Ketvirtadienį nuotoliniu būdu posėdžiavo Klaipėdos miesto taryba nutarė, kad mieste bus 7 policijos postai, kontroliuojantys į uostamiestį norinčius įvažiuoti žmones šventinio savaitgalio metu. Posėdžio metu karštai ir ilgai aptarinėta ir Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) situacija bei jos vadovo likimas. Kol kas vyriausiasis gydytojas lieka savo poste, bet jis, pasak Vytauto Grubliausko, turėtų pradžiai bent atsiprašyti bendradarbių. 

karo policija gatvėse, nuotr. E. Šiaučiulytės

karo policija gatvėse, nuotr. E. Šiaučiulytės

Uostamiesčio meras aiškino, kad Velykos bus kitokios, bet svarbu, kad jos būtų saugios. Spaudos konferencijoje penktadienį dalyvavo ir policijos vadovas Alfonsas Motuzas, meras sakė, kad šiandien vakare Klaipėda bus pasiruošusi šventiniam savaitgaliui. 

Uostamiesčio policijos vadovas A. Motuzas penktadienio rytą kalbėdamas spaudos konferencijoje sakė, reikės ne tik drausmės, bet ir kaukių – žmonėms ir policininkams, šį savaitgalį. 

„Visi savivaldybių centrai bus blokuojami policijos postų, mes kontroliuosim įvažiuojančius. Visoje apskrityje esame numatę 34 postus, darbas prasidės nuo šiandien 20 val ir tęsis iki pirmadienio vakaro. Kontroliuosim tik įvažiuojančius. Klaipėdoje bus numatyti 7 postai, nors ir žinome, kad įvažiavimų ir kelių yra daugiau. Ten kontroliuos ženklai ir epizodiškai pravažiuojantys policininkai, taip pat bus filmuojama“, – sakė uostamiesčio policijos vadovas. 

REKLAMA

Poste dirbs nuo 2 iki 6 pareigūnų. Postai numatyti gatvėse, kurios bus plačios ir apšviestos, kad jose būtų galima apsisukti. Išvažiuoti iš miesto bus galima, grįžti į miestą, taip pat, jei jame gyvenate. 

Jis tikino, kad tai ne policijos akcija, policija yra tik pagalbininkas. Draudimas negalios krovininiam transportui, kitam darbiniam transportui. Anot A. Motuzo, bus vengiama konfliktų, protokolai bus rašomi tik padarius rimtesnį pažeidimą, ar pažeidus saviizoliaciją. 

„Pareigūnai turi patirtį, kaip reikėtų identifikuoti kas ir kur važiuoja, ar turi rimtą priežastį. Su treningais į laidotuves niekas nevažiuoja, o su meškerėm, į vestuves. <..> Tam, kad viskas eitųsi greičiau, reikėtų turėtų dokumentų nuotraukas, ar tai nekilnojamojo turto ar tai kokios nelaimės. Tai turi būti įtikinamas dokumentas“, – kalbėjo komisaras.

Jis pabrėžė, kad suvaldyti žmones vaikštančius pajūryje taip pat yra iššūkis. Tiesa, žmonės pamažu sąmoningėja.

„Šventinėmis dienomis „karštuose taškuose“, Palangoje, Plateliuose, Klaipėdoje bus budima, pasitelkiama daug žmonių, tarkime šaulius, viešojo saugumo tarnyba, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.

„Esame numatę planą tuo atveju. Kelte taip pat gali būti daug žmonių, matyt, stebėsime ir ten, nors uždrausti būti gamtoje, būtų nelogiška“, – kalbėjo A. Motuzas.

Kasdien, pasak jo, surašoma apie 30 protokolų, savaitgalį, matyt, bus dar daugiau. 

Kontroliniuose postuose stovės policija, karo policija ir jų rėmėjai. Kituose postuose bus išdėstyti ženklai, vaizdo kameros ir kiti ribojantys dalykai.

REKLAMA

„Prašome sąmoningumo, virusas pavojingas. Nežinodami žmonės gali užkrėsti, todėl žmonės turėtų saugotis ir saugoti kitus. <..> Klaipėdos miestas organizuoja ir patekimą į Lietuvą, čia yra vienintelis kanalas, kuriuo žmonės dar grįžta į Lietuvą. Nebus problemų kitų savivaldybių žmonėms, juos parvežti. Toms transporto priemonėms parsivežti iš kitų savivaldybių savo žmones, problemų nebus. Tarp postų bus ryšys“, – sakė Klaipėdos administracijos vadovas Gintaras Neniškis. 

Meras V. Grubliauskas pabrėžė, kad bus stebimi ir mažieji laivai, jachtos, išplaukimai ir įplaukimai į Klaipėdą. 

Meras taip pat kalbėjo apie KUL situaciją, jis pripažino, kad vakar Klaipėdos miesto Taryba diskutavo apie tai ilgai ir aštriai. 

„Po vakarykščio karšto posėdžio, išvada ta, kad reikia pašalinti trūkumus, kurie buvo akte. Jų nemažai, jie rimti, juos reikia šalinti greitai. Turi būti atlikti visi veiksmai, kad KUL pradėtų veikti pilna apimtimi. Kalbant apie pavedimą, kad šis klausimas dar bus svarstytas, tai klausimas keliasi po Velykų. Administracija pradeda ruošti veiksmų plano apmatus, kas turėtų būti deleguoti, ką daryti [prižiūrėti darbus KUL]. 

Tiek visko apie save ir įstaigą, kiek vakar išgirdo Vinsas Janušonis, jis dar nebuvo girdėjęs. Situacija turi keisti iš esmės, jei nesikeis, reikės keisti tuos, kurie jos nekeičia. Kiek vakar mačiau, [Taryboje] nėra noro kažką dangstyti, proteguoti. Vyr. gydytojas turi daug darbų. Kol kas yra viena pažyma, kur yra dvi išvados ir dvylika rekomendacijų. Laukiame prokuratūros nuomonės, imsis ji ar nesiims tyrimo“, – sakė meras. 

REKLAMA

Pasak V. Grubliausko, reikia, kad ažiotažas kuo greičiau atslūgtų, o vyr. gydytojas turi kalbėti ne tik apie komunikaciją, bet ir atsiprašyti savo kolektyvo, viešai pasakyti, kad reikia naujo tarpusavio bendravimo puslapio. 

„Jei to nebus, jei [blogų] signalų bus ir ateityje, abejonių dėl pokyčių neliks. <..> Reikia, kad įtampų, kurios buvo, liktų kuo mažiau“, – kalbėjo meras. 

Ligoninė turi problemų

Ligoninės situacija komplikavosi po to, kai joje koronavirusu susirgo ne vienas medikas, o vėliau pasipylė skundai dėl tvarkos ir karantino reikalavimų nesilaikymo. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sustabdė dalies ligoninės veiklą, tyrė nusiskundimus. Nors SAM viešai dar nepaskelbė tyrimo išvadų, bet ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad jas perdavė ne tik teisėsaugai, bet ir pačiai Klaipėdos savivaldybės tarybai, kuri ir yra ligoninės steigėja.

KUL vadovo veiklą kritiškai įvertino ir prezidentas Gitanas Nausėda. Tiesa, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas dar pirmadienį viešai pareiškė, kad linčo teismų uostamiestyje nebus, todėl jie neskubės atleidinėti KUL vadovo Vinso Janušonio, kuris šiai ligoninei vadovauja jau daugiau, kaip tris dešimtmečius. 

Sveikatos apsaugos ministerijos ligoninėje atlikto patikrinimo aktą antradienį paviešino portalas atviraklaipeda.lt. Pranešama, kad akte parašyta, jog KUL Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui teikė nepilnus duomenis apie darbuotojus ir pacientus, turėjusius kontaktą su koronavirusu susirgusiais asmenimis. Taip pat vėlavo pranešti apie sergančiuosius.

REKLAMA

Išvadoje rašoma, kad dalies koronaviruso atvejų išplitimas tarp medikų ir pacientų gali būti susijęs su infekcijų kontrolės reikalavimų nesilaikymu.

Profsąjunga ragina trauktis iš posto

Pirmadienį Klaipėdos universitetinės sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkas Dainius Budrulis aiškino, kad verta nušalinti KUL vyriausiąjį gydytoją Vinsą Janušonį.

Pasak profsąjungos atstovų čia medikų darbo sąlygos yra tiesiog blogos. Dėl infekcijų kontrolės pažeidimų uždaryta didelė dalis Klaipėdos universitetinės ligoninės skyrių, o keliuose skyriuose tarp gydytojų ir pacientų išplito koronavirusas.

Tiesa, V.Grubliauskas aiškino, kad visos nušalinimo procedūros gali būti atliekamos tik teisiniu keliu. „Lietuvoje jau buvo bandoma atleisti pagal nuotrauką ir visi žinome, kuo tai baigėsi“, – sakė jis. 

„Šį ketvirtadienį bus miesto tarybos posėdis, buvo sutarta, kad ten dalyvaus ligoninės vyriausiasis gydytojas. Tam laikui bus aiškūs ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komisijų išvados, tai padės susidaryti tam tikrą vaizdą komisijos nariams. Bus motyvuojama stebėtojų taryba, kad imtųsi stebėti situaciją, po to bus sprendžiama priežiūros užtikrinimas iš miesto tarybos lygmens. <..> Visus reagentus pristato iš Vilniaus, užsako SAM. Tie reagentai, kurie kėlė abejones pakeisti kovo 27 dieną. Jau veikia naujasis aparatas, kuris nekelia abejonių dėl patikimumo. Tikiuosi, kad aparatui darbo užteks“, – kalbėjo uostamiesčio meras. 

Paklaustas dėl galimo ligoninės vadovo nušalinimo, meras sakė, kad reikia laikytis teisinių reikalavimų.

REKLAMA

„Reikia atlikti taip, kaip reglamentuoja įstatymas. Kalbant apie paskutinį pareiškimą [dėl sąlygų neužtikrinimo]. <..> Aš pats laukiu patikrinimo rezultatą ir išvadų, kurios bus pagrindas imtis tam tikrų veiksmų. Kol kas pagrindinės komisijos išvadų niekas nematė, kai jos bus pateiktos, bus galima vertinti. Teisinėje valstybėje, linčo teismas nėra ta procedūra, kuri būtų taikoma. Esame pasiruošę vertinti visą informaciją, kuri bus pateikta. <..> Taryba, kaip steigėjas, į daugelį klausimų ras atsakymų“, – aiškino V. Grubliauskas.

Jis patikino, kad savivaldybė tikrai girdi profsąjungų skundus. „Tuos trūkumus, kurie yra reikia nedelsiant šalinti, reikia rasti optimalius sprendimus, kad klaipėdiečiai gautų gydymo paslaugą, nepriklausomai nuo to, koks ligoninės pavaldumas“, – aiškino meras, pabrėžęs, kad reikia girdėti ne tik medikų profsąjungos, bet ir kitų pusių balsus ir nuomones.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. 

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės): 1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai. 3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. 

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų. SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas. Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Jons
2020-04-10 11:10:18
Su bulvem i maluna.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jons 2020-04-10 11:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su bulvem i maluna.   ATSAKYTI
Jons 2020-04-10 11:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Su bulvem i maluna.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Mažeikių rajone nušautas policijos pareigūnas (nuotr. Mažeikių rajono savivaldybė „Facebook“)
Po tragedijos Mažeikių rajone, Birbiliškės kaime, Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius tv3.lt teigė, kad pareigūnai ir ugniagesiai dirba įvykio vietoje. Pareigūnai šalia nieko ...
Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.
Birželio mėnesį dalis senjorų sulauks didesnių pensijų, daugiau gyventojų pasieks nedarbo išmokos, tačiau baigiantis mokslo metams ir nelikus apribojimų veikti ugdymo ...
Avarija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Neblaivių asmenų padarytų nusikaltimų, eismo įvykių skaičius pernai sumažėjo, rodo Statistikos departamento penktadienį skelbiami duomenys. Iš viso 2019-aisiais neblaivūs ...
Jaroslavas Narkevičius (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Teisėsauga atsisakė padėti ikiteisminį tyrimą dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus šmeižto. Įvertinusi visas aplinkybes Vilniaus apygardos prokuratūra atsisakė ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Per praėjusią parą patvirtinti šeši nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius siekia 1662, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Tebeserga 370 užsikrėtusiųjų, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų