Dainius Kepenis į Seimą sukvietė 5G kritikuojančius mokslininkus. Jie tvirtino, kad 5G turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai, tačiau naujienų portalo tv3.lt kalbintas ekspertas tvirtino, kad 5G nėra pavojingesnis už kitus dabar egzistuojančius ryšius, o mokslinių įrodymų apie žalą sveikatai – nėra.

Spaudos konferencijoje klausytojai devėjo folijos kepures (nuotr. stop kadras)

Spaudos konferencijoje klausytojai devėjo folijos kepures (nuotr. stop kadras)

Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Dainius Kepenis parlamente surengė spaudos  konferenciją „Elektromagnetinė spinduliuotė ir penktos kartos judrusis ryšys (5G): potencialios grėsmės“. Joje be D. Kepenio dalyvavo Vilniaus universiteto (VU) fizikos profesorius emeritas Jonas Grigas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų Onkologijos skyriaus vadovė doc. Rasa Jančiauskienė.

D. Kepenis sakė, kad konferencijos tikslas atsakyti, kas yra 5G ryšys ir, ar jis kėnksmingas ar naudingas.

„Visuomenė šį klausimą kelia vis dažniau. <...> Visuomenė nerimauja ir nori žinoti tiesą“, – tvirtino Seimo narys.

Du vaikinai Seimo salėje dėvėjo iš folijos padarytas kepures, tačiau vienas konferencijos klausytojas tvirtino, kad tokios kepurės neapsaugo, nes folija veikia tik tada, kai aklinai uždengia aparatą arba žmogų, nepalikdama skylučių.

REKLAMA

„Šitokios kepurės tik kelia juoka“, – kalbėjo vienas iš konferencijos klausytojų.

Žudo ląsteles?

J. Grigas tvirtino, kad kalbama tik apie 5G privalumus ir atnešamą naudą.

„Visas tas tiesa. Bet nutylima apie potencialią žalą žmonių sveikatai“, – kalbėjo profesorius.

Profesorius pasakojo, kad elektromagnetinė spinduliuotė yra jonizuojanti arba nejonizuojanti. Jo teigimu, jonizuojanti spinduliuotė krisdama į žmogaus kūną trikdo cheminius ryšius žmogaus molekulėse.

„Tai tarsi akmuo į  voratinklį. <...> Tie ryšiai vėl susijungia, bet ne taip kaip Dievas sukūrė“, – aiškino J. Grigas.

Jo tvirtinimu, tai gali sukelti vėžinius susirgimus. Nejonizuojanti spinduliuotė, kurią skleidžia mikrobangas, pasak J. Grigo, cheminių ryšių nenutraukia, todėl buvo manoma, kad ji sveikatai nepavojinga.

Tačiau, profesoriaus teigimu, mokslininkai nustatė, kad ši spinduliuotė sukelia nervų, psichikos ligas, vėžį. J. Grigo tvirtinimu, buvo nustatyta, kad šios bangos žudo žmogaus kūne esančias ląsteles. Nors kai kurie fizikai tvirtina, kad 5G neturės įtakos žmonėms, J. Grigas atkerta – „ne visi fizikai viską žino“.

J. Grigo teigimu, VU ir VGTU mokslininkai nekalba apie 5G ryšio žalą, nes Lietuvos telekomunikacinės bendrovės remia universtietus.

Padidėjo vėžinių susirgimų

R. Jančiauskienė daugiau nei dvidešimt metų dirba onkologijos srityje. Jos tvirtinimu, 5G yra pagrindinė problema medicinos klausimuose, apie kurią privalu diskutuoti. Jos tvirtinimu, elektromagnetinė tarša daro milžinišką įtaką žmonių sveikatai.

REKLAMA

„Dabar mes pradėjome naudoti labai daug technologijų, be galo elektromagnetinės spinduliuotės yra mūsų aplinkai. <...> Poveikį sveikatai įvertinti ganėtinai sunku“, – kalbėjo R. Jančiauskienė.

Docentės teigimu, paprasčiau yra nustatyti rūkymo įtaką plaučių vėžiui nei elektromagnetiėns spinduliuotės ryšį su onkologinėmis ligomis. Tačiau, anot jos, mobiliųjų telefonų įtaka sveikatai yra neabejotina.

R. Jančiauskienė pateikė prancūzų mokslininkų tyrimą, kuriame nurodoma, kad mobiliųjų telefonų naudojimas padidino smegenų navikų atsiradimo galimybę. Izraelio mokslininkų tyrimas parodė, kad per 36 metus keturis kartus padidėjo paausio liaukų navikų susidarymas.

Australijoje per dešimt metų vaikų sergamumas padidėjo 1,2 proc. vėžiu. R. Jančiauskienės teigimu, nėra nurodytas tiesioginis šių rezultatų ryšys su mobiliaisiais telefonais, tačiau, docentės tvirtinimu, mobilieji telefonai tam tikrai turėjo įtakos.

R. Jančiauskienė citavo Kanados ir JAV mokslininkų tyrimo išvadas, kuriose pažymima, kad nejonizuojančios, nematomos spinduliuotės nepageidaujamo poveikio sveikatai spektras yra platus, daugelis ankstesnių eksperimentų nebuvo skirti nustatyti sunkų neigiamą poveikį realiomis gyvenimo sąlygomis, daugybė atliktų eksperimentų neapima realiam gyvenime vykstančio nešančiojo signalo pulsavimo ir moduliavimo, o 5G mobiliųjų tinklų technologija paveiks ne tik odą ir akis, bet turės ir neigiamą sisteminį poveikį.

Docentė tvirtino, kad mokslininkai pažymėjo, kad aukštesni nei 5 metrų aukščio medžiai blokuoja ryšį.

REKLAMA

„Reikėtų užduoti klausimą ir vyriausybėms, ar tai reiškia medžių šalinimą ir mes liksime tik su vazoniniais, naujai pasodintais medeliais“, – svarstė R. Jančiauskienė.

Spaudos konferencijos dalyvių buvo paklausta, ar 5G tyrimai susiję su koronaviruso protrūkiu. R. Jančiauskienė tvirtino, kad mokslinių įrodymų nėra, tačiau pastebėjo, kad 5G turi įtakos žmonių imunitetui ir neneigė galimos jo įtakos koronaviruso išplitimui visame pasaulyje.

Salėje buvęs ir konferencijos klausęs žmogus tikino, kad 5G ryšys susijęs ir su koronavirusu, ir su chemtreilais, ir su klimato kaita.

Įrodymų nėra

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros labaratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad 5G ryšiui bus naudojamas dažnis, viršijantis 2 gigahercus (GHz) – 3,5 GHz, tačiau šis dažnis patenka į tas ribas, kurias reglamentuoja bei leidžia ir Lietuvos, ir Europos Sąjungos normos.

Anot M. Urbono, jau dabar yra naudojamos technologijos, kurių dažniai veršija 2 GHz. Tai „WiMAX“ technologija, Lietuvoje veikianti nuo 2007 m., taip pat tokius dažnius naudoja kai kuriuos įmonės, tarpusavyje siunčiančios didelius duomenų paketus, virš 2 GHz dažnis naudojamas ir radijo relinėse linijose.

„Tokio nuogąstavimo tarp mokslininkų, kad pradėjus naudoti šitą dažnį, susilauksime kažkokių nežinomų sveikatos pokyčių, kaip ir nėra“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo M. Urbonas.

Pasak pašnekovo, Pasaulio sveikatos organizacija vykdė tyrimus dėl mobiliųjų telefonų įtakos žmonių sveikatai, tačiau nepavyko nustatyti, kad mobilųjį ryšį galima sieti su vėžiniais susirgimais, širdies ir kraujagyslių ligomis.

REKLAMA

M. Urbono teigimu, nuo 2013 m. mokslininkai pažymi, kad tokia galimybė yra, tačiau per septynerius metus tai tik išliko galimybe – įrodymų nėra. Pašnekovas pažymi, kad elektromagnetinis laukas naudojamas ir medicinoje, ligų diagnozavimui.

„Kaip ir kiekvienas veiksnys, maža dozė gali turėti teigiamą efektą, didelė dozė, viršijanti ribines vertes, gali turėti neigiamų efektų“, – sakė M. Urbonas.

Specialisto tvirtinimu, praėjusiais metais Europos Komisijos ataskaita parodė, kad tiesioginių įrodymų, apie ryšio poveikį sveikatai, nėra, tad Lietuvoje paliekamos ribinės dažnių vertės, į kurias patenka ir naudojamos 5G ryšyje.

blogai
2020-02-26 15:42:24
o sake,kad kepenys jau proto igavo!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Diggy oppy 2020-02-27 18:57:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
5g yra bad thing, tik reikia giliau pasikapstyti pasieškoti informacijos, o ne imti iš mainstreamo.. #Qanon aiškiai pasakė jog medija priklauso 6 korporacijoms..    ATSAKYTI
Eu 2020-03-06 17:46:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jezau, tik nesakykit kad Q anon kvailelių ir Lietuvoj jau yra. Taip kaip Kedžių kultas bet dar blogiau.  
Mikas 2020-02-27 01:16:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kas jau kas, bet Urbonas tai turėtų žinoti, kad „WiMAX“ technologija spindulines antenas ir jos nėra nukreipinėjamos į žmonių namus bei darbovietes.   ATSAKYTI
Romas 2020-02-26 23:30:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
"sveikuolis" kepenis tapo globalistu padejeju.Tikriausiai,kad ne uz dyka.Kaip jis man primena mazuronio atveji,kuomet pastarasis budamas gamtos apsaugos ministru ,uoliai protegavo skalunu duju gavyba Lt.No comments...   ATSAKYTI
Kita pusė 2020-02-26 20:51:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Deja, su 5G karta ateina MIMO technologija, dėl kurios bazinių stočių išspinduliuojama galia išauga kelis kartus. Va čia operatoriams didėja rizika, kad bazinių stočių spinduliavimas viršys egzistuojančiose higienos normose leistinus lygius. Tas MIMO leidžia padidinti duomenų perdavimo (interneto) spartą kelis kartus, bet tai atliekama žmonių sveikatos sąskaita.
Gerai, kad sveikatos klausimu egzistuoja higienos normos, kurios riboja leidžiamą bazinių stočių (EM) spinduliavimą į gyvenamą aplinką. Bet girdėti operatorių bruzdėjimas dėl galiojančių normų. Operatoriai bijo, kad dėl 5G MIMO, kelis kartus išaugus bazinių stočių galiai, jie viršys egzistuojančias leistinas normas. T.y. dėl galiojančių higienos normų operatoriams bus sunku plėtoti tokį 5G tinklą. Todėl operatoriai ėmė spausti Sveikatos apsaugos ministeriją ir Lietuvos Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją, siekdami pakeisti higienos normas ir padidinti leistinas spinduliuotės normas. T.y. mobiliųjų tinklų operatoriai siekia pasilengvinti sau 5G tinklų (su MIMO) diegimą visuomenės sveikatos sąskaita! Tai galima matyti iš viešai prieinamos lobistinės deklaracijos, pagal kurią TELE2 yra įregistravusi tuo tikslu lobistinę veiklą. Operatoriai tai daro patyliukais, per daug nesiafišuodami. Šį veiksmą jie uždangsto ir maskuoja nukreipdami kalbą kitur. Pavyzdžiui atvirai juokiasi iš tam tikrų 5G priešininkų, kurie dažnai tikrai perlenkia lazdą nepagrįstomis baimėmis, kad neva dėl 5G bus kertami miškai ir pan.
5G, 4G, 3G, 2G savaime nėra blogis jeigu naudojama protingai. Problema yra kitur. Operatoriai siekia tyliai pasikeisti higienos normas taip kaip jiems palanku, nesigilinant į mokslinius tyrimus ir pan. Nors su 5G MIMO diegimu susijusius iššūkius operatoriai spręsti turi įvairių kitų technologinių priemonių nekeičiant higienos normų. Vienas variantas - mažinti MIMO kiekį. Kitas variantas - turėti ir dalintis vieną tinklą kaip ir nusprendė daryti TELE2 su Bite. Deja, Sveikatos apsaugos ministerija pasidavė operatorių spaudimui ir sutiko didinti leistiną spinduliavimo lygį. Jau yra paskelbtas higienos normų pakeitimo projektas. Valdžia nesuinteresuota 5G stabdymu, nes priešingu atveju nuskambės neigiamame kontekste. Susisiekimo ministerija yra suinteresuota 5G plėtra ir kuria įvairias strategines programas, kuriose numatyta 1GB/s duomenų sparta kiekvienam ir pan. Deja, nesigilina kokie šalutiniai tokių spartų efektai :( Abejojantiems dėl EM poveikio siūlau prisiminti Mikrobangų krosnelę ir kaip ji paveikia maistą. Deja, mokslininkams yra sunku pilnai įvertinti silpno EM lauko poveikį žmogui ir nustatyti kokio lygio laukas yra saugus. Dar yra kita bėda, kad mūsų valdžios įstaigoms tie tyrimai paskutinėje vietoje.
Lietuvos Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovas pats savo žodžiams prieštarauja. Pradžioje sako, kad bazinių stočių EM spinduliuotė nėra žalinga, o paskui teigia, kad mobilaus telefono EM spinduliuotė jau yra pavojinga. Nors ten ta pati spinduliuotė, tik kiti lygiai. Tiems lygiams nustatyti, tas laboratorijos atstovas remiasi ICNIRP rekomendacijomis. Bet, kad internete yra straipsnių, kurie mini ICNIRP ne iš gerosios pusės dėl interesų konfliktų ir kitų dalykų.   ATSAKYTI
Rimtas 2020-02-26 19:07:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Rekomendavo neskubėti įsidiegti 5G ir palaukti daugiau tarptautinių tyrimų.
Nepritariu jo pasisakymams apie skiepus, bet nereikia nurašyti žmogaus, nes pasaulis kalba apie šią 5G problemą, o mūsų avių banda nieko apie tai nežino, kol tyliai atidaroma vis daugiau durų šiai technologijai.   ATSAKYTI
scdv 2020-02-26 18:00:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
tas tai teisinga 5g negali buti nekaltas reikalas tai yra siustuvas o siustuvai sleidzia elektromagnetines bangas o jos zaloja   ATSAKYTI
žalias ir iš kaimo 2020-02-26 17:05:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
kuo jis pavertė Seimą? padarė de.bi.loidų priglauda...   ATSAKYTI
Siaip 2020-02-26 16:25:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Seime ir taip pilna durniu, o cia dar is gatves prikviete.    ATSAKYTI
blogai 2020-02-26 15:42:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
o sake,kad kepenys jau proto igavo!   ATSAKYTI
Giedrius 2020-02-26 15:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tegu specialsitai komentuoja, o ne tas liurbis kepenėlis   ATSAKYTI
2020-02-26 16:03:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kepenis tik suteikė tribūną diskusijai , nes iš tiesų SAM neturi inicijuoti normų didinimų  
Matau 2020-02-26 17:19:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kepenis tik tribūną suteikė pasisakymui  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)
„Apie koronavirusą kalbame dar tik kelis mėnesius ir visi yra „pastatyti ant blakstienų“, o tuberkuliozės problema žinoma tūkstančius metų. Lietuvoje tiek sovietmečiu, ...
Greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Po kontakto su koronavirusu užsikrėtusia kolege į karantiną siunčiami Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai turi pasirašyti, kad darbo užmokestis už ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, vakare patvirtinta dar 12 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejų. Šiuo metu Lietuvoje ...
Parduotuvė (nuotr. stop kadras)
Kretingiškiai nerimauja, kad parduotuvės apsauginis galėjo užkrėsti kolegas ir klientus koronavirusu, nes vyro testo rezultatas – teigiamas. Apie tai savo „Facebook“ paskyroje ...
Vaida ir Egidijus (nuotr. stop kadras)
Kaip uždaryti audrą stiklinėje, kai ji siaučia visoje Lietuvoje, visoje Europoje ir visame pasaulyje? Gelbėdama savo žmonių gyvybes Lietuva suskubo uždaryti valstybės sienas. ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų