - diena, kai darbo zmones ir liaudis solidarizuojasi ir kovoja uz savo teises pries uzurpatorius kapitalistus, ekspluatuojancius zmogu uz skatikus.   ATSAKYTI
Birute 2020-05-01 14:06:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Siandien profesine sajunga Solidarumas protestuoja pries darbininku isnaudojima. Protestas bus surengtas ir prie konservatoriu bei liberalu atstovybiu Vilniuje.   ATSAKYTI
Vyt 2020-05-01 13:34:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuviai ja supranta,bet Lansbergio laikas kada jis vare neapykanta rus,by,bendrai visem ji buvo darbo diena,bet veliau politikai atsipeikejo,visam pasauli svencema ,,Tarptautine darbo diena,,ir dar prie to jau Gabrielius konservatorius palieka jau pas Karbauski prasosi,,ot reike slubo vokecio kaip sako kad tokius s....us ant muilo paleistu...   ATSAKYTI
Rita 2020-05-01 13:23:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirma istorijoje darbo zmoniu sventė karantine.Tikėkimes,paskutinė.Darbas puošia žmogų,bet ne piniginę...   ATSAKYTI
2020-05-01 12:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Išeiti i gatves jau senai reikia,ir parodyti, kad mes pastovesim už save ! Tik gaila, kad to nedarome ,reikalauti savo teisiu. Todel valdininkai ir daro ka nori su darbuotojais!   ATSAKYTI
Grigorij 2020-05-02 03:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aš,
o kas iseis? Juk kritinei masei lietuviu 90-ais masiskai pavaziavo stogas. Tuomet jus atsidavet Vakarams, isduodant ne tik TSRS, RU, bet, visu pirma, Lietuva. Jus nusispjovet i dirbanciuju teises, socialine Teisybe ir garantijas. Vardan Vakaru Vartotojisko Rojaus, galimybes daugiau uzdirbti ir suvartoti... toli grazu ne visiems, be jokiu garantiju, valstybes zlugdymo kaina. Ka jus galit? Kaip 2008 krizes metu apmetyti Seimo langus keliom sniego gniuztem? Apie koki lietuviska solidaruma kalbat? Ar jis isvis egzistuoja? Kai, pagaliau, sukylo kovai uz savo teises patys pazeidziamiausi - mokytojai, kaip jus solidariai juos uzpuolet, nes jei jiems daugiau duotu - galimai atimtu is kitu! Kai kairyji Paleckiuka be jokio kaltes irodymo apie 2 metus "profilaktiskai" laike cypeje - visiems buvo nusispjauti. Ji paleido tik todel, kad tokiom salygom jis turejo realiausia sansa laimeti Byla pries LR Srasburo Teisme. Uztai jums prie tam tikru kritiniu salygu, nepritruktu solidarumo, kaip 1941, "islaisvinti" LR nuo visu likusiu tautiniu mazumu, kaip nuo zydu (95%). Jums nesudrebetu ranka ir masiskai palieti krauja "neteisingu" lietuviu, kaip tai daret Pokaryje. Prisiminkit, kaip, it pasiute sunys, partruke nuo lenciugo, solidariai puolet griztancius, juolab, pavelavusius sugrizti, istrigusius uzsienyje tautiecius turistus ir isvarytus uzdarbiautojus, net savo emigrantus, kurie tikrai nesiruose masiskai grizti i savo buvusia Tevyne! Visas tautinis solidarumas isgaravo, nes ziurejot i tautiecius tik kaip i piktybinius uzkrato vezejus, net i tuos, kurie saziningai norejo izoliuotis, karantinuotis!.. Uztai... solidariai ginat ignoruojanti nesioti kaukes, selstanti jaunimeli, grubiai pazeidinejanti Karantino taisykles, begikus, dviratininkus, paspirtukininkus. Kaip Veryga isdriso riboti lietuviu "laisve", per prievarta uzdeti antsnukius? O kai Vyriausybe prakalbo apie laikinaji butiniausiu prekiu, maistu produktu kainu kontrole ir reguliavima, pazabojant laukinio kapitalizmo spekuliacijas sunkios krizes metu - tas sukele masine priesiskumo banga!  
RO 2020-05-01 12:24:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasipiktinimą kelia tik analfabetams konservatnykams   ATSAKYTI
Z 2020-05-01 12:22:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar kitokios vėliavos,kitokie paradai kitokios "šventės":)))   ATSAKYTI
Silva 2020-05-01 12:19:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gegužės 1 tai suprantu tik niekaip nesuprantu Joninių tai vardadienis kodėl nešvenčiame visų vardadieniu ir išeiginėmis dienomis   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
maisto parama (nuotr. stop kadras)
Kreivos karantino grimasos. Skurstančių eilės prie labdaros valgyklų išaugo bent kelis kartais. Karšto maisto laukia šimtai ką tik darbo netekusių tautiečių ir net Lietuvoje ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų